نحوه جوش پلی اتیلن و پلاستیک

نحوه چوش پلی اتیلن

نحوه جوش پلی اتیلن و جوش سایر پلاستیکهای صنعتی، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. درواقع اگر هم تفاوتی وجود داشته باشد، بیشتر مربوط به دمای جوش و ویژگیهای ساختاری هریک از پلاستیک هاست. نیازتان هرچه که باشد، (چه تعمیر ترک و یا چسباندن قطعات PE و پلاستیک)، جوش پلی اتیلن و پلاستیک میتواند راهکار جالب توجه و اطمینان‌بخشی باشد. بعد از کارهای ابتدایی تعمیر، شما به یک تفنگ حرارتی و میله جوشکاری مناسب نیاز خواهید داشت.

این نکته را در ذهنتان حک کنید که برای جوش پلی اتیلن، باید حتماَ از یک میله جوش پلی اتیلن (مشابهت متریالی) استفاده کنید. فارغ از ریزنکات شروع کار، بطورکلی جوشکاری یک کار نسبتاً ساده برای انجام در خانه است. زیرا پلاستیک ها و مجموعاَ خانواده‌ی پلیمرها، بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند. پس از تمیز کردن و شناسایی نوع پلاستیک، از حرارت تفنگ استفاده کنید تا نقطه یا شیار اتصال به تدریج ذوب شود و پلاستیک‌ها به هم بپیوندند. نهایتاَ جوش را با صاف کردن بخش اتصالی به پایان برسانید. بدین صورت اتصالی قوی و ارزان را برای قطعات پلی اتیلنی (یا دیگر پلاستیک‌ها) به ارمغان می‌آورید.

انواع مراحل مقدماتی جوش پلی اتیلن و پلاستیک

مراحل مقدماتی انواع جوش پلی اتیلن و پلاستیک، شامل شرایط مختلف:

 • ایجاد شرایط محیطی مناسب برای جوشکاری،
 • رعایت ایمنی،
 • تمیز نمودن قطعه و سطح اتصال،
 • اتصال اولیه،
 • انتخاب شیوه اتصال و میله جوش پلاستیک مناسب،
 • سنباده کشی ابتدایی و…

می‌باشد که در ادامه به طور مفصل به آنها خواهیم پرداخت. گاهاَ نیز از شیوه‌ی ایجاد شیارهای «وی شکل» در شکاف جوش پلی اتیلن استفاده میشود. (شیوه‌ای که در این مقاله به آن اشاره ای نخواهیم داشت)

1. انتخاب فضای کار جوش پلی اتیلن

انتخاب فضای کار جوش پلی اتیلن

برای محافظت در برابر گرد و غبار و دود، یک فضای کاری را در یک منطقه تهویه‌دار انتخاب کنید. جوشکاری پلی اتیلن چندین نگرانی ایمنی ایجاد می‌کند که قبل از شروع کار باید با آنها مقابله کرد. حتی المقدور در فضای باز یا زیر سیستم تهویه، به کار جوش پلی اتیلن و پلاستیک اقدام کنید. درها و پنجره‌های مجاور را باز نموده و از پنکه‌ها برای تهویه هوا استفاده نمایید. همچنین برای ایمنی بیشتر، هنگام تهیه مواد و ادوات و عملیات جوش پلاستیک از «ماسک گرد و غبار» و «عینک پلی کربنات محافظ» استفاده شود.

نکته‌ی ایمنی: تا پایان کار، دیگر افراد را از منطقه دور نگه دارید.

2. لزوم پوشش مناسب در عملیات جوش پلاستیک

برای محافظت از خود در حین جوش پلی اتیلن و دیگر پلاستیک ها، دستکشهای مقاوم در برابر حرارت و لباسهای آستین بلند بپوشید. شما قطعا به یک جفت دستکش کار خوب نیاز دارید که از موادی مانند چرم ساخته شده باشد. ضمن اینکه پوشیدن لباس آستین بلند، شلوار بلند و یک جفت چکمه کار بسته و محکم، توصیه میشود. جهت محافظت از صورت خود، سعی کنید از یک گیره جوش پلاستیک شفاف استفاده کنید.

نکته‌ی مورد اهمیت این است که برخی از افراد از مضرات نور جوش پلی اتیلن بر بینایی خود، شدیداَ واهمه دارند!!. جالب است بدانید که استفاده از ماسک جوش کامل، به هیچ عنوان لازم نیست. چراکه مشعلهای مورد استفاده در جوشکاری پلاستیک، نور مضری از خود ساطع نمی کنند.

3. تمیز کردن آلایندگی‌های قطعه پلاستیکی

تمیز کردن آلایندگی‌های قطعه پلاستیکی

پلاستیک را با صابون و آب گرم تمیز کنید تا آلایندگیهای آن از بین برود. حتی الامکان در راستای تمیز کردن قطعات PE برای جوش پلی اتیلن، استفاده از یک اسفنج خیس‌شده در آب گرم را در دستور کار قرار دهید. چنانچه این امر جواب نداد، قطعه‌ی پلاستیکی را با صابون ظرفشویی ملایم یا مواد شوینده بشویید. مجموعاَ هرگونه:

 • کثیفی،
 • چربی
 • و سایر مواد زائد پلاستیکی

را که به مرور زمان بر روی قطعه‌ی پلی اتیلنی جمع شده است را از بین ببرید. زیرا می تواند جوش پلی اتیلن را ضعیف کند. پس از اتمام کار، پلاستیک (یا قطعه‌ی پلی اتیلنی موردنظر) را با یک پارچه تمیز و بدون پرز خشک کنید.

برای لکه‌های سرسخت، سعی کنید از یک حلال مایع به نام متیل اتیل کتون (MEK) بهره بگیرید. تهیه‌ی این ماده به هیچ عنوان سخت نبوده و می‌توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. ابتدا باید یک پارچه تمیز با استفاده از حلال متیل اتیل کتون، مرطوب شود. سپس پلاستیک را بشویید تا لکه از بین برود. (قطعه موردنظر، آماده‌ی جوش شود)

نکته: از استفاده از هرگونه شوینده با قدرت صنعتی، خودداری کنید. آنها اغلب یک لایه صابونی برجای می‌گذارند؛ که روی قدرت جوش پلی اتیلن (جوش پلاستیک)، تاثیر منفی می‌گذارد!!.

4. میله جوش پلی اتیلن و دیگر پلاستیکها

انتخاب صحیح میله جوش پلاستیک

انتخاب صحیح میله جوش پلاستیک، یکی از مهمترین گام‌ها در به سرانجام رساندن اتصال قطعات پلاستیکی است. به‌جهت انتخاب یک میله جوش منطبق با قطعه‌ی پلاستیکی، از شناسه نامه روی پلاستیکهای مختلف استفاده کنید. بسیاری از محصولات پلاستیکی اغلب دارای شناسه نامه‌هایی هستند که روی آنها چاپ شده است. بعنوان مثال میتوانید به دنبال حروف اختصاری نظیر:

 • PE؛ پلی اتیلن
 • PP ؛ پلی پروپیلن. (جوشکاری بخشهای الحاقی مخزن پلی پروپیلن و یا اتصال قطعه‌های PP به یکدیگر)
 • ABS
 • PVC ؛ پلی وینیل کلراید و…

بگردید. بنابراین میله ای را بایستی انتخاب کنید که با نوع پلاستیکی که برای جوشکاری در نظر گرفته اید، مطابقت داشته باشد. معنای این جملع واضح است؛ یعنی آنکه:

به عنوان مثال، برای اتصال قطعات PE در فرآیند جوش پلی اتیلن به یکدیگر، به یک میله پلی اتیلن نیاز خواهید داشت. شما اغلب می توانید یک ترک را با ذوب پلاستیک در اطراف آن برطرف نمایید. اما برای پوشاندن شکاف ها، حتماَ باید یک میله جوش پلاستیک، در دسترس داشته باشید.

اگر مطمئن نیستید چه نوع پلاستیکی در اختیار دارید، از کیت تست میله جوش استفاده کنید. کیت تست میله، با انواع میله‌های جوش پلاستیک مختلف ارائه میشود. بمنظور بهره گیری از تست، سعی کنید میله ای را انتخاب کنید که بیشتر شبیه پلاستیک موردنظر باشد. حتی‌الامکان هم به لحاظ شباهت ظاهری و هم بلحاظ شباهت ساختاری (انعطاف، میزان سختی قابل تشخیص با دست و…)، مورد بررسی قرار گیرند.

انتخاب میله جوش پلاستیک

چگونه باید میله صحیح را برای جوش پلی اتیلن و جوش دیگر پلاستیک ها تشخیص داد؟!. بلحاظ عملکردی، انتهای میله را مانند جوشکاری گرم کنید تا به نقطه تمیزی روی پلاستیک متصل شود. سپس، سعی کنید میله را با استفاده از یک انبردست از روی پلاستیک بکشید. اگر چسبیده بماند، ساخته‌شده از همان ماده پلاستیک است و برای جوش پلاستیک مناسب خواهد بود. نکات فوق، برای تشخیص میله جوش پلی اتیلن نیز کاملاَ کاربردیست.

از آنجایی که شما فقط می توانید همان نوع پلاستیک را ترکیب کنید، تنها یک میله به پلاستیک جوش داده میشود. برای تعیین نوع پلاستیک (جنس) آن میله، به علامت گذاری حروف یا کتابچه راهنمای کیت تست مراجعه نمایید. کیتهای تست جوش پلاستیک همراه با میله‌های جوشکاری و سایر مواد، به صورت آنلاین یا سنتی، در بسیاری از فروشگاه‌ها قابل تهیه هستند.

5. سنباده کشی جوش پلی اتیلن

سنباده کشی درز جوش پلی اتیلن

فرآیند سنباده کشی جوش پلی اتیلن و دیگر پلاستیکها را میتوان به دو بازه‌ی زمانی، تقسیم‌بندی نمود:

 • قبل از جوش پلاستیک:

رنگ روی پلاستیک را با یک تکه کاغذ سنباده 80 جدا کنید. اگر ناحیه ای که می خواهید جوش پلی اتیلن دهید دارای رنگ است، آن را با کاغذ سنباده خشن پاک کنید. کاغذ سنباده را به جلو و عقب روی سطح بمالید و با فشار ملایم اما ثابت، مالش دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که پلاستیک لخت زیر رنگ، نمایان شود.

همچنین می توانید از یک دیسک ساینده یا چرخ سنباده که به مته متصل میشود، استفاده کنید. یکی دیگر از گزینه‌ها این است که رنگ را با یک لیسه رنگ یا ابزار دیگری، خراش دهید. مراقب باشید پلاستیک زیر رنگ خراشیده نشود؛ وگرنه ممکن است عملیات جوش پلاستیک با ضعف‌هایی همراه گردد!!.

 • بعد از جوش پلی اتیلن:

پس از جوش پلی اتیلن و دیگر پلاستیک ها، همواره آثار خرابی روی محل اتصال باقی می‌ماند. به‌همین منظور یکی از راه‌های زیباسازی قطعه‌های متصل‌شده، سنباده کشی سطح متخلخل و برآمده‌ی حاصل از جوش پلاستیک در محل اتصال است. پس از سنباده‌کشی، معمولاَ از جت ایرهای کوچک برای پراکنده سازی ذرات گرد و غبار استفاده میشود. (پراکنده‌سازی گردها از روی قطعه‌ی متصل شده؛ ناشی از سایش سنباده با سطح محل جوش)

نکته‌ی مهم: جهت جوشکاری لوله کاروگیت که از زیر مجموعه‌ی پلی اتیلن ها محسوب میشود، از جوش الکتروفیوژن استفاده میگردد. (غالباَ در اتصال لوله‌های کاروگیت فاضلابی با قطر 2000 میلیمتر و بیشتر)

6. چسباندن ابتدایی قطعات پلاستیک

قطعات پلاستیکی را به هم بچسبانید تا اتصال را در جای خود نگه دارید. به‌بیان دقیقتر، هنگام جوش پلی اتیلن و جوش پلاستیکهای دیگر، بدون شک تکانه‌هایی بوجود می‌آید. چنانچه دو قطعه‌ی موردنظر دارای یک اتصال ابتدایی نباشند، بلافاصله از هم باز شده و عملیات جوش پلی اتیلن ناممکن خواهد بود!!. بخصوص چسباندن ابتدایی و تشکیل یک مفصل، برای قطعاتی که نیاز به جوش پلاستیک مویرگی و حساسی دارند، بیش از پیش دارای اهمیت است.

بنابراین قبل از اینکه مشعل خود را روشن کنید، مفصل را شکل دهید. بدین منظور پیشنهاد میشود:

قطعات پلاستیکی را روی یک نیمکت قرار داده و تا جای ممکن، آنها را به هم نزدیک کنید. سپس از گیره‌های C برای سنجاق قطعات به میز استفاده کنید. نوار فویل را در صورت لزوم دور قطعات بپیچید تا هنگام جوش پلاستیک، آنها را نزدیک به هم و بصورت فشرده نگه دارید. ولی از پوشاندن ناحیه ای که می خواهید جوش پلی اتیلن دهید، خودداری نمایید.

حتماَ از محکم شدن مفاصل در جای مورد نظر (استقرار محکم در ناحیه مناسب) مطمئن شوید. بدین ترتیب هنگام تمرکز روی جوش پلاستیک، لازم نیست نگران تنظیم آنها باشید.

مراحل اجرایی جوش پلی اتیلن و پلاستیک

مراحل اجرایی جوش پلی اتیلن و پلاستیک

تفنگ جوش را حداقل 2 دقیقه قبل از انجام عملیات جوش پلی اتیلن، گرم کنید. البته هر نوع از پلاستیک ها، در دمای متفاوتی ذوب می شوند. بنابراین تنظیم صحیح دمای تفنگ جوشکاری شما، بسیار مهم است. بصورت کلی دمای مورد نیازتان بین 200 تا 300 درجه سانتیگراد (392 و 572 درجه فارنهایت) خواهد بود. هر دمایی فراتر یا پایینتر از این محدوده، پلاستیک را میسوزاند؛ یا به اندازه کافی ذوب نمیکند. بعنوان مثال:

 • هنگام کار بر روی پروپیلن و پلی اورتان، تفنگ جوش را روی 300 درجه سانتیگراد (572 درجه فارنهایت) تنظیم کنید.
 • جهت کار با PVC، حرارت تفنگ جوش پلاستیک را روی 275 درجه سانتیگراد (527 درجه فارنهایت) قرار دهید.
 • حرارت را برای جوش پلی اتیلن، روی 265 درجه سانتیگراد (509 درجه فارنهایت) تنظیم نمایید.

بمنظور دقت و کیفیت بیشتر جوش پلی اتیلن، قطعات پلی اتیلنی (یا دیگر پلاستیک‌ها) را با جوشکاری چسبنده‌ی انتهای آنها، به هم محکم کنید. یعنی قبل از شروع جوش واقعی، قطعات شل پلاستیک را با ذوب انتهای اتصال، به هم سنجاق نمایید. یک نازل جوشکاری چسبناک را روی تفنگ جوشکاری قرار داده و سپس کمی حرارت دهید. صبر کنید تا پلاستیک شروع به ذوب شدن کند و بلافاصله قطعات پلاستیک را به هم وصل کنید. امری که باعث می‌شود تا در حین تکمیل جوش پلاستیک، قطعات پلاستیکی حرکت نکنند. لازم به ذکر است که:

 • یک نازل جوشکاری چسبناک، شبیه فرم لوله پلی اتیلن است؛ که در انتهای آن یک باله قرار دارد. باله را روی پلاستیک ها فشار دهید تا گرم و سپس با هم ذوب شوند.
 • تنها کاری که باید انجام دهید، اینست که پلاستیک را کمی ذوب کنید تا از جدانشدنشان، اطمینان حاصل شود. درصورت نیاز، نقاط جوش پلی اتیلن را هر 1فوت (0.30 متر) در امتداد اتصال، برای امنیت بیشتر بچسبانید.

جوش پلی اتیلن صاف با میله تیز

جوش پلی اتیلن صاف با میله تیز

انتهای یک میله جوشکاری را با انبردستهای مخصوص زاویه بُر، برش دهید. پروسه کوتاه کردن یک میله بسیار ساده است. کافیست انبر را به صورت مورب به سمت انتهای میله نگه دارید. سپس آن را برش داده تا میله را به سمت یک نقطه، بصورت تیز (شبیه به قلمهای خطاطی) تراش دهید. از یک چاقوی اصلاح نیز میتوان برای تراش خاص نوک میله به یک نقطه، میتوان استفاده نمود. (چنانچه انبردست نداشته باشید)

ایجاد انتهای نوک تیز برای میله جوشکاری، شانس به دست آوردن یک جوش پلی اتیلن:

 • صاف و ثابت؛
 • و بدون حباب بزرگ پلاستیکی،

را از جایی که فرآیند را شروع می کنید، افزایش می دهد. بخاطر داشته باشید که قبل از تعویض نازل و قرار دادن میله جوش، می توانید اجازه دهید تفنگ جوش خنک شود. البته حتماَ قبل از شروع مجدد عملیات جوش پلاستیک، اجازه دهید تفنگ دوباره گرم شود.

نکات استفاده از نازل در جوش پلاستیک

تجهیزات نازل، بعنوان یکی از ادوات مهم فرآیند جوش پلی اتیلن و پلاستیک بشمار می آید. به‌همین منظور قصد داریم به بیان چندین نکته‌ی کاربردی از این تجهیزات در فرآیند جوش پلی اتیلن بپردازیم:

 • یک میله جوش را در یک نازل سرعت، روی یک تفنگ جوش قرار دهید. یک نازل سرعت دارای دهانه‌ای برای نگه داشتن میله جوش (در حین ذوب آن بر روی اتصال) است.
 • اگر یکی از نازلها با تفنگ حرارتی جوش پلی اتیلن شما سازگار نیست، میتوانید آن را جداگانه بخرید.
 • پس از نصب نازل بر روی تفنگ حرارتی جوش پلاستیکی خود، میله را به دهانه دوم در بالا وارد کنید. ابتدا انتهای بریده شده را در آن قرار دهید؛ تا بتوانید هنگام شروع جوشکاری، از آن استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که اگر نازل چسبنده هنوز داغ است، آن را لمس نکنید. بطوریکه یا صبر کنید تا نازل خنک شود. و یا نازلها را با دقت و بوسیله‌ی یک انبر، عوض نمایید.
 • بایستی با یک نازل سرعت، میله در حین جوشکاری وارد دهانه شود. همچنین می توانید میله را به صورت افقی روی محل اتصال نگه دارید و با تکنیکی به نام جوش آونگی، ذوب کنید. در این روش، تفنگ یا مشعل را باید دائماَ به سمتهای جلو و عقب، حرکت دهید. موضوعی که موجب بیشتر طول کشیدن فرآیند جوشکاری آونگی میشود. ولی برای نقاط تنگ عالیست و جوش پلی اتیلن باکیفیتی را به ارمغان می آورد.

سرعت و زاویه جوش پلی اتیلن

سرعت و زاویه جوش پلی اتیلن

نوک تفنگ جوشکاری را به آرامی روی پلاستیک حرکت دهید تا سرعت جوش پلی اتیلن نسبی، ایجاد شود. شروع کارتان بهترست از بالای شکاف یا ناحیه ای که می خواهید به آن بپیوندید، باشد. تفنگ را با زاویه 45درجه به سمت پایین نگه داشته و لبه نازل را با پلاستیک تماس دهید. سپس با حرارت‌دهی پلاستیک، ذوب شدن آرام آرام نقطه اتصال قطعه پلاستیکی را مشاهده نمایید. همانطور که مشعل جوش پلی اتیلن را در امتداد محل اتصال فشار می دهید، میله جوش را با دست آزاد خود وارد آن کنید.

کلید موفقیت در جوشکاری ثبات است. اگر با سرعت تحت کنترل حرکت کنید، می توانید پلاستیک و میله جوش را به اندازه ای ذوب کنید که بدون سوزاندن‌شان، پرونده جوشکاری را با موفقیت ببندید. چنانچه متوجه سوختن یا تغییر رنگ پلاستیک شدید، مشعل را با سرعت بیشتری حرکت دهید. اجازه ندهید مشعل روی پلاستیک ثابت بماند. زیرا مشخصاَ با توجه به حجم حرارت زیاد اعمال‌شده، قطعه پلی اتیلن یا پلاستیکی، خواهد سوخت!.

گاهاَ ساخت مخازن سپتیک تانک پلی اتیلن و منهولها، نیاز به جوشهای خاصی دارد که نمیتوان خودسرانه به انجام انها دست زد. زیرا جوش معیوب، ممکن است کل سیستم شما را به نابودی بکشاند و دیگر اجزا را نیز مستهلک کند. بمنظور دریافت اطلاعات تخصصی در رابطه با نحوه تولید، خرید و نصب انواع تجهیزات صنعتی پلیمری و غیرپلیمری میتوانید از طریق شماره‌های زیر، با کارشناسان مجرب گروه صنعتی پایپ ایران تماس حاصل نمائید.

محصول پیشنهادی: مخزن پلی اتیلن

جوش آونگی پلی اتیلن

به‌جهت اتصال قطعات پلی اتیلنی و سایر پلاستیک‌ها، از شیوه‌ی «جوش آونگی پلی اتیلن» نیز میتوان بهره گرفت. چنانچه تفنگ گرمایش پلاستیکی با نازل سرعت در اختیار ندارید، جوش آونگی گزینه‌ای مفید است. موضوع جالب و تسهیل کننده اینجاست که امکان انجام این کار، با یک مشعل پروپان نیز فراهم است. جوشکاری آونگی، یک راه موثر برای پر کردن مفصل محکمیست که به راحتی با نازلهای سرعت نیز نمیتوان آن را پوشش داد. ازهمین رو جوش پلی اتیلن آونگی، کمی پیچیده تر از جوشهای سرعتی است. زیرا باید همزمان باید زاویه و سرعت حرکتدهی:

 • مشعل و
 • میله جوش

را کنترل کنید. برای جلوگیری از سوختن پلاستیک، مشعل را به طور مداوم حرکت دهید. بطوری که مشعل را با سرعت ثابت در سراسر مفصل به جلو و عقب بچرخانید تا ابتدا پلاستیک کمی گرم و سپس ذوب شود.

درحین انجام جوش آونگی، تفنگ جوش پلاستیک را به جلو و عقب بچرخانید. نازل را حدود 2.54 سانتی متر (1.00 اینچ) بالای شکاف نگه دارید و تفنگ را با زاویه 45 درجه کج کنید. سپس میله جوش را از طرف مقابل در زاویه 45 درجه قرار دهید. همانطور که میله را در جای خود نگه می دارید، نازل را 3 یا 4 بار به جلو و عقب بکشید تا پلاستیک ذوب شود. این کار را در حالی که پلاستیک را به سمت پایین حرکت می‌دهید تا جوش کامل شود، ادامه دهید. (تا پایان عملیات جوش پلی اتیلن آونگی)

اتمام جوشکاری پلاستیک

اتمام جوشکاری پلاستیک

حداقل 5 دقیقه صبر کنید تا پلاستیک خنک شود. قبل از ادامه کار روی پلاستیک، اجازه دهید دمای قطعه به دمای اتاق برگردد. پلاستیک جوش داده شده در مدت زمان نسبتاَ کوتاهی، خنک می گردد. اما می توانید تا زمانی که بخواهید صبر کنید؛ زیرا هیچ فوریت و عجله‌ای وجود ندارد. نقطه‌ی اتصال پلاستیک جوش داده شده (ماده‌ی مذاب ریخته‌شده به ترک یا شکاف قطعه پلاستیکی)، باید جامد شود. هنگامی که تشخیص دادید گرما از آن خارج نمی‌شود، شرایط برای ادامه کار مهیا خواهد بود.

محل اتصال جوش داده‌شده را با کاغذ سنباده 120، سنباده بکشید. برآمدگیهای زبر روی جوش را صاف کنید تا با بقیه پلاستیک، سازگار به نظر برسند. فشار ملایمی به محل جوش پلی اتیلن وارد نموده و کاغذ سنباده را به جلو و عقب روی آن بمالید. سعی کنید جوش پلاستیک را با ناحیه اطراف آن، هم سطح به نظر برسانید. ولی مراقب باشید از خراشیدن پلاستیک اطراف آن جلوگیری کنید. چنانچه به دنبال راه سریع‌تری برای انجام این کار هستید، از چرخ سنباده روی ابزار دوار استفاده کنید. با این حال بطور اکید مراقب باشید؛ زیرا پلاستیک نسبتاً نرم است و به راحتی خراشیده می‌شود.

پروسه‌ی جوش پلاستیک و تمیزسازی محل اتصال را، با کاغذ سنباده 180 و 320 به پایان برسانید. برای تمیز کردن جوش، به سراغ دانه‌های ریزتر کاغذ سنباده بروید. کاغذهای سنباده با سطح اصطکاکی ریزتر، میزان سایندگی به مراتب کمتری دارند. البته اگر مراقب نباشید، همچنان می توانند انواع پلاستیک ها را خراش دهند. محل اتصال با جوش پلی اتیلن را توسط کاغذ سنباده‌ی 120 گریت مالش دهید. این کار تا زمانی بایستی ادامه یابد که سطح موردنظر یکدست به‌نظر برسد و در لمس، صاف باشد. توصیه میشود از کاغذهای سنباده با ابعاد کوچکتر بهره بگیرید. چراکه سنباده‌های با ابعاد بزرگتر، ممکن است سطوح پیرامونی محل جوش را نیز دچار سایش کنند.

تعمیر جوش پلی اتیلن

بهترین زمان برای تعمیر جوش پلاستیک، قبل از سرد شدن آن است. یک جوش پلی اتیلن خوب، نسبتا صاف و یکدست به نظر می رسد. به‌جهت انجام فرآیند تعمیر جوشکاری، مقدار بیشتری از میله جوش را اضافه کنید؛ و یا یا پلاستیک ذوب شده را در صورت نیاز با تفنگ خود صاف کنید.

وقتی کارتان تمام شد، تفنگ جوشکاری خود را کنار بگذارید. به‌یاد داشته باشید که تفنگ جوش پلی اتیلن را تا زمانی که خنک شود، در یک مکان امن (دور از دسترس افراد)، مانند یک غلاف مقاوم در برابر حرارت قرار دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 4.9]