لوله زهکش

لوله زهکش

لوله زهکش یکی از مهمترین لوله ها در بحث زهکشی و جمع نمودن آبی است که زیر زمین محل احداث پروژه موجود بوده و مخل انجام عملیات پیمانکاری و شاید افت زمین در آینده را باعث گردد می باشد.

لوله زهکش چیست؟

لوله زهکش یا لوله لترال یکی از پرکاربردترین لوله‌ها می باشد که بصورت نیم دایره برای زهکشی زیر زمین های پر آب و یا تمام دور بمنظور جایگذاری در بدنه چاه‌ها در سایزهای مختلف تولید می شود.

لوله های زهکشی شرکت پایپ ایران مطابق با استاندارد DIN 1187 آلمان تولید می شوند.

لوله های زهکش  بیشتر به صورت ساده و مشبک و غیر مشبک تولید می شوند. طول کویل ها و تعداد سوراخ های موجود در هر ردیف را می توان طبق دستور تغییر داد. لوله های زهکشی به عنوان نوار نقاله و اگزوز سیستم عمل می کنند و در انواع مختلف و در شبکه های متخلخل، راه راه و ساده ساخته می شوند.

لوله های کاروگیت زهکشی با مواد Upvc و مواد افزودنی استابلایزرهای خاص تولید می شود.

سایز بندی لوله‌های پی وی سی زهکش شرکت پایپ ایران:

 1. لوله‌های زهکشی پی وی سی 100 (مشبک/نیمه مشبک)
 2. لوله زهکشی پی وی سی 125 (مشبک/نیمه مشبک)
 3. لوله لترال پی وی سی 160 (مشبک/نیمه مشبک)
 4. لوله زهکشی پی وی سی  200 (مشبک/نیمه مشبک)

لوله‌های زهکشی بر اساس استاندارد DIN1187 و استاندارد ملی ایران به شماره ۷۶۶۹ تولید می گردد.

لوله زهکشی UPVC پر مصرف ترین نوع لوله زهکشی است. لوله ها باید از مقاومت کافی برخوردار بوده و در شرایط محیطی و شیمیایی مانند لوله های موجود در خاک، آب، خوردگی و یخ زدگی از دوام بالایی برخوردار باشند.

احتمال گرفتگی و انسداد در سوراخ ها و همچنین تغییر در طول و عرض سوراخ های لوله‌های تخلیه PVC بسیار کمتر از سایر لوله های پلیمری سوراخ شده است. به همین دلیل، لوله های سوراخ شده با PVC پرمصرف ترین لوله پلیمری در بخش زهکشی هستند. به دلیل کنگره ای بودن لوله تخلیه شرکت پایپ ایران، بلبرینگ حلقه آنها بسیار بالاتر از لوله های مسطح است.

زهکشی عمیق آبهای زیرزمینی شامل تخلیه آب نفوذی به لایه های زیرسازی و روسازی است که سه منبع اصلی به شرح زیر است:

 • بارندگی جوی (آب باران)
 • آبهای زیرزمینی، از جمله سطح آب یا سطح آب آزاد
 • آبهای ناشی از وجود چشمه های فعال و سطح نشت در قسمتهای بالادست، مجاور و زیر زمین جاده

لوله زهکشی UPVC شیاردار

استاندارد لوله های زهکش کارخانه پایپ ایران

 1. تست مقاومت در برابر ضربه
 2. تست استحکام ، همزن کردن
 3. آزمایش دریچه هواکش
 4. تست کشش با کوپلینگ های بوشینگ
 5. تست ابعادی
 6. آزمون علامت گذاری

مشخصات فنی لوله های زهشکی:

کنترل کیفی لوله های زهکشی طبق استاندارد ملی با آزمایش مقاومت نسبت به ضربه،   نفوذ ناپذیری، مقاومت کششی، آزمون ابعادی صورت میگیرد.

مشخصات فنی لوله زهکش

لوله زهکش پی وی سی  الیاف دار

تولید لوله های زهکشی PVC با پوششی از الیاف مصنوعی مزیت های بی شماری دارد که سبب شده است امروزه کاربری این لوله‌ها در پروژه ها و کاربری‌های مختلف روز افزون باشد. به همین علت کارخانه پایپ ایران شروع به تولید چشمگیری از لوله‌های زهکش پی وی سی با الیاف در سطح وسیع نموده و آمادگی خود را جهت همکاری با پیمانکاران محترم در سرتاسر ایران عزیز دارد.

قابل ذکر است برای استفاده از نوع الیاف مصنوعی لوله‌های لترال باید خاک منطقه مورد آزمایش قرار بگیرد و عموما با توجه به نفوذ پذیری ۳۰۰ میکرون تا ۱۰۰۰ میکرون مورد بررسی قرار می گیرد.

لوله زهکش

مزایای لوله‌های زهکش الیاف دار :

 1. ماندگاری طولانی آنها در مقایسه با لوله های سیمانی یا خشت
 2. وزن کم و حمل و نقل آسان
 3. نصب لوله آسان و بسیار سریع
 4. مقاومت در برابر نمک های شیمیایی آب و خاک
 5. انعطاف پذیری
 6. منافذ ورودی یکنواخت
 7. کاهش هزینه ناشی از کوچک تر شدن عرض ترانشه
 8. بالا بودن سرعت نصب لوله های زهکشی با الیاف
 9. یکنواختی و دوام بیش تر پوشش ایجاد شده در اطراف لوله های زهکشی
 10. قابل استفاده در زمین های اسیدی و بازی

کاربرد لوله‌های زهکشی:

 1. در زمین های ورزشی یا تفریحی
 2. در زمین های کشاورزی برای خارج کردن آب اضافی حاصل از ابیاری یا بارندگی.
 3. در زمین هایی که به دلایل مختلف حاک آنها شور یا قلیایی می باشد.
 4. اطراف ساختمان ها، پل ها، جاده ها

مزیت های لوله‌های پی وی سی زهکش:

 1. عمر طولانی نسبت به لوله های سیمانی
 2. سبک بودن وزن و حمل و نقل آسان
 3. سهولت و سرعت زیاد در نصب و کارگذاری لوله
 4. قابلیت انعطاف پذیری
 5. هزینه های پایین نصب و عدم نیاز به نگهداری
 6. جدول مشخصات سوراخ های لوله های زهکش

مشخصات فنی لوله لترال

قیمت لوله زهکش

لوله های زهکشی رابطه مستقیمی به عمر طولانی و مفید لوله ها دارد و به صرفه ترین نوع لوله  و با توجه به کیفیت، درجه استاندارد، گرید، سایز و متراژ قیمت های متفاوتی دارد. قیمت لوله زهکش بسته به نوع لوله ای که برای زهکشی بکار می‌رود رابطه مستقیم دارد.

اتصالات لوله های زهکش پی وی سی

 1. زانو 45 درجه
 2. زانو 90 درجه
 3. موفه یو
 4. دریچه بازدید
 5. تبدیل
 6. سه راه 45 درجه
 7. سه راه 90 درجه
 8. سیفون
 9. سه را دو سر ساکت ناف فلنج
 10. سه راه سه سر فلنج
 11. سه راه سه سر ساکت
 12. فلنج اسپیگات
 13. بوشن دو سر ساکت
 14. زانو خم

 نکاتی  در خصوص زهکشی:

 1. کانالهایی که در زهکشی استفاده میشوند، باید پایدار باشند و توسط چمن یا پوشش گیاهی محافظت شوند
 2. در هنگام شرایط بارندگی به لحاظ ورود آبهای آلوده به نفت، مواد چربی و یا مواد شیمیایی هستند، نباید مستقیماً زهکشی شوند. در این شرایط باید از سیستمی برای جداسازی آب از این مواد استفاده کرد.
 3. شرایط سفره های زیرزمینی آب و موقعیت آنها باید بررسی شود. دلیل این است که اگر سطح آب به سطح زمین نزدیک باشد، نباید زهکشی صورت گیرد.
 4. از ورود مستقیم آب به شیبها و سرازیریها جلوگبری شود.
 5. در صورت علائمی از فرسایش و نشست خاک در زمین زهکشی متوقف شود

لیست قیمت لوله زهکش

قیمتسایزمحصول
7.700100قیمت لوله زهکش پی وی سی
11.200125قیمت لوله لترال پی وی سی
16.300160قیمت لوله زهکش پی وی سی
22.400200قیمت لوله زهکش پی وی سی

قیمت لوله زهکش پی وی سی در سایزهای ۱۰۰، ۱۲۵ ، ۱۶۰  و ۲۰۰ میلیمتر در انواع مشبک و نیمه مشبک طبق جدول زیر قابل ارزیابی است

انواع لوله های زهکش:

 1. لوله های زهکش پلی اتیلن (کاروگیت)
 2. لوله های زهکشی پی وی سی (PVC)

لوله زهکش کاروگیت

لوله های پلی اتیلنی برای زهکشی

یکی از کاربردهای لوله‌های کاروگیت پلی اتیلنی برای مقاصد زهکشی می باشد. لوله‌های پلی اتیلنی برای تمام سیستم های زهکشی که برای پایین آوردن سطح آب زیر زمینی برای بازه های طولانی و یا موقتی مورد نیاز هستند مانند سیستم های زهکش معمول، زهکشی از سازه های مشخص، برداشت آب از محل حفاری ها و همچنین دور کردن فاضلاب های خانگی و صنعتی بهترین نتیجه را دارند.

مزیت اصلی لوله‌های پلی اتیلن زهکش در مقاومت بالا در مقابل سایش است زیرا در موارد ذکر شده فوق و فاضلاب های خانگی و صنعتی مقدار قابل توجهی شن و ماسه وجود دارد که باعث سایش و از بین رفتن مجراهای می شود.

لوله پلی اتیلن لترال با توجه به عمر طولانی و مفید به صرفه ترین نوع لوله بوده و با توجه به کیفیت، درجه استاندارد، گرید، سایز و متراژ قیمت های متفاوتی دارد. قیمت لوله لترال بسته به نوع لوله ای که برای زهکشی بکار می‌رود رابطه مستقیم دارد.

اجرای هر سیستم زهکشی باید بعد از انجام محاسبات هیدرولیکی و استاتیکی صورت پذیرد. انجام چنین محاسباتی خصوصا وقتی که بحث انتقال فاضلابهای با حجم بالای زباله و مواد جامد همراه است و بار زیادی به خط لوله تحمیل می شود بسایر حائز اهمیت است.

برای بکفیل نمودن این خطوط لوله می توان از مصالح سنگی بتن (مصالح سنگی بتن Concrete Aggregate عبارتند از ماسه و شن و خرده ستگهایی به ابعاد 3 تا 70 میلیمتر) که الزامات استاندارد لهستانی PN-86/B-06712 را رعایت می کنند استفاده نمود. دانه بندی این مصالح باید تا 8 میلیمتر و بصورت بخشی  نباید بیشتر از 3 درصد وزنی و  هم از 10 درصد وزنی تجاوز نکند. ضخامت بکفیل در برگیرنده لوله باید مطابق با طراحی مهندسی بوده و کمتر از 15 سانتیمیتر نباشد.

لوله پلی اتیلن زهکش کاربرد فراوانی داشته و دارای کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب می باشد.

لوله های زهکشی با توجه به عمر طولانی و مفید به صرفه ترین نوع لوله بوده و با توجه به کیفیت، درجه استاندارد، گرید، سایز و متراژ قیمت های متفاوتی دارد. قیمت لوله زهکش بسته به نوع لوله ای که برای زهکشی بکار می‌رود رابطه مستقیم دارد.

استاندارد لوله‌های زهکشی پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن زهکش در سایز های متفاوت و بر اساس استاندارد DIN 1187 و استاندارد 7669 از پلی اتیلن گرید 100 و یا پلی اتیلن گرید 80 پتروشیمی مارون و امیر کبیر تولید می شود.

مزیای لوله‌های پلی اتیلن در شبکه آبیاری و زهکشی:

 1. دارای منافذ و ورودی ها با قطر و شعاع یکنواخت
 2. سرعت بالا در نصب
 3. امکان کنترل ورودی و خروجی
 4. خواص هیدرولیکی
 5. صرفه جویی در مصرف آب
 6. هزینه ی خرید و نصب کمتر
 7. سبکی وزن
 8. حمل و نقل آسان
 9. انعطاف پذیری بالای لوله
 10. دوام عمر بالا
 11. مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا
 12. مقاوم در برابر پوسیدگی

لوله پلی اتیلن زهکشی با ظاهری حلقه حلقه و موجدار به همراه لایه داخلی صاف و صیقلی می باشد و با تحمل فشار داخلی  1.5 بار تحت عنوان یک کانال زیرزمینی و زهکشی استفاده میشوند سطح بیرونی لوله پلی اتیلن زهکشی با سطح بیرونی همچنین خاصیت انعطاف پذیری می تواند برای انتقال ابهای سطحی و زیر سطحی اعم از زهکش مورد استفاده قرار گیرد.

قابل ذکر است در مواردی که لوله قرار است در زمین مورد استفاده قرار گیرد انتخاب لوله ای که دارای عمر سرویس دهی بالایی باشد بسیار حائز اهمیت میباشد زیرا این امر بسیار پر هزینه و وقت گیر میباشد. معمولا عمر سرویس دهی لوله‌های کاروگیت 50 سال به بالا براورد میشود و به لحاظ این مقاومت بالا در برابر فشارر های مرده و زنده در کاربرد هایی مثل زهکشی بسیار تاثیر گذار است.

لوله پلی اتیلن زهکشی در سایز و ابعاد مختلف تولید می شوند؛ لوله کاروگیت با قطر داخلی ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی متر در کارخانه بزرگ پایپ ایران تولید می شود؛ طول شاخه های لوله کاروگیت در حالت استاندارد، ۶ و ۱۲ متری است.

لوله زهکش پلی اتیلن دوجداره

لوله زهکش پلی اتیلن دوجداره

لوله زهکش پلی اتیلن دوجداره، یکی از بهترین نوع لوله زهکشی در انواع خود می باشد که به صورت شاخه‌های 6 و 12 متری و اتصال بوشن به صورت نیمه مشبک و مشبک در زهکشی استفاده می شود.

لوله زهکش پلی اتیلن از قطر 110 میلیمتر تا 2500 میلیمتر تولید میشود. ویژگی منحصر به فرد لوله های زهکش پلی اتیلن نسبت به لوله های پی وی سی مشبک و نیمه مشبک بودن و قطر سوراخ ها می باشد که در لوله زهکشی پی وی سی به علت قالبی بودن این امکان وجود ندارد.

 قیمت لوله پلی اتیلن زهکش:

قیمت لوله زهکش پلی اتیلن به دو عامل بستگی دارد:

 • وزن هر متر لوله
 • درصد مواد پلی اتیلن استفاده شده

درصد مواد پلی اتیلن با مهر استاندارد روی لوله قابل پیگیری است در غیر اینصورت خریدار که معمولا تجربه هم ندارد نمی تواند تشخیص دهد که لوله از پلی اتیلن خالص تولید شده و یا اینکه مواد ناخالص دارد اداره استاندارد کنترل این موضوع را با  استاندارد لوله کاروگیت فاضلابی 9116 برای مصرف کننده انجام می دهد

طریقه حفر لوله پلی اتیلن زهکشی

سطح آب زیرزمینی باید بنحوی پایین آورده شود تا ساختار خاک زیراساس و یا خاک زیر اساس ساختمان های مجاور برهم نخورد. سطح آب زیر زمینی حداقل باید به اندازه نیم متر تا کف ترانشه پایین آورده شود. بخاطر اثر مخرب تغییرات سطح آب زیرزمینی بر ساختار کف ترانشه عملیات پایین نگهداشتن سطح آب زیرزمینی باید بصورت 24 ساعته انجام شود. علاوه بر این باید از ورود جریان آب باران به داخل ترانشه جلوگیری شود.ساختار های نگهدارنده دیواره ترانشه حداقل باید 15 سانتیمتر بالاتر از سطح زمین اطراف قرار بگیرند و همچنین سطح زمین باید به گونه ای شیب داشته باشد که خارج کردن آب به راحتی انجام شود.

تمام زمین های سست (که در زمان اجرا آبزدایی شده اند) بدون دانه های بزرگتر از 20 میلمیتر (در حالتی که بصورت شکسته های سنگ باشد نباید بزرگتر از 16 میلیمتر باشد) یا خاک چسبنده که الزامات استاندارد PN-B-02481 را برآورده نموده و دارای نماد های ms, ss, zs هستند ممکن است بعنوان زیر اساس در خط لوله ثقلی مورد استفاده قرار بگیرند.

جدول لوله‌های زهکش پلی اتیلن پایپ ایران