لوله اسپیرال کاروگیت

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال کاروگیت دارای سطحی کنگره ای مانند است که از این نظر مشابه لوله کاروگیت است ولی ساختار آنها به یکدیگر متفاوت می‌باشد. لوله‌های اسپیرال کاروگیت در سایزهای بزرگ از سایز 800 تا ۳۰۰۰ تولید می‌شوند. دیواره این لوله‌ها از جنس پلی اتیلن چگالی بالا و یا HDPE می‌باشد. لوله فاضلابی با قطر بزرگ در بازار جهانی و به ویژه برای پروژه‌های زیر سازی، بسیار مورد تقاضا است. لوله اسپیرال عموما در اندازه‌های بزرگ و از پلی اتیلن سنگین تولید می‌شوند و تکنولوژی پیشرفته‌ای برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود.

لوله‌های پلی اتیلن اسپیرال می‌توانند جهت انتقال سیالات در شرایط ثقلی و کاربردهای فشار پایین مورد استفاده قرار گیرد. لوله‌های پلی اتیلن اسپیرال از نظر وزنی سبک‌تر از لوله‌های تک جداره ساخته می‌شوند و در مواردی که سیالات در فشار پایین از آن منتقل می‌شود، می‌توانند برای انتقال فاضلاب نیز مورد استفاده قرار گیرند.

مقاومت حلقوی لوله‌های اسپیرال کاروگیت 16 و 31.5 و 64 می‌باشد. این مشخصه لوله‌های اسپیرال کاروگیت باعث شده است که بتوانند به جای لوله‌های فولادی و فلزی بکار برده شوند. لوله اسپیرال کاروگیت به وسیله ۲ اکسترودر که لایه درونی و بیرونی را ایجاد می‌کنند، تولید می‌شود و در آخر هم لوله اسپیرال کاروگیت استانداردی را از دستگاه بیرون می فرستند. در حقیقت لوله اسپیرال کاروگیت ترکیب ۲ لایه از مواد پلی اتیلنی به رنگ‌های زرد و سیاه است که بصورت مارپیچ(اسپیرال) بعد از طی کردن مرحله هایی بدین صورت در می‌آید.

لوله‌های اسپیرال از طریق جوش اکستروژن که به وسیله دستگاه جوش صورت می‌گیرد، به هم وصل می‌شوند. این نوع اتصال دارای استقامت بالای است اما لوله‌های کاروگیت به وسیله کوپلر به هم وصل می‌شوند (به عبارتی به صورت اتصال نر و ماده به هم وصل می‌شوند).

قیمت لوله اسپیرال کاروگیت

تولید لوله اسپیرال کاروگیت

در تولید لوله اسیپیرال کاروگیت کارخانه پایپ ایران از دو اکسترودر مجزا یکی جهت تولید پروفیل‌های تو خالی با سطح مقطع مستطیلی duct profile و دیگری جهت تولید پروفیل خط جوش با سطح مقطع strip profile بین پروفیلهای داکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در چیدمان خط تولید این دو اکسترودر بصورت عمودی بر هم در نظر گرفته شده و بطوریکه پروفیل داکت پس از خروج از دای اکسترودر تحت تانک خلا کالیبره شده و با عبور از حمام خنک کاری تا اندازه ای سرد شده تا بتواند مشخصات ابعادی خود را حفظ کند و در عین حال دمای لازم برای برقراری جوش مناسب با پروفیل خط جوش را که توسط اکسترودر دوم تولید میشود را داشته باشد

در نهایت پروفیل داکت حول یک استوانه که قطر بیرونی آن معادل قطر داخلی محصول نهایی است پیچیده شده و فضای بین دو پروفیل داکت با پروفیل جوش پر میشود. همچنین حضور یک فک فشارنده اتصال بهتر دو پروفیل را به هم تسهیل کرده و لوله تولیدی را به جلو حرکت میدهد برش لوله در ابعاد مورد نظر نیز فاز نهایی تولید خواهد بود

مزایای لوله پلی اتیلن اسپیرال

 1. لوله‌ اسپیرال کاروگیت به لوله‌هایی قطور از جنس پلی اتیلن گفته می‌شود که در سایزهای 800 الی 3000 میلیمتر تولید می‌گردند.
 2. لوله‌های اسپیرال عمده ترین تولیدات لوله‌های قطور کاروگیت را به خود اختصاص میدهند. این لوله‌ها دارای سطح بیرونی کنگره ای هستند اما سطح درونی آنها بسیار هموار و صیقلی است که این مزیت سبب می‌شود که سیالات در این لوله‌ها بدون مانع و رسوب گرفتن جریان یابند.
 3. روش تولید لوله‌های اسپیرال کاروگیت با لوله‌های کاروگیت متفاوت است و این به جهت نوع و اندازه قالبهای لوله‌های کاروگیت میباشد.
 4. لوله‌های اسپیرال کاروگیت کارخانه پایپ ایران در سایزهای در فشارهای کاری 8، 12، 16، 31.5، 42، 64 کیلونیوتن تولید می‌شود.
 5. به دلیل ساختارمند بودن لوله‌های اسپیرال دوجداره فاضلابی ثقلی از نوع اسپیرال کاروگیت نسبت به لوله‌های دوجداره برای وزن واحد دارای مقاومت حلقوی بیشتر می‌باشند.
 6. توانایی در تولید لوله‌های پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت بر اساس استانداردهای ISIRI 9116 ،ASTM F 984 ،EN 13478 ،DIN 16961 به دلیل وزن کمتر، هزینه اولیه و ثانویه کمتر تولید می‌شود.
 7. لوله‌های اسپیرال جهت کنترل بیشتر و در اصطلاح ویدیو گرافی بهتر، جداره داخلی و خارجی در رنگ های روشن تولید می‌شود.
 8. آزمونهای حلقوی، دوده و دیگر آزمونهای لوله اسپیرال به وسیله بازرسین کارخانه پایپ ایران صورت می گیرد تا از این روش لوله‌ها از نظر کیفی تایید شوند.
 9. کارخانه تولید لوله اسپیرال کاروگیت پایپ ایران با خط تولید 24 ساعته با مهندسین و کارشناسان مجرب همه روزه جوابگوی سوالات هموطنان عزیز می باشد.

امکان پیاده سازی انواع شرایط اتصال و آب بندی

 1. لوله اسپیرال کاروگیت به دلیل قطر بالا در دهنه ورودی و خروجی امکان اتصال به یکدیگر را از طریق کوپلر و واشر ندارند لذا اتصال به صورت ساکت اسپیگوت (نری مادگی) و آب بندی با واشر از جنس EPDM و جوش اکستروژنی صورت می‌گیرد.
 2. لوله‌های اسپیرال کاروگیت در کارخانه پایپ ایران در اقطار ۶، ۸ ، ۱۰ و ۱۲ متری تولید و تحویل خریدار محترم می‌شود.
 3. اتصال از طریق ساکت و اسپیگوت (نری و مادگی) و آب بندی از طریق جوش اکستروژن طبق استاندارد DVS 2207_ DVS 2209 که البته این نوع اتصال و آب بندی بدون وجود ساکت اسپیگوت هم از داخل و هم از خارج امکان پذیر می‌باشد.
 4. با توجه به ساختار لوله‌های اسیپرال کاروگیت کارخانه پایپ ایران تنش تحمل شده بیشتر از نوع برشی بوده و بر خلاف لوله‌های دیگر که تنش از نوع پوسته ایی است، در برابر سقوط از ارتفاع مقاومت بیشتری دارند.
 5. لوله‌های اسپیرال کاروگیت بعد از نصب شدن به وسیله یک ربات که دوربینی به آن وصل است از طریق ناظرها به ویژه در نقطه اتصال بررسی می شوند.
 6. لوله‌های اسپیرال 100% قابلیت بازیافت داشته و به محیط زیست آسیب نمی رساند.

مزایای لوله اسپیرال کاروگیت

 1. مقاومت بالا در برابر سایش
 2. امکان استفاده در دمای پایین
 3. هزینه پایین نبص و انتقال
 4. مقاومت در برابر ضربه
 5. قابلیت جوشکاری به یکدیگر
 6. قابلیت بازیافت
 7. یخ نزدن سیال در لوله
 8. عدم مقاومت در عبور سیال
 9. سرعت نصب لوله در داخل ترانشه
 10. عدم خوردگی در محلولهای شیمیایی شامل مواد بیولوژیکی
 11. عدم تاثیر پذیری در خاکهای مهاجم زمین های کشاورزی
 12. محدوده ی دمای کاری وسیع
 13. انعطاف پذیری
 14. اتصالات مناسب با آب بندی کامل

آزمون‌های تولید لوله اسپیرال کاروگیت

 1. شاخص جريان مذاب (ISO 1133)
 2. تعيين چگالي (ISO 1183)
 3. تعيين درصد کربن (ASTM D 1603)
 4. تست کشش (BS2782-EN63-ASTM D 2412)
 5. آزمون فشار هيدرواستاتيک (EN 921)
 6. آزمون فشار ترکيدگي (ASTM D 1599)
 7. آزمون برگشت حرارتي (ISO 2505)
 8. اندازه گيري ابعاد و بررسي ظاهري لوله (ISO 11922)
 9. آزمايش I.T
 10. آزمايش فشردن (ISO-4437 و EN-12106)

شاخص جریان مذاب

آزمون شاخص جریان مذاب سرعت جریان ذوب مواد در دما و زمان ثابت اندازه گیری می‌شود. تا از نتایج حاصل چگونگی رفتار مواد در داخل اکسترودر بررسی شود. ایین آزمون برای مواد اولیه(جهت تایید کیفیت مواد) و نیز بر روی محصول انجام می‌شود.

تعيين درصد کربن (ASTM D 1603)

ميزان کربن در مواد اوليه و محصول نهایي تعيين می‌شود. بدين منظور مقدار معيني از مواد اوليه، در کوره اي تا دماي 800 درجه سانتيگراد، تحت اثر گاز نيتروژن خالص پيروليز شده و ميزان کربن به جا مانده تحت اثر اکسيژن، سوزانده مي شود تا درصد خاکستر (مواد افزودني) در نمونه اوليه تعيين گردد. درصد مجاز کربن در لوله اسپیرال 2 الي 2/5 درصد وزني بوده و بايستي به طور يکنواخت در سراسر آن توزيع شده باشد.

در مناطقي که تجمع کربن بيش از درصد مجاز باشد، تمرکز تنش به وجود خواهد آمد و لوله آسيب پذير مي گردد و در صورتيکه ميزان کربن کمتر از حد مجاز باشد. استحکام لوله در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد کاهش خواهد يافت.

محصول پیشنهادی : لوله کاروگیت 800 میلیمتر

تست کشش (BS2782-EN63-ASTM D 2412)

با استفاده از دستگاه‌های تخصصی آزمایشگاهی، خواص مکانيکي لوله‌هاي اسپیرال کاروگیت، از جمله حداکثر استحکام در برابر بار خارجي، ميزان تغيير طول در نقطه پارگي، تعيين ضريب الاستيسيته و ميزان خش تحت اثر بارهاي سه نقطه اي را مي توان اندازه گيري کرد.

فشار هيدرواستاتيک (EN 921)

برای استحکام محصول در برابر فشارهاي هيدرواستاتيکي، آزمون فشار هیدرواستاتیکی انجام می گیرد. در اين آزمايش نمونه هاي لوله پس از غوطه ور شدن در حوضچه آب با توجه به سايز لوله اسپیرال کاروگیت و نوع مواد اوليه در دماي 20 درجه سانتيگراد به مدت 100 ساعت و يا 80 درجه سانتيگراد به مدت 165 ساعت و يا 80 درجه سانتيگراد به مدت 1000 ساعت، تحت فشار داخلي ثابتي قرار داده مي‌شوند. پيدايش هرگونه نقص در نمونه ها (ترکيدگي، بادکردگي، تورم موضعي، نشتي و ترک هاي مويي) به معناي مردود بودن محصول مي‌باشد.

فشار ترکيدگي (ASTM D 1599)

آزمون فشار ترکيدگي نمونه هاي لوله در حوضچه اي با دماي ثابت 23 درجه سانتيگراد شناور شده سپس تحت اثر فشار داخلي افزاينده قرار مي گيرد، به گونه اي که در طي زمان 60 الي 70 ثانيه، دچار تورم و پس از آن ترکيدگي گردد.

برگشت حرارتي (ISO 2505)

آزمون برگشت حرارتي نمونه‌هاي به طول تقريبي 30 سانتي متر را درون آوني، با سيرکولاسيون هواي داغ (2+110) درجه سانتيگراد به مدت يک الي سه ساعت (با توجه به ضخامت جداره لوله) قرار داده و پس از سرد شدن به گونه اي است که طول لوله، کمتر از حالت اوليه در دماي نرمال خواهد شد. که اين رفتار در لوله‌هاي نصب شده مي‌تواند منجر به تغيير در گردي لوله گردد.

اندازه گيري ابعاد و بررسي ظاهري لوله اسپیرال (ISO 11922)

لوله‌هاي پلي اتيلن بايد عاري از هرگونه ناصافي (داخلي و سطحي) و خلل و فرج عميق باشند. فرورفتگي هاي جزئي به شرط آنکه ضخامت را تا کمتر از حد مجاز کاهش ندهند.

تعيين دقيق ضخامت جداره لوله، با استفاده از کوليس هاي کاليبره در مقطع برش و ضخامت سنج اولتراسونيک در طول يک شاخه لوله و قطر خارجي لوله با استفاده از نوارهاي فلزي مدرج (سيکرومتر) و در طول يک شاخه از لوله اسپیرال کاروگیت، اندازه گيري می‌شود. طبق استاندارد ميزان تغيير شکل در مقطع لوله و خارج شدن از گردي (OVALITY) پس از توليد لوله اندازه گير ي مي شود. حد مجاز اين نواسانات با توجه به قطر خارجي لوله مشخص مي شود.

آزمايش I.T اندازه گیری جداره لوله اسپیرال

اين آزمون بر روي مواد اوليه انجام مي گيرد و هدف از انجام اين آزمون تعيين ميزان پايداري حرارتي مواد بوده طبق استاندارد مذکور زمان تخريب پلي اتيلن نبايد کمتر از 20 دقيقه باشد.

آزمايش فشردن ISO-4437 و EN-12106

آزمايش فشردن نمونه هاي به طول 8 برابر قطر اسمي لوله اسپیرال تهيه و به مدت 10 ساعت در آب صفر درجه قرار داده مي شود. پس از فشرده شدن لوله مذکور توسط دستگاه SQUEEZER، به مدت 1 ساعت توسط دستگاه RE-Rounding به حالت اوليه برگردانده مي شود. سپس با بسته شدن دو سر لوله توسط کپ به مدت 1000 ساعت در دماي 80 درجه سانتيگراد تحت فشار 8 بار قرار مي گيرد. طبق استاندارد فوق نبايد کوچکترين خللي در لوله ايجاد شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 58 میانگین: 4.8]