انواع روش اتصال لوله کاروگیت (جوش لوله کاروگیت)

اتصال لوله‌های کاروگیت

در این مقاله به بررسی انواع روشهای اتصال لوله کاروگیت به یکدیگر یا نصب و جایگذاری لوله کاروگیت می پردازیم.

روش‌های اتصال در (لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن تک جداره تحت فشار) با توجه به شرایط فشارهای داخلی و خارجی، آب‌بندی، مقاومت در برابر حرکت‌های طولی، مقاومت در برابر بار ناشی از پیش راندن یا کشیدن، شرایط کارگذاری و نصب و شرایط تولید (لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن تک جداره تحت فشار) متفاوت خواهد بود.
متصل نمودن دو لوله پلی اتیلن اعم از لوله کاروگیت یا لوله پلی اتیلن تحت فشار به یکی از انواع زیر امکان پذیر خواهد بود:

1 . اتصال‌ به روش جوش لب به لب (به انگلیسی : BUTT WELD)
2 . اتصال‌ لوله‌های کاروگیت به روش جوش الکتروفیوژن
3 . اتصال‌ لوله دوجداره فاضلابی به روش جوش اکستروژن
4 . اتصال‌ لوله دوجداره فاضلابی ثقلی (لوله کاروگیت) به روش اتصالات مکانیکی یا به عبارتی اتصال با کوپلینگ فشاری

اتصال‌ لوله کاروگیت به روش جوش لب به لب

این نوع از اتصال لوله کاروگیت، اتصال حرارتی (به انگلیسی : BUTT WELD) نیز نامیده می‌شود. در این روش دو سر لوله کاروگیت قبل از اتصال بصورت همزمان حرارت داده می‌شوند. این حرارت توسط صفحه داغ ایجاد می‌شود و دمای صفحة داغ به حدود 210 درجه سانتی گراد می‌رسد. در مرحلة حرارت دهی و خنک کردن بایستی پارامترهای زمان و فشار مکانیکی وارده بر لوله کاروگیت دوجداره رعایت شوند.

پشنهاد ما برای مطالعه : لوله کاروگیت 800 میلیمتر

این نوع اتصال برای  لوله کاروگیت فاضلابی با قطر خارجی یکسان و ضخامت دیواره مشابه بکار می‌رود. به دلیل وجود تغییرات در ضخامت دیواره لوله های کاروگیت فاضلاب از نوع اسپیرال که بر اساس قطر داخلی تولید می‌شوند، ممکن است مشکلاتی در هم تراز کردن و اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی ثقلی اسپیرال به روش جوش لب به لب، بوجود بیاید.

اتصال‌ لوله کاروگیت به روش جوش الکتروفیوژن

لوله کاروگیت با جوش الکتروفیوژن

تفاوت اصلی این روش با جوش حرارتی که شرح داده شد در طریقه اعمال حرارت می‌باشد که حرارت از داخل به وسیله بوبین اعمال می‌گردد. در این روش بعد از قرارگیری لوله کاروگیت از قسمت سر آنها در ابتدای یکدیگر، صفحه الکتروفیوژن دور تا دور لوله کاروگیتی پیچیده می‌شود، سپس با اعمال جریان برق به بوبین‌های مقاومت حرارتی، سیم پیچ بوبین گرم شده و پلاستیک‌های اطراف خود را ذوب می‌نماید و جوش مناسبی بین لوله های کاروگیت ایجاد می‌شود.

نکته مورد توجه در این جوش جریان برق لازم برای جوشکاری است که باید متناسب با بوبین‌های الکتریکی اتصالات باشد. سطح لوله کاروگیت فاضلابی قبل از انجام جوشکاری باید با دقت بازرسی شود تا هیچگونه خراشی نداشته باشد، نکته دیگر در این روش دقت در آب‌بندی فاصله بین روی هم آمدگی صفحه الکتروفیوژن و لوله پلی اتیلن دوجداره می‌باشد.

این روش اغلب در جایی که هر دو لوله دوجداره (لوله کاروگیت) محدود و مهار شده هستند، مثلاً به هنگام تعمیرات لوله کاروگیت و اتصال داخل ترانشه، استفاده می‌شود و یکی از بهترین تکنیک‌ها در اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی می‌باشد. لازم به ذکر است نوع بوبین‌های انتخابی برای قطعات اتصالی در کیفیت جوش الکتروفیوژن لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی تأثیر زیادی دارد.

اتصال‌ لوله های دوجداره فاضلابی به روش جوش اکستروژن

از این روش معمولاً برای اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی با سایز بزرگتر از 800 میلیمتر، اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی (لوله کاروگیت) به آدمرو و ساخت اتصالات دست ساز استفاده می‌شود. ابتدا لبه‌های دو لایه یا لوله کاروگیت و اتصال توسط سشوار حرارت داده می‌شود سپس توسط دستگاه اکسترودر دستی مواد مذاب پلی‌اتیلن بین دو لبه تزریق می‌شود، تغذیه مواد به شکل مفتول بوده و با کمک کاردک مخصوص شکل می گیرد.

در این روش مهارت و دقت جوشکار حائز اهمیت می باشد. جوش اکسترودر بهترین روش اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی (جوش لوله کاروگیت) از نظر آب‌بندی و مقاومت مکانیکی می‌باشد ولی این روش نسبت به روش‌های دیگر زمان بیشتری لازم دارد و قابل اجرا در قطرهای کوچک لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی (لوله کاروگیت) نمی باشد .

اتصال‌ لوله دوجداره فاضلابی به روش اتصالات مکانیکی

اتصال لوله کاروگیت با کوپلر

برخی کارخانه‌های تولیدکننده لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی با سطح داخلی صاف، لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی با قابلیت اتصال مکانیکی تولید می‌کنند که مزیت سهولت در نصب و اجرای سریع کارگذاری این نوع لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی قابل توجه می‌باشد.

اتصال با کوپلینگ فشاری

لوله های دوجداره فاضلابی بصورت شاخه‌های 6 متری ساکت‌دار یا با کوپلر سرخود جهت اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی بصورت نر و مادگی و با قابلیت آب‌بند شدن به وسیله جوش و یا واشر لاستیکی و Gasket می‌باشند. انتخاب هر یک از روش‌های آب‌بندی بسته به کاربرد  لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی (لوله کاروگیت) می‌باشد.