تفاوت های نوار تیپ و لوله آبیاری

تفاوت نوار تیپ و لوله آبیاری

در گذر قرن‌ها و حتی در دهه‌های اخیر، روش‌های آبیاری پیشرفت شگرفی داشته‌اند. یکی از تجهیزات مورد استفاده که به طور چشم گیری با استقبال گسترده در سطح جهان مواجه شده است، «نوار تیپ آبیاری» است. تجهیزاتی که با ساختار فوق العاده منعطف خود، به شکل گیری خطوط آبیاری قطره ای کمک می‌کنند. کشورهای پرجمعیت جهان از جمله چین، به جهت کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، به استفاده از انواع نوار تیپ روی آورده‌اند. البته که همواره در پی کاوش روش‌های آبیاری پیشرفته‌تری نیز هستند؛ تا هم ارتقای عملکرد به خوبی صورت بگیرد و هم بهینه سازی جدی و مثمر ثمرتری در الگوی مصرف آب صورت بگیرد.

البته گاهاً کشاورزان با سوء تفاهم های جدی در بحث انتخاب سیستم آبیاری مناسب خود روبرو می‌شوند. یکی از مهم‌ترین سوالات موجود در این زمینه، این است که: « نوار تیپ آبیاری چه تفاوتی با لوله آبیاری قطره ای دارد؟» با ما همراه باشید تا به تفاوت‌های این دو تجهیزات اشاره داشته باشیم.

دلیل استفاده از نوار تیپ و لوله آبیاری قطره ای

نوار آبیاری بارانی

دلیل نصب نوار تیپ و لوله آبیاری قطره ای، کاملاً مشخص است: راه اندازی سیستم‌های آبیاری قطره‌ای کشاورزی. امروزه در سراسر جهان و با توجه به بحران های گرم شدن تدریجی زمین و کاهش منابع آبی ضرورت استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره ای، چه در اراضی کشاورزی و چه در گلخانه‌ها بسیار حیاتی است. نوار تیپ و لوله‌های کم‌قطر آبرسان، از آن دست تجهیزاتی هستند که بستر را برای راه اندازی سیستم‌های آبدهی قطره ای فراهم می‌آورند. حفره‌های کوچک موجود بر روی این تجهیزات، در فواصل معینی از یکدیگر قرار گرفته‌اند. از همین رو توزیع آب در بخش‌های مختلف اراضی کشاورزی، یکنواخت و به خوبی صورت می‌پذیرد. مجموع تمامی این اقدامات، کاهش قابل توجه مصرف آب را به ارمغان می‌آورد.

آبیاری قطره ای با نوار تیپ

آبیاری قطره ای با نوار تیپ

وجود ویژگی های متعدد عملکردی، موجب رواج استفاده از انواع نوار تیپ آبیاری در سیستم‌های توزیع آب قطره ای شده است. برخی از مهمترین ویژگی های این تجهیزات عبارتست از:

 • یکپارچی و باز و بست آسان
 • شیوه استفاده‌ی بی دردسر
 • انعطاف فوق العاده
 • قابلیت جمع شدن پس از اتمام کشت های فصلی
 • عدم جاگیری
 • و قیمت بسیار اقتصادی.

بوسیله‌ی سوراخ‌های ریز موجود بر بدنه‌ی نوار آبیاری تیپ، آب و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان به طور یکنواخت و آهسته توزیع می شود. آنهم با توجه به نیازهای آب مورد نیاز هر محصول؛ از طریق سیستم نوارها یا لوله‌های فشار کم و قطره چکان نصب شده بر روی مویین. بطورکلی پروسه‌ی آبرسانی با این سیستم ها، یکنواخت و آرام می‌باشد. یعنی آب به آرامی و طی بازه‌های زمانی معین، به داخل خاک ناحیه‌ی ریشه می ریزد. به‌عبارت دقیق‌تر، نوار آبیاری قطره ای از خط لوله خود استفاده می کند تا مستقیماً آب را به ریشه محصولات برساند. امری که از طریق دهانه بالایی یا سرقطره‌ی لوله مویین با قطر حدود 10 میلی متر، انجام می‌شود. (همراه با با اثر آبیاری یکنواخت و راندمان صرفه جویی آب بالا). درسوی دیگر، رایج ترین لوله برای آبیاری قطره ای، لوله‌های استوانه ای هستند. لوله‌هایی که با ارائه‌ی:

 • دیواره ضخیم،
 • زمان سرویس (استفاده) طولانی و
 • مقاومت در برابر خوردگی،

بهتر از تسمه‌های آبرسانی قطره ای و گاهاَ بهتر از نوارهای tape نیز عمل میکنند. اما هزینه بیشتری را در پی دارند!!.

کشت محصولات خاص با لوله و نوار آبیاری

پیش از هر گونه اقدامی برای انتخاب، بایستی در نظر داشته باشید که نوار تیپ آبیاری و لوله آبیاری را بایستی برای پوشش دهی نیازهای کشاورزی چه نوع محصولاتی نیاز دارید. در پاسخ می‌توان عنوان کرد که مناطق پر آب غالباً کمتر به استفاده از سیستم‌های آبدهی قطره ای روی آورده‌اند. مثال بارز این امر، استان‌های شمالی کشور، «گیلان» و «مازندران» هستند. کشت محصولات اصلی این استان‌ها از جمله برنج، غالبابه شیوه غرقابی و به کمک کانال‌های آبرسانی گسترده صورت می‌گیرد. اما استان‌های خشک و کویری کشور، ضرورت صد چندان بیشتری برای استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره ای و نوارهای تیپ دارند. چنانکه مثلاً کشت هندوانه، نیشکر، دانه کلزا، خیار، انواع و اقسام حبوبات و…، باید با استفاده از نوار تیپ آبیاری انجام شود. علی‌ الخصوص هندوانه و خیار که برآورده شده‌ است واردات آنها، بسیار سودمندتر از کشت آنها در نقاط کویری است. حتی الامکان در صورت کشت این قبیل محصولات، بایستی از سیستم‌های آبیاری قطره ای بهره گرفته شود.

مزایای نوار تیپ نسبت به لوله آبیاری

مسلماً انواع نوار تیپ آبیاری و لوله‌های قطره ای، دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. در زیر برخی از فاکتورهای عملکردی و هزینه‌ای این تجهیزات، آورده شده است:

 • اول اینکه نوار آبیاری قطره ای در صورت عدم وجود آب و فشار، کاملاً صاف است. در حالی که لوله‌های آبیاری قطره ای، استوانه‌ای هستند. همین امر موجب می‌شود که نوارهای تیپ قابل جمع شدن به دورحلقه های مخصوص باشند (و به نقاط دیگر و سایر پروژه ها انتقال یابند).
 • بلحاظ انعطاف پذیری نیز، وضعیت نوارهای Tape کاملاً شاخص‌تر است. به طوریکه می‌توان گفت:

گرچه لوله‌های آبیاری قطره ای نیز معمولاً از پلیمرهای منعطف ساخته می‌شوند. اما ساختار لوله‌ای و استوانه‌ای آنها موجب می‌شود تا به هیچ وجه، به پای انعطاف نوار تیپ نرسند.

مزایای نوار تیپ نسبت به لوله آبیاری

 • به لحاظ مقاومت اما، وضعیت لوله‌های مورد نظر بسیار بهتر است. (با توجه به عملیات های مقاوم سازی صورت گرفته بر روی این تجهیزات و گاهاً نیاز به نصب در زیر خاک)
 • آب‌های سیستم آبیاری قطره ای، غالباً از حفره‌هایی با فرم‌های مختلف (اصطلاحاً سر قطره‌های متنوع)، توزیع می‌گردد. نوار تیپ قطره ای عموماً با سر صاف و لوله های آبیاری، معمولاً با سر استوانه‌ای مشاهد می‌شوند.
 • مؤلفه «زمان استفاده»، دیگر عامل تفاوت این تجهیزات صنعتی است. در مقایسه با لوله آبیاری قطره‌ای، ضخامت دیواره نوار tape، نازک‌تر و زمان استفاده از آن کوتاه‌تر است. این در حالیست که زمان استفاده از لوله‌های آبدهی قطره‌ای، به مراتب طولانی‌تر است.
 • میزان سرمایه گذاری یا همان هزینه‌ کرد برای لوله‌های آبیاری قطره ای، بیشتر از نوار تیپ خواهد بود. هزینه حمل و نقل لوله‌ها در متراژهای بالا نیز بیشتر از نوارهایی است که به سبب انعطاف پذیری خارق العاده خود، قابلیت جمع شدن به دور یک حلقه را دارند.

میزان خروجی آب لوله و نوار آبیاری

مطلب بعد در رابطه با مقدار آب خروجی از این دو محصول است. خروجی آب نوار آبیاری تیپ در حدود 2 لیتر در ساعت است. در سوی مقابل، لوله آبیاری قطره ای حدود 3 لیتر در ساعت خروجی خواهد داشت. اگر چه در نگاه اول میزان خروجی بیشتر، کارایی به مراتب بهتری برای پوشش دهی نیازهای اراضی بزرگ کشاورزی به نظر می‌رسد. ولی از منظر اصلاح الگوی مصرف، میزان خروجی کمتر نوار تیپ، یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود.

نکته: حفره‌ی خروجی لوله قطره ای، بزرگتر از نوارهای Tape قطره ای است.

نصب لوله کاروگیت برای کشاورزی

برای سیستم‌های آبیاری قطره ای، همچنین می‌توان از پایپ‌های مستحکمی نظیر «لوله کاروگیت» استفاده نمود. لوله کاروگیت یا همان لوله‌های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی، گونه‌ای از تجهیزات هستند که هر چقدر از مزایا و ویژگی‌های آن بگوییم، باز هم کم است. به طوریکه دارای انواع ویژگی‌هایی همچون:

 • مقاومت ذاتی بالا
 • فشارشکنی خارجی با توجه به فرم حلقه حلقه‌ی آن
 • انعطاف پذیری
 • قیمت مناسب
 • قابلیت نصب سطحی و همچنین نصب عمقی تا 14 متر
 • تولید در سایزها و مقاومت های مکانیکی متنوع
 • ماندگاری بی نظیر
 • مقاوم در برابر تابش مستقیم
 • امکان ساخت انواع تجهیزات صنعتی از لوله کاروگیت فاضلاب. ( سپتیک تانک، چربی گیر، مخزن کاروگیت، ایستگاه پمپاژ فاضلاب و…)
 • سازگار با انواع شرایط محیطی سرد و خشک، گرم، معتدل و…

هستند. به‌ منظور استفاده در سیستم‌های آبیاری قطره ای، غالباً لوله های کاروگیت سایز 110، 160، 200، 250 و نهایتاَ 315 میلیمتر بکار گرفته می‌شوند. این درحالیست که در پروژه‌های آبرسانی و انتقال فاضلاب با دبی بالا، از لوله‌های کاروگیتی تا قطر 3300 میلیمتر نیز استفاده می‌شود. جهت کسب اطلاعات در مورد لوله کاروگیت 3000 میلیمتر اینجا کلیک کنید.

ضخامت نوار تیپ

انواع نوار آبیاری تیپ قطره ای، تجهیزاتی هستند که تنها پس از پر شدن با آب، بزرگ می‌شوند. با اینحال این نوارهای خطی عمدتاً با دیواره‌ای نازک و با ضخامت‌های دیواره:

 • 15 میلیمتر
 • 2 میلیمتر 
 • 3 میلیمتر

طراحی و تولید می‌گردند (در مقایسه با Drip Line که معمولاً ضخامت دیواره‌ی بین 0.9 میلی متر تا 1.2 میلی متر دارد). فشار درونی قابل تحمل نوارهای تیپ آبیاری، تقریباَ معادل 0.2 الی 1.25 بار (8 تا 15 psi) می‌باشد. یعنی مقداری کمتر از انواع لوله پلی اتیلن دوجداره و لوله‌های کاروگیتی. درنتیجه نوارهای Tape برای جریان‌های درونی کم و فشار محدود کاربرد دارند.

استفاده از نوار تیپ در آبیاری قطره ای

یک عامل مهم در تعیین فاصله قطره چکان، فاصله بوته از یکدیگر است. فاصله نوار آبیاری قطره ای بین 15 سانتی متر، 20 سانتی متر و 30 سانتی متر متغیر است. اگر گیاهان شما فاصله بیشتری دارند، می توانید به سراغ قطره چکان های بزرگتر بروید. طول ردیف البته به اندازه محصول بستگی دارد. اما به هر ترتیب نحوه آبیاری با نوار قطره ای نیز در تعیین اندازه‌ها، نقش خواهد داشت. همچنین غالباً دو نوع قطر در نوارهای قطره‌ای در دسترس است؛ 16 میلیمتر و 22 میلیمتر. مدل‌های 16 میلیمتر، استاندارد صنعتی بوده و احتمالاً بیشتر مورد نیاز شماست.

مدت سرویس دهی نوارهای Tape

تجهیزات نوار تیپ آبیاری معمولاً برای کشت‌های کوتاه مدت استفاده می‌شوند. بدینگونه که با توجه به نازک بودن دیواره‌ی آن، بین 1 تا 5 سال دوام خواهند داشت. دلیل ارائه‌ی بازه زمانی متفاوت، مربوط به میزان کارکرد و نوع مراقبت مشتری است. لوله‌های قطره چکان استوانه‌ای را البته می‌توان بین 10 تا 30 سال (بسته به مراقبت کشاورز) مورد استفاده قرار داد. بدلیل صاف بودن نوار Tape در هنگام عدم آبیاری، این امکان بوجود می‌آید تا:

 • پس از پایان فصل کشت
 • یا هنگام برداشت محصول

اصطلاحاً پس زده شوند یا به زبان ساده جمع آوری گردند. نوارهای آبیاری تیپ در سیم پیچ های بسیار بزرگتر بین 1000 متر تا 3000 متر عرضه می‌شوند. هنگامی که به هر دلیلی ردیف ها خراب شوند، می‌توان نوارها را دور سیم پیچ دایره‌ای جمع نمود. مدل‌های نواری Dripline اما در سیم پیچ‌های 100 تا 400 متری عرضه می‌شوند. بنابراین به راحتی قابل جمع شدن نیستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.6]