مخزن فایبرگلاس GRP

مخزن فایبر گلاس

مخزن فایبرگلاس یا جی آر پی منبعی مدولار و یا استوانه‌ای است که از مواد پلیمری تقویت شده با الیاف پشم شیشه، تحت حرارت و فشار تولید می‌شود. عمده کاربرد مخازن فایبرگلاس جهت ذخیره و نگهداری آب و سیالات شیمیایی است.
پایپ ایران به عنوان تولید کننده مخازن فایبرگلاس در ایران، انواع مختلفی از این مخازن را برای کاربردهای مختلف تولید و عرضه می‌کند. از جمله ویژگی‌های اصلی مخازن فایبرگلاس پایپ ایران می‌توان به کیفیت بالا، تحویل سریع، قیمت رقابتی و امکان مونتاژ در محل پروژه اشاره کرد. مخزن فایبرگلاس در برابر نور خورشید، تغییرات آب و هوایی و خوردگی بسیار مقاوم است و سطح صاف و صیقلی پنل‌ها، از ایجاد جلبک و آلودگی جلوگیری می‌کند.

فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس نمونه‌ای عالی از مواد کامپوزیتی نسبتاً مدرن است که در سال 1938 توسط Russel Games اختراع شد. کامپوزیت به موادی اطلاق می‌شود که از دو یا چند جزء متفاوت ساخته شده باشد. این اجزاء معمولاً به دو دسته ماتریس و تقویت کننده تقسیم می‌شوند. ماتریس می‌تواند پلاستیک یا پلیمر، فلز و یا سرامیک باشد و تقویت کننده می‌تواند ذرات و یا الیاف باشد.

بیشتر کامپوزیت‌ها بر پایه پلیمر و تقویت شده با فیبر یا الیاف هستند که به آنها (Fiber Reinforced Plastics) FRP گفته می‌شود. از شیشه، کربن، آرامید و… می‌توان به عنوان فیبر و از رزین‌های حرارتی مانند پلی استر، وینیل استر و یا اپوکسی بعنوان پلاستیک در ساخت کامپوزیت‌ها استفاده نمود. اگر فیبر مصرفی شیشه باشد به این کامپوزیت GFRP و یا اصطلاحاً GRP می‌گویند.

فایبرگلاس

تهیه مخزن فایبرگلاس

همانطوریکه گفتیم، فایبرگلاس یا GRP از یک ماتریس پلاستیکی تقویت شده توسط الیاف پشم شیشه ساخته شده است که به شدت محکم و مقاوم است و می‌تواند به راحتی با استفاده از فرآیند قالب گیری شکل بگیرد. مخزن فایبرگلاس بصورت عایق و غیر عایق ساخته می‌شود. مخزن عایق به حفظ دمای درون مخزن به ویژه در مناطقی که درجه حرارت بالاست، کمک می‌کند. تقویت مخزن عایق حرارتی با استفاده از یک لایه فوم پلی اورتان انجام می‌پذیرد. مخازن فایب را می‌توان در سطح زمین، زیر زمین، روی سقف و یا داخل ساختمان‌ها نیز نصب کرد.

مخزن فایبرگلاس و قطعات مورد استفاده در ساخت آن

مخزن فایبرگلاس پرکاربردترین مدل از انواع مخازن کامپوزیت ذخیره آب و سیالات شیمیایی است که برتری اصلی آن علاوه بر مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی خورنده با دمای بالا، تولید بصورت پانل‌های از پیش ساخته شده در کارخانه و مونتاژ آنها جهت ساخت مخازن مدولار نگهداری آب آشامیدنی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است.

در موتورخانه‌ شرکت‌های بزرگ که مخازن نگهداری آب آتش نشانی و مخازن تامین آب بوستر پمپ خود را بصورت مخزن گالوانیزه تهیه می‌کردند، اکنون که مخازن فلزی مزبور پوسیده شده‌اند و نیاز به جمع آوری مخازن قدیمی و نصب مخزن جدید است، اغلب مهندسین بدلیل محدودیت فضا برای نصب مخازن پلی اتیلنی، پیشنهاد می‌نمایند از مخزن جی آر پی بصورت مونتاژ در محل استفاده شود.

اجزای اصلی استفاده شده در ساخت مخازن فایبرگلاس عبارتند از:

1- پنل‌های مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس پنل دار یک سیستم مدولار است. پنل‌ها در سایزهای استاندارد و مشخص قالب گیری و جهت ساخت مخزن فایبرگلاس مدولار کنار هم قرار می‌گیرند. به این ترتیب می‌توانند در هر سایزی مونتاژ و ساخته شوند. این پنل‌ها به صورت دستی یا مکانیزه تولید می‌شوند. در روش دستی، رزین‌ها و الیاف در لایه‌های مختلف با یکدیگر ترکیب شده و در دمای محیط با هم واکنش می‌دهند و مقاومت لازم را کسب می‌کنند و به اصطلاح سخت می‌شوند. در روش مکانیزه واکنش بین الیاف و رزین در دمای بالا صورت میگیرد. به این روش اصطلاحاً Sheet Molding Compound یا SMC گفته می‌شود.

در تصاویر زیر سایز استاندارد پنل‌های GRP نشان داده شده است:

frp panel dimensions

تولید مخزن جی آر پی

ضخامت و وزن پنل‌ها با توجه به ارتفاع مخزن متفاوت است.هر چه ارتفاع مخزن بیشتر باشد، پنل‌های پایینی دیواره و کف مخزن ضخیم‌تر خواهد بود. بطور کلی ارتفاع مخزن نباید از 4 متر تجاوز کند اما برای طول و عرض مخزن محدودیتی وجود ندارد. قطعات مورد استفاده در ساخت پنل‌های مخزن فایبرگلاس عبارتند از:

1-1-  رزین

رزین‌های مورد استفاده در ساخت مخزن فایبرگلاس از نوع غیر اشباع هستند. انواع رزین‌های مورد استفاده به شرح ذیل است:

 • رزین ارتوفتالیک

رزین ارتوفتالیک مورد استفاده در ساخت مخزن فایبرگلاس شرکت پایپ ایران ساخت شرکت رزیتان با نام تجاری UP-970 است. رزین ارتوفتالیک که یک رزین پلی استر غیر اشباع است بر مبنای ارتوفتالیک اسید بوده و از درجه واکنش پذیری نسبتاً متوسط برخوردار است. حلال این رزین استایرن مونومر است که بصورت مایع بوده و رنگ ظاهری آن زرد است. این رزین دارای 62 درصد مواد جامد بوده و ویسکوزیته آن بین 300 تا 600 سانتی پواز است. جرم حجمی آن 1.13 گرم بر سانتیمتر مکعب است. این رزین دارای ژل تایم یا زمان ژله‌ای شدن بین 20 تا 30 دقیقه و زمان پیک یا سخت شدن 30 تا 45 دقیقه در دمای پیک 160 تا 180 درجه سانتیگراد است. جهت پخت طبق دستورالعمل سازنده باید 100 گرم رزین را با 1 گرم کبالت 1% فلز و 1 گرم متیل اتیل کتون پروکسید در دمای 25 درجه با هم مخلوط کرد.

تولید مخزن فایبرگلاس
تولید مخزن فایبرگلاس

خصوصیات رزین پخته شده ارتوفتالیک مورد استفاده در ساخت مخزن فایبرگلاس:

مگاپاسکال60-70قدرت کششی
گیگا پاسکال4-5مدول کششی
سانتیمتر4-5افزایش طول در نقطه شکست
درجه سانتیگراد65HDT
بارحداقل 40سختی

از این رزین برای ساخت مخزن فایبرگلاس و برج‌های خنک کننده با زمان ساخت سریع و طول عمر کم‌تر از 10 سال با قیمت پایین‌تر استفاده می‌کنند. استفاده از این رزین برای ساخت قطعات فایبرگلاس مورد استفاده برای پیمانکارانی که بصورت پروژه‌ای در یک کارگاه مستقر هستند، توصیه می‌شود.

 • رزین ایزوفتالیک مخزن فایبرگلاس

رزین ایزوفتالیک مورد استفاده در ساخت مخزن فایبرگلاس شرکت پایپ ایران با نام تجاری UP-201 است. رزین ایزوفتالیک یک رزین غیراشباع پلی استر بر مبنای ایزوفتالیک اسید حل شده در مونومر استایرن با واکنش پذیری و ویسکوزیته متوسط است. به دلیل ماهیت شیمیایی و وجود سایر افزودنی‌ها، از مقاومت بسیار بالا در برابر نور خورشید و شرایط جوی سخت دارد.

این رزین بصورت مایع ویسکوز با رنگ زرد و دارای 58 درصد مواد جامد است که ویسکوزیته آن بین 300 تا 600 سانتی پواز متغیر است. دانسیته آن 1.13 است. رزین ایزوفتالیک دارای ژل تایم 8 الی 15 دقیقه، زمان پیک 15 تا 30 دقیقه و دمای پیک 170 تا 185 درجه سانتیگراد است. جهت پخت طبق دستورالعمل سازنده باید 100 گرم رزین را با 1 گرم کبالت 1% فلز و 1 گرم متیل اتیل کتون پروکسید در دمای 25 درجه با هم مخلوط کرد.

خصوصیات رزین ایزوفتالیک پخته شده مورد استفاده در ساخت مخزن جی آر پی:

مگاپاسکال85قدرت کششی
گیگا پاسکال4مدول کششی
سانتیمتر6-7افزایش طول در نقطه شکست
درجه سانتیگراد80HDT
بارحداقل 40سختی

استفاده از این رزین جهت ساخت مخزن فایبرگلاس با دوام توصیه می‌شود. به دلیل خواص بهتر، قطعات فایبرگلاس تولید شده با رزین ایزوفتالیک از دوام بسیار بالا برخوردارند. زمان لازم جهت ساخت قطعات فایبرگلاس با رزین ایزوفتالیک بیشتر از رزین ارتوفتالیک و بهای تمام شده تا حدود 50 درصد بیشتر است.

پایب ایران تولید کننده مخزن فایبرگلاس

 • رزین وینیل استر

این رزین با نام تجاری VE-300 یک رزین وینیل استر بر مبنای اپوکسی بیس فنل A محلول در مونومر استایرن است. رزین VE-300 کاملاً مقاوم در مقابل مواد شیمیایی نظیر اسیدها و بازهاست. به همین دلیل شرکت پایپ ایران جداره داخلی مخزن فایبرگلاس، چربی گیر فایبرگلاس، سپتیک تانک فایبرگلاس و تشتک برج‌های خنک کننده فایبرگلاس را با یک لایه از این رزین پوشش می‌دهد. رزین وینیل استر به عنوان ژلکت در دیواره داخلی مخزنی که در تماس با آب یا فاضلاب هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حلال این رزین استایرن مونومر و مایع ویسکوز قهوه‌ای رنگ است. این رزین دارای 65 درصد مواد جامد بوده و ویسکوزیته آن بین 300 تا 500 سانتی پواز است. دانسیته آن 1.13 گرم بر سانتیمتر مکعب و ژل تایم 10 تا 20 دقیقه است. زمان پیک 20 تا 30 دقیقه و دمای پیک 170 تا 185 درجه سانتیگراد است. برای پخت این رزین 100 گرم از آن را 0.2 گرم دی متیل آنیلین و 1.5 گرم کبالت 1% فلز و 1.5 گرم متیل اتیل کتون پروکسید مخلوط می‌شود.

خصوصیات رزین وینیل استر پخته شده مورد استفاده در ساخت مخزن اس ام سی (SMC):

مگاپاسکال90-95قدرت کششی
گیگا پاسکال3-4مدول کششی
سانتیمتر3-4افزایش طول در نقطه شکست
درجه سانتیگراد105HDT
بارحداقل 45سختی

2-1- الیاف پشم شیشه

پشم شیشه از الیاف بسیار نازک با انعطاف پذیری زیاد تشکیل گردیده است که تعداد بسیار زیادی از این الیاف در پروسه تولید پشم شیشه به یکدیگر تافته شده و به صورت یک لایه عایق پشم شیشه با طول و عرض و ضخامت تعریف شده با روکش‌های مختلف به بازار عرضه می‌گردد. انواع الیاف پشم شیشه مورد استفاده در ساخت مخازن فایبرگلاس عبارتند از:

 • الیاف سوزنی یا مت (Continuous Filament Mat)

این نوع از پارچه الیاف که به CFM معروفند، الیاف مشابه پارچه الیاف CSM هستند با این تفاوت که رشته‌های الیاف در آنها به صورت پیوسته است و به راحتی از هم جدا نمی‌شوند.

الیاف سوزنی یا مت

 • الیاف حصیری یا نمدی (Chopped Strand Mash)

الیاف حصیری، نمدی و یا CSM رایج‌ترین الیاف مورد استفاده در صنعت کامپوزیت است. این الیاف ترکیبی از الیاف خرد شده‌ای هستند که به صورت اتفاقی و تنیده در هم، پخش شده‌اند تا یک پارچه نمدی مانندی را تشکیل دهند. طول الیاف در آنها معمولاً حدود 50mm است و وزن واحد سطح آنها از 200 تا 600 g/m متغیر است.

الیاف حصیری یا نمدی

2- پیچ و مهره

پیچ و مهره و سایر اتصالات که پنل‌های ساخته شده را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند، ساخته شده از جنس فولاد و یا گالوانیزه گرم هستند. این بدان معناست که در برابر خوردگی به اندازه کافی مقاومند. پیچ و مهره داخل و سقف مخزن از جنس استیل 304 است.

اتصالات مخزن فایبرگلاس

3- ساپورت پنل‌های مخزن فایبرگلاس

پنل‌ها باید توسط سازه فلزی از داخل یا بیرون مخزن ساپورت شوند. برای داخل مخزن میتوان از استیل 304 و یا گالوانیزه گرم و یا میل مهار استفاده کرد، اما برای خارج مخزن باید از مقاطع فولادی چهارگوش یا نبشی فولادی با پوشش گالوانیزه گرم استفاده کرد.

پیچ و مهره مخازن فایبرگلاس

4- درزگیر

درزگیر از جنس پی وی سی فشرده و غیر سمی است که برای آب بندی مخزن از داخل و بین پنل‌ها قرار می‌گیرد.

5- نردبان

نصب نردبان برای مخزن GRP با ارتفاع بیش از 1.5 متر الزامیست. نردبان از جنس فولادی با پوشش گالوانیزه گرم است.

frp vessel's parts

کاربرد مخزن فایبرگلاس

مخازن فایبرگلاس کاربردهای فروانی دارند که در زیر به بخشی از این موارد اشاره می‌کنیم:

 • نگهداری اب آشامیدنی بدلیل فود گرید بودن و عدم انتشار بو و طعم به آب توسط این مخازن
 • ذخیره آب بهداشتی و نه آشامیدنی مثلا نگهداری آب جهت آبیاری فضای سبز بعد از پکیج‌های تصفیه فاضلاب و یا تانکرهای نگهداری آب جهت مصارف صنعتی
 • ذخیره و نگهداری سیالات شیمیایی بدلیل عدم واکنش مخزن فایبرگلاس در مقابل اسیدها و مواد قلیایی
 • استفاده از مخزن فایبرگلاس جهت ساخت مخزن ذخیره آب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی همچنین مجتمع‌های اداری، مسکونی و تجاری مخصوصاً زمانی که نمی‌توان از مخزن پلی اتیلن بدلیل ساخت یکپارچه در کارخانه استفاده نمود.
 • کاربرد مخازن کامپوزیت در ساخت منابع اطفاء حریق و مخازن آب آتش نشانی درون موتورخانه‌های مجتمع‌های بزرگ اداری و تجاری
 • استفاده از مخزن فایبرگلاس بعنوان ایستگاه پمپاژ آب یا فاضلاب درون شبکه‌های انتقال آب و فاضلاب 
 • استفاده از این مخازن بعنوان منابع آب پشت بام ساختمان‌های بلند؛ چرا که مخازن پلی اتیلنی امکان تولید در حجم‌های بزرگ را ندارند و دستگاه روتاری بیش از 65 مترمکعب را نمی‌تواند به دوران در آورد و در کوره قرار دهد.
 • استفاده از مخزن کامپوزیت علی الخصوص مخازن FRP جهت نگهداری رنگ‌ها، روغن‌ها، مواد شیمیایی و حتی استفاده بعنوان مخازن تحت فشار در تولید سختی گیرها و فیلترهای شنی و کربنی
 • شاید آخرین کاربرد مخازنی فایبرگلاس را بتوان نگهداری گندم، حبوبات، مواد خشک، چای و در حقیقت استفاده بعنوان سیلو ذکر کرد.

1- مخزن جی آر پی نگهداری و ذخیره آب آشامیدنی

مخزن فایبرگلاس برای ذخیره و توزیع آب آشامیدنی و تمیز، ایده آل هستند. مخزن فایبرگلاس در برابر رشد جلبکها و باکتریها ایمن بوده و از ورود هر گونه آلودگی به آب آشامیدنی جلوگیری می‌کنند.

مخزن جی آر پی ذخیره آب

2- جمع آوری آب باران با مخازن فایبرگلاس

در مناطقی که بارندگی زیاد است می‌توان از مخزن فایبرگلاس جهت جمع آوری آب باران استفاده کرد. این مخزن به دلیل داشتن استقامت و دوام بالا و نصب آسان، گزینه مناسبی برای استفاده در ایستگاه‌های کوهستانی جهت جمع آوری آب باران هستند.

مخزن فایبرگلاس آب

3- مخزن آتش نشانی فایبرگلاس

کلیه واحدهای آتش نشانی باید همیشه از آب ثابت و کافی برخوردار باشند. نصب مخزن فایبرگلاس برای اهداف اطفاء حریق، باعث واکنش سریع و کارآمد واحدهای آتش نشانی خواهد شد.

مخزن SMC

4- مخزن کامپوزیت ذخیره آب غیر قابل شرب

مخزن فایبرگلاس گزینه بسیار مناسبی برای ذخیره‌ی آب غیر قابل شرب جهت مصارف صنعتی و شبکه آبیاری کشاورزی است. البته به دلیل قیمت بالای این مخازن نسبت به نمونه‌های بتنی و پلی اتیلن دفنی، اکثر کشاورزان و شرکت‌های فولادی که نیاز به جمع آوری آب از چاه‌ها و بارش‌های زمستانی دارند، به سراغ گزینه مخازن کاروگیت می‌روند.

5- ذخیره سازی مواد خشک با مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس می‌توانند غلات خشک مانند گندم، ذرت و سایر محصولات را در خود جای دهند و برای مدت طولانی بدون تماس با رطوبت ذخیره کنند.

frp vessel

مخزن SMC

ترکیب قالب ورق (SMC) نوعی پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس است که ترکیبی از رزین پلی استر اشباع نشده با مواد تقویت کننده آغشته، مواد پر کننده و فیبر شیشه است. مخزن آب SMC غیر سمی، بادوام، سبک، مقاوم در برابر خوردگی است. در ضمن، حفظ و نگهداری آن بسیار آسان است. این مخازن در انبارهای آب در ساختمان‌های مسکونی، مدارس، هتل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مخازن آب SMC هم برای آب آشامیدنی و هم برای شرکت‌های داروسازی و در مکانهایی که به کیفیت آب کافی نیاز دارند استفاده می‌شود. این مخازن بهیچ عنوان هیچ بویی به آب درون خود منتقل نمی‌کنند و درصد نفوذ آب به درون آنها صفر مطلق است. رزین به شکل خمیر بر روی فیلم قرار می‌گیرد و سپس الیاف برش داده شده به خمیر اضافه می‌شود. این ماده بین دو سطح فشرده می‌شود تا زمانی که به ضخامت و بافت مورد نظر برسد. ورق‌های SMC معمولاً به صورت رولی بوده و بعد تحت دما و فشار قالب گیری می‌شود.

فرآیند قالب گیری فشرده سازی

قالب گیری در دستگاهی به نام “پرس فشرده سازی” صورت می‌گیرد که معمولاً از حالت هیدرولیکی استفاده می‌شود. بیشتر پرس‌های قالب ریزی و سازه‌ای فشرده سازی نیاز دارند که بارگذاری SMC در قالب و بارگیری محصول نهایی به صورت دستی توسط یک اپراتور ماهر انجام شود.SMC از قبل گرم شده در نیمه پایین قالب قرار می‌گیرد. سپس بشقاب فوقانی پایین می‌آید و فشار 2000 میلی لیتری را بر روی قالب اعمال می‌کند.

استفاده مداوم از گرما و فشار باعث می‌شود تا SMC گسترش یابد و هر قسمت از قالب را به درستی پر کند. از این رو می‌توان از قالب فشرده سازی برای ایجاد قطعات حتی پیچیده و دقیق با دقت بسیار بالا استفاده کرد.

مزایای مخزن اس ام سی

مهم‌ترین و بیشترین بحث در مورد مزیت ترکیب سازنده ورق، وزن کم آن در مقایسه با سایر مواد، از جمله فلزات و حتی سایر پلی استرها مانند ترکیب (BMC) است. سایر مزایای مخزن SMC نسبت به انواع دیگر مخازن کامپوزیت عبارتند از:

 1. علاوه بر وزن کم به دلیل کوتاه بودن چرخه تولید، ساخت آن در حجم بالا امکان پذیر است.
 2. محکم و با دوام است. قابلیت مقاومت در برابر ضربه را دارد تا حدی که در قطعات خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.

مخزن GRP

GRP (glass reinforced plastic) کامپوزیتی است که در ساخت آن از پلی استر به عنوان ماتریس و رزین به عنوان تقویت کننده استفاده می‌شود. پنل‌های GRP با ساختار بیش از 40 درصد الیاف در قالب‌هایی با ابعاد مختلف ساخته می‌شوند و با استفاده از اتصالات و پیچ و مهره به صورت مدولار مونتاژ می‌شوند.

ساختار پنلی این مخازن این امکان را می‌دهد که در فضاهای مختلف و برای کاربردهای متفاوت مانند ذخیره سازی آب باران، ذخیره سازی آب آشامیدنی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. GRP از استحکام بسیار بالا در برابر ضربه، کشش و خوردگی برخوردار است و می‌تواند در اشکال مختلف تولید شود. نصب سریع، ایمنی در برابر نشتی و تخلیه راحت مخزن از دیگر مزایای مخازن GRP است.

مخزن کامپوزیت

کامپوزیت یک ماده مهندسی است که از دو یا چند جزء متفاوت تشکیل شده است. این اجزای متفاوت معمولا به عنوان ماتریس و تقویت کننده طبقه بندی می‌شوند. ماتریس می‌تواند پلاستیک، فلز یا سرامیک باشد و تقویت کننده به صورت فیبر است. نقش اصلی الیاف، استحکام و سختی مواد است. ماتریس پلیمر، فیبرها را در موقعیت صحیح نگه می‌دارد و بارها را بین الیاف منتقل می‌کند.

مخزن کامپوزیت

فایبرگلاس و GRP نیز یک ماده کامپوزیت هستند که از الیاف شیشه‌ای ساخته شده و از پلیمر وینیل یا اپوکسی به عنوان پلیمر استفاده می‌شود. مخزن کامپوزیت با توجه به نوع کاربرد، به صورت مدولار و یا استوانه‌ای ساخته می‌شوند. مخزن کامپوزیت مدولار به روش قالب گیری SMC تولید و مونتاژ می‌شوند. مخازن کامپوزیتی سبک و مقاوم بوده و دچار خوردگی نمیشوند و عایق حرارتی و الکتریکی هستند.

مزایای استفاده از مخزن فایبرگلاس

این مخزن بطور معمول در ساختمان‌های مسکونی/اداری، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و دیگر مجتمع‌های ساختمانی کاربرد دارند. از جمله مزایای این مخزن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مخزن فایبرگلاس بسیار با دوام هستند و در برابر ضربه‌های سنگین، تغییرات آب و هوایی، فشار و… مقاومت می‌کنند.
 • مقاوم در برابر اشعه UV هستند.
 • پنل‌ها عایق بسیار مناسبی جهت جلوگیری از انجماد هستند.
 • سطح آینه‌ای پنل‌ها از چسبیدگی خاک و رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.
 • هیچ عنصر فلزی در تماس با آب نیست و تمام وسایل و لوازم جانبی مونتاژ در سطح خارجی قرار دارند.
 • طراحی پنل‌های محدب که با رزین انعطاف پذیر درزگیری می‌شوند باعث می‌شود که خطر نشت به دلیل فشار سیال به صفر برسد.
 • تعمیر و نگهداری مخزن بدون توقف در عملکرد مخزن قابل انجام است.
 • پارتیشن بندی داخل مخزن اجازه می‌دهد در زمان تعمیرات هم آب قابل نگهداری در مخزن باشد.
 • از لحاظ شکل و اندازه انعطاف پذیر بوده و از 1 متر مکعب تا 10.000 متر مکعب قابل تولید هستند.
 • به راحتی قابل انتقال به مکان دیگر هستند.
 • در هر زمانی امکان گسترش جهت ذخیره سازی بیشتر را دارند.
 • از مخازن فایبرگلاس می‌توان براحتی در تولید مخزن اسید استفاده نمود.

معایب مخازن فایبرگلاس

معایب مخازن فایبرگلاس باعث نشده است از تقاضای این منابع کاسته شود لینک بمنظور آگاهی شما بصورت تیتروار به این موضوع پرداخته می‌شود.

مخزن کامپوزیت

مهم‌ترین معایب مخازن فایبرگلاس عبارتند از:

 • انعطاب بسیار کم در مقابل تنش‌های نقطه‌ای
 • نیاز به باز شدن کل پنل‌ها در صورت نیاز به تعمیر یک پنل از کف (البته می‌توان این موضوع را با رزینهای درزگیری با سرعت مرتفع نمود.)
 • قیمت بسیار بالا نسبت به مخزن پلی اتیلن و البته قیمت مناسب نسبت به مخزن استیل علیرغم کیفیت بسیار بالای آب نگهداری شده درون این مخازن.

قیمت مخزن فایبرگلاس

قیمت مخزن فایبرگلاس به عوامل متعددی از جمله حجم، روش تولید، کاربرد و شرایط نصب (دفنی یا غیر دفنی) بستگی دارد. بطور مثال هر چه حجم مخزن بیشتر باشد، قیمت مخزن بالاتر خواهد بود. فاکتورهای دیگری نیز بر قیمت مخزن فایبرگلاس تاثیرگذار است که با توجه به اینکه مخازن فایبرگلاس پایپ ایران، بنا بر شرایط خاص هر پروژه و نیاز خاص مشتری تولید می‌گردد، کارشناسان این شرکت شما را در انتخاب مخزن مناسب یاری می‌کنند.

به منظور اینکه مظنه قیمتی دست شما مراجعه کننده محترم باشد بطور حدودی میتوان گفت در زمان نگارش این متن قیمت هر مترمکعب مخزن فایبرگلاس حدودا سه میلیون تومان است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 93 میانگین: 4.9]