طریقه انبار کردن لوله پلی اتیلن

انبارش لوله پلی اتیلنی

در این قسمت از سایت پایپ ایران شما را با انواع روش های انبار نمودن لوله های پلی اتیلنی آشنا خواهیم نمود.

  • انبار کردن لوله های شاخه ای پلی اتیلن

لوله های شاخه ای باید بر روی پالت و به صورت صاف و تراز چیده شوند تا از هرگونه موج برداشتن و تغییر فرم لوله ها جلوگیری شود. لوله های زیری بوسیله گوه هایی در جای خود ثابت میشوند.

ارتفاع کل لوله های انبار شده بر روی هم نباید از دو متر بیشتر باشد و برای جلوگیری از غلت خوردن احتمالی هنگام برداشتن لوله ها از محل دپو میتوان با یک کمربند پارچه ای لوله های پلی اتیلن را از وسط احاطه نمود. هنگام حمل و نقل میتوان شاخه ها را بوسیله فریمهای نگهدارنده که موازی و به فاصله مساوی از هم قرار گرفته اند بسته بندی کرد.

  • انبار کردن لوله های کلافی

جهت انبار کردن لوله های پلی اتیلن بصورت کلافی کمترین قطر داخلی کلاف باید حداقل 22 برابر قطر لوله باشد و در هر صورت از 60 سانتی متر کمتر نباشد. کلاف بوسیله چند نوار پلاستیکی یا پارچه ای محکم میشود. ابتدا و انتهای کلاف میتواند بوسیله دو نوار چسب محکم گردد تا از هرگونه لغزش هنگام حمل و نقل آن جلوگیری شود.

انبار کردن لوله‌های پلی اتیلنی کلافی

  • شرایط نگهداری از لوله های پلی اتیلن:

اگرچه لوله پلی اتیلن حاوی پایدار کننده های قوی جهت محافظت در برابر عوامل محیطی مثل تابش اشعه فرابنفش خورشید و اکسیداسیون در شرایط جوی هستند اما نگهداری لوله ها به مدت چندین ماه در مقابل نور مستقیم آفتاب، منابع حرارتی، محیطهای فعال شیمیایی و موقیعت های جوی نامناسب  رفته رفته سبب تغییر شکل آهسته و پیوسته ساختار پلیمری آن میشود که اصطلاحاً خزش نامیده میشود. این پدیده برای لوله های پلی اتیلن HDPE در دماهای بالاتر از 50 درجه سانتیگراد با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از این موضوع رعایت اصول زیر توسط پیمانکار الزامی است:

  1. لوله پلی اتیلنی باید به صورتی انبار شوند که از آسیبهایی چون شکستن و کج شدن و له شدن و بریده شدن آنها جلوگیری بشود.
  2. لوله پلی اتیلن باید روی سطح صاف (سطح ریگلاژ شده و عاری از هرگونه سنگ و یا ماسه بادی) و دور از اشیاء نوک تیز و سنگ ریزه و سطوح ناهموار قرار گیرند.
  3. از تماس لوله پلی اتیلن و دیگر اتصالات پلی اتیلن با مواد شیمیایی مهاجم مانند مایعات هیدروکربنی پرهیز شود.
  4. لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن و دیگر محصولات پلی اتیلن به مدت طولانی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرند.
  5. در صورت نگهداری لوله پلی اتیلن و دیگر اتصالات پلی اتیلن در انبارهای سربسته، باید در معرض تهویه مناسب باشند و از تجمع هوای گرم در اطراف شان جلوگیری شود.
  6. منابع حرارتی و وسایل داغ چون دیگ بخار یا موتور یا بخاری های بزرگ و پر حرارت نباید به محوطه انبار لوله ها نزدیک باشد.

پایدار کننده ها در برابر تابش فرابنفش

همه ما میدانیم که بخش عمده تابش پرانرژی خورشیدی به وسیله آتمسفر (لایه اوزون) جذب می شود، اما مقداری از تابش در گستره طول موج nm400 -280 (فرابنفش) تا سطح زمین نفوذ میکند. که انرژی این تابش 72 تا kcal 100 است برای گسستن پیوندهای کووالانسی کافی است.

همین پدیده سبب شکننده شدن پلیمرهای آلی می شود. پلی اتیلن، pvc، پلی استیرن، پلی استرها و پلی پروپیلن به ترتیب درطول موجهای 300، 319، 325، و nm370 تخریب می شوند. اثر پرتو فرابنفش بر پلیمرهای سنتزی شبیه اثر آنها بر پوست انسان است و بعضی از پایدار کنندگان در برابر پرتو فرابنفش مانند فنیل سالیسیلات سالهاست که در کرمهای محافظ پوست به کار می روند.

نحوه صحیح انبارش لوله‌های پلی اتیلنی

دوده در ساختار لوله های پلی اتیلن در برابر تابش فرابنفش به عنوان عامل انتقال زنجیر ، رفتگر رادیکالهای آزاد و تجزیه کننده هیدرو پروکسیدها عمل می کند. رنگدانه ها تابش UV را جذب و به عنوان عامل غربال کننده مانع تاثیر تابش فرابنفش بر ساختار لوله میگردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 5]