هندهول

هندهول

هندهول پلی اتیلن محفظه استوانه ای شکل است که در دیواره‌های آن شفت ها و حفره‌هایی به منظور عبور کابل‌های برق، گاز و یا لوله‌های مختلف در نظر گرفته شده است که در صورت بروز هرگونه انسداد در خط لوله می‌توان از طریق هندهول اقدام به برطرف کردن آن کرد.

هندهول چیست؟

هندهول بیشتر جهت دسترسی آسان به انشعابات فاضلابی و مخابراتی از شبکه‌های کنترل سیگنال‌های ترافیکی، شبکه کابل کشی روشنایی و منازل، نصب دوربین مدار بسته، شبکه کابل فیبر نوری و دیتا، محوطه‌ها و نیز در جاهایی که کوچک و عمق دسترسی کم میباشد از هندهول‌های پلی اتیلنی بجای منهول استفاده میشود.

هندهول پلی اتیلن

هندهول پلی اتیلن

تولید و ساخت هندهول‌های پلی اتیلن به نسبت آسان بوده و از هزینه کمتری برخوردار است. به همین سبب است که نصب و پیش برد پروژه با استفاده از هندهول پلی اتیلن با کمترین هزینه و زمان امکان پذیر است. در ساخت بدنه هندهول مقاومت آن ها را در برابر ضربه و همچنین نفوذ رطوبت و آب بالا می‌برد. دریچه هندهول پلی اتیلن نیز می‌تواند از نوع پلاستیک، چدن و یا فلز باشد. به طور معمول با برداشتن دریچه هندهول عملیات بازبینی خط انتقال و یا تعمیر آن در محل اتصال انجام می‌شود.

هندهول‌‌های پلی اتیلن بیشتر جهت ایجاد ایستگاه‌های دسترسی به بخشهای مختلف شبکه‌های آبرسانی و جمع‌آوری و انتقال فاضلاب جهت بازرسی، شبکه‌های توزیع فیبر‌های نوری و انتقال داده‌های سنگین تهویه طبیعی و تعمیر و نگهداری همواره مورد نظر بوده است. وزن کم این هندهول ها همچنین می‌تواند در خلال نصب و راه اندازی سیستم انتقال بسیار موثر واقع شود به همین خاطر امروزه نیز نه تنها از اهمیت آنها کاسته نشده بلکه روز به روز بر اهمیت و نیز موارد کاربرد آنها افزوده شده است و مهم‌ترین ویژگی هندهول‌های پلی اتیلن کارخانه پایپ ایران ماندگاری بسیار بالا و در نتیجه کاهش هزینه‌های ناشی از تعمیرات و نگهداری این سیستم را دارد.

فروش هندهول

اجزای هندهول

هندهول‌های تولیدی کاخانه پایپ ایران از دو بخش اصلی بدنه و درب تشکیل شده است، که به صورت جداگانه طراحی و ساخته می‌شوند و در محل نهایی بر روی یکدیگر نصب می‌شوند. محفظه یک هندهول معمولا از پلی پروپیلن و یا پلی اتیلن درجه بالا که از مقاومت بالا برخوردار هستند، ساخته می‌شود.

انواع هندهول

 1. هندهول به همراه با ترافیکی
 2. و نمونه بدون بار ترافیکی

هندهول ها بیشتر در خطوط انتقال یا توزیع برق و یا شبکه‌های مخابراتی، نصب دوربین مدار بسته، شبکه کابل فیبر نوری و دیتا، شبکه‌های کنترل سیگنال‌های ترافیکی، شبکه کابل کشی روشنایی محوطه‌ها و سایر جاهایی که لازم است کابل‌های مربوطه بصورت زیرزمینی انتقال باید.

در این مواقع در فواصل معین و در محل‌های تقسیم و اتصال نیاز به فضاهایی جهت دسترسی به کابلها می‌باشد که برای این دسترسی از هندهول استفاده می‌شود.

تمام سیستم‌های زهکشی زیر زمینی باید نقاط دسترسی از جمله هندهول داشته باشند تا بتوانند به طور مداوم و منظم بازرسی و چک شوند که در صورت مسدود شدن رفع و تمیز شوند.

معمول‌ترین نوع دسترسی منهول است و در زمانهای گذشته درب‌های عمدتا بزرگ منهول آجری بودند که پله‌های آهنی در دیواره خود داشتند و امکان ورود فیزیکی به سیستم فاضلاب را فراهم می‌کردند. هندهولهای پلی‌اتیلن پایپ ایران در ابعاد متنوع و مطابق با درخواست مشتری تولید میشوند.

این هندهول‌ها در قسمت پایین دارای محلهایی تخت و صاف هستند که براحتی و متناسب با قطر لوله ورودی و خروجی سوراخ شده و لوله عبور داده میشود.

در مقیاس‌های کوچکتر همچنین می‌توان برای روشنایی یک خانه و یا باغ و همچنین سیستم انتقال داده برای دوربین‌های مدار بسته نیز از هندهول پلی اتیلن استفاده کرد.

قیمت هندهول

مزایای هندهول

وجود نقاط اتصال در سیستم‌های زهکشی گسترده زیرزمینی، مانند سیستم‌های انتقال داده‌های بزرگ، شبکه‌های آب و فاضلاب، سیستم‌های مخابراتی و برق امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. این امر به دلیل آن است که نگهداری از چنین سیستم‌های گسترده ای و همچنین تعمیر بخش‌های مختلف آن، بدون وجود نقاط بازبینی سخت، چالش برانگیز و بسیار هزینه بر است.

به همین سبب است که مهندسین و طراحان چنین سیستم‌های گسترده ای در فواصل معینی از خط انتقال نقاطی را به منظور بررسی و همچنین اعمال تعمیرات لازم در نظر می گیرند. این نقاط معمولا محل اتصال انشعابات مختلف است تا در کنار حفاظت از یکی از حساس‌ترین بخش‌های خط انتقال، بتوانند بازبینی کل سیستم و اعمال تعمیرات لازم را نیز سهولت ببخشند به طور معمول از هندهول پلی اتیلن در چنین بخش‌هایی استفاده می‌شود.

مواد تشکيل دهنده هندهول

 1. رزين پلي استر غير اشباع
 2. الياف سيليس
 3. کربنات کلسيم
 4. پيگمنت رنگي
 5. پروکسايد
 6. داراي 30 تا 70 درصد فيبر تقويت شده
 7. مخلوط رزين مي بايست ترموست باشد

عملکرد مقاومتی هندهول ها

1_عملکرد در مقابل خوردگي

 • مقاومت بسيار خوب در مقابل شرايط محيطي
 • فاضلاب
 • مواد شيميايي
 • موارد ضد يخ زدگي
 • آبهاي نمکي

2_عملکرد در خستگي

 • تحمل وزني طبق کلاس بندي ها براي 2 ميليون مرتبه
 • عدم مشاهده خرابي
 • داشتن پايداري مناسب براي بارهاي اعمال شده مجاز
 • اجرا به روشهاي صحيح در محل کارگاه
 • ميبايست تحمل بارهاي مجاز قيد شده در استانداردهاي EU _ US را داشته باشد

3_مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش

4_مقاومت در برابر سايش مواد سخت

5_مقاومت در برابر اشتعال

مزایای هندهول‌های پلی اتیلن

 • هزینه نصب و اجرای پایینتر
 • سهولت و سرعت بسیار بالای نصب و اجرای منهول پلی‌اتیلن
 • پایین بودن هزینه‌های تعمیرات و نگهداری
 • عدم احتیاج به پوشش داخلی و خارجی
 • درگیری مناسب با بتون و یا آسفالت
 • آب‌بندی کامل شبکه و جلوگیری از نفوذ آبهای زیرسطحی به سیستم
 • قابلیت تحمل بالای ضربات ناشی از تردد خود روهای سنگین
 • سازگار با سیستمهای مختلف فاضلابی و زهکشی
 • وزن کم و سهولت در نصب
 • طول عمر بالا بخصوص در مناطق مرطوب (حداقل 50 سال)

کاربرد هندهول‌های پلی اتیلنی

 1. شبکه انتقال آب (هندهول آب): یک مکان مناسب برای دسترسی به شیر فلکه خط انتقال آب می‌باشد امکان قرار دادن سایر متعلقات انتقال آب نظیر فشارسنج، دماسنج و غیره وجود دارد
 2. شبکه انتقال گاز (هندهول گاز): همانند انتقال آب این سیستم نیز شامل متعلقات جانبی می‌باشد که نیاز به بازدید یا دسترسی وجود دارد که به نفر اجازه دسترسی به تاسیسات را مهیا می نمایید
 3. شبکه انتقال برق (هندهول برق): هندهول تلفن یا هندهول مخابراتی (فیبرنوری) در مکانهایی که انتقال کابل برق، تلفن و فیبرنوری از زیر زمین صورت می گیرد، معمولآ کابل در داخل لوله تک جداره پلی اتیلن و یا لوله دوجداره پلی اتیلن (بسته به سایز و تعداد کابل ها) قرار گرفته و در مکانهای تقسیم و یا در فواصل معیین هندهول ها برای دسترسی نصب می گردد

جهت دسترسی آسان به انشعابات فاضلابی و مخابراتی از منازل و یا سایر موارد مشابه و نیز در جاهایی که کوچک و عمق دسترسی کم می‌باشد از هندهول‌های پلی اتیلنی بجای منهول استفاده می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 38 میانگین: 4.8]