دریچه منهول کامپوزیت

دریچه منهول کامپوزیت

واحد فنی و منهدسی کارخانه پایپ ایران پس از چند سال کار تحقیقاتی و میدانی که با همکاری شهرداری شهر تهران صورت پذیرفت، موفق به تولید نوعی نانو کامپوزیت گردیده است که از لحاظ مقاومت فشاری در رده مقاومت فشار فولاد قرار دارد. استفاده از نانو کامپوزیت مذکور یکی از بهترین راه حل های موجود به منظور رفع مشکل سرقت وسایل فلزی موجود در سطح شهر همچون در پوش های منهول، آبگیرها و آبگذرها و… می باشد. کارخانه پایپ ایران در زمره محدود شرکت های دانش محور می باشد که علاوه بر فعالیت در حوزه مصالح فوق پیشرفته و خاص به ارائه  محصولات و خدمات در زمینه های عمرانی کشور از قبیل صنایع آب و فاضلاب، مخابرات، برق و گاز و صنایع پتروشیمی و… نیز می پردازد. 

محصولات و خدمات ارائه شده توسط کارخانه پایپ ایران هم در پروژه های عظیم و زیربنایی و هم در پروژهای کوچک قابل استفاده و مقرون به صرفه می باشد. کیفیت بالای خدمات و محصولات ارائه شده توسط گروه صنعتی پایپ ایران موجب همکاری این کارخانه با شرکت های خصوصی و دولتی مطرح در حوزه میریت شهری مصالح ساختمانی و راه های کشور گردیده است. دوام بالا،قیمت اقتصادی،ظاهری زیبا و مقاومت در برارعوامل محیطی مخرب از برجسته ترین ویژگی های این محصول می باشد. از این دریچه ها بمنظور پوشاندن بالای منهول پلی اتیلن نیز استفاده می شود.

 دریچه منهول پلی اتیلن

دریچه منهول پلی اتیلن در صنایع گاز، اّب و فاضلاب و کارخانجات کاربرد بی شماری دارد. دریچه های فلزی به دلیل معایبی از جمله زنگ زدایی، پوسیدگی و از همه مهم تر شکستگی به مرور از گردنه تولید خارج شدند به همین منظور کارخانه پایپ ایران اقدام به تولید دریچه های غیر فلزی یا کامپوزیت نموده که امروزه در سراسر جهان با تکنولوژی بالا تولید می شود. فایبرگلاس یا کامپوزیت با کاربرد های فراوان در صنایع مختلف از ترکیب دو یا چند ماده مختلف تشکیل می شود. قابل ذکر است که این ماده خصوصیات و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ کرده کرده است.

دریچه منهول کامپوزیت پایپ ایران

دریچه کامپوزیت از ترکیب مواد ، رزین های پلیمری و مواد شیمیایی دیگر به وجود می آید. دریچه منهول کامپوزیت به دلیل کاهش هزینه ها، مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت هیدرولیکی بالا ، مقاومت شیمیایی حرارتی بالا، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر مواد شیمیایی خورنده و مقاومت در برابر فرسایش، به شدت در حال رشد و جایگزین شدن محصولات فلزی می شوند. در این راستا شرکت پایپ ایران اقدام به تولید و فروش انواع دریچه های منهول، دریچه کامپوزیت، دریچه منهول کامپوزیتی، دریچه آب و فاضلاب، دریچه شرکت گاز، دریچه مخابرات، دریچه منهول کامپوزیت، دریچه حوضچه بازدید، و انواع دیگر دریچه کامپوزیت و دیگر محصولات کامپوزیت مرتبط نموده است.

معرفی درپوش های نانو کامپوزیت

 1. برتری های رقابتی محصول
 2. مصونیت کامل در برابر سرقت (به دلیل ترموست بودن محصول و عدم امکان فروش به صورت ضایعات و داشتن قفل مناسب
 3. قیمت بسیار اقتصادی و مناسب در مقایسه با دییگر دریچه های موجود در کشور
 4. دوام و عمر مفید بالا (بیش از 50 سال)
 5. گارانتی تعویض کامل و بدون قید و شرط
 6. مقاومت بالا در برابر بارهای ترافیکی و ضربه ای
 7. مقاومت در برار نفوذ آب به لای های میانی و پالیدار در برار یخ زدگی و یخ گشایی
 8. مقاومت در برار آب شور، آب های زیرزمینی، جریان های الکتریکی و الکترولیت های جاری
 9. مکان نصب و بره برداری در محدوده دمایی 60_ الی 250+ درجه سانتی گراد
 10. قابلیت اتصال به هر نوع منهول بتنی، سفالی، فلزی، چدنی، فولادی و pvc
 11. امکان ثبت نشان تجاری یا نام موسسه استفاده کننده نهایی بر روی محصول
 12. دارای وزن مناسب محصول نسبت به دریچه های چدنی و بتنی
 13. بدون هرگونه آلودگی صوتی هنگام عبور خودرو از روی دربچه ها
 14. تنوع رنگ در تولید محصول و سازگار با مبلمان شهری
 15. امکان تولید و تحویل در تعداد بالا و زمان کم
 16. مقاوم در برار لغزش و سائیدگی
 17. مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی

مزایای دریچه های کامپوزیت پایپ ایران

 1.  سبک بودن دریچه‌های کامپوزیتی و در عین حال مقاومت در برابر فشارهای زیاد
 2.  همسطح سازی و یک دست بودن دریچه بدون جابجایی کلاف
 3.  مقاوم در برابر نور آفتاب از لحاظ قابلیت مواد آنتی یووی دریچه‌ها
 4.  بی صدا بودن دریجه های تولیدی پایپ ایران در عبور و مرور وسیله نقلیه
 5.  مقاوم در برابر خوردگی و شکستگی و پوسیدگی
 6.  ضد سرقت بودن یکی از مهمترین خواص دریچه های تولیدی پایپ ایران

دریچه منهول کامپوزیتی ترافیکی

دریچه های منهول کامپوزیتی در اتوبان ها و بزرگراه ها مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت تحمل وزن ماشین های سنگین را دارد. مواردی که در تولید دریچه های منهول کامپوزیت استفاده می شود از مواد SCM1 می باشد و توسط دستگاه پرس تولید می شود. دریچه های منهول کامپوزیت پایپ ایران قابلیت تحمل وزن اتومبیل را دارند و می توان در خیابان های عمومی، کوچه ها و در پارکیتگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 دریچه منهول کامپوزیتی غیر ترافیکی

دریچه منهول کامپوزیتی پایپ ایران بیشتر در پیاده رو ها و محیط هایی که اتوموبیل از آنجا عبور نمی کند و یا در صورت عبور توفقف و ایستی ندارد استفاده می شود همچنین در مناطقی مانند پارک ها و بوستان ها نیز استفاده می شود.

سایز بندی دریچه های منهول های کامپوزیت

دریچه منهول کامپوزیت سایز 26.5، 32.5، 34.5، 60، 80 و نهایتا درب منهول کامپوزیتی سایز 100

روش تولید دریچه منهول کامپوزیت

تولید دریچه منهول های کامپوزیت پایپ ایران به روش BMC می باشد، در این روش لایه گذاری دستی و به علت کم بودن مقاومت و چسبندگی لابه ها به هم می باشد. در BMC از فیلتر یا پر کننده استفاده نمی شود. دریچه منهول های پایپ ایران مربعی و دایره ای می باشد و با توجه و درخواست مشتریان امکان تولید را داریم.

کاربررد دریچه‌های منهول پلی اتیلن

 1. دریچه برای کنتور
 2. دریچه برای منهول پلی اتیلن مخابراتی
 3. دریچه برای آتشنشانی
 4. دریچه برای حوضچه
 5. دریچه برای شیر و خط

 دریچه های کامپوزیت بر اساس کاربری و تحمل بار به شرح ذیل تقسیم می شود:

 1. تحمل 1.5 تن برای معبر های پیاده ها
 2. تحمل 12.5 تن پیاده راه ها، پارکینگ خودرو
 3. تحمل 25 تن حاشیه جداول خیابان ها حداکثر 0.5متر تا ماشین رو 0.2 متر تا پیاده راه
 4. تحمل 40 تن خیابان اصلی و ماشین رو
 5. تحمل 60 تن مناطق عبور مرور ماشین های سنگین از قبیل اتوبان ها و فرودگاه ها
 6. تحمل 90 تن مناطق عبور وسایل نقلیه سنگین

آزمون های دریچه منهول پلی اتیلن:

 1. مقاومت خستگی
 2. مقاومت سایشی
 3. آزمون نیرو
 4. مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش
 5. تغییر شکل تخت نیرو
 6. مقاومت خزشی
 7. مقاومت در برابر سوخت خودرو
 8. پایداری گرمائی

 

مقایسه در پوش نانو کامپوزیت با دیگر درپوش ها

مزایای در پوش نانو کامپوزیت

الف: دو تکه نمی شود

درپوش نانو کامپوزیت سیمانی برخلاف بسیاری دیگر از درپوش های موجود در بازار رفتار تردشکن ندارد. این بدین معنی است که حتی در صورتی که در شرایط آزمایشگاهی و با اعمال بارهای متمرکز این در پوش از مرحله باربری اوج خود عبور نماید باز به دلیل وجود الیاف های متمرکز داخل خود، محصول همچنان توان باربری خود را حفظ می نماید و به دو تکه تقسیم نمی شود. این ویژگی موجب بالا رفتن ضریب ایمنی این محصول در زمان استفاده می شود زیرا تحت هیچ شرایطی چاه منهول، خالی نگشته و احتمال سقوط افراد و اشیا به داخل آن نزدیک به صفر است.

  

ب: دوام سایشی بالا

درپوش های چدن بتن و چدن پلیمر در برابر سایش و ضربه بسیار آسیب پذیر هستند این در حالی است که مقاومت درپوش های نانو کامپوزیت در برار سایش و ضربه بسیار بالاست و حتی در بارهای متناوب ترافیکی دچار آسیب نمی گردند.

 

درب منهول چدن بتن 

پ: پشتوانه علمی و فناورانه محصولات

پایپ ایران از جمله محدود شرکت هایی است که با استفاده از تکنیک ای روز آنالیز عددی و آزمایشگای نسبت به تولید محصولات خود اقدام نموده است و این پشتوانه علمی، موجب کیفیت متمایز محصولات این شرکت گردیده است.

 

ت: ضد سرقت بودن در پوش های نانو کامپوزیت

مراکز شهری همچون شهرداری ها، سازمان آب و مخابرات برای پوشاندن منهول های خود از در پوش چدنی استفاده می نمایند. بعضی از سارقین به قصد فروش و بازیافت چدن به کار رفته در این دریچه ها آنها را می ربایند. هزینه سرسام آور خسارت وارده از سرقت این در پوش ها و همچنین تلفات جانی حادث شده در چند سال گذشته، مسئولین ارگان های شری و روستایی را وادار نموده تا برای جایگزینی دریچه های فعلی با درییچه ای ایمن در برابر سرقت اقدام نمایند.

در پوش های نانو کامپوزیت به علت ترموست بودن مواد بکار گرفته شده در خود در برار سرقت ایمن می باشند.بر خلاف در پوش های فلزی که با اوراق کردن درپوش و فروش آن به قیمت فلز ضایعاتی بفروش می رسند، امکان فروش در پوش های نانو کامپوزیت به صورت ضایعاتی وجود ندارد. همچنین به دلیل وجود الگو شرکت مصرف کننده بر روی محصول، امکان استفاده درپوش در پروژهای دیگر غیر ممکن می گردد.

استاندارد درپوش نانو کامپوزیت

معتبر ترین درپوش های منهول استاندارد en124 می باشد ک مشتمل بر سه بخش الزامات کارایی، الزامات طراحی و الزانات تکمیلی است. در بخش الزامات کارایی خصوصیات مربوط به توان باربری محصول، در بخش الزامات طراحی خصوصیات مربوط به دوام در پ.ش ها مورد بررسی قرار گرفته است. در پوش های نانو کامپوزیت الزامات مربوط به هر سه بخش استاندارد به طور کامل رعایت گردیده است. در ادامه، متن استاندارد و همچنین مستندات مربوط به نطبیق محصول با موارد ذکر شده در استاندارد در سه فصل الزامات کارایی، طراحی و الزامات تکمیلی به تفصیل آورده شده است

 الزامات طراحی دریچه منهول کامپوزیت

آزمایشات مربوط به میزان باربری دریچه ها در آزمایشگاه صنعتی شریف انجام پذیرفت که نتایج آن به شرح زیر می باشد

آزمایش باربری دریچه منهول

با توجه به نمودار بالا این محصول توانسته الزامات کارایی محصول تا باربری 40 تن را با موفقیت کسب نماید. از دیگر موارد مطرح در این نمودار، توان بالای باربری نمونه بعد از بار نقطه اوج می باشد. همانطور که در این نمودار مشخص گردیده است، حتی بعد از باربری بالای 40تن نمونه محصول همچنان در سطح پایین تری (نزدیک به 35 تن) به باربری خود ادامه می دهد. این موضوع ضریب ایمنی محصول را بسیار بالا می برد و بدین معنی است که نمونه حتی بعد از رسیدن به نقطه اوج باربری، مقاومت خود را به صورت کامل از دست نمی دهد و همچنان تحمل نیرو را دارد.

 کیفیت بتن

استاندارد:

کیفیت بتن ر محصول باید متراکم، همگن باشد

انطباق با استاندارد

مصالح مورد استفاده در درپوش های بتن توانمند همگی کاملا یکنواخت و همگن بوده و هیچ گونه جداشدگی در انها وجود ندارد.

حداقل مقاومت فشاری بتن

استاندارد:

رده مقاومت طراحی بتن نباید از c35/45  کمتر باشد

انطباق با استاندارد

رده مقاومتی مصالح بکار رفتی در پوش های بتن توانمند بسیار بالاتر از استاندارد(مقاومت بلند مدت بالای 150 مگاپاسکال) می باشد

حداکثر نسبت آب به سیمان

استاندارد:

-نسبت آب به مواد سیمانی نباید بیش از 0.45 باشد

انطباق با استاندارد

میزان آب به سیمان در این درپوش ها کمتر از 0.2 می باشد

 

مقدار کلراید در بتن

استاندارد:

 • مقدار یون کلرید در بتن نباید از 0.2|% جرم سیمان بیشتر باشد
 • انطباق با استاندارد
 • بر اساس این شکل میزان یون کلر موجود در این محصول کمتر از 0.03 درصد می باشد که مطابق با استاندارد

یخ زدگی بخ گشایی

استاندارد:

 • مقاومت در برار یخ زدگی و یخ گشایی، اگر محصول از نوع +R است.میانگین افت وزنی نباید بیش از 1.5 kg/m2 و هر یک نتایج افت وزنی بتن به تنهایی بیش از 2.0 kg/m2  شود
 • انطباق استاندارد:
 • بر اساس مستندات ارائه شده، میزان پوسته شدگی این محصول در برار یخ زدگی و یخ گشایی برار صفر کیلوگرم در متر مربع می باشد.

قیمت دریچه منهول کامپوزیت

شرکت پایپ ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دریچه های منهول کامپوزیت مخازن کامپوزیتی سپتیک تانک کامپوزیتی اتصالات کامپوزیتی درکشور فعالیت دارد دریچه های منهول کامپوزیت در انواع سایز و کلاس کاری با قیمت بسیار مناسب دراسرع وقت آماده تحویل می باشد. برای استعلام قیمت هر یک از محصولات زیر می توانید با بخش فروش تماس حاصل فرمایید. دریچه های منهول کامپوزیت دریچه های فایبرگلاس دریچه های آب و فاضلاب دریچه منهول دریچه GRP

دریچه منهول چیست؟

دریچه منهول کامپوزیت یا درب منهول پوششی است بر بخش بالا منهول جهت جلوگیری از افتادن اجسام، مواد و انسان و… داخل منهول.

آیا دریچه منهول کامپوزیت مقرون به صرفه است؟

جواب شما بله است. دریچه منهول کامپوزیت ارزان تر از محصولات مشابه فلزی می باشد و همچنین موجب رفع مشکل سرقت وسایل فلزی می شود.

دریچه های منهول کامپوزیت از چه موادی تشکیل شده است؟

دریچه های منهول کامپوزیت از کربنات کلسیم، الیاف تقویت کننده درون ماتریسی از جنس رزین ترموست، پروکساید، رزین پلی استر غیر اشباع، الیاف سیلیس، پیگمنت رنگی به صورت یکپارچه قالب گیری می شود.

آیا دریچه منهول استاندارد دارد؟

معتبر ترین درپوش های منهول استاندارد en124 را دارا می باشند که مشتمل بر سه بخش الزامات کارایی، الزامات طراحی و الزامات تکمیلی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 31 میانگین: 4.9]