لوله کاروگیت

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی است که با ظاهری شیاردار (مارپیچ) و سطح داخلی زردزنگ و صاف و صیقلی در کارخانه لوله های پلی اتیلن دوجداره در سایزهای ۱۱۰ میلیمتر تا ۳۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.

لوله کاروگیت یا همان Corrugated pipe تولید شده از پلی اتیلن، بدلیل عدم امکان نشت، فاسد شدن، نصب آسان و مقاومت دربرابر حرکت خاک و فشار، از حدود نیم قرن پیش مورد مصرف قرار می گیرند همچنین این لوله به لوله های پلی اتیلن فاضلابی نیز معروف است.

لوله کاروگیت برای کاربرد در شبکه های بدون فشار (ثقلی) طراحی شده اند و حداکثر فشار طراحی آنها ۱٫۵ بار می‌باشد. لوله کاروگیت در عین بالا بودن مقاومت حلقوی لوله از وزن پایینتری نسبت به لوله پلی اتیلن فاضلابی برخوردار می باشند.

لوله های کاروگیت اغلب در جاهایی که انعطاف پذیری، استحکام و دوام مهم باشد مورد استفاده قرار می گیرند که عمده مصرف این لوله ها برای مصارفی چون زهکشی، حمل آبراه ها، کالورتها جهت جمل سیلاب، شبکه فاضلاب شهری و شبکه های آبرسانی در روستاها بعنوان جوی آب می باشد.

رنگ جداره بیرونی لوله دوجداره پلی اتیلن به رنگ مشکی و دیواره داخلی آن به رنگ زرد یا آبی است. استفاده از رنگ آبی و زرد درون این لوله ها به موضوع ویدئوگرافی اشاره دارد زیرا کارفرما برای ردیابی می تواند از ویدئوگرافی استفاده کند.

کارخانه لوله کاروگیت

ساختار لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله کاروگیت نوعی لوله پلیمری ولی ساختار لوله کاروگیت در مقایسه با سایر لوله های پلیمری متفاوت است و بدنه بیرونی آن حالت حلقوی شکل دارد.

لوله کاروگیت دارای شیاری های موازی و خط الراس های بر روی سطح خود بوده و در سطح داخلی برای صاف و صیغلی بودن و عدم خوردگی توسط موارد شیمیای با مستربیچ پوشانده می شوند.

استاندارد لوله های کاروگیت

استاندارد جهانی لوله و اتصالات پلی اتیلن به شماره DIN 16961 ، استانداردی است که در مورد مقاومت حلقوی لوله کاروگیت در کاربردهای طولانی مدت صحبت می کند. این استاندارد برای لوله های دفنی که فشار نسبتاً زیادی به آن وارد می شود طراحی شده اند. استاندارد شماره ISO 9969 به منظور بررسی روش های تست فشار حلقوی لوله در مدت کوتاه استفاده می شود.

مبحث انعطاف پذیری حلقوی لوله کاروگیت در استاندارد EN 1446 توضیح داده شده است؛ طبق این مرجع، تغییرات دیواره لوله کاروگیت در برابر تنش، ضربه، کشش، فشار و خمیدگی مورد بررسی قرار می گیرد و اگر لوله پلی اتیلن دوجداره بتواند پس از استرس محیط مجدداً به شکل اولیه خود بازگردد، دارای شرایط ایده آل و استاندارد می باشد.

آزمون های کنترل کیفیت و روش انجام آن ها برای لوله کاروگیت در استاندارد EN 13476 بیان شده اند. به طور کلی، حداقل فشار حلقوی برای لوله کاروگیت با ابعاد بزرگ، معادل ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بر متر مربع است.

سایز بندی لوله کاروگیت

لوله های کاروگیت را بر اساس قطر دهانه داخلی نام گذاری کرده اند که در جدول زیر می توانید مشخصات و اندازی این لوله ها را مشاهده کنید . قطر خارجی لوله کاروگیت بستگی به مقاومت مکانیکی یا رینگ استیفنس دارد که در سه کلاس ۱۶ ، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن بر متر مربع مورد تولید و بازرسی قرار میگیرد.

نام لوله کاروگیت قطر دهانه داخلی بر حسب میلی مترقطر بیرونی بر حسب میلی مترسایز بر اساس اینچ
سایزبندی لوله کاروگیت
۱۱۰۱۱۰۱۲۷۴
۱۶۰۱۶۰۱۸۷۶
۲۰۰۲۰۰۲۳۱۸
۲۵۰۲۵۰۲۹۱۱۰
۳۱۵۳۱۵۳۶۴۱۲
۴۰۰۴۰۰۴۶۸۱۶
۵۰۰۵۰۰۵۸۴۲۰
۶۰۰۶۰۰۷۰۸۲۴
۷۰۰۷۰۰۸۲۷۲۸
۸۰۰۸۰۰۸۹۰۳۲
۹۰۰۹۰۰۹۲۸۳۶
۱۰۰۰۱۰۰۰۱۱۳۰۴۰
سایزبندی لوله پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت
۱۲۰۰۱۲۰۰۱۳۲۰۴۸
۱۴۰۰۱۴۰۰۱۵۶۰۵۵
۱۶۰۰۱۶۰۰۱۸۰۰۶۳
۱۸۰۰۱۸۰۰۲۰۰۰
۲۰۰۰۲۰۰۰۲۲۴۰
۲۵۰۰۲۵۰۰۲۷۸۰
۳۰۰۰۳۰۰۰۳۳۰۰

 

سایزبندی لوله کاروگیت تولید کارخانه پایپ ایران بشرح زیر است:

۱۱۰ میلی‌متر , ۱۲۵ میلی‌متر , ۱۶۰ میلی‌متر , ۲۰۰ میلی‌متر , ۳۰۰ میلی‌متر ,۳۱۵ میلی‌متر , ۴۰۰ میلی‌متر ,۵۰۰ میلی‌متر , ۶۰۰ میلی‌متر , ۷۰۰ میلی‌متر , ۸۰۰ میلی‌متر , ۱۰۰۰ میلی‌متر , ۱۲۰۰ میلی‌متر , ۱۴۰۰ میلی‌متر , ۱۶۰۰ میلی‌متر , ۱۸۰۰ میلی‌متر , ۲۴۰۰ میلی‌متر , ۲۵۰۰ میلی‌متر , ۳۰۰۰ میلی‌متر

 لوله کاروگیت ۱۱۰ و ۱۲۵ میلیمتر

مورد استفاده در فاضلاب خانگی و غلاف دور کابل برق که  مصرف خیلی کمی دارد و همچنین به صورت سفارش تولید می شود.

لوله کاروگیت ۱۶۰ میلیمتر

فاضلاب مجتمع و فاضلاب شهری و همچنین برای لوله کاروگیت استفاده می شوند.

لوله کاروگیت ۲۰۰ میلیمتر

پرمصرف ترین سایز از لوله کاروگیت می باشد.در زهکشی و غلاف دور لوله و تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

لوله کاروگیت ۲۵۰ میلیمتر

پس از سایز ۲۰۰ میلیمتر پر مصرف ترین سایز لوله است در اصطلاح لوله ۱۰ اینچ گفته می شود که قطر مفید داخل آن ۲۵سانتی متر است.

لوله کاروگیت ۳۱۵ میلیمتر

در فاضلاب شهری و همچنین فاضلاب مجتمع ها و لوله های زهکشی استفاده می شود.

لوله کاروگیت ۵۰۰ میلیمتر

در فاضلاب شهری، جمع آوری آب های سطحی و دریچه های دسترسی مرتفع استفاده می شود. لوله ۵۰۰ گران تر به همین خاطر مصرف لوله ۴۰۰ را بیشتر کرده است.

لوله کاروگیت ۶۰۰ میلیمتر

در شبکه های جمع آوری فاضلاب همچنین آب های سطحی و معابر آدم روی مخزن ها

لوله کاروگیت ۸۰۰ و ۱۰۰۰ میلیمتر

استفاده در شبکه اصلی فاضلاب و معابر آدم رو لوله های زهکشی و انتقال آب رودخانه ها به صورت ثقلی، معمولا لوله ۹۰۰ کم مصرف است و همیشه از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ استفاده می شود

توجه : لوله کاروگیت فاضلاب از سایز ۱۲۰۰ به بالا بصورت لوله پلی اتیلن اسپیرال و یا لوله پلی اتیلن فاضلابی کورتیوب تولید می شود. لوله پلی اتیلن فاضلاب در سایز ۳۰۰۰ میلیمتر فقط بصورت لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال و کورتیوب تولید می گردد.

توجه : لوله های اسپیرال بامواد PE80 ، PE100 و ضرایب مقاومتی ۱۶ و ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن بر متر مربع قابل تولید می باشند.

پایپ ایران یکی از شرکت های تولید کننده با کیفیت لوله پلی اتیلن آبرسانی و لوله کاروگیت فاضلابی (از نوع کاروگیت و اسپیرال) از سایز ۱۱۰ تا ۳۰۰۰ میلیمتر و  لوله زهکشی و لوله پی وی سی (PVC)

آیا لوله های کاروگیت با اسپیرال تفاوت دارند ؟

لوله های اسپیرال کاروگیت که دارای وجه تمایز زیادی با لوله  های کاروگیت هستند در چند مورد با لوله های کاروگیت تفاوتهایی دارند که بیشتر در نوع تولید و اتصال آنهاست که در زیر به صورت کامل شرح خواهیم داد. لوله کاروگیت فاضلاب از سایز ۱۲۰۰ به بالا بصورت لوله پلی اتیلن اسپیرال تولید می شوند.

لوله های اسپیرال کاروگیت توسط دو اکسترودر که یکی لایه بیرونی و دیگری لایه داخلی را تولید میکنند به اجماع میرسند و نهایتا لوله ای با مشخصات استاندارد از دستگاه خارج میگردد در واقع لوله های اسپیرال کاروگیت به نوعی تلفیق دو لایه از مواد پلی اتیلن زرد رنگ و مشکی رنگ میباشند که به صورت اسپیرال یا مارپیچ پس از گذراندن مراحلی به این شکل در می آیند .

مورد دیگر نوع اتصال این لوله هاست همانطور که گفته شد لوله های کاروگیت به صورت کوپلری به یکدیگر متصل میگردند یعنی یک اتصال نر و یک اتصال ماده اما در لوله های اسپیرال کاروگیت شریط متفاوت است و لوله  ها به صورت جوش اکستروژنی با دستگاه جوش به یکدیگر متصل میگردند و از استحکام بالایی نیز برخوردارند.

هر دو این این سازه ها جزء لوله های پلی اتیلن فاضلابی به حساب می آیند و همچنین سازه این لوله ها دوجداره محسوب میشود.

تولید کننده لوله کاروگیت

در مورد نوع اتصالات که ذکر شد در بخش های بعدی به صورت کامل شرح خواهیم دادم.

مزایای لوله کاروگیت :

برخی از ویژگی‌های این محصول به شرح زیر است :

 • در مقایسه با سایر انواع لوله‌های پلاستیکی، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.
 • عمر بالا. این لوله برای استفاده تضمینی ۵۰ ساله نصب می‌شود و می‌توان آن را به مدت ۱۰۰ سال هم استفاده کرد.
 • خواص هیدرولیکی خوب لوله پلی اتیلن فاضلابی به دلیل بر خوردار بودن از سطوح داخلی صاف از آنجایی که جدار داخلی این لوله  بسیار صاف و بدون خلل و فرج است، جریان مایع در آن به راحتی صورت می‌گیرد. این امر باعث می‌شود بتوان در سیستم لوله‌گذاری از لوله‌های با قطر کمتر استفاده و در هزینه پروژه صرفه‌جویی کرد.
 • به دلیل سطح صیقلی جدار داخلی،  ضریب اصطکاک پایین است و در نتیجه رسوبی در لوله باقی نمی‌ماند و بهره‌وری انتقال آب بیشتر می‌شود.
 • لوله کاروگیت انعطاف‌پذیر و چکش‌خوار است.
 • لوله کاروگیت نسبت به انواع لوله‌های فولادی، چدنی و … سبک‌تر است و برای حمل آن نیازی به استفاده از ماشین‌آلات سنگین نیست.
 • سهولت در نصب و اجرای سریع کارگذاری به دلیل قابلیت جوش و کاربرد کوپلر برای اتصال، نصب و کارگذاری آن با سرعت زیاد و بدون پِرتی انجام می‌شود.
 • لوله کاروگیت را می‌توان در قطرهای بسیار بالا تولید کرد.
 • لوله کاروگیت ارزش غذایی ندارد در نتیجه، جوندگان و میکروارگانیسم‌ها به آن حمله نمی‌کنند.
 • مقاوم تا دمای۵۰ درجه سانتیگراد و نامحلول بودن در برابر تمامی حلالهای آلی
 • مقاوم در برابر مواد خورنده (اسیدها، نمکها و بازها) و میکرواُرگانیسم ها
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش آفتاب به دلیل استفاده از مواد (Anti-uv)
 • تحمل پذیری خوب در برابر بار
 • حمل ونقل آسان و کاهش هزینه های حمل یکی از مهمترین مزایای لوله پلی اتیلن فاضلابی نسبت به لوله های فلزی می باشند.
 • تحمل سرما و گرمای شدید
 • مقاومت بسیار خوب در برابر سایش تحمل پذیری در برابر بار ترافیکی

کاربرد لوله کاروگیت

لوله کاروگیت پلی اتیلنی H.D.P.E کاربردهای فراوانی دارد، استفاده از لوله کاروگیت برای مدیریت جریان آب ها و فاضلاب بسیار مناسب است و مهمترین کاربرد این نوع لوله پلی اتیلن فاضلابی است.

 1. سیستم‌های آبیاری
 2. شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب‌های شهری
 3. شبکه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهرها و مناطق صنعتی و کشاورزی.
 4. سیستم‌های انتقال آب باران
 5. سیستم‌های انتقال مواد صنعتی، مانند اسیدها، بازها، نمک‌ها و غیره
 6. سیستم‌های زهکشی
 7. تأسیسات تصفیه آب
 8. مخازن ذخیره مواد و مایعات
 9. سیستم‌های تقسیم‌کننده آب
 10. سیستم‌های انتقال آب ثقلی
 11. سیفون‌های آب در جاده‌ها و رودخانه‌ها
 12. معابر آدم ‌رو (Manhole)

فشار حلقوی در لوله پلی اتیلن فاضلابی چیست؟

فشار حلقوی لوله کاروگیت یا مقاومت حلقوی لوله کاروگیت یکی از خصوصیات فیزیکی این مدل از لوله های پلی اتیلن فاضلابی است و عبارت است از میزان فشاری که دیواره لوله قادر است آن را تحمل کند. فشار حلقوی لوله کاروگیت معمولاً بر حسب واحد استاندارد کیلونیوتن بر متر مربع (KN/M2) اندازه گیری می شود.

فشار حلقوی در لوله های کاروگیت عبارت است از میزان فشار بر حسب کیلونیوتن، که بر واحد سطح لوله بر حسب متر مربع وارد می شود. این پارامتر به عنوان معیار پایداری لوله در برابر فشارهای محیط است و در واقع دوام آن را در خط لوله نشان می دهد.

اتصالات لوله کاروگیت

اتصالات لوله کاروگیت به روش های مختلفی انجام می گیرد

 1. اتصال با واشر و کوپلر : این اتصال از میان تمامی روش ها ساده ترین نوع اتصال  این لوله ها است.
 2. اتصال کوپلر موفه دار : این روش یکی دیگر از روش های اتصال لوله کاروگیت است که نسبت به روش قبل مقرون به صرفه تر می باشد زیرا مصرف واشرهای پلاستیکی و خرید کوپلر کمتر می شود. اما این روش نسبت به روش قبل دارای مقداری افت لوله است.
 3. اتصال با کمربند و واشر : این روش بیشتر برای اتصال لوله ها در سایز بالا استفاده می شود.
 4. اتصال لوله کاروگیت با استفاده از جوش : در این روش برای اتصال لوله از جوش پلی اتیلن استفاده می شود. یا جوش الکتروفیوژن برای سایز های بالای ۲۰۰۰ میلیمتر

تولید کننده لوله کاروگیت

کارخانه پایپ ایران از سال ۱۳۷۶ در زمینه تولید انواع لوله تک جداره پلی اتیلن و لوله دوجداره پلی اتیلنی (لوله کاروگیت، لوله کورتیوب و لوله اسپیرال) و اتصالات فعالیت می کند که با توجه به کیفیت تولید و رعایت استانداردهای مربوط با به روزترین دستگاه های تولید لوله با خطوط تولید ۲۴ ساعته در صدر جدول تولید کنندگان لوله های پلی اتیلنی قرار گرفته است .لذا خرید از مجموعه حاضر با توجه حذف واسطه ها و خرید مستقیم از تولید کننده از نظر قیمتی و همچنین با توجه به اعتبار چندین ساله پایپ ایران در کیفیت ساخت محصولات مقرون به صرفه خواهد بود.

جهت آشنایی و دریافت اطلاعات تخصصی تر و لیست قیمت در زمینه لوله های کاروگیت می توانید با مشاوران کارخانه پایپ ایران تماس حاصل فرمایید. قدمت و اعتبار ما آرامش خیال شماست.

کارخانه تولید لوله کاروگیت

تولید کننده لوله دوجداره کاروگیت پاپپ ایران در تولید لوله دوجداره کاروگیت پس از انجام تحقیقات فراوان و تکیه بر دانش مدیران و واحد تحقیق و توسعه خود توانسته است که تغییراتی (انحصاری و مبتکرانه) در قالبهای کاروگیتور ایجاد کند که نتیجه آن لوله‌ای بسیار مقاوم تر، با کیفیت‌تر و با عمری طولانی‌تر نسبت دیگر لوله‌های دوجداره کاروگیت در کشور باشد.

جهت بازدید از خطوط تولید کارخانه پایپ ایران می توانید با همکاران ما در واحد فنی هماهنگ نمائید.

نکات مهم در کارخانه لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی

 • برند اکسترودر‌های تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی از برندهای معتبر و شناخته شده اروپایی باشد.
 • خط تولید مجهز به سیستم‌های کنترل مدرن و خودکار در حین تولید ‌باشد که امکان ایجاد هرگونه خطائی در حین تولید لوله را به صفر برساند.
 • سال ساخت اکسترودرها و دیگر ادوات خط تولید پائین باشد و این دستگاه‌ها جدید باشد.
 • از مارکینگ بر روی لوله پلی اتیلن و استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • نحوه انبارش نگهداری و حمل طبق استانداردها باشد.
 • فضا و محیط کارخانه لوله کاروگیت منظم و عاری از عناصر مازاد باشد.
 • محل نگهداری مواد اولیه در سایه و به دور از رطوبت باشد.
 • مواد اولیه از طریق سیلو‌ به داخل اکسترودرها تزریق گردد.
 • سیستم خنک کنندگی لوله پلی اتیلن فاضلابی همچون چیلرها و برجهای خنک کن حتما قابلیت کاهش دما تا دماهای پایین را داشته باشد.
 • سیستم‌های جانبی خط تولید (استخرهای خنک کاری، برق اکسترودرها، کمپرسورها و ….)
 • سامانه و فرایند کنترل ابعاد لوله پلی اتیلن دوجداره در حین و بعد از تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی.
 • واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه.
 • محل انبارش لوله پلی اتیلن سطحی صاف داشته باشد.
 • شیوه حمل و بارگیری لوله‌های پلی اتیلن بررسی و طبق دستورالعمل باشد.

فرآیند تولید لوله‌های کاروگیت:

۱٫ آماده سازی مواداولیه

این مرحله از اهمیت زیادی در فرایند تولید لوله کاروگیت برخوردار است چون مستلزم مشارکت کارکنان در سطوح مختلف می‌باشد. آماده سازی مواد اولیه با سفارش خرید شروع گشته و با تهیه ی آمیزه و انتقال آن به قیف اکسترود پایان می‌یابد

این مرحله به طور مستقیم به برنامه‌های تولید متصل است مراحل این فاز عبارتند از سفارش خرید، دریافت، انبار کردن و تهیه آمیزه

تهیه مواد اولیه :

مواد اولیه مورد استفاده در فرآیند تولید لوله کاروگیت ، توسط کارکنان در یک تیم عملیاتی به عنوان تولید، تضمین کیفیت و خرید بر اساس مشخصات فنی مواد اولیه، معیارهای مورد نیاز استانداردهای محصول، قابل اطمینان بودن تامین کننده و آزمون‌های کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات تهیه شده از آن تایید می‌شود. در صورتی که مواد اولیه کیفیت مورد نظر را دارا باشد سفارش و تهیه آن صورت خواهد گرفت

دریافت و انبار نمودن مواد اولیه

مواد اولیه درهنگام ورود به کارخانه، توسط مسئول کنترل کیفیت نمونه برداری شده  ارزیابی می‌شود. در صورت مطابقت مشخصات مورد درخواست با محموله‌ی ارسالی بر اساس مشخصات مندرج در برگه‌های مشخصات کالا و بارنامه مسئول کنترل کیفیت، آزمون‌های استاندارد را بر روی نمونه برای تعیین تطابق محموله و ارائه گزارش انجام می‌دهد و در صورت مغایرت مواد اولیه دریافتی با استاندارد مربوطه،محموله عودت داده می‌شود

آزمون‌هایی که بر روی مواد اولیه تولید لوله کاروگیت انجام میگیرد به ذیل میباشد

 • آزمون شاخص جریان مذاب (MFI)
 • آزمون چگالی (دانسیته)
 • آزمون پایداری حرارتی (OIT)
 • آزمون تست رطوبت
 • آزمون تراکنش دوده

۲٫ اکستروژن

در مرحله‌ی اکستروژن ترمو پلاستیک ها، ذوب پلیمر توسط گرمای ایجاد شده داخل اکسترودر صورت می‌گیرد. ذوب پلی اتیلن سنگین توسط تنظیم دقیق پروفایل دمایی در نواحی مختلف بر اساس نوع پلیمر کنترل می‌شود که سبب ایجاد فشار بهینه درخروجی اکسترودر می‌شود. این کار توسط پرسنل تولید بر اساس دستور العمل مدون راهنمای تضمین کیفیت و روش کار انجام می‌شود

۳٫ کاروگیت نمودن

در ادامه اکستروژن، پلی اتیلن از دای (قالب) عبور کرده و در  خروجی دای (DIE)  به شکل لوله در می‌آید. سپس فرآیند کاروگیت نمودن سطوح خارجی لوله دوجداره به وسیله قالب و اعمال خلاء صورت می‌گیرد در حالیکه سطح داخلی لوله صاف می‌باشد. این فرایند قالب گیری به وسیله قالب‌های کاروگیت کننده‌ دوار به صورت پیوسته انجام می‌گیرد

بر اساس نوع لوله مورد نظر قطعات و قالب‌های لازم بر روی خط تولید نصب می‌شود و در طی فرایند تولید تثبیت ضخامت لایه‌های لوله پلی اتیلن، سرعت تولید و دماها در مقدار بهینه تنظیم می‌شود. مسئول کنترل کیفیت کنترلهای لازم را بر روی محصول نهایی به منظور حصول اطمینان از دارا بودن کیفیت لازم انجام می‌دهد

۴٫ کالیبراسیون

در تولید لوله پلاستیکی مرحله خنک نمودن برای ایجاد پایداری ابعاد ضروری می‌باشد. این مرحله کالیبراسیون نام دارد و بر اساس ضخامت لوله و سرعت تولید متغیر است. جهت خنک کردن لوله‌ها از نازل‌های آب تعبیه شده دور تادر لوله که در طول کالیبراتور وجود دارد استفاده می‌شود دمای آب سیستم خنک‌کننده  نیز تحت کنترل می‌باشد

۵٫ تائید و آزمونهای محصول نهایی

در مرحله نهایی از فرآیند تولید، از لوله کاروگیت نمونه برداری شده و واحد کنترل کیفیت آزمون‌های مربوطه را برای تعیین تطابق محصول در طول فرایند تولید با مشخصات لازم و بهینه سازی تنظیمات انجام می‌دهد

در طی کل چرخه‌ی تولید از مرحله‌ دو تا پنج محصول توسط پرسنل تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی و مسئول کنترل کیفیت، کنترل می‌شود. در نهایت واحد کنترل کیفیت از سری‌های تولید‌ شده مختلف نمونه برداری نموده و بر اساس آزمون‌های استاندارد محصول، تایید نهایی را انجام می‌دهد

آزمون های لوله کاروگیت دوجداره پلی اتیلن:

 • دانسیته براساس استاندارد  ISIRI 7175-5
 • شاخص جریان مذاب بر اساس استاندارد ۶۹۸۰ ISIRI
 • مقاومت حلقوی بلند مدت براساس استاندارد DIN 16961
 • مقاومت حلقوی کوتاه مدت براساس استاندارد ISO 9969
 • انعطاف پذیری حلقوی  براساس استاندارد EN 1446
 • اندازه گیری میزان دوده   براساس استاندارد ISIRI 7175-2
 • پراکنش دوده   براساس استانداردISIRI 7175-6
 • بازگشت حرارتی براساس استاندارد ISIRI 7175-3
 • کنترل ابعادی براساس استاندارد  DIN 16961- ISIRI 9116
 • کشش خط جوش   براساس استاندارد EN 1979
 • آببندی

دستورالعمل اجرای صحیح لوله کاروگیت فاضلابی

لوله کاروگیت جزء لوله هاي انعطاف پذير محسوب مي­گردد. لوله هاي انعطاف پذير، لوله­ هايی مي­باشند كه تحت اثر بارهاي وارده دچار تغيير شكل مي شوند. برخي از استانداردها، لوله هايي را كه قابليت تغيير شكل بيش از  % ۲ و بدون ترك خوردگي را دارا مي­باشند بعنوان لوله ­هاي انعطاف پذير  و یا لوله پلی اتیلن فاضلابی تعريف مي­نمايند.

بايد توجه نمود سهم كوچكي از بارهاي وارده توسط لوله­هاي انعطاف پذير تحمل مي­شود و عمده نيروهاي وارده مي­بايست به بستر اطراف لوله منتقل گردد. بنابراين نقش ايجاد يك بستر مناسب جهت نصب و كاركرد صحيح لوله هاي انعطاف پذير بسيار با اهميت مي­باشد كه در ادامه به اين موضوع مي­پردازيم

ويژگيهاي از قبيل سبكي، مقاومت در برابر خوردگي، ضريب زبري كم و ساير مشخصه هاي لوله کاروگیت دامنه استفاده از آنرا وسعت بخشيده است. همچنين در سالهاي اخير شاهد رشد چشمگير توليد لوله هاي پلي اتيلن و استفاده از آن در صنعت آب و فاضلاب كشور مي باشيم.

بدين لحاظ ايجاب مي نمايد اجرا كنندگان و بهره برداران اين نوع لوله، ضمن آشنائي اوليه، اطلاعات خود در خصوص نحوه صحيح نصب و نگهداري آن را افزايش داده تا علاوه براستفاده بهينه از سرمايه گذاري انجام شده، ميزان اتلاف آب ناشي از عدم اجراي درست اين لوله ها به حداقل ممكن تقليل يابد. ازاين رو سعي گرديده است كه در اين نوشتار اطلاعات كلي و ضروري در با نحوه­ی نصب اين نوع لوله فراهم شود.

كلياتي در خصوص نصب لوله هاي کاروگیت

لوله­ کاروگیت بعنوان لوله­ اي انعطاف پذير، هنگامي كه به شكل مدفون (نصب در ترانشه) مورد استفاده قرار مي­گيرد موضوع تغيير شكل ناشي از بارهاي وارده اهميت مي­يابد. به همين دلیل جهت نصب اين لوله­ ها، نقش خاك بعنوان تكيه ­گاه و همچنين مصالح پركننده بمنظور كنترل تغيير شكل حائز اهمیت است.

عملكرد خاك بعنوان تكيه گاه، تابعي از عواملي همچون عمق ترانشه، بارهاي سطحي، مقاومت حلقوی لوله (Ring Stiffness) و نسبت ابعاد استاندارد (Standard Dimension Ratio) مي­باشد که این مقادیر طبق روابط زیر محاسبه می شوند:

عملكرد خاك بعنوان تكيه گاه لوله کاروگیت

در حالت كلي بستر و خاكريزي با استفاده از مصالح محكم و پايدار و در لايه­هاي مختلف ايجاد مي­شود كه بمنظور توضيح بيشتر، در شكل زير وضعيت لوله و لايه هاي مختلف خاك نمايش داده شده است.

اصطلاحات فنی در ارتباط با لوله پلی اتیلن فاضلابی و ترانشه

لايه پوشا (Embedment) :  اين قسمت كه دور تا دور لوله را مي­پوشاند و تماس مستقيم با سطح خارجي لوله دارد خود از چند لايه تشكيل شده است كه در مجموع وظيفه انتقال بار و جلوگيري از تغيير شكل لوله را بعهده دارد.

بستر (Foundation) : اين لايه در صورتيكه خاك طبيعي كف ترانشه نتواند سطح مناسبي جهت لايه زيرين فراهم نمايد ايجاد مي­شود.

لايه زيرين (Bedding) : لايه ­اي كه جهت تراز نمودن كف ترانشه ايجاد مي­شود.

لايه كناري (Haunching) : لايه­اي كه در كناره لوله (نيمه پائيني) ايجاد مي­شود و وظيفه انتقال بارهاي وارده را بعهده دارد. كيفيت مصالح مصرفي و چگونگي اجراي اين لايه نقش مهمي در كنترل تغيير شكل لوله­هاي پلي اتيلن دارد.

خاكريزي اصلي اوليه (Primary Initial Backfill) : اين منطقة خاكريزي كه ارتفاع آن در شرايط معمول تا  %۷۵ قطر لوله و در حالتي كه لوله پائين تر از سطح آب زيرزميني مي باشد حداقل تا ۱۵ سانتيمتر روي لوله را مي­پوشاند، بعنوان تكيه گاه اوليه در مقابل تغيير شكل­هاي جانبي عمل مي­كند.

خاكريزي اصلي ثانويه (Secondary Initial Backfill ): عملكرد اساسي اين لايه توزيع نيروهاي سربار و جدا نمودن لوله از هر گونه اثرات ناشي از خاكريز نهائي مي­باشد.

خاكريز نهائي (Final Backfill) : اين لايه كه از مصالح محل براي اجراي آن استفاده و در نهايت متراكم مي شود كمترين اثر را بر روي لوله دارد اما با ايجاد يك لايه متراكم حالت انتقال بار به شكل قوس افزايش مي يابد و به همين علت و براي جلوگيري از تاثير سوء بارهاي متمركز بر روي لوله مي­بايست از بكارگيري نخاله­هاي ساختماني، مصالح همراه با مواد آلي و تخته سنگ­هاي بزرگ ممانعت بعمل آورد تا امكان رفت و آمد و گذر وسايل نقليه از روي ترانشه امكان پذير گردد.

همانگونه كه بيان گرديد توان تحمل بار لوله کاروگیت به شكل چشمگيري بوسيله اجراي لايه هاي خاك  (مطابق ضوابط فني) در اطراف لوله افزايش مي­يابد. نيروهاي وارده به لوله کاروگیت از طريق ديواره­هاي جانبي به خاك اطراف منتقل مي­شود. مقاومت خاك اطراف لوله کاروگیت به شكل  منفعل از تغيير شكل بيشتر لوله کاروگیت جلوگيري و همچنين نيروهاي قائم را تحمل مي­نمايد. ميزان اين مقاومت بستگي به نوع مصالح و چگونگي اجراي لايه پوشا دارد. اجراي لايه مستحكم تردر اطراف لوله کاروگیت ، تغيير شكل كمتر را در پي خواهد داشت. به اين تعامل بين لوله کاروگیت و لايه اطراف آن سيستم خاك- لوله اطلاق مي شود.

هدف اصلي در اجراي صحيح، محدود كردن تغيير شكل لوله کاروگیت مي باشد. تغيير شكل لوله پلی اتیلن فاضلابی در دو مرحله مي تواند اتفاق افتد. تغيير شكل ناشي ازمراحل نصب كه مربوط به نحوه نگهداري و نصب لوله مي­شود و تغيير شكل دوران بهره برداري كه مربوط به اعمال بارهاي وارده پس از نصب مي­شود. تغيير شكل دوران بهره برداري بصورت كاهش در قطر عمودي لوله کاروگیت كه ناشي از بارهاي وارده (بارخاكريز و بار ترافيكي) مي­باشد پديدار مي­شود اما تغيير شكل دوران نصب مي­تواند بصورت افزايش و يا كاهش در قطر عمودي لوله مشاهده شود (افزايش قطر عمودي ناشي از متراكم نمودن لايه هاي اطراف لوله

میزان تغییر شکل قابل قبول

بمنظور اطمينان از كيفيت مناسب كارگزاري لوله کاروگیت معمولاً ميزان تغيير شكل قابل قبول توسط طراح ارائه مي شود. اين موضوع بويژه براي لوله هايي كه تحت فشار نمي باشند و داراي SDR بالائي هستند حائز اهميت مي باشد. تغيير شكل عمده، عموماً  ۳۰ روز پس از تحكيم خاكريز روي لوله کاروگیت پديدار مي­شود. در هر صورت حد تغيير شكل مجاز مطابق ASTM براي لوله هاي به قطر ۲۵۰ تا ۳۰۰۰ ميليمتر به  ۳ درصد و مطابق  CSA (موسسه استاندارد كانادا) براي لوله هاي به قطر ۴۵۰ تا ۱۲۰۰ ميليمتر به  ۵ درصد محدود مي شود.

نحوه­ ی اجرای بستر و لایه­ های اطراف لوله­­ کاروگیت

همانگونه كه بيان شد اجراي صحيح بستر لوله کاروگیت در كاركرد اين لوله ها بسيار با اهميت مي باشد. لذا درانتخاب نوع مصالح و روش اجرا بايد دقت فراوان نمود. هر چند كه جزئيات موضوع به تناسب طرح و در نظر گرفتن شرايطي مانند عمق ترانشه ، فشار هيدرواستاتيكي، بارهاي ساكن و متحرك و غيره ، توسط طراح ارائه مي گردد ولي در ادامه به برخي نكات بصورت كلي اشاره مي شود.

قیمت لوله کاروگیت :

قیمت لوله کاروگیت = قیمت مواد پلی اتیلنی با گرید HDPE100 یا HDPE80 از خانواده EX3 که در تولید لوله مورد استفاده قرار گرفته است ضربدر قیمت روز مواد پلی اتیلنی + سود کارخانه + هزنیه حمل از کارخانه تا محل پروژه

قیمت مواد اولیه از طریق بورس کالای ایران مورد محاسبه قرار می گیرد و بصورت هفتگی و با نوسان قیمت ارز و قیمت نفت جهانی مورد ازریابی قرار می گیرد.

جهت استعلام قیمت لوله کاروگیت بصورت بروز سال ۹۹ با همکاران من ما در واحد فروش پایپ ایران تماس بگیرید.

لیست قیمت لوله کاروگیت بترتیب سایز بصورت حدودی به شرح جدول زیر است . با توجه به تغییر قیمت مواد اولیه این لیست با سرعت درحال تغییر می باشد .

لوله کاروگیت ۲۰۰ به ازای هر متر با نر و مادگی یعنی کوپلر و واشر معادل ۳۹ هزار تومان

۳۱۵ = ۸۹ هزار تومان

۴۰۰ = ۱۳۵٫۰۰۰ تومان

۵۰۰ = ۲۱۵٫۰۰۰ تومان

۱۰۰۰ = ۸۸۰٫۰۰۰ تومان

هر متر لوله ۱۸۰۰ فاضلابی دوجداره معادل ۲٫۹ میلیون تومان با وزن حدود ۲۰۵ کیلو در هر متر

قیمت هر متر لوله کاروگیتی سایز ۱۶۰۰ میلیمتر بدون کوپلر و واشر و بصورت جوش اکستروژن معادل ۲۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

عوامل تاثیر گذار بر قیمت لوله های کاروگیت

 1. قیمت لوله کاروگیت به میزان خلوص مواد اولیه نیز بستگی دارد. قیمت لوله کاروگیت sn4 , sn8 متفاوت است که اولی ۳۱٫۵ کیلونیوتن و دومی ۱۶ کیلونیوتن است که با توجه به وزن لوله قیمت متفاوت دارند.
 2. مقدار خاکی که قرار است تحمل کند
 3. وزن هر متر لوله
 4. درصد مواد پلی اتیلن استفاده شده در تولید لوله
 5. متراژ لوله

لوله کاروگیت ارزان

به لوله های فاضلابی که استفاده ای بجز جمع آوری و انتقال فاضلاب داشته باشند لوله کاروگیت ارزان گفته می شود. مهمترین کاربردهای لوله کاروگیت ارزان عبارتند از : ساخت سپتیک تانک در سایزهای بزرگ ؛ ساخت داکت برای عبور هوا ، ساختن غلاف شیر خودکار ، ساختن غلاف برای عبور سیم ها از درون آن ، ساخت شوتینگ زباله ، تولید منهول پلی اتیلنی ، تولید هندهول های پیش ساخته ، ساخت مخزن اسید ، ساخت مخازن نگهداری سیالات شیمیایی ، ساخت برج های تقطیر و هزاران کاربرد دیگر .

همچنین در ساخت جوی های آب برای انتقال آب روی زمین ، استفاده بمنظور پلسازی زیر جاده ها ، استفاده جهت تولید مخازن دفنی دوجداره آب انبار از این نوع خاص از لوله ها استفاده می شود.


021-66483199
09128405915