سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک، ابتدایی ترین مرحله پالایش و تصفیه فاضلاب‌ها محسوب می‌شود. درحقیقت سپتیک تانک با فراهم کردن محیطی برای آرام سازی فاضلاب، مرحله اول تصفیه فاضلاب را برای سیستمهای فاضلاب داخلی و یا غیرمتمرکز به سرانجام میرساند. جالب است بدانید که با استفاده از مخازن سپتیک، تا 45 درصد از آلودگیهای جریانات فاضلابی حذف میشود. عملکرد مهم دیگر گندانبار (Septic Tank) ذخیره و نگهداری مواد جامد انباشته شده است.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک یک مخزن به شکل مستطیل و یا استوانه ای ساخته شده از بتن، فایبرگلاس و یا پلی اتیلن است که در زمین دفن می‌شود و فاضلاب تمام مجموعه مورد نظر در آن تخلیه می‌شود. مواد سنگین و جامد در کف آن ته نشین می‌شوند و مواد سبک تر (مثل روغن و چربی‌ها) در سطح می‌مانند. درنتیجه در بین مواد سنگین و سبکتر، پساب شفاف قرار می‌گیرد که در مقایسه با فاضلاب ورودی، بسیار شفاف تر است. البته قابلیت نصب این مخازن به صورت زمینی و هوایی نیز وجود دارد. نهایتاَ جریانات فاضلابی موجود در مخزن سپتیک، وارد مرحله بعدی تصفیه و یا وارد چاه‌های جذبی می‌شود.

ضرورت خرید سپتیک تانک

ضرورت خرید سپتیک تانک

درصورت استفاده از سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب بی‌هوازی میتوان‌ مطمئن شد که بیش از ۵۰ درصد از آلودگی توسط باکتری‌های بی‌هوازی کاهش یافته است. محاسن استفاده از مخزن سپتیک فاضلاب اعم از نمونه پلی اتیلنی یا فایبرگلاس، به شرح زیر است:

 1. جلوگیری از نگرفتن سوراخ های چاه فاضلاب و جلوگیری از بالا زدن فاضلاب و یا برگشت فاضلاب. (توالت یا دستشویی)
 2. عدم انتشار رطوبت اطراف سپتیک تانک یا انباره تعفن یا ایمهاف تانکهای بتنی
 3. کاهش نیتریت در چاه‌های اطراف. بدلیل آنکه باکتری بی‌هوازی، بافت نیترات فاضلاب را می‌شکند.
 4. جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع اطراف منزل؛ بواسطه تعبیه ونت خروجی گاز متان. (نشان دهنده نداشتن سیستم تهویه مناسب سپتیک‌ها یا انباره تعفن یا ایمهاف تانک است).

مجموعاُ میتوان گفت که امروزه خرید سپتیک تانک فاضلاب (بعنوان یک امر واجب)، جهت جلوگیری از پخش فاضلاب جامد درون خاک و گرفتگی سوراخ چاه جذبی، نمود یافته است.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

سپتیک تانک چیست؟

بیش از 95% انواع سپتیک تانک موجود در صنایع و کا‌رگاه‌ها، به صورت دو انباره طراحی میگردند. به‌همین دلیل به سراغ تشریح عملکرد مخازن سپتیک دو انباره خواهیم رفت. ابتدا از طریق لوله‌های ورودی، جریان فاضلابی وارد مخزن اولیه سیستم گندانبار میشود. دقت داشته باشید که همواره باید لوله‌ها را چک کنید تا دچار گرفتگی نباشند. مکانیزم خاص این دستگاه‌ها موجب میشود که سرعت جریان فاضلاب ورودی کم شود. درنتیجه از تلاطم فاضلابهای ورودی کم شده و به آرامش نسبی میرسد تا لایه‌های روغن و چربی، پساب مایع و ذرات جامد و مواد سنگین از هم جدا شوند. لایه بندی این عناصر فاضلابی بدین گونه است که:

پس از به آرامش رسیدن فاضلابهای ورودی، لایه‌های مایع چربی و روغن (شبیه به کف) در بخش بالایی مخزن سپتیک تانک تشکیل میشوند. همچنین پساب مایع نیز در لایه‌های میانی تشکیل شده و ذرات معلق و تکه‌های جامد به در لایه انتهایی (پایین) فاضلاب ته نشین میشوند.

سپس هتوتروف‌ها یا همان باکتری‌های بی‌هوازی موجود در لجن‌ها، شروع به تجزیه روغنها و مواد جامد میکنند. بخاطر داشته باشید که هتوتروف‌ها بخشی از لجنهای زیاد و غیرفعال را نیز هضم میکنند تا پساب نهایی، شفاف‌تر باشد. سپس پساب شفاف از میانگیر (حفره ارتباطی بین مخزن اول و دوم) عبور میکند تا وارد انباره دوم شود. میانگیرها از ورود ذرات جامد به انباره دوم جلوگیری میکنند. اما با اینحال ممکن است بخشی از ذرات بسیار کوچک، به‌همراه پساب شفاف به انباره دوم منتقل شوند.

اینجاست که نقش «بافل» بیش از پیش مشخص میشود. بافل‌ها هم دربخش ورودی و هم در بخش خروجی تعبیه میشوند تا تلاطم فاضلابها را کاهش دهند. درنتیجه پساب تصفیه شده با درصد کمتری از مواد جامد و گازها به سمت چاه‌های جذبی خارج می‌شود.

قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک

همانگونه که پیشتر نیز عنوان شد، مولفه‌هایی همچون جنس بدنه و ظرفیت و شرایط نصب سپتیک تانک در قیمت گذاری تاثیر گذار خواهند بود. قیمت مخازن سپتیک به این صورت است که از حداقل «۳ میلیون تومان برای سپتیک تانک ۲ مترمکعب بتنی» تا «۱۸ میلیون تومان برای همین مدل مخازن با ظرفیت ده مترمکعب» ادامه می‌باید.بطورکلی به یاد داشته باشید که:

برای نمونه‌های پلی اتیلنی با ظرفیت مخزن ۲ متر مکعب، قیمت ۹ میلیون تومان درنظر گرفته شده است. هزینه ساخت سپتیک فاضلاب پلی اتیلنی با ظرفیت ۱۲۰ مترمکعب، در حدود۲۸۰ میلیون تومان تخمین زده میشود. قیمت سپتیک تانک فایبر گلاس علیرغم کیفیت برتر از نمونه‌های بتنی و کیفیت پایین تر نسبت به نمونه‌های پلاستیکی دارای بالاترین قیمت در بین انواع مختلف مخازن سپتیک می‌باشد. قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس از ۱۴ میلیون تومان برای ظرفیت ۲ مترمکعب آغاز و تا ۴۵۰ میلیون تومان برای ظرفیت ۱۲۰ مترمکعب ادامه می‌یابد.

جهت دریافت قیمت بروز مخازن سپتیک، با ما تماس بگیرید.

عوامل موثر بر قیمت سپتیک تانک

پارامترها و عوامل متعددی را در بحث قیمتگذاری مخازن سپتیک میتوان نام برد. بایستی توجه داشته باشید که میزان تأثیرگذاری این عوامل یکسان نبوده و هر یک تا حدود خاصی در تعیین قیمت سپتیک تانکها موثر می‌باشند. مهمترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت گندانبارها عبارتست از:

 • ظرفیت مخزن (حجم مخزن سپتیک)
 • جنس بدنه؛ پلی اتیلن، فایبرگلاس، استیل و… (قیمت مخازن پلی اتیلنی بسیار مناسب و مقرون بصرفه است)
 • میزان تحمل بار ترافیکی. (میزان تحمل فشار و مقدار ترافیکی که از روی سپتیک تردد خواهد کرد)
 • تحمل فشار خاک. (میزان خاکی که روی آن ریخته خواهد شد)
 • شرایط نصب دستگاه گندانبار
 • درصد اسیدیته پساب. (میزان اسیدیته پساب باعث بالا رفتن قیمت سپتیک تانک خواهد شد.)
 • کیفیت اجزا و قطعات مکانیکی تعبیه شده در قیمت مخزن سپتیک
 • نوع ساخت عمودی یا افقی. (قیمت گندانبار عمودی به مراتب کمتر از مدلهای افقی می‌باشد.)

تاریخچه سپتیک تانک

تاریخ بشر همواره شاهد شیوه‌های متنوعی در کنترل و دفع جریانات فاضلابی بوده است. از بکارگیری سیستمهایی شبیه به منهول فاضلاب در تمدن بابل بین النهرین؛ تــــــــــــــــــــا کانال کشی‌های عبور سیالات و جریانات فاضلابی در تخت جمشید. جالب توجه است که اولین بار مخازن گندانبار در ایالات متحده نصب گردید. گرچه در سال ۱۸۷۶ توسط Louis Mouras در فرانسه ثبت اختراع شد. در سال ۱۹۰۵ بافل بعنوان تنظیم کننده جریان در جهت بهره وری بیشتر به آن اضافه شد. اولین بافلها از چوب بلوط ساخته می‌شدند. با شناخت بیشتر صنعتگران و مسئولان شهرهای بزرگ جهان، تا سال ۱۹۲۰ استفاده از سپتیک تانک رایج شد.

موارد کاربرد گندانبار

سپتیک تانک معمولا برای مناطقی مانند روستاها و ویلاهای شخصی که به سیستم فاضلاب شهری متصل نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بهتر است در تمامی کاربریهایی همچون:

 • واحدهای مسکونی
 • واحدهای صنعتی
 • هتلها، آشپزخانه‌ها و رستورانها
 • مجتمع های فرهنگی و اردوگاهی
 • مجتمع های تفریحی و…،

جهت پیش تصفیه فاضلاب، ته نشینی مواد جامد در فاضلاب و حذف چربی‌ها از سپتیک تانک استفاده کرد و از گرفتگی لوله‌ها و سیستم جمع آوری فاضلاب جلوگیری نمود.

انواع جنس بدنه مخزن سپتیک

بدنه گندانبارها میتواند بسته به نیاز کارفرمایان و صاحبان کارگاه‌ها و منازل مسکونی، متفاوت باشد. بطور کلی مخزن سپتیک پلی اتیلن، بهترین جنس بدنه برای این تجهیزات است. چرا که هم دارای مقاومت و فشار پذیری بالایی هستند و هم دارای قیمت مناسبی می‌باشند. البته مدلهای گندانبار فایبرگلاس و بتنی نیز دارای معایب و مزایای زیادی هستند که در ادامه به بررسی اجمالی آنها خواهیم پرداخت.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن از گرانول پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساخته می‌شود. در حقیقت یک مخزن یکپارچه و بادوام ایجاد میشود که در برابر خوردگی، اکسیداسیون، ضربه و… مقاوم است. مخزن سپتیک پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی یا گازهایی که ممکن است در خاک یا فاضلاب وجود داشته باشد، مقاومت بالایی دارد. جالب است بدانید که در ساختار این مخازن از مواد آنتی یووی استفاده میشود. مواد «anti uv» بکاررفته در مخزن سپتیک پلی اتیلن، موجب افزایش مقاومت این مخازن (در مقابل اشعه‌های خورشید) میشود.

مخزن سپتیک پلی اتیلن، مخازن سبکی هستند که نسبت به مخازن بتنی و فایبرگلاس، راحت‌تر نصب می‌شوند. یکی از مهمترین مزیتهای این تجهیزات، امکان سفارشی‌سازی آن بسته به نیاز مشتری است. انواع سپتیک تانک پلی اتیلن کاملا آب‌بند هستند و از هر گونه نشتی و نفوذ مصون هستند. ضمناَ دارای ورودی و خروجی، بافل میانی، ونت هوا، دریچه بازدید جهت بازرسی و دسترسی به داخل سپتیک می‌باشند. وجود این دسترسی‌ها، راه حل ساده و مطمئنی به جهت مدیریت فاضلاب و پسابها می‌باشد.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

به طور کلی میتوان‌ از مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر ضربه و شکستگی
 • سرعت ساخت بسیار بالا و نصب و بهره برداری از آن در کمترین زمان
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی و فشارخاک بدلیل وجود اتمهای کربن و هیدروژن در ساخت بدنه
 • دارای مواد آنتی یو وی. (اطمینان بیشتر از خرید سپتیک تانک در مقابل اشعه‌های مضر خورشید)
 • قابلیت تولید در ابعاد دلخواه طبق منطبق بر فضای موجود
 • بدون نیاز به تجهیزات مکانیکی
 • آب بندی کامل بدنه بدلیل استفاده از جوش اکستروژن
 • طول عمر حداقل۵۰ سال و در حقیقت گارانتی فرسایش و خوردگی پنجاه سال
 • انعطاف پذیری بالا جهت انتقال و استفاده در سطوح ناهموار
 • راحتی نصب و حمل و نقل
 • عدم اشغال فضای سایت کارفرما به دلیل دفنی بودن
 • بهره برداری آسان بدون نیاز به نیروی اپراتور
 • قیمت ارزان سپتیک تانک به دلیل نداشتن تجهیزات الکترومکانیکال
 • جلوگیری از گرفتگی لوله‌های فاضلاب و چاه‌های جذبی به دلیل حذف جامدات و چربی و روغن موجود در فاضلاب
 • مقاوم در برابر خوردگی، شکستگی و ترک
 • آب بندی کامل و عدم انتشار هیچ‌گونه آلودگی
 • قابلیت نصب و مدفون شدن در هر عمقی
 • بهداشتی و غیر سمی بودن

کمتر بودن وزن سپتیک تانک پلی اتیلن و انعطاف پذیری بالا بهنگام رانش زمین و وقوع حوادث غیر مترقبه، مخازن سپتیک پلی اتیلنی را نسبت به مدل‌های بتنی، گزینه بهتری برای مدیریت فاضلاب تبدیل نموده است.

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس (FRP Septic Tank) FRP به دلیل وزن پایین، استحکام بالا، خاصیت ضد خوردگی، عدم نشت و نصب آسان، تمام کمبودهای سپتیک تانکهای سنتی را رفع نموده و تبدیل به یکی از مطلوب ترین گزینه‌ها برای جمع آوری فاضلاب شده است. طراحی براساس نیاز مشتری، مقاومت بالا در برابر فشار، صرفه جویی در فضا و دوره ساخت کوتاه از دیگر مزایای سپتیک تانکهای فایبر گلاس است. قیمت مخزن سپتیک فایبرگلاس چندین برابرر بیشتر از مدلهای پلی اتیلنی می‌باشد. ازهمین رو با استقبال کمتری مواجه میشوند.

مقایسه مخزن سپتیک فایبرگلاس و پلی اتیلن

گندانبارهای فایبرگلس و پلی اتیلنی، دارای ویژگیهای بسیار مشابهی هستند. بطوریکه اکثر کارشناسان عملکرد این دو جنس مخزن را نسبتاَ یکسان میدانند. اما بطور کلی در مبحث «تفاوتهای سپتیک پلی اتیلن و فایبرگلاس»، ذکر نکات زیر الزامیست:

 • با توجه به تفاوت های نسبتاَ یکسان این مدلها، خریداران و صاحبان صنایع بیشتر به سراغ خرید سپتیک تانک پلی اتیلن میروند. زیرا به مراتب دارای قیمت کمتری (در قیاس با مخازن فایبرکلاس) می‌باشند.
 • بطور ماهیتی، مقاومت مخزن فاضلابی فایبرگلاس در برابر اشعه فرابنفش بیشتر است.
 • مقاومت اسیدی فایبرگلاس تا حدود اندکی بیشتر از مدلهای پلی اتیلنی می‌باشد.
 • وزن سپتیک تانک‌های پلی اتیلنی کمتر است و نصب و جابجایی آنها راحت‌تر خواهد بود.

سپتیک تانک کاروگیت

سپتیک تانک کاروگیت

لوله کاروگیت از جمله محصولات زیرمجموعه ای پلی اتیلن‌ها می‌باشد. سپتیک تانک پلی اتیلن دارای کاربردی کاملاَ یکسان با مدلهای پلی اتیلنی می‌باشد. با این تفاوت که:

 • دارای سایز بندی بسیار گسترده ای می‌باشند (از 800 میلیمتر تا حتی 4000 میلیمتر قطر دهانه).
 • و البته به عقیده‌ی بسیاری از کارفرمایان، دارای ظاهری زیباتر است.

بدنه دوجداره و قدرتمند مخزن سپتیک لوله کاروگیت، یکی دیگر از ویژگیهای جذاب این مخازن می‌باشد. بلحاظ هیدرولیکی نیز عملکرد سپتیک‌های لوله کاروگیت بسیار عالیست. زیرا دارای سطح درونی صاف و صیقلی بوده و مواد جامد و لجنهای فاضلاب در آن گیر نمیکند.

سپتیک تانک بتنی

سپتیک بتنی

همانطور که از نام این نوع از سپتیک مشخص است، از بتن ساخته می‌شوند که میتواند دارای یک تا سه مخزن باشد. تعداد بخشها به حجم فاضلاب و شدت تخلیه بستگی دارد. بنابراین برای هر پروژه به طور مجزا محاسبه میگردد. درفاضلاب با حجم بالا، سپتیک سه محفظه ای مناسب است:

 • محفظه اول سپتیک تانک بتنی:

نقش محفظه اول دریافت و نگهداری فاضلاب است. در این بخش فاضلاب جامد و سنگین ته نشین شده و پساب از آن جدا می‌شود. همچنین باکتری‌های بی‌هوازی تا حد ممکن مواد جامد را تجزیه می‌کنند. قسمت تحتانی محفظه اول کاملا بتنی است و از ورود فاضلاب و آب آلوده به زمین جلوگیری می‌کند. محفظه اول باید حداقل نیمی از حجم کل سیستم را دارا باشد. (چون بخش ورودی جریان فاضلاب است، حداقل باید شامل 50% از ظرفیت کل مخزن سپتیک باشد.)

 • انباره دوم:

محفظه دوم، زهکشی نامیده می‌شود و برای تصفیه بیشتر پساب در نظر گرفته می‌شود. برای انجام این کار میتوان‌ فیلتر اضافی در محفظه نصب کرد که از مخلوط شن و ماسه و یا ماسه و سنگ ساخته شده باشد. کف مخزن دوم نیز با دقت بتن ریزی شده است. برای بهبود کیفیت تصفیه، غالباَ مخزن دوم مجهز به سیستم هوادهی حرفه ای است.

 • محفظه (مخزن) سوم:

درمخزن سوم، پالایش و تصفیه نهایی پساب انجام می‌شود. با توجه به نوع سیستم، استفاده از شیوه‌ی تصفیه سازی از طریق «بستر شن و ماسه ای» امکان پذیر است. این محفظه فاقد کف است و مایع فیلتر شده به داخل زمین جریان می‌یابد.

سپتیک تانک بتنی دو مخزن (دو انباره)

سپتیک تانک بتنی دومحفظه

متداول ترین نوع تاسیسات تصفیه شخصی است و ساختاری متشکل از دو مخزن بتنی با ارتفاع ۹۰ سانتی متر و قطر ۷۰ تا ۲۰۰ سانتی متر است. بخش اول پذیرش و آرام سازی و جداسازی فاضلاب را انجام می‌دهد. مایع (پساب) حاصل از این بخش، بلافاصله به سمت مخزن دوم میرود. سپس از آنجا (از طریق فیلتر شن و ماسه ای) به زمین انتقال می‌یابد. سرریز آب بین مخازن به لطف نازلی انجام می‌شود که در ارتفاع مشخصی قرار دارد. بدینگونه که آب با رسیدن به حد مشخصی، شروع به سرریز به مخزن سپتیک دوم می‌کند.

سپتیک تانک دو قسمته

سپتیک تانک دو قسمته در حقیقت استانداردترین نوع سپتیک می‌باشد.

سپتیک تانک (انباره سپتیک یا ایمهاف تانک) ساده ترین نوع تصفیه خانه‌های تک واحدی است که تصفیه مکانیکی (ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتری‌های بی‌هوازی همزمان در آن انجام می‌گیرد.

سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک از انباره سرپوشیده ای که معمولاً با بتن آرمه و در ابعاد کوچک آن به صورت پیش ساخته در کارخانه، یا مواد پلی اتیلنی (البته پلی اتیلن سنگین یا GIRID PE یا HDPE) یعنی پلی اتیلن با دانسیته بالا و نه پلی اتیلن مورد استفاده در مخازن آب طبرستان و ایران پاش و نکاپلاست تهیه می‌شود.

فاضلاب پس از ورود به سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک و به علت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را به صورت ته نشینی از دست می‌دهد و از سوی دیگر سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک بیرون میرود.

مواد ته نشین شده به صورت لجن در کف سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک با کمک باکتری‌های بی‌هوازی هضم می‌شود. به طوری که سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک هر دو سال یک بار نیاز به خالی کردن پیدا می‌کند.

برای بهتر زلال سازی فاضلاب، معمولاً سپتیک تانک یا انبارها یا ایمهاف تانکها را از دو قسمت و یا سه قسمت میسازند. حجم قسمت نخستین را دو برابر قسمت های بعدی سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک انتخاب می‌کنند تا اینکه تا حدودی نوسان‌های فاضلاب را جبران نمایند و دیگر آنکه مواد جامد بیشتری در آن ته نشین گردد.

جریان فاضلاب میان قسمت های مختلف سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک با کمک سوراخ های پیش بینی شده در دیوارهای جداکننده قسمت ها انجام می‌گیرد. در هر صورت ورود و خروج فاضلاب باید در عمق 30 تا 45 سانتیمتری در زیر سطح آن انجام گیرد تا مواد شناور از سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک فاضلاب بیرون نرود. برای بیرون فرستادن گازهای تولید شده از عمل باکتری‌های بی‌هوازی در سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک، لازم است لوله تهویه یا ونت هوا به قطر 63 میلیمتر که تا سقف ساختمان مجاور امتداد می‌یابد پیش بینی شود.

سپتیک تانک دو قسمته یکی از عباراتی است که بصورت روزانه در گوگل بارها مورد جستجو قرار می‌گیرد. منظور از سپتیک تانک دو قسمته همان سپتیک تانک فاضلاب دوجداره می‌باشد که بوسیله یک دیوایدر به دو قسمت نامساوی بصورت 2/3 و 1/3 تقسیم شده است. ضخامت بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره حداقل باید 6 سانتیمتر باشد.

گندانبار بتنی تک محفظه ای

سپتیک بتنی یک قسمته

یک مخزن ذخیره سازی است که در آن تصفیه پساب انجام نمی‌شود و در چنین سازه‌هایی با کمک تجهیزات زهکشی فاضلاب تخلیه می‌شود. با اضافه کردن بافل به آن، امکان بهبود عملکرد سیستم وجود دارد. درواقع با توجه به تک مخزنه بودن این نوع تجهیزات، عمل جداسازی لایه‌ها و انتقال پساب ممکن نیست.

مزایا و معایب سپتیک پیش ساخته بتنی

محبوبیت سپتیک تانک بتنی به در دسترس بودن مواد و طراحی ساده آنها می‌باشد. ضمناَ جهت نصب به تجهیزات خاصی نیاز ندارند و از استحکام مکانیکی بالایی برخوردارند. وزن زیاد سپتیک بتنی اجازه نمی‌دهد که آبهای زیر زمینی آن را جابجا کند. با توجه به مقاومت در برابر یخ زدگی محصولات بتنی، میتوان از این مخازن در مناطق مختلف آب و هوایی استفاده کرد.

مزیتهای سپتیک پیش ساخته بتنی

 1. سیستم آماده
 2. نصب آسان
 3. عدم نیاز به انرژی
 4. تصفیه دائم
 5. حفاظت از آب و خاک در طبیعت
 6. عدم خوردگی از داخل و بیرون
 7. آب بندی کامل
 8. استفاده مجدد آب جهت آبیاری فضای سبز و صرفه جوئی در هزینه پرداخت آب
 9. داشتن محیطی سالم و بهداشتی
 10. حفظ محیط زیست
 11. عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله (برخلاف سپتیک های بتنی درجا و فایبرگلاس که یا از بین میروند یا آببندی خود را از دست می‌دهند)

این نوع سپتیک ها نیز در کارخانه پایپ ایران تولید و برای مشتریان ارسال میگردد. ضمناَ از جمله معایب انواع سپتیک تانک بتنی میتوان به مواردی نظیر:

 • نیاز به آب بندی دقیق اتصالات بین مخازن
 • عدم امکان بکارگیری مدلهای بتنی در مناطق دارای آبیاری‌های زیاد و امکان انتشار بوهای نامطبوع. (برخلاف سپتیک تانک پلی اتیلن و فایبرگلاس)
 • امکان ترک، نشتی و خوردگی کف و دیواره‌ها در گذر زمان. (در اثر برخورد مداوم با سیالات شیمیایی و اسیدی)
 • وزن بالای مخزن سپتیک بتنی برای حمل و نقل
 • و نیاز به بکارگیری تجهیزات و ماشین آلات سنگین به هنگام نصب نصب

اشاره نمود.

ابعاد و ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن پایپ ایران در ابعاد و ظرفیت های مختلف تولید و عرضه میگردد. ابعاد استاندارد مخزن سپتیک پلی اتیلن به صورت زیر می‌باشد:

محلواحدمحدوده تولید فاضلاب

(لیتر در روز)

سرانه تولید فاضلاب

(لیتر در روز)

ساختمان‌های مسکونینفر80-150120
ویلاهای تفریحینفر120-200150
ساختمان‌های اداری

با شیفت کاری 8 ساعته

نفر30-6050
واحدهای صنعتی و کارخانجات

با شیفت کاری 8 ساعته

نفر30-6050
واحدهای صنعتی و کارخانجات

با شیفت کاری 8 ساعته با استحمام

نفر90-120110
کارگاه ساختمانینفر40-8060
سرویس بهداشتی

با فلاش تانک

نفر12-2015
سرویس بهداشتی

بدون فلاش تانک

نفر5-127

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

برای دستیابی به نتیجه مناسب از عملکرد سپتیک تانک، لازم است تا حجم آن به درستی محاسبه شود تا بتواند فاضلاب را به خوبی تصفیه کند و آسیبی به محیط زیست نرساند. در زیر جدولی را می‌بینید که مقدار تولید فاضلاب را در واحدهای مختلف نشان می‌دهد.

محاسبه ظرفیت مناسب جهت انتخاب سپتیک تانک را میتوان‌ از فرمول V = 2000 + C × P انجام داد.

 1. V. حداقل ظرفیت بر حسب لیتر
 2. C. سرانه فاضلاب تولیدی هر نفر در شبانه روز بر حسب لیتر
 3. P. تعداد نفرات می‌باشد.

رابطه قطر سپتیک با ظرفیت

آیا همیشه با افزایش ظرفیت مخزن، قطر نیز افزایش می‌یابد؟ پاسخ به این سوال روشن و مشخص است: خـــیر!

در واقع قطر مخازن سپتیک پلی اتیلن یا فایبرگلاس، با توجه به افزایش قابل توجه ظرفیت زیاد میشود. مثلاَ مخازن با ظرفیت 15 مترمکعب و 30 مترمکعب، دارای قطر مشابهی هستند. درنتیجه تفاوت قیمتی چندانی نخواهند داشت. اما مثلاَ قطر مخزن سپتیک 80 مترمکعبی، تقریباَ دوبرابر مخازن 40 متر مکعبی است. (تعیین قطر به جهت حفظ استحکام دستگاه، به محاسبات طراح بستگی دارد)

نحوه نصب سپتیک تانک

نصب سپتیک تانک

سپتیک تانکها را میتوان‌ به صورت زمینی، دفنی و یا هوایی نصب کرد. اما به دلیل اینکه لوله ورودی فاضلاب به مخزن دستگاه در زیرزمین است، نصب دفنی بهترین شیوه برای نصب سپتیک تانک می‌باشد. اما نحوه نصب هریک از گندانبارها به چه شکل است؟!

نصب زمینی مخزن سپتیک

یکی از روشهای نصب SEPTIC TANK، همانطور که گفته شد به شیوه زمینی است. برای اجرای این روش باید فونداسیون مناسبی را ایجاد نمود (در بخش شیوه دفنی اشاره خواهد شد). اگر شرایط به گونه ای باشد که تابش خورشید مستقیم بوده و گرمای زیادی در محیط باشد، باید حتما از یک سایه بان استفاده شود.

نصب هوایی گندانبار

نصب هوایی سپتیک تانک نیاز به فنداسیون بتنی یا فولادی لازم دارد. فونداسیونی که توانایی تحمل وزن سپتیک را داشته باشد. درواقع بمنظور نصب هوایی این تجهیزات، پس از اجرای فونداسیون، به سازه‌های پایه دار فولادی نیاز خواهید داشت. مهمترین مزیت نصب هوایی مخازن سپتیک، عدم اشغال فضای محل پروژه است. چرا که میتوان از فضای خالی زیرین سازه‌های فولادی استفاده نمود.

نصب دفنی سپتیک تانک

دفن کردن سپتیک تانک

برای نصب سپتیک تانک به شیوه دفنی، باید به:

 • محاسبه دقیق حجم دستگاه گندانبار
 • و همینطور نیروهایی که از خاک موجود در اطراف و بالای مخزن سپتیک بر ان وارد می‌شود،

توجه کرد. اگر مقاومت کافی گندانبار به درستی و دقیق مشخص و تعیین نشود، شکستگی و نشتی این مخازن دور از انتظار نیست. زیرا ممکن است به علت اعمال بارهای وارده به مخن سپتیک، تغییر شکل در این تجهیزات ایجاد گردد. هنگامی که خروجی پساب سپتیک تانک قرار است وارد زمین یا خاک گردد، زمین مورد نظر می‌بایست حداقل ۱۰ متر از ساختمان و حداقل ۳۰ متر از چاه‌های آب دور باشد.

ابزارهای لازم جهت خاک برداری و دفن سپتیک تانک:

 • بیل مکانیکی، دریل، چسب و سیمان
 • لوله‌هایی برای متصل کردن فاضلاب به SEPTIC TANK و چسب برای محکم کردن اتصالات
 • اره برای برش اتصالات و تنظیم طول آنها
 • سیستم باید به کمک تراز و قطب نما تنظیم شود.

 مراحل نصب دفنی سپتیک پلی اتیلن

زمینی که قرار است سپتیک تانک در ان نصب شود، می‌بایست طوری حفاری شود که:

 • طول و عرض آن یک متر حداکثر از ابعاد مخزن SEPTIC بیشتر باشد.
 • و عمق آن هم به اندازه مجموع ارتفاع سپتیک و لوله ورودی آن باشد.

نکته دیگری که باید به ان توجه شود این است که هنگام حفاری برای جلوگیری از ریزش خاک، باید دیواره‌ها دارای شیب باشند. توجه داشته باشید که:

قبل از نصب سپتیک تانک، باید دقت کرد که اگر زمین مقاومت کافی و لازم را ندارد، باید یک لایه بتن با عیار حداقل ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب در کف گودی به صورت کاملا تراز اجرا شود. سپس فوندانسیون به ضخامت ۲۰ سانتیمتر و از نوع آرماتور بندی شده اجرا شود. ابعاد فنداسیون باید از هر طرف به اندازه ۵۰ سانتیمتر از طول و عرض سپتیک بیشتر باشد.

سپس گندانبار را با استفاده از قلابهای مخصوص و همچنین جرثقیل در گودی قرار می‌دهند. درمرحله بعد، پس از قرار دادن سپتیک تانک در گودی باید لوله‌های وروردی و خروجی و خروجی گاز را به یکدیگر متصل کرد. خاک باقیمانده از گودبرداری را می‌بایست الک کرد تا هیچگونه سنگ ریزه‌ای در ان وجود نداشته باشد.

خاک باقی مانده از گود برداری را میتوان‌ به روش دستی یا با کمک وسایل مکانیکی در اطراف سپتیک تانک ریخت. دقت کنید که خاک به صورت مستقیم بر روی سپتیک تانک نباید ریخته شود. بلکه باید در فضای بین مخزن و دیواره گود پاشیده شود.

فرآیندهای بیولوژیکی و شیمیایی درون سپتیک

وظیفه باکتری بی‌هوازی درون سپتیک تانک

فرآیندهای بیولوژیکی و باکتری‌های بی‌هوازی در محیط سپتیک در غیاب اکسیژن هضم جزئی برخی از اجزای فاضلاب را فراهم می‌کند. این فرآیند کند، ناقص و تولید کننده بو خواهد بود.

فعالیت باکتری‌های بی‌هوازی باعث ایجاد گاز (هیدوژن سولفید، متان، دی اکسید کربن و…) در سپتیک تانک می‌شود که ممکن است خطراتی را برای پرسنل دربر داشته باشد. حباب این گازها میتواند باعث معلق شدن مجدد مواد جامد و افزایش غلظت کل مواد جامد (TSS) در منطقه شفاف شود که در نهایت مواد معلق بیشتری با پساب از سیستم خارج خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکلات، خروجی برای این گازها در مخازن سپتیکی تعبیه می‌شود.

سپتیک تانک مانند یک استخر ته نشینی عمل می‌کند. یعنی مواد جامد سنگین به پایین و روغن هم به بالای میروند. پساب به قسمت زهکشی و یا سیستم تصفیه فاضلاب وارد می‌شود. در صورتی که پساب به سیستم زهکشی تخلیه شود، باکتری‌های هوازی در ماسه و خاک تجزیه کامل مواد موجود در پساب را انجام می‌دهند. بنابراین آب تمیز به سمت سفره‌های آب زیر زمینی میرود. یعنی با استفاده از آن میتوان‌ از آلوده شدن آبهای زیر زمینی جلوگیری کرد.

سپتیک تانک اگر به درستی طراحی و ساخته شده باشد، فقط گاه به گاه نیاز به پمپاژ جهت تخلیه لجن و فاضلاب ته نشین شده از مخزن را دارد. پیشنهاد می‌نمائیم صفحه چربی گیر را نیز مشاهده فرمائید.

تأثیر نصب ونت هوا در مخزن سپتیک

وظیفه ونت در سپتیک فاضلاب

تجزیه لجنهای زاید، مواد جامد و چربیهای جریان فاضلابی بر عهده‌ی باکتری‌های بی‌هوازی می‌باشد. روند تجزیه‌ی این لایه‌ها، همواره با تولید گاز همراه است که در درون مخزن جمع و متراکم میشود. چنانچه تجمع این گازها در سپتیک تانکها بیش از حد مجاز شود، احتمال انفجار و ترکیدن دستگاه زیاد خواهد بود!!. بنابراین در چنین شرایطی، لزوم نصب «لوله ونت هوا»، بیش از پیش احساس میشود. درحقیقت گازهای متراکم شده‌ی فرآیند تجزیه، به راحتی از طریق ونت هوا به بیرون از دستگاه منتقل میگردد.

نکته: نصب ونت هوا چندان هزینه بردار نیست. اما چنانچه از این قطعات مکانیکی استفاده نشود، احتمال وارد آمدن ضررهای هنگفت به کارفرمایان به شدت افزایش می‌یابد!

اصول نگهداری گندانبار

 • هر یک یا دو سال یکبار، نسبت به بازرسی سیستم سپتیک تانک اقدام نمایید.
 • بسته به اندازه مخزن و مقدار فاضلاب ورودی، هر ۳ تا ۵ سال باید تخلیه انجام شود.
 • به هنگام تخلیه، مواظب باشید که تمام لجن فعال را تخلیه نکنید. باکتری‌های بی‌هوازی در لجن‌های فعال زیست میکنند و بدون وجود باکتریهای بی‌هوازی، عملکرد تجزیه دستگاه بطور کامل دچار اختلال میشود!
 • جهت کاهش آب ورودی به سیستم، مصرف آب را باید مدیریت نمود.
 • باید از ورود تفاله قهوه، بستر حیوانات خانگی، پوشک بچه، دستمال کاغذی، فیلتر سیگار، نخ دندان و… به سیستم سپتیک تانک جلوگیری شود. این موارد علاوه بر ایجاد اختلال در فرآیند جداسازی پساب شفاف، موجب انسداد لوله‌های مخزن سپتیک نیز میشود!
 • با ورود مواد شوینده قوی و آنتی باکتریال به درون سپتیک تانک، عملکرد سیستم دچار اختلال خواهد شد. مواد آنتی باکتریال میتوانند موجب از بین رفتن باکتری‌های بی‌هوازی شوند!
 • نشتی شیر آلات و سیستم لوله کشی دائماَ چک شده و در صورت نیاز برطرف گردد. با گذشت زمان، آنها میتوانند صدها گالن آب اضافی به سپتیک تانک وارد کنند.
 • محل دفن و نصب این سیستمها باید به گونه ای انتخاب شود که از حوضچه‌ها و سایر آبهای زیر زمینی دور باشند.
 • حداقل عبور وسایل نقلیه سنگین از روی مخازن دفنی وجود داشته باشد. وارد آمدن بارهای ترافیکی بر روی دستگاه، میتواند موجب اختلال و کاهش عمر گندانبار شود!

اجزای سپتیک تانک

اجزای سپتیک تانک

سپتیک تانک از اجزای مختلفی تشکیل شده است. از اجزای مهم هر مخزن سپتیک، میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. ورودی فاضلاب: شامل لوله و سه راهی ورودی است.
 2. مخزن اولیه : این بخش حدود ۷۰ درصد از کل حجم مخزن را شامل می‌شود. آرام سازی و تفکیک اصلی فاضلاب در این قسمت انجام می‌شود.
 3. دیواره میانی: این دیواره سپتیک تانک را به دو قسمت تقسیم می‌کند. (از ورود چربی و روغن به قسمت دوم مخزن جلوگیری می‌کند.)
 4. مخزن ثانویه (منطقه زلال سازی): شامل ۳۰ درصد از حجم کل مخزن سپتیک می‌باشد و محل جمع آوری پساب تصفیه شده در قسمت اولیه سپتیک تانک است. این مخزن فرصت بیشتری برای تصفیه بهتر در اختیار پساب می‌گذارد.
 5. ونت هوا: دریچه‌ای جهت خروج گازهای تولیدی توسط باکتری‌های بی‌هوازی در هنگام تجزیه فاضلاب است.
 6. دریچه بازدید: دریچه‌های بازدید با قطر آدم رو (معمولا ۶۰۰ میلیمتر) برای دسترسی به درون سپتیک تانک و بازرسی دوره ای تعبیه می‌شوند.
 7. خروجی فاضلاب: لوله ی خروجی که توسط آن پساب با حداقل ذرات جامد از سپتیک تانک خارج شده و برای تصفیه بیشتر به سیستم تصفیه فاضلاب یا چاه جذبی وارد می‌شود.

بطورکلی سیستم ورودی فاضلاب (شامل لوله و بافل ورودی و مخزن اولیه) معمولاً حدود ۷۰ درصد حجم کل گندانبار را به خود اختصاص داده است. همچنین مخزن زلال سازی که حدود ۳۰ درصد حجم کل گندانبار فاضلاب را شامل میشود. مخازن زلال سازی فاضلاب، عاری از مواد قابل ته نشینی می‌باشند.

بافل مخزن سپتیک

بافل یا غربالگر پساب در نزدیکی خروجی طوری طراحی می‌شود که از ورود جامدات شناور و یا جامدات قابل حل به پساب خروجی جلوگیری کند. ایجاد جریان شدید و تلاطم در سپتیک تانک، روند جداسازی لایه‌های فاضلابی را دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین حجم مخزن و سایز و شکل بافل به گونه ای طراحی می‌شود که تلاطم‌ها به حداقل برسد.

درواقع بافلها نوعی لوله ورودی و خروجی 90 درجه هستند که کنترل شدت جریان سیالها را بر عهده دارند. تولید این لوله‌ها به شکل 90 درجه، موجب کاهش فشار و هیجان پساب‌ها می‌شود. همچنین با کاهش سرعت ورود و خروج فاضلابها، شرایط را برای آرامش ابتدایی فاضلاب و خروج بدون گاز و فشار پساب فراهم میکند.

خرید سپتیک تانک و محیط زیست

ورود فاضلاب آلوده به محیط زیست خطراتی را در پی خواهد داشت و میتواند سلامت گیاهان و حیوانات را تهدید کند. همچنین بوی نامطبوع آن نیز بسیار ناخوشایند خواهد بود. با استفاده از سیستم سپتیک تانک، فاضلاب تصفیه اولیه شده و با آلودگی بسیار کمتر وارد محیط زیست می‌شود. بنابرراین دیگر نگرانی بابت آلوده شدن حوضچه‌های زیر زمینی آب با فاضلاب وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، سپتیک تانک پلی اتیلن (HDPE) تا حدود 50سال عمر کرده و قابلیت بازیافت نیز دارند.

بیاد داشته باشید که مخزن سپتیک میتواند تا 60 الی 70% از آلودگیهای جریانات فاضلابی را حذف کند. درنتیجه حداقل 30 درصد از آلودگیهای این سیالات باقی میماند. به‌همین منظور است که اکیداَ توصیه میشود از پساب خروجی این تجهیزات در آبیاری‌های شهری استفاده نشود و به چاه‌های جذبی یا تصفیه خانه‌های شهری (بمنظور تصفیه کامل فاضلاب) هدایت گردد.

راهکارهای افزایش راندمان سپتیک تانک

راهکارهای افزایش راندمان سپتیک تانک

 1. مصرف پاک کننده‌های قوی را به حداقل برسانید. استفاده بیش از حد از شوینده‌های قوی، باکتری‌های داخل سپتیک تانک را ازبین می‌برد.
 2. از مواد شیمیایی خطر ناک اجتناب کنید. روغن جلا، تینر، روغن موتور، بنزین و مواد شیمیایی مشابه میتوانند سیستم را خراب کنند و برای آبهای زیرزمینی خطرناک هستند.
 3. برنامه ریزی منظم پمپاژ سپتیک تانک بسیار مهم است. با تجمع مواد جامد در سیستم سپتیک شما، کاهش ته نشینی مواد جامد و افزایش احتمال اتصال کوتاه و کاهش درمان وجود دارد. اگر سیستم خود را به طور منظم پمپاژ کنید، راندمان افزایش یافته و طول عمر سیستم سپتیک را افزایش می‌دهید.
 4. سوابق دقیق داشته باشید. ثبت سوابق دقیق در مورد سیستم مخزن سپتیک از جمله سابقه پمپاژ، سابقه نگهداری، نقشه‌های به روز شده از محل سیستم سپتیک بسیار مهم است. (انجام تعمیر و نگهداری سیستم سپتیک را راحت میکند)
 5. توالت و اتصالات را جهت نشتی چک کنید.
 6. برای شیرهای آب از aerators و برای دوشها از نازل‌های کاهش دهنده استفاده کنید.
 7. برای لباسشویی کوچک از آب کمتری استفاده نمایید.
 8. اجازه دهید ماشین ظرفشویی پر شود و بعد از آن استفاده کنید.
 9. درختان را از سپتیک تانک دور نگه دارید. برای از بین بردن آسیب‌های احتمالی، فاصله حداقلی 5.30 متر را بین سپتیک و درخت درنظر بگیرید. درختان با ریشه تهاجمی‌مانند درخت بید از سیستم دورتر باشند.
 10. هیچگاه فضولات حیوانی، پوشک، نوار بهداشتی، دستمال توالت، دستمال کاغذی، تفاله قهوه و یا ته سیگار را به فاضلاب نفرستید. آنها در کمترین زمان مخزن را مسدود خواهند کرد.
 11. از سیستم دفع زباله هوشمندانه استفاده کنید. هرچه زباله‌ها را به قطعات کوچکتر تبدیل کنید، هضم آنها برای سیستم راحت تر خواهد بود.

هنگامی فاضلاب دارای آلودگی‌های خطرناک و مضر برای محیط زیست و انسان است، استفاده از مخزن سپتیک برای تصفیه فاضلاب بسیار ضروری و مهم است. گندانبار بدون شک یکی از مقرون بصرفه‌ترین و مطمئن ترین سیستم‌های تصفیه فاضلاب شهری و خانگی است.

بهبود عملكرد مخزن سپتیک فاضلاب

بهبود عملكرد مخزن سپتیک فاضلاب

 1. استفاده از آب داغ به جاي استفاده از مواد شيميائي؛ جهت بازنمودن مسير فاضلاب مسدود شده
 2. پیشگیری از عبور خودروي سنگين روي سپتيك تانك به دفعات مكرر
 3. جلوگیری از ورود اشيا غير قابل تجزيه مانند پلاستيك و…
 4. از ورود رنگ، روغن موتور، سموم،كود شيمايي و مواد شيميائي جلوگیری شود.

عوامل موثر بر طول عمر سپتیک تانک

ماندگاری و طول عمر سپتیک تانک به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • اگر مواد اولیه به کار رفته در دستگاه، از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه باشد، باعث افزایش طول عمر سپتیک تانک می‌شود.
 • کیفیت ساخت و آب بندی
 • جنس بدنه. (مشخصاَ طول عمر مدلهای فایبرگلاسی و پلی اتیلنی، بیشتر از سپتیکهای بتنی است.)
 • از فاکتورهای مهم دیگر میتوان‌ به شرایط خاک و نگهداری اشاره کرد. چنانچه طبق استانداردها به نگهداری مخازن سپتیک بپردازید، به راحتی میتوانید ده‌ها سال به طول عمر این سیستم‌ها اضافه کنید.
 • همچنین نصب صحیح سپتیک تانک باعث افزایش طول عمر آن وبهبود عملکرد مخزن گندانبار می‌شود. عبور ماشین آلات ترافیکی نیز در طول عمر این مخازن موثر است. جالب است بدانید که این مخازن در شرایط مناسب میتوانند تا ۴۰یا ۵۰ سال و حتی بیشتر عمر کنند.

موارد نشان دهنده مشکل سپتیک تانک

رفع مشکل سپتیک تانک

از ویژگیهای مهم سپتیک تانک پایپ ایران این است که به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت، طول عمر بالا و مفیدی دارد و به هیچ وجه نیازی به تعویض و تعمیر ندارد. چند مورد از علائم متداول برای از کار افتادن و اشکالات سیستم سپتیک عبارتست از:

 • یکی از دلایل نشان دهنده مشکل در سپتیک تانک این است که فاضلاب خام ممکن است دوباره به داخل سرویس بهداشتی برگردد. یا ممکن است بوی بد و صدا ایجاد کند. همینطور امکان دارد که تخیله به شکل صحیح و درست انجام نشود.
 • اگر میزان زیادی از مواد جامد در مخزن اولیه (ته نشینی) وجود داشته باشد، ممکن است این مواد جامد خوب تجزیه نشوند.
 • از عوامل نشان دهنده مشکل سپتیک تانک این است که در مواقعی که باران می‌بارد در محوطه دفن مخزن سپتیک شما گودالهایی ایجاد شود.
 • چنانچه مخزن گندانبار شما به درستی فاضلاب را دفع نکند، از عوامل نشان دهنده مشکل سپتیک می‌باشد. آب چاه آلوده، عامل دیگری است که خبر از خرابی این سیستمها می‌دهد.

خرید سپتیک تانک باکیفیت از مجموعه پایپ ایران

شرکت صنعتی پایپ ایران، با تجربه‌ی سالها حضور قدرتمند در بالاترین سطح طراحی و تولید محصولات صنعتی، تمرکز خود را بر روی ساخت چندین رده‌ی مختلف از تجهیزات صنعتی معطوف نموده است:

 • تجهیزات تصفیه ساز. (سپتیک تانک پلی اتیلن، فایبرگلاس و مخزن سپتیک بتنی پیش ساخته، چربی گیر، ژئوممبران)
 • انواع لوله. (لوله‌های مانیسمان، کاروگیت، لوله پلی اتیلن، grp، لوله پنج لایه، لوله پلیکا، زهکش و…)
 • مخزن اسید. (انوع مخزن فایبرگلاس، مخزن اسید پلی اتیلن، پلی پروپیلن، مخازن استیل و…)
 • منهول. (منهول پلی اتیلن فاضلاب، دریچه منهول کامپوزیت، اتصالات پلی اتیلن، نوار تیپ، شوتینگ زباله)

بایستی بدانید که شرایط گستردگی محصولات گروه صنعتی پایپ ایران، با توجه به حضور تیمی از نخبگان صنعتی کشور، استفاده از آزمایشگاه‌ها و خطوط تولید دقیق و در کلاس جهانی، بهره گیری از استانداردهای بین المللی و مواد اولیه باکیفیت فراهم شده است. بنابراین به منظور دریافت آخرین قیمت و شرایط خرید سپتیک تانک پلی اتیلن و فایبرگلاس و دیگر تجهیزات صنعتی، با متخصصان واحد مشاوره و فروش شرکت معتبر پایپ ایران تماس حاصل نمایید.