سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک ،با فراهم کردن محیطی برای آرام سازی فاضلاب و مرحله اول تصفیه فاضلاب برای سیستم فاضلاب داخلی و یا غیرمتمرکز است.

سپتیک تانک یک مخزن به شکل مستطیل و یا استوانه ای ساخته شده از بتن، فایبرگلاس و یا پلی اتیلن است که در زمین دفن می شود و فاضلاب تمام مجموعه مورد نظر در آن تخلیه می شود. مواد سنگین و جامد در کف آن ته نشین می شوند و مواد سبک تر مثل روغن و چربی ها در سطح می مانند و در این بین پساب شفاف قرار می گیرد.

گرچه مایع در منطقه میانی تصفیه نشده اما در مقایسه با فاضلاب ورودی بسیار شفاف تر است. عملکرد مهم دیگر آن ذخیره ونگهداری مواد جامد انباشته شده است. پساب سپتیک را ترک می کند به مرحله ی بعدی تصفیه وارد می شود و یا به درون چاه جذبی تخلیه می شود.

بافل یا غربالگر پساب در نزدیکی خروجی طوری طراحی می شود که از ورود جامدات شناور و یا جامدات قابل حل به پساب خروجی جلوگیری کند. جریان وتلاطم در سپتیک تانک روند جداسازی را دچار مشکل خواهد کرد بنابراین حجم مخزن و سایز و شکل بافل به گونه ای طراحی می شود که تلاطم ها به حداقل برسد.

قیمت سپتیک تانک

مولفه هایی همچون جنس بدنه و ظرفیت و شرایط نصب سپتیک تانک در قیمت گذاری تاثیر گذار خواهند بود.

جهت دریافت قیمت به روز سپتیک تانک با ما تماس بگیرید.

تاریخچه سپتیک تانک

اولین بار سپتیک تانک در ایالات متحده نصب گردید، گرچه در سال ۱۸۷۶ توسط Louis Mouras  در فرانسه ثبت اختراع شد. در سال ۱۹۰۵ بافل بعنوان تنظیم کننده جریان در جهت بهره وری بیشتر به آن اضافه شد. اولین بافل ها از چوب بلوط ساخته می شدند. تا سال ۱۹۲۰ استفاده از سپتیک تانک رایج شد.

نگهداری

 • برای سیستم سپتیک تانک هر دو تا یک سال بازرسی نیاز است و بسته به اندازه مخزن و مقدار فاضلاب ورودی، هر ۳ تا ۵ سال باید تخلیه انجام شود.
 • جهت کاهش آب ورودی به سیستم، مصرف آب را باید مدیریت نمود.
 • باید از ورود تفاله قهوه، بستر حیوانات خانگی ، پوشک بچه، دستمال کاغذی، فیلتر سیگار، نخ دندان و … به سیستم سپتیک تانک جلوگیری شود.
 • با ورود مواد شوینده قوی و آنتی باکتریال به درون سپتیک تانک، عملکرد سیستم دچار اختلال خواهد شد.
 • شیر آلات و سیستم لوله کشی اگر نشتی دارند باید برطرف شوند. با گذشت زمان، آنها می توانند صدها گالن آب اضافی به سپتیک تانک وارد کنند.
 • محل دفن و نصب آن باید به گونه ای انتخاب شود که از حوضچه ها و سایر آب های زیر زمینی دور باشد و حداقل عبور وسایل نقلیه سنگین را داشته باشد.

فرآیندهای بیولوژیکی و شیمیایی

فرآیندهای بیولوژیکی و باکتری های بی هوازی در محیط سپتیک در غیاب اکسیژن هضم جزئی برخی از اجزای فاضلاب را فراهم می کند. این فرآیند کند، ناقص و تولید کننده بو خواهد بود.

فعالیت باکتری های بی هوازی باعث ایجاد گاز (هیدوژن سولفید ، متان ، دی اکسید کربن و …)  در سپتیک تانک می شود که ممکن است خطراتی را برای پرسنل دربر داشته باشد. حباب این گازها می تواند باعث معلق شدن مجدد مواد جامد و افزایش غلظت کل مواد جامد (TSS) در منطقه شفاف شود که در نهایت مواد معلق بیشتری با پساب از سیستم خارج خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکلات، خروجی برای این گازها در سپتیک تانک تعبیه می شود.

عملکرد :

 1. تمام فاضلاب به سپتیک تانک منتقل می شود .
 2. بیشتر فضای سپتیک تانک را پساب پر می کند، باکتری های بی هوازی تجزیه مواد آلی موجود در پساب را آغاز می کنند.
 3. یک لایه لجن در کف مخزن ته نشین می شود. این لجن از مواد جامد معدنی و محصولات جانبی هضم باکتری های بی هوازی تشکیل شده است.
 4. یک لایه کف تشکیل شده از روغن و چربی در قسمت فوقانی سپتیک تانک شناور می شود.

سپتیک تانک مانند یک استخر ته نشینی عمل می کند، مواد جامد سنگین به پایین و روغن هم به بالای می روند. پساب به قسمت زهکشی و یا سیستم تصفیه فاضلاب وارد می شود. در صورتی که پساب به سیستم زهکشی تخلیه شود، باکتری های هوازی در ماسه و خاک تجزیه کامل مواد موجود در پساب را انجام می دهند و آب تمیز به سمت سفره های آب زیر زمینی می رود. یعنی با استفاده از آن می توان از آلوده شدن آب های زیر زمینی جلوگیری کرد.

سپتیک تانک اگر به درستی طراحی و ساخته شده باشد فقط گاه به گاه نیاز به پمپاژ جهت تخلیه لجن و فاضلاب ته نشین شده از مخزن را دارد.

سپتیک تانک بتنی

همانطور که از نام این نوع از سپتیک مشخص است از بتن ساخته می شود که می تواند دارای یک تا سه مخزن باشد. تعداد بخش ها به حجم فاضلاب و شدت تخلیه بستگی دارد، بنابراین برای هر پروژه به طور مجزا محاسبه می گردد.

درفاضلاب با حجم بالا سپتیک سه محفظه ای مناسب است. نقش محفظه اول دریافت و نگهداری فاضلاب است که در این بخش فاضلاب جامد و سنگین ته نشین می شود و پساب از آن جدا می شود و باکتری های بی هوازی تا حد ممکن مواد جامد را تجزیه می کنند. قسمت تحتانی محفظه اول کاملا بتنی است و از ورود فاضلاب و آب آلوده به زمین جلوگیری می کند. محفظه اول باید حداقل نیمی از حجم کل سیستم را دارا باشد.

محفظه دوم، زهکشی نامیده می شود و برای تصفیه بیشتر پساب در نظر گرفته می شود. برای انجام این کار می توان فیلتر اضافی در محفظه نصب کرد که از مخلوط شن و ماسه و یا ماسه و سنگ ساخته شده باشد. کف مخزن دوم نیز با دقت بتن ریزی شده است. برای بهبود کیفیت تصفیه اغلب مخزن دوم مجهز به سیستم هوادهی است.

درمخزن سوم تصفیه نهایی پساب انجام می شود، که با توجه به سیستم تصفیه از طریق بستر شن و ماسه ای امکان پذیر است. این محفظه فاقد کف است و مایع فیلتر شده به داخل زمین جریان می یابد.

سپتیک تانک بتنی دو محفظه ای

متداول ترین نوع تاسیسات تصفیه شخصی است و ساختاری متشکل از دو مخزن بتنی با ارتفاع ۹۰ سانتی متر و قطر ۷۰ تا ۲۰۰ سانتی متر است. بخش اول پذیرش و آرام سازی و جداسازی فاضلاب را انجام می دهد. مایع حاصل از این بخش بلافاصله به سمت سپتیک دوم می رود. از آنجا از طریق فیلتر شن و ماسه ای به زمین می رود. سرریز آب بین مخازن به لطف نازلی انجام می شود که در ارتفاع مشخصی قرار دارد و آب با رسیدن به حد مشخصی شروع به سرریز به سپتیک دوم می کند.

سپتیک تانک بتنی تک محفظه ای

یک مخزن ذخیره سازی است که در آن تصفیه پساب انجام نمی شود و در چنین سازه هایی با کمک تجهیزات زهکشی  فاضلاب تخلیه می شود. با اضافه کردن بافل به آن، امکان بهبود عملکرد سیستم وجود دارد.

سپتیک تانک بتنی

مزایا و معایب

محبوبیت بتنی به در دسترس بودن مواد و طراحی ساده می باشد و جهت نصب به تجهیزات خاصی نیاز ندارد. از استحکام مکانیکی بالایی برخوردارند و وزن زیاد سپتیک بتنی اجازه نمی دهد آب های زیر زمینی آن را جابجا کند. با توجه به مقاومت در برابر یخ زدگی محصولات بتنی، میتوان از این مخازن در مناطق مختلف آب و هوایی استفاده کرد

از عمده معایب سپتیک تانک بتنی نیاز به آب بندی دقیق اتصالات بین مخازن است. به دلیل وزن بالای سپتیک بتنی برای حمل و نقل و نصب آن نیاز به تجهیزات و ماشین آلات سنگین می باشد. استفاده از این سپتیک ها در مناطق آبیاری غیر ممکن است و امکان انتشار بوی نامطبوع نیز وجود دارد.

اجزای سپتیک تانک :

سپتیک تانک از اجزای مختلفی تشکیل شده که از اجزای مهم هر سپتیک تانک، سیستم ورودی فاضلاب شامل لوله و بافل ورودی، مخزن اولیه سپتیک تانک که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولاً حدود ۷۰ درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است، مخزن زلال سازی که حدود ۳۰ درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی می باشند.

 1. ورودی فاضلاب : شامل لوله و سه راهی ورودی است.
 2. مخزن اولیه  : این بخش حدود ۷۰ درصد از کل حجم مخزن را شامل می شود . آرام سازی و تفکیک اصلی فاضلاب در این قسمت انجام می شود.
 3. دیواره میانی : این دیواره سپتیک تانک را به دو قسمت تقسیم می کند و از ورود چربی و روغن به قسمت دوم مخزن جلوگیری می کند.
 4. مخزن ثانویه (منطقه زلال سازی) : شامل ۳۰ درصد از حجم کل مخزن سپتیک می باشد و محل جمع آوری پساب تصفیه شده در قسمت اولیه سپتیک تانک بوده و فرصت بیشتری برای تصفیه بهتر در اختیار پساب می گذارد.
 5. ونت هوا : دریچه ای جهت خروج گازهای تولیدی توسط باکتری های بی هوازی در هنگام تجزیه فاضلاب است.
 6. دریچه بازدید : دریچه های بازدید با قطر آدم رو (معمولا ۶۰۰ میلیمتر) برای دسترسی به درون سپتیک تانک و بازرسی دوره ای تعبیه می شوند.
 7. خروجی فاضلاب : لوله ی خروجی که توسط آن پساب با حداقل ذرات جامد از سپتیک تانک خارج شده و برای تصفیه بیشتر به سیستم تصفیه فاضلاب یا چاه جذبی وارد می شود.

موارد کاربرد  :

سپتیک تانک معمولا برای مناطقی مانند روستا ها و ویلاهای شخصی که به سیستم فاضلاب شهری متصل نیستند ، مورد استفاده قرار می گیرد . اما بهتر است در تمام واحد های مسکونی ، واحد های صنعتی ، هتل ها ، آشپزخانه ها و رستوران ها ، مجتمع های فرهنگی ، مجتمع های تفریحی و… جهت پیش تصفیه فاضلاب ، ته نشینی مواد جامد در فاضلاب و حذف چربی ها از سپتیک تانک  استفاده کرد و از گرفتگی لوله ها و سیستم جمع آوری فاضلاب جلوگیری نمود.

 محاسبه ظرفیت  :

برای دستیابی به نتیجه مناسب از عملکرد سپتیک تانک لازم است تا حجم آن به درستی محاسبه شود تا بتواند فاضلاب را به خوبی تصفیه کند و آسیبی به محیط زیست نرساند.

در زیر جدولی را می بینید که مقدار تولید فاضلاب را در واحد های مختلف نشان می دهد.

محلواحدمحدوده تولید فاضلاب

(لیتر در روز)

سرانه تولید فاضلاب

(لیتر در روز)

ساختمان های مسکونینفر۸۰-۱۵۰۱۲۰
ویلاهای تفریحینفر۱۲۰-۲۰۰۱۵۰
ساختمان های اداری

با شیفت کاری ۸ ساعته

نفر۳۰-۶۰۵۰
واحد های صنعتی و کارخانجات

با شیفت کاری ۸ ساعته

نفر۳۰-۶۰۵۰
واحد های صنعتی و کارخانجات

با شیفت کاری ۸ ساعته با استحمام

نفر۹۰-۱۲۰۱۱۰
کارگاه ساختمانینفر۴۰-۸۰۶۰
سرویس بهداشتی

با فلاش تانک

نفر۱۲-۲۰۱۵
سرویس بهداشتی

بدون فلاش تانک

نفر۵-۱۲۷

 

محاسبه ظرفیت مناسب جهت انتخاب سپتیک تانک را می توان از فرمول  V = 2000 + C × P انجام داد . V حداقل ظرفیت  بر حسب لیتر، C   سرانه فاضلاب تولیدی هر نفر در شبانه روز بر حسب لیتر وP   تعداد نفرات می باشد.

سپتیک تانک و محیط زیست :

ورود فاضلاب آلوده به محیط زیست خطراتی را در پی خواهد داشت و می تواند سلامت گیاهان و حیوانات را تهدید کند و بوی نامطبوع آن نیز بسیار ناخوشایند خواهد بود. با استفاده از سیستم سپتیک تانک ، فاضلاب تصفیه اولیه شده و با آلودگی بسیار کمتر وارد محیط زیست می شود و دیگر نگرانی بابت آلوده شدن حوضچه های زیر زمینی آب با فاضلاب وجود نخواهد داشت. علاوه بر این سپتیک تانک هایی پلی اتیلنی(HDPE) تا حدود ۵۰ سال عمر کرده و قابلیت بازیافت نیز دارند.

 

 

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن از رزین پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساخته می شود و یک مخزن یکپارچه و بادوام را ایجاد می کند که در برابر خوردگی، زنگ زدگی، ضربه و …. مقاوم است. این نوع در برابر مواد شیمیایی یا گازهایی که ممکن است در خاک یا فاضلاب وجود داشته باشد مقاومت بالایی دارد. در ساختارش مواد آنتی یووی به کار برده می شود تا در صورت نیاز به نصب در فضای باز تابش نور خورشید تاثیر نامطلوبی بر سپتیک تانک نداشته باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن مخازن سبکی هستند و نسبت به سپتیک بتنی و فایبرگلاس راحت نصب می شوند. یکی از مهم ترین مزیت های آن، امکان سفارشی سازی آن بسته به نیاز مشتری است.

سپتیک تانک های پلی اتیلن کاملا آب بند هستند و از هر گونه نشتی و نفوذ مصون هستند و دارای ورودی و خروجی، بافل میانی، ونت هوا، دریچه بازدید جهت بازرسی و دسترسی به داخل سپتیک، راه حل ساده و مطمئنی جهت مدیریت فاضلاب و پساب می باشد.

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک FRP یا فایبر گلاس به دلیل وزن پایین، استحکام بالا، خاصیت ضد خوردگی، عدم نشت و نصب آسان تمام کمبود های سپتیک تانک های سنتی را رفع نموده و تبدیل به یکی از مطلوب ترین گزینه ها برای جمع آوری فاضلاب شده است.

طراحی براساس نیاز مشتری، مقاومت بالا در برابر فشار، صرفه جویی در فضا و دوره ساخت کوتاه از دیگر مزایای سپتیک تانک های فایبر گلاس است.

 

سپتیک تانک

ابعاد و ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن پایپ ایران

سپتیک تانک پلی اتیلن پایپ ایران در ابعاد و ظرفیت های مختلف تولید و عرضه می گردد. ابعاد استاندارد سپتیک تانک پلی اتیلن به صورت زیر می باشد.

L(mm)D(mm)Volume(m3)Model
۲۶۵۰۱۲۰۰۳سپتیک تانک پلی اتیلن ۳ مترمکعب
۲۶۵۰۱۴۰۰۴سپتیک تانک پلی اتیلن ۴ مترمکعب
۳۲۵۰۱۴۰۰۵سپتیک تانک پلی اتیلن ۵ مترمکعب
۴۰۰۰۱۶۰۰۸سپتیک تانک پلی اتیلن ۸ مترمکعب
۵۰۰۰۱۶۰۰۱۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۱۰ مترمکعب
۶۰۰۰۱۶۰۰۱۲سپتیک تانک پلی اتیلن ۱۲ مترمکعب
۵۹۰۰۱۸۰۰۱۵سپتیک تانک پلی اتیلن ۱۵ مترمکعب
۵۷۵۰۲۰۰۰۱۸سپتیک تانک پلی اتیلن ۱۸ مترمکعب
۶۳۷۰۲۰۰۰۲۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۲۰ مترمکعب
۵۱۰۰۲۵۰۰۲۵سپتیک تانک پلی اتیلن ۲۵ مترمکعب
۶۱۰۰۲۵۰۰۳۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۳۰ مترمکعب
۸۱۵۰۲۵۰۰۴۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۴۰ مترمکعب
۱۰۲۰۰۲۵۰۰۵۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۵۰ مترمکعب
۱۲۵۰۰۲۵۰۰۶۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۶۰ مترمکعب
۱۳۲۵۰۲۵۰۰۶۵سپتیک تانک پلی اتیلن ۶۵ مترمکعب
۱۴۳۰۰۲۵۰۰۷۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۷۰ مترمکعب
۱۱۳۳۰۳۰۰۰۸۰سپتیک تانک پلی اتیلن ۸۰ مترمکعب
۱۲۰۰۰۳۰۰۰۸۵سپتیک تانک پلی اتیلن ۸۵ مترمکعب
۱۳۶۰۰۳۰۰۰۹۵سپتیک تانک پلی اتیلن ۹۵ مترمکعب

 

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

به طور کلی می توان از مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر ضربه و شکستگی
 • سرعت ساخت بسیار بالا و نصب و بهره برداری از آن در کمترین زمان
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی و فشارخاک بدلیل وجود اتم های کربن و هیدروژن در ساخت بدنه
 • دارای مواد آنتی یو وی
 • قابلیت تولید در ابعاد دلخواه طبق منطبق بر فضای موجود
 • بدون نیاز به تجهیزات مکانیکی
 • آب بندی کامل بدنه بدلیل استفاده از جوش اکستروژن
 • طول عمر حداقل۵۰ سال و در حقیقت گارانتی فرسایش و خوردگی پنجاه سال
 • انعطاف پذیری بالا جهت انتقال و استفاده در سطوح ناهموار
 • راحتی نصب و حمل و نقل
 • عدم اشغال فضای سایت کارفرما به دلیل دفنی بودن
 • بهره برداری آسان بدون نیاز به نیروی اپراتور
 • قیمت ارزان سپتیک تانک به دلیل نداشتن تجهیزات الکترومکانیکال
 • جلوگیریی از گرفتگی لوله های فاضلاب و چاه های جذبی به دلیل حذف جامدات و چربی و روغن موجود در فاضلاب

کمتر بودن وزن سپتیک تانک پلی اتیلن و انعطاف پذیری بالا بهنگام رانش زمین و وقوع حوادث غیر مترقبه سپتیک تانک پلی اتیلنی را نسبت به سپتیک تانک بتنی گزینه بهتری برای مدیریت فاضلاب تبدیل نموده است.

 


021-66483199
09128405915