مخزن پلی اتیلن دفنی

مخزن دفنی پلی اتیلن

مخزن دوجداره پلی اتیلن بهترین مورد برای نگهداری سیالات و مواد خورنده در طولانی مدت همچنین واحدهای مسکونی و صنعتی و تجاری و کشاورزی است قابل ذکر است عملکرد مخزن پلی اتیلن دوجداره مناسب ترین مخازن برای نگهداری اسیدها می باشد.

پلی اتیلن سنگین با دانسیته بالا HDPE بسیار شفاف و روشن است و بیشتر در شرایطی کاملا متفاوت نسبت به پلی اتیلن کم دانسیته LDPE استفاده می شود پلی اتیلن به آسانی ساخنه شده و رطوبت آن نزدیک به صفر می باشد پرمصرف ترین پلیمر در تولید مخازن نگهداری و تصفیه فاضلاب می باشد قابل ذکر است پلی اتیلن ها مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه داشته و ضریب اصطکاک کمی دارند و همچنین مخزن دوجداره پلی اتیلن وزن سبکی دارند.

مخزن پلی اتیلن زیر زمینی

مخزن آب دفنی

پلی اتیلن سنگین در محیط های قلیایی عموما در هر غلظتی پایدار است و در محلول های نمکی حاوی اکسید کننده مانند دی کرومات پتاسیم از پایداری خوبی برخوردار است. این ماده در حلال های معروف در دمای اتاق حل نمی شود اما در دمای ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد امکان حل شدن در حلال هایی مانند هیدروکربن آروماتیک وجود دارد.

مخزن پلي اتيلن دوجداره کارخانه پایپ ایران از لوله پلی اتیلن کاروگیت و لوله اسپیرال کاروگیت در اقطار مختلف ساخته می شود. عدسی های مخزن پلی اتیلن کاروگیت و دریچه منهول بازدید همچنین پایه های نگهدارنده آن نیز از لوله کاروگیت دوجداره می باشد و با استفاده از جوش اكستروژن به يكديگر متصل شده است.

مخازن دوجداره پلی اتیلنی

مزایای استفاده از مخزن پلی اتیلن دوجداره

۱٫ نصب سریع و آسان مخزن پلی اتیلن بعلت پیش ساخته بودن
۲٫ ضد جلبک و باکتری
۳٫ وزن کم و سهولت در حمل و نقل مخزن پلی اتیلن
۴٫ مقاومت در برابر سائیدگی، خوردگی و ضربه
۵٫ مناسب برای مصارف آب شرب
۶٫ طول عمر بالا
۷٫ بهداشتی بودن
۸٫ هزینه پائین تعمیر و نگهداری
۹٫ ماندگاری رنگ مناسب
۱۰٫ قابلیت اتصال به لوله و سایر انشعابات به روش جوشکاری اکسترودری
۱۱٫ ضد نشت
۱۲٫ تحمل فشار زیاد از خارج مخزن
۱۳٫ ضد خوردگی
۱۴٫ مقاومت فوق العاده در برابر تغییرات شدید آب و هوایی
۱۵٫ سطح درونی صاف و بدون درز که سبب عدم نفوذ و رشد جلبک شود
۱۶٫ مقاوم در برابر سوانح طبیعی مانند زلزله

مخزن پلی اتیلن دوجداره کارخانه پایپ ایران قابلیت تولید مخازن با قطرهای مختلف ۸۰۰_۱۲۰۰_۱۰۰۰_۱۴۰۰_۱۶۰۰_۱۸۰۰_۲۰۰_۲۴۰۰_۲۵۰۰_ ۳۰۰۰ میلمیتر را دارد و مشخصات پروفیل لوله های بدنه مخزن پلی اتیلن کاروگیت مطابق با استاندارد ملیATVA127 می باشد.

بدنه اصلی مخزن دوجداره پلی اتیلن مطابق با استاندارد ۹۱۱۶ است که مخصوص لوله های فاضلابی با دیواره مقاوم و مستحکم می باشد
جهت نصب عدسی و دریچه مخزن پلی اتیلن دوجداره از جوش پلی اتیلن اکستروژن با استاندارد ۱۸۶۴۸ انجام میشود
مخزن پلی اتیلن کاروگیت برابر با استاندارد متناسب با سیال داخل مخزن و دفنی و غیر دفنی بودن آن پروفیل طراحی می شود مخزن پلی اتیلن دفنی بیشتر در اتوبان ها، پارک ها، فرودگاها و کارخانجات، زیر جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد درنتیجه هیچ نیازی به اختصاص دادن محل برای نصب آن نیاز ندارد و زیرزمین نصب می گردد

کاربردهای مخزن دوجداره پلی اتیلن

مخزن زیر زمینی پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن دوجداره برای ذخیره نمودن و نگهداری آب، نفت، بنزین، گازوئیل، اسید، بازها و سایر مواد شیمیایی و همچنین سپتیک تانک استفاده میشود
استفاده از مخزن آب دفنی در مناطق و کاربری هایی که آب آشامیدنی به آسانی در دسترس نیست بعنوان مثال موقعیتهای جغرافیایی که ظرفیت آب چاه و یا کفیت آب پایین می باشد
استفاده از مخازن پلی اتیلن کاروگیت آب به منظور برداشت و جمع آوری آب های باران که موجب تخریب و فرسایش خاک می گردد
استفاده از مخزن آب زیرزمینی در بخش کشاورزی و آبیاری و مزارع
مخازن پلی اتیلن شرکت پایپ ایران منبعی است از جنس پلی اتیلن تکجداره گرید ۳۸۴۰ یا مخزن دوجداره کاروگیت با گریدهای HDPE80 HDPE100 حتی با قابلیت نگهداری اسید و مواد قلیایی بالا

جدول مقایسه مخازن دفنی پلی اتیلن و بتنی

مخزن پلی اتیلن دفنی نگهداری فاضلاب

سپتیک تانک دفنی نمونه ای از مخازن پلی اتیلن می باشد که در محل هایی مانند مناطق روستایی که به یک سیستم فاضلاب متصل نیستند، مورد استفاده قرار بگیرند. در سپتیک دفنی تمامی فاضلاب ساختمان مورد نظر، توسط یک لوله انتقال اصلی وارد مخزن دفنی پلی اتیلن می شود.

برای نصب مخازن پلی اتیلن دفنی و سپتیک با محاسبه دقیق ظرفیت مخزن دفنی سپتیک تانک نیاز است تا نیروی وارده از خاک موجود در اطراف و بالای سپتیک در نظر گرفته شود. در صورتی که مقاومت کافی مخازن پلی اتیلن سپتیک پیش بینی نشود، به علت فشار بارهای وارده بر مخزن، مخزن پلی اتیلن دفنی دچار خمیدگی یا در اصطلاح اوالیتی شود و از حالت آب بند خارج میشود.

محل تخلیه سپتیک تانک یک گودال حفاری شده کم عمق و سر پوشیده است که در خاک اشباع نشده ایجاد می شود. در صورتیکه خروجی پساب سپتیک تانک وارد زمین یا خاک میشود زمین مورد نظر باید حداقل ۱۰ متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل ۳۰ متر از چاه های آب فاصله داشته باشد.

قیمت مخزن ذخیره پلی اتیلن

قیمت مخزن پلی اتیلن دفنی

قیمت مخزن ذخیره پلی اتیلن دفنی به عوامل گوناگونی مستقیم یا غیرمستقیم ارتباط دارد از جمله ابعاد مخزن، ظرفیت ذخیره سازی آب توسط مخازن، متریال مورد استفاده در ساخت، نوع کاربرد دفنی، نصب در سطح زمین و .. ، نوع مواد قابل نگهداری و … در قیمت نهایی مخزن ذخیره آب پلی اتیلن دفنی موثر می باشد

نصب مخزن دفنی پلی اتیلن

 1. در ابتدا جهت دفن مخزن پلی اتیلن زیرزمینی باید ترانشه نصب قبل از قراردادن مخزن دوجداره پلی اتیلن آماده شود
 2. ابعاد خاکبرداری محل نصب مخزن جهت سهولت در اجزا و عملیات متراکم سازی، باید حداقل از هر طرف معادل ۰٫۲ قطر خارجی مقطع مخزن باشد
 3. عمق ترانشه مخزن تابع وضعیت زمین، نوع و قطر مخزن، بارهای وارده به مخزن و عمق یخ زدگی در منطقه اجرای کار در انتها ملاحظات فنی و هیدرولیکی برای نصب مخزن خواهد بود.
 4. در مناطقی که امکان یخ زدگی وجود نداشته باشد حداقل عمق پوشش روی مخزن به منظور جلوگیری از صدمه خوردن به مخزن در اثر بارهای وارده حاصل از وسایل نقلیه و بارهای ضربه ای ۸۰ سانتیمتر است و در نقاطی از مسیر که به دلایل خاص پوشش روی مخزن کمتر از ۸۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود.
 5. دیواره های ترانشه به صورت شیب دار باشد که در زمان کار کردن درون ترانشه خطری از بابت ریزش خاک به درون آن کارگران را تهدید نکند خاک های برداشت شده از ترانشه را در فاصله حداقل ۵ متری از آن دپو کنید تا اضافه سربار ناشی از آن باعث ریزش ترانشه نگردد کف ترانشه را پس از خارج کردن سنگ و اشیای سخت با قطر بیش از ۲۰ میلیمتر کاملاً تراز کنید
 6. کف ترانشه را با استفاده از بتن مگر با عیار حداقل ۱۵۰ کیلوگرم بر مترمکعب تراز کرده و پوشش دهید
 7. متناسب با مقاومت خاک محل یک لایه بتن مسلح با عیار حداقل ۳۵۰ کیلوگرم بر مترمکعب به ضخامت حداقل ۱۰ سانتیمتر روی بتن مگر اجرا کنید
 8. در مخزن پلی اتیلن دفنی بسترسازی مناسب جهت انتقال بارهای وارده ناشی از ستون خاک بالاسر آن و نیز بارهای ترافیکی عبوری از سطح زمین، جهت به حداقل رساندن تغییر شکل ناشی از این بارها، بسیار حائز اهمیت می باشد.
  در این زمینه با توجه به تعیین نوع بستر و دانه بندی و تراکم مناسب بستر اطراف مخزن رعایت مصالح اطراف مخزن پلی اتیلن دفنی الزامی می باشد از جمله شن و ماسه درشت، شن نخودی، خرده سنگها
  آسفالت کنده شده از سطح زمین، نخاله های ساختمانی و مصالح و خرده سنگ ها با لبه های تیز به هیچ عنوان جهت پر کردن اطراف مخزن دوجداره پلی اتیلن نباید استفاده کرد.
 9. مصالح را در لایه های ۲۰ سانتی متری دور مخزن دوجداره پلی اتیلن ریخته و هر لایه را تا ۹۵ درصد تراکم استاندارد، متراکم نمایید لازم به ذکر است که حتما زیر مخزن دوجداره پلی اتیلن دفنی هم کامل پر شود و فضای خالی باقی نماند.
 10. به هیچ وجه نباید مصالح با استفاده از وسایل مکانیکی از قبیل لودر، بیل مکانیکی و کمپرسی مستقیماً روی مخزن ریخته شود.
 11. پر کردن و تراکم با مصالح گفته شده باید تا ارتفاع ۵۰ سانتی متر بالای تاج مخزن پلی اتیلن دفنی ادامه داشته باشد.

مخزن آب زیر زمینی

جابه جایی صحیح مخزن دوجداره پلی اتیلنی

مخازن پلی اتیلن کاروگیت تولیدی کارخانه پایپ ایران با رعایت اصول لازم در کارخانه بارگیری شده و تحویل مشتری می گردند لذا لازم است هنگام تخلیه بار و همچنین انتقال مخزن پلی اتیلن کاروگیت به درون گود و جاسازی آن در گود نیز این موارد رعایت شده تا از بروز هرگونه آسیب به مخزن دوجداره پلی اتیلن جلوگیری شود.

هنگام بلند کردن مخزن پلی اتیلن دفنی از روی وسیله نقلیه، حتما از جاقلابی های تعبیه شده روی مخزن استفاده گردد این جاقلابی ها معمولا در بالاترین نقطه مخزن قرارداشته و فاصله آنها به گونه ایست که هنگام بلندشدن، مخزن بصورت افقی باقی خواهد ماند.

در صورت عدم امکان می توان دو سری تسمه محکم را از زیرمخزن عبور داده و به کمک آن مخزن را جابجا نمود. جنس این تسمه ها باید به گونه ای باشد که به بدنه مخزن آسیبی وارد نکند.
هنگام برداشتن مخزن دوجداره پلی اتیلن از روی ماشین و انتقال آن به درون گود تعادل مخزن بطور کامل حفظ گردیده و کج نشود.
با توجه به اینکه مخازن کاروگیت دفنی تولیدی شرکت پایپ ایران دارای پایه های تعادلی هستند بنابراین قراردادن مخزن دوجداره پلی ایتلن روی فونداسیون حتما باید به آرامی صورت پذیرد تا این پایه ها و جوشکاری های آنها آسیب نبیند.

محصول مرتبط برای کسب اطلاعات بیشتر و مقایسه بین مخازن پلی اتیلن و مخزن فایبر گلاس


021-66483199
021-88565085
09128405915