لوله پلی اتیلن لیست قیمت و نحوه نصب

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن در انواع لوله پلی اتیلن قابلیت انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، موادشیمیایی، دوغاب، پسماندهای سمی و گازرسانی را دارند. امروزه استفاده از لوله پلی اتیلن در شبکه آبرسانی و گازرسانی و فاضلاب و دیگر زمینه ها رو به رشد بوده و در پروژه هاي اجرائي اکثر مواقع لوله پلی اتیلن را جایگزین انواع دیگر لوله‌ نموده‌اند. استحکام، دوام و روش نصب راحت و کم هزینه لوله پلی اتیلن و اتصالات پلي اتيلن در اين تصميم گيري برای استفاده از لوله پلی اتیلن بسيار موثر بوده است .

جهت نصب لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن موارد زیر باید رعایت گردند:

 • برش لوله پلی اتیلن
 • تمیز کردن لوله پلی اتیلن و متعلقات و اتصالات پلی اتیلن
 • نصب لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن
 • نصب شیرآلات و اتصالات پلی اتیلن
 • پشت بندها و مهارهاي بتني لوله پلی اتیلن
 • خاکريزي مقدماتي روي لوله پلی اتیلن های نصب شده
 • تمیز نمودن خطوط لوله پلی اتیلن
 • آزمايش هيدرواستاتيک خطوط لوله پلی اتیلن نصب شده
 • نتیجه آزمایش های کیفی و اجرا شده لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن
 • تکميل خاکريزي و کمپکت روي لوله پلی اتیلن های نصب شده
 • ساير مشخصات فني عمومي لوله پلي اتيلن و اتصالات پلی اتیلن

لیست قیمت لوله پلی اتیلن

لیست قیمت لوله پلی اتیلن را نمی توان در سایت قرار داد به خاطر اینکه قیمت مواد پلی اتیلن هر روز تغییر میکند لذا برای اینکه از قیمت لوله پلی اتیلن اطلاع پیدا کنید لطفا با کارشناسان پایپ ایران بزرگترین تولید کننده لوله های پلی اتیلن در ایران تماس بگیرید. کارشناسان ما اماده پاسخگویی به سوالات شما هستند .

لیست قیمت لوله پلی اتیلن را در قالب پیش فاکتور و پروپوزال برای شما ارسال میشود از این طریق و مقایسه آن با رقبا و سایر لیست قیمت های پلی اتیلنی که در دست دارید می توانید بهترین انتخاب و بهترین خرید را داشته باشید .

لوله پلی اتیلن در سایز های مختلف تولید میشود که پرکاربرد ترین و پر فروش ترین لوله پلی اتیلن سایز ۴ اینچ و ۳۰ اینچ می باشد . لوله پلی اتیلن ۶ اینچ را از پایپ ایران تهیه نمایید . لوله پلی اتیلن ۸ اینچ نیز همین طور جز پر فروش ترین نوع لوله پلی اتیلن می باشد . برای خرید لوله پلی اتیلن تماس بگیرید .

لوله پلی اتیلن

برش لوله پلی اتیلن :

در صنعت لوله کشی همیشه از لوله پلی اتیلن بطول شاخه کامل استفاده نمیشود، در بسیاری موارد نیاز به تولید قطعات لوله پلی اتیلن کوتاه تر از شاخه های کامل لوله پلی اتیلن موجود پيدا شود . در اين موارد بايد با اندازه کردن و بريدن لوله پلی اتیلن از طول شاخه اصلی، قطعه لوله پلی اتیلن مورد نظر را ساخت. برش لوله پلی اتیلن بايد طوری انجام شود که سر لوله پلی اتیلن های حاصل از برش، سالم بوده و آسيبي به لوله پلی اتیلن وارد نيايد.

جهت نصب لوله پلی اتیلن بریده شده باید مقطع برش شده لوله پلی اتیلن، کاملاً عمود بر محور لوله  پلی اتیلن باشد. براي برش لوله پلی اتیلن، نبايد از اره دندانه درشت (اره نجاري) استفاده کرد. استفاده از اره دستي دندانه ريز (آهن بر) ، فقط براي برش لوله پلي اتيلن تا قطر ۱۰۰ ميليمتر مجاز است. براي برش لوله پلی اتیلن های قطر بالا، بايد با توجه به مورد پیش آمده، از ماشين ها و ابزارهاي مخصوص برش لوله پلاستيکي استفاده شود. در زمان برش لوله پلی اتیلن، جهت ثابت نگهداشتن لوله پلی اتیلن، نبايد از گيره استفاده شود، فشار گيره، موجب جمع شدن لوله پلی اتیلن و آسيب جداره آن در محل گيره مي شود.در کار با ماشين برش لوله پلی اتیلن با ابزار مخصوص، لازم است دستورالعمل و توصيه هاي سازنده لوله پلی اتیلن مزبور درباره نحوه استفاده از اين تجهيزات و نکات ايمني، کاملاً رعايت شود.

براي برش لوله پلی اتیلن، بايد از دستگاه هايي استفاده شود که حداقل براده و تراشه را در محل ايجاد کند. پس از اتمام برش لوله پلی اتیلن، لازم است با استفاده از سوهان مناسب، سطح برش لوله پلی اتیلن را کاملاً مسطح کرده و تمام براده و تراشه را جدا کرد تا آماده براي جوش لب به لب شود.

تميز کردن لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن:

قبل از نصب لوله پلی اتلین، داخل و بیرون سر هر يک از شاخه هاي لوله پلی اتیلن و سر متعلقات و اتصالات پلی اتیلن، بايد با پارچه خشک و کاملاً تميز شود.

نحوه نصب لوله پلی اتیلن

نحوه نصب لوله پلی اتیلن را همین الان تماس بگیرید و از کارشناسان ما کمک بگیرید . برای این منظور در کارخانه پایپ ایران افرادی کارشناس و مجرب بدین منظور انتخاب شده اند تا مشخصات لوله پلی اتیلن در خواستی شما را به شما بیان کنند . لوله های پلی اتیلن ساخت کارخانه پایپ ایران دارای نشان استاندارد می باشد . پيمانکاران نصب لوله پلی اتیلن موظف هستند با رعايت کليه موارد قبلي در خصوص نصب لوله پلی اتیلن، لوله پلی اتیلن هایی که بايد داخل ترانشه نصب شوند را به تعداد شاخه و در قطرهای مورد نياز و حسب مورد و متعلقات مربوطه را با نظر و تأييد مهندس مشاور تعيين کرده و در کنار ترانشه، به ترتيبي که بايد نصب شوند، آماده نمايد. تمامی اتصالات جوشي لب به لب لوله پلی اتیلن و متعلقات بايد در بیرون ترانشه انجام شود. براي انجام اين کار، پيمانکار باید الوارهايي به ضخامت، عرض و طول مناسب به تعداد کافي تهيه کرده و در کارگاه آماده داشته باشد. اين الوارها، بايد به فواصل معين روي ترانشه و در جهت عمود بر امتداد ترانشه، به نحوي گذاشته شوند که کاملاً در يک تراز باشند. سپس، شاخه لوله پلي اتيلن هایی را که قرار است به يکديگر جوش داده شوند، به صورت آزاد روي اين الوارها، به حالتی قرار داده شوند که محور هر دو شاخه لوله پلی اتیلن در محل اتصال در يک امتداد بوده و زير هر شاخه لوله  پلی اتیلن، تعداد کافي الوار به فواصلي قرار داده شود که مانع از انحناي لوله پلی اتیلن بر اثر وزن خود گردد. ابعاد، تعداد و فواصل الوارها، رابطه مستقیم با قطر، طول و وزن لوله پلی اتیلن خواهد داشت که قرار است در مسير مورد نظر نصب شوند. در هنگام انتقال لوله پلی اتیلن و متعلقات به روي الوارهاي مذکور، بايد دقت شود که هيچ گونه مواد زايد، داخل لوله پلی اتیلن و متعلقات نشده باشد.پس از اينکه لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن  در جاي خود روي الوارها گذاشته شد، بايد بلافاصله بازرسی شده و اطمينان حاصل گردد که داخل لوله پلی اتیلن تميز و عاري از اشياي خارجي است.

پيمانکاران  با توجه به شرايط پروژه و طول خط و امکانات اجرایی خود، عمليات لوله گذاري در مسير مورد نظر را به چند قطعه تقسيم کرده و متراژ لوله پلی اتیلن و اتصالاتی را که در نظر دارد در هر قطعه به يکديگر متصل کند، همراه با ابعاد، تعداد و فواصل الوارها تعيين کرده و پس از اخذ تأييد مهندس مشاور و ناظر ملاک عمل قرار دهد.

لوله پلی اتیلن

عمليات اتصال لوله پلی اتیلن به روشهاي مختلف در فصل های بعدی تشريح شده است. جهت تسهيل کار با دستگاه مخصوص جوش لب به لب لوله پلی اتیلن ، نفرات اجرایی پيمانکار مي توانند به طور موقت در حین عملیات اجرایی، قطعه الوار بزرگتري روي ترانشه در محل اتصال دو شاخه لوله پلی اتیلن قرار داده و دستگاه مخصوص جوش لب به لب لوله پلی اتیلن را روي اين الوار مستقر کند. عمليات اتصال بايد از يک طرف مسير شروع شده و اتصالات به ترتيب، يکي پس از ديگري انجام شوند، تا تمام اتصالات لوله پلی اتیلن که در يک مسير نصب مي شوند، برقرار گردد. لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن که به شرح فوق به يکديگر متصل و يکپارچه مي شوند، يک قطعه از خط لوله پلی اتیلن را تشکيل مي دهند که بايد محتاطانه در ترانشه قرار داده شود. براي رسیدن به اين منظور بايد از ماشين آلات لوله کشی که در فواصل معيني در طول مسیر لوله قرار داده شده، استفاده شود و در مقابل هر یک از ماشین آلات ، خط لوله را با استفاده از تسمه اي که از زير لوله پلی اتیلن عبور کرده و به چنگک جرثقيل وصل شده، آويزان کرد. در اين حالت، جرثقيل ها لوله پلی اتیلن ها را بالا برده تا قطعه خط لوله پلی اتیلن را از الوارها جدا سازد و الوارها آزاد شوند. سپس الوارها را بايد يکي پس از ديگري از زير قطعه خط خارج نموده و با استفاده از جرثقيل، قطعه خط لوله پلی اتیلن را به آرامي درکف ترانشه قرار داد. در صورتي که انتهاي قطعه خط لوله پلی اتیلن به تبديل پلي اتيلن فلنجي ختم نشده باشد و در نظر باشد که لوله کشی ادامه داشته باشد و به مرحله بعد اتصال داده شود، نبايد انتهاي خط لوله پلی اتیلن را در داخل ترانشه قرار داد، بلکه انتهاي اين خط لوله پلی اتیلن بايد بر روي الواري که روي ترانشه گذاشته شده است، باقي بماند و عمليات اتصال قطعه بندي خط لوله پلی اتیلن، نظير قطعه قبلي انجام شود. خارج نگهداشتن انتهاي يک قطعه از خط لوله پلی اتیلن به شرحي که اشاره شد، زماني ميسر است که طول خط لوله مورد نظر و قطر لوله پلی اتیلن در حدي باشد که خط لوله پلی اتیلن، انعطاف کافي براي خم شدن را داشته باشد. در لوله پلی اتیلن به قطر کوچک و وزن نسبتاً کم، ممکن است به جاي استفاده از ماشين، خط لوله پلی اتیلن را به کمک چند کارگر که هر يک تسمه اي را که از زير لوله پلی اتیلن عبور کرده است در دست دارند، به آرامي در داخل ترانشه قرار داد.

نصب شيرآلات و اتصالات پلی اتیلن:

اگر اتصال شيرآلاتي که براي نصب درخط لوله پلي اتيلن درنظر گرفته شده از نوع فلنجي باشد نصب اين نوع شيرآلات عيناً نظير نصب شيرآلات در خطوط لوله پلی اتیلن فشار قوی مي باشد. در صورتي که اتصال اين شيرالات از جنس ديگري باشد در آن صورت مي توان از تبديل پلي اتيلن استفاده کرد. قطعات فلنج دار و دیگر اتصالات پلی اتیلن در بخش سایر اتصالات شرح داده شده است.

پشت بندها و مهارهاي بتني:

پشت بندها و مهارهاي بتني خطوط لوله پلي اتيلن فشاري، نظير پشت بندهاي دیگر خطوط لوله فشاري مثل فلزی و جی ار پی است که در بخش نکات مشترک لوله گذاري و ساير بخش هاي اين مجموعه به تفکیک اطلاع رسانی شده است.

خاکريزي اولیه روي لوله پلی اتیلن اجراشده:

قبل از آنکه آزمايش هيدرواستاتيک خطوط لوله پلی اتیلن اجرا شده آغاز شود، لازم است اطراف و روي لوله پلی اتیلن با خاک سرندی مناسب و یا ماسه بادی پر شده و متراکم یا غرقاب گردد، تا خط لوله پلی اتیلن در جاي خود ثابت شده و بر اثر فشار داخلي ضمن انجام آزمايشات، از جاي خود تکان نخورد. چون هنگام آزمايش هيدرواستاتيک خط لوله پلی اتیلن ضروریست که تمام اتصالات پلی اتیلن وشيرآلات و متعلقات قابل رؤيت باشند تا در صورت نشت آب از آن بتوان محل نشت را به آساني پيدا کرد. لذا خاکريزي قبل از انجام آزمايش هيدرواستاتيک بايد طوري انجام شود که اتصالات و شيرآلات قابل رؤيت باشند. این خاکريزي مقدماتی میباشد.. پيمانکار موظف است قبل از انجام خاکريزي مقدماتي، محل تمام اتصالات و شيرآلات را به ناظر اعلام کند تا مهندس ناظر با در نظر گرفتن آن، محل هايي از خط لوله پلی اتیلن را که اجازه مي دهد زير پوشش خاکريزي مقدماتي قرار گيرند، تعيين کرده و به پيمانکار ابلاغ کند. ناظر محل خاکریزی را طوري تعيين میکند، که لوله پلی اتیلن زير خاکريزی مقدماتي قرار گيرد، ولي اتصالات آن بیرون خاکريزی مقدماتي باشد. در خاکريزي مقدماتي، لازم است نکات مربوط به نوع بسترسازي که براي خط لوله پلی اتیلن تعيين شده است،رعايت گردد.خاکريزي مقدماتي تا آنجا که با لوله پلی اتیلن در تماس است، بايد با خاک سرند شده و یا ماسه بادی از هر طرف لوله ۳۰ سانتیمتر انجام شود. بقيه خاکريزي نيز بايد مطابق مشخصات طرح انجام شود.خاکريزي بايد اطراف لوله پلی اتیلن را پر کرده و در چند لايه ۲۰ به طور يکنواخت انجام شود و پس از ریزش هر مرحله خاک کمپکت شود.

تميز نمودن خطوط لوله پلی اتیلن:

شستشوي سراسري خط لوله پلی اتیلن بايد پس از اتمام آزمايش ها با آب پاک داراي کلر با غلظت تزريق به آب شرب ضدعفوني شود. برای این کاراز آب قابل شرب شهري (با کنترل و تنظيم مقدار کلر آن) استفاده میشود. مقدار کلر آب مورد استفاده براي شستشوي لوله پلی اتیلن بایستی سه گرم در مترمکعب بوده، و از میزان يک گرم در مترمکعب کمتر نشود. ضمناً با توجه به وجود آب با غلظت زياد کلر در خط ضدعفوني شده، شستشوي خط لوله پلی اتیلن حتي الامکان بلافاصله و حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت پس از اتمام آزمايش ها و ضدعفوني نمودن خط لوله انجام پذيرد. شستشوي سراسري خطوط لوله پلی اتیلن مي تواند با ضدعفوني نمودن خط ترکیب شود. لذا پس از اتمام مراحل ضدعفوني کردن خطوط لوله پلی اتیلن و شبکه هاي آبرساني، ميتوان با افزودن آب با غلظت کلر بسيار کم و يا بدون کلر، غلظت کلر را در آب مصرفي براي ضدعفوني نمودن خطوط لوله پلی اتیلن کاهش داده و به تدريج به خطوط و شبکه هاي در دست بهره برداري هدايت نمود. در اين حالت، از صدمات احتمالي وارده به محيط زيست ناشي از تخليه آب با غلظت کلر زياد پرهیز مي شود ولي بايد دقت کافي نمود که تزريق آب با غلظت کلر خيلي زياد به خطوط در دست بهره برداري، بسيار تدريجي صورت گرفته و از وارد آمدن شوک ناگهاني به آنها خودداري شود.

آزمايش هيدرواستاتيک خطوط لوله نصب شده:

آزمايش هيدرواستاتيک خطوط لوله پلي اتيلن تحت فشار مشابه آزمايش هيدروليکي لوله هاي پي. وي. سي مي باشد. در آزمايش هيدرواستاتيک لوله پلي اتيلن، علاوه بر موارد مشابه مندرج براي لوله هاي پي.وي.سي، حساسيت جهت خروج کليه هواي محبوس شده در خط لوله پلی اتیلن الزامي است. علت اين امر، وجود خاصيت ويسکوالاستيک در لوله پلی اتیلن است. به این معني که بعد از اعمال فشار داخلي، در جداره لوله پلی اتیلن خزش  ايجاد شده و بنابراين فشار داخلي تغيير خواهد نمود. وقتي که لوله پلي اتيلن تحت فشار آزمايش قرار گرفت و پمپ تأمين کننده فشار داخل لوله پلی اتیلن خاموش شد، فشار به تدريج در داخل لوله پلی اتیلن کاهش مي يابد. حتي در مورد يک قطعه لوله پلی اتیلن که صددرصد آببند باشد، به علت خاصيت ويسکوالاستيک لوله پلی اتیلن و خزش لوله پلی اتیلن، اين کاهش فشار به وجود خواهد آمد. اين کاهش فشار به صورت غيرخطي است، يعني در شروع کار، مقدار افت فشار بيشتر و به تدريج ثابت خواهد شد.

فشار آزمايش در حدود ۵/۱ برابر فشار اسمي خط لوله پلی اتیلن مي باشد، ولي ممکن است در شرايط خاص، مهندس مشاور اين مقدار را تا ۵/۱ برابر فشار کار خط لوله پلی اتیلن کاهش دهد. لوله پلي اتيلن بايد در طول هايي متناسب با قطر و شرايط محلي مورد آزمايش قرار گيرند. طول لوله پلی اتیلن تحت آزمايش در لوله پلی اتیلن قطرهای کوچک در حدود ۸۰۰ متر و در لوله پلی اتیلن با قطر بيشتر، کمتر از مقدار فوق توصيه مي شود.

نکته مهم: در صورتیکه حرارت لوله پلي اتيلن بيش از ۳۰ درجه سانتيگراد باشد، نبايد مورد آزمايش هيدرواستاتيک قرار گیرد.

نتيجه آزمايش لوله پلی اتیلن:

بعد از اتمام تلمبه زني به داخل خط لوله پلی اتیلن تحت فشار و پس از مدت يک ساعت، در صورتي نتيجه آزمايش درست خواهد بود که مقدار آب مورد نیاز براي تأمين فشار به مقدار اوليه، از ۳ ليتر در هر کيلومتر خط لوله پلی اتیلن در ازاي هر ۲۵ميليمتر قطر داخلي لوله پلی اتیلن و براي هر ۳ اتمسفر فشار تست در ۲۴ ساعت تجاوز نکند.

و همچنین مدت زمان آزمايش لوله پلی اتیلن بايد در زمان تهيه لوله پلی اتیلن از کارخانه سازنده لوله پلی اتیلن نيز استعلام شده باشد.

اگر افت فشار لوله پلی اتیلن در طول زمان آزمايش قابل توجه بوده و عملاً نشت آبي ملاحظه نشود، به معني اين است که مقدار هواي محبوس شده در خط لوله پلی اتیلن زياد بوده که بايد نسبت به تخليه اين هوا از داخل پلی اتیلن، اقدام و دوباره آزمايش هيدرواستاتيکي لوله انجام شود.

چنانچه در حين آزمايش لوله پلی اتیلن، مقدار نشت غيرمجاز نشان داده شود، اول از همه اتصالات پلی اتیلن و شیرآلات مکانيک و سپس جوشهاي لوله پلي اتيلن، مورد بررسی قرار میگيرند و پس از رفع معایب، نسبت به ری تست اقدام میشود.

پس از اتمام آزمايش، فشار داخل لوله پلی اتیلن بايد به آرامی کاهش داده شود تا به شرايط پيش از آزمايش برسد.

درصورتیکه به هر دليلی، تکرار آزمايش مورد نظر نظارت باشد، بايد پریود زماني مناسبي بين دو آزمايش در نظر گرفت. اين فاصله در هر صورت نبايد از ۵ برابر مدت زماني که لوله پلی اتیلن تحت آزمايش بوده است کمتر باشد.

تکميل خاکريزي روي لوله پلی اتیلن هاي نصب شده:

پس از اتمام آزمايش هيدرواستاتيک خطوط لوله پلی اتیلن نصب شده و رفع نواقص احتمالی، در صورتیکه خطوط لوله پلی اتیلن نصب شده مورد قبول مهندس ناظر قرار گیرد، پيمانکار اجازه دارد که عمليات خاکريزي روی لوله پلی اتیلن داخل ترانشه را طبق استانداردهای خاکریزی تکميل نمايد.

پيمانکار پس از اخذ اجازه مهندس ناظر، موظف است با رعايت نکات مشروح در زير، اقدام به خاکريزي بنمايد :

۱-قسمت هايي از خط لوله پلی اتیلن در محل اتصالات و شيرآلات که براي انجام آزمايش هيدرواستاتيک باز نگهداشته شده، با خاک سرند شده یا ماسه بادی نظير آنچه که در مورد خاکريزي اولیه تعيين شده، خاکريزي و متراکم گردد.

۲-با استفاده از خاک مرغوب و مورد قبول ناظر، عمليات خاکريزي روی لوله پلی اتیلن در داخل ترانشه را در لايه هاي ۱۵ سانتيمتری ریخته و تا ۹۰ درصد متراکم کند، تا اينکه رقوم سطح حاصل از اين خاکريزي نهايي به حدي برسد که مشاور با توجه به نوع و مشخصات لايه هاي روسازي، تعيين کرده است. منظور از لايه هاي روسازي، پوششي از مصالح مناسب (نظير آسفالت، بتن، سنگفرش و سرامیک …) است که روي سطح تمام شده خاکريزي داخلي ترانشه بايد اجرا شود تا تراز حاصل از آن، برابر تراز معبر يا خيابان گردد.

۳-پيمانکار مي تواند براي متراکم کردن خاک روی لوله پلی اتیلن داخل ترانشه، به جاي استفاده از روش کوبش ، تراکم را از طريق غرقاب کردن ترانشه به دست آورد، مشروط بر اينکه، تأييدیه و اجازه مهندس مشاور و دستگاه نظارت را اخذ کرده باشد. در اين موارد، ضخامت لايه هاي خاکريزي مي تواند از ۱۵ سانتيمتر بيشتر باشد.

 

۴-در مواردي که خط لوله پلی اتیلن موضوع عمليات پيمان در محلی باشد که در معرض تردد وسايل نقليه سنگين باشد( جاده یا خیابان)، خاکریزی روی لوله پلی اتیلن ( از روي تاج لوله پلی اتیلن تا زير لايه هاي روسازي) نبايد از ۶۰ سانتيمتر کمتر باشد. ولي درمواردي که تردد وسايل نقليه سبک است، حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتيمتر خاکریزی روي لوله پلی اتیلن نيز کافي میباشد، مشروط بر آن که از نظر عمق يخبندان نيز کنترل هاي لازم بر روی لوله پلی اتیلن صورت گرفته باشد.

ساير مشخصات فني عمومي لوله پلي اتيلن:

در خطوط لوله پلي اتيلن فشاري عمليات ضدعفوني کردن خط لوله پلی اتیلن و شستشوي سراسري خط لوله پلی اتیلن مشابه موارد مندرج در بخش نکات مشترک لوله گذاري مي باشد.