لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن، نوع جدیدی از لوله ‌ها هستند که از مواد اولیه پلی اتیلنی در گرید های مختلف تجاری ساخته شده ‌اند. پلی اتیلن یک پلیمر بسیار ساده است که در صنعت پلاستیک کاربرد بسیار فراوانی دارد. مهم ترین کاربرد پلی اتیلن، در ساخت لوله و اتصالات گازرسانی و آبرسانی می باشد.

پلی اتیلن یا polyethylyne که به اختصار PE نامیده می شود، یکی از مواد تولید شده از گاز اتیلن می باشد که توسط فرآیندی به نام پلیمریزاسیون سنتز می گردد. تولید پلی اتیلن در جهان تحولی بزرگ را پدید آورد که به جرات می توان گفت اکثر صنایع را با خود دگرگون ساخت.

پلی اتیلن اولیه تحت فرآیند پلیمریزاسیون اتیلن، در حضور کاتالیزور ها، در پالایشگاه فرآورده ‌های نفتی تهیه می‌شود. پلی اتیلن در ساخت انواع لوازم و وسایل پلاستیکی از جمله وسایل آشپزخانه، ظروف پلاستیکی، مخزن ‌ها، کیسه ‌های زباله و … استفاده می‌شود. پلی اتیلن اولیه در گرید های تجاری PE63، PE80 و PE100 موجود است. هر کدام از این مواد اولیه برای تولید لوله‌ های پلی اتیلن استفاده می‌شوند. لوله‌ هایی که از هر کدام از این مواد تهیه شوند، ویژگی مخصوص به خود را دارند.

در پنجاه سال گذشته صنعت با پیشرفت هایی که در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن و  اتصالات پلی اتیلن نموده است خود را به عنوان جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی ،PVC ،GRP و … مطرح نموده است و توانسته است در اکثر موارد لوله پلی اتیلن به عنوان جایگزین این قبیل لوله ها خود را مطرح نماید. مدیران پروژه های اجرائی در اکثر مواقع راضی شده اند که این جایگزینی را بپذیرند. استحکام و دوام و روش نصب آسان لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در این تصمیم گیری بسیار موثر بوده است.

لوله‌های پلی اتیلن، امروزه جایگزین خوبی برای لوله ‌های بتنی، فلزی و چدنی هستند. لوله های پلی اتیلن، کاربرد های رایج‌ تری نسبت به سایر لوله ها دارند.

لوله پلی اتیلن تک جداره و لوله پلی اتیلن دوجداره (لوله کاروگیت)، دو دسته مهم لوله‌های پلی اتیلن صنعتی هستند.

برای تهیه لوله ‌های پلی اتیلن ابتدا باید به نوع کاربردی که مورد نظر است، توجه کرد و سپس اقدام به خرید لوله با قطر و اندازه مناسب شود.

لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن

پلی‌اتیلن ‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ ها می‌ باشند که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) تشکیل شده شده اند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌ توان خواص مختلفی همانند چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها کنترل کرد.

این پلیمر thermoplastic (نرمش پذیر در اثر حرارت) است، به بیانی دیگر می ‌توان آن را ذوب کرد و دوباره شکل داد. پلی اتیلن‌ ها مقاوم، انعطاف‌ پذیر و با طول عمر بسیار زیاد هستند. آن ها بر اساس میزان دانسیته (چگالی) به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند، به عنوان مثال می‌توان پلی اتیلن با دانسیته کم (LDPE)، پلی اتیلن با دانسیته کم خطی (LLDPE)، پلی اتیلن با دانسیته متوسط (MDPE) و پلی اتیلن با دانسیته زیاد (HDPE) را نام برد.

پلیمر های با وزن مولکولی پایین را به عنوان روان‌کننده (Lubricant) به‌کار می ‌برند. پلیمر های با وزن مولکولی متوسط واکس ‌هایی امتزاج‌ پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌ باشند و نهایتاً پلیمر هایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می ‌دهند. پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به ‌طوری‌که ساده‌ تر از تمام پلیمر های تجاری می ‌باشد. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم ‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده ‌است.

میزان چگالی پلی‌ اتیلن‌ها بستگی به روش سنتز و ساختار آن ها دارد. وقتی از زنجیره‌ های جانبی و انشعابات زیادی برخوردار باشند، ساختار نامنظمی دارند که حجم زیادی اشغال می‌کند، بنابراین مسلما‍ً از چگالی پایینی برخوردار خواهند بود. هر چه قدر ساختار منظم‌تر، خطی‌تر و فشرده‌تر باشد، چگالی پلیمر افزایش می ‌یابد.

HDPE یا پلی اتیلن با دانسیته زیاد، انتخاب مناسبی برای تولید لوله ‌های به کار برده شده در سیستم‌ های آبیاری تحت فشار است، چرا که استحکام کششی و ضربه ‌ای مناسبی دارد.

جهان با بحران بی ‌آبی روبرو است و کشور ایران از جمله کشور هایی است که هدررفت آبی زیادی در بخش کشاورزی دارد.

آبیاری تحت فشار نوعی از سیستم‌ های آبیاری است که هم آب کافی را به گیاه می ‌رساند و هم منجر به صرفه ‌جویی در مصرف آب می ‌شود.

با توجه به مشکلات بی ‌آبی موجود در کشور در سال ‌های اخیر، استفاده از سیستم ‌ها و روش ‌هایی که بتوانند میزان صرفه جویی در مصرف آب را افزایش دهند مورد توجه قرار گرفته است.

به دلیل داشتن مشکلات فراوان لوله ‌های فلزی، چندین سال است که لوله‌ های پلیمری جای خود را در صنعت لوله کشی باز کرده‌اند.

HDPE در برابر خوردگی مقاوم است، زنگ نمی‌زند و نمی‌پوسد. از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند و برخلاف خیلی از لوله ‌های پلاستیکی راحت طراحی می ‌شوند و فشار حاصل از نوسانات فشار آب را که امری رایج در سیستم ‌های توزیع آب است، راحت تر تحمل می‌کنند. بسته به طراحی و نحوه اجرای آن ها، بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال می ‌توان از این لوله ‌ها در سیستم ‌های آبیاری تحت فشار استفاده کرد.

روش تولید لوله پلی اتیلن

فرآيند توليد لوله های پلی اتيلن به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي‌شود. مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود. مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور کرده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند. سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور به وسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد .

حرارت بالای مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب به تدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد.

لوله توليد شده به وسيله دستگاه كشنده به تدريج از درون تانك های خلاء و خنك كننده كشيده شده و به وسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي لوله های پلی اتیلن ثبت می شوند و پس از آن به وسيله دستگاه برش در متراژ های مختلف و معين بريده می‌ شوند .

کلیه مراحل تولید توسط دستگاه‌ های کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور می شوند که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندادرها باشد.

تمامی سایز های لوله‌های پلی اتیلنی تک جداره به همین روش تولید می شوند و تنها در ابعاد و مدل دستگاه‌ ها تفاوت است و در کل این لوله ها به صورت اکستروژن تولید می شود. لوله ‌های پلی اتیلن تا سایز ۱۱۰ میلیمتر را می‌توان به صورت کلاف تولید کرد و این موضوع در تفاوتی در کلیت روش تولید ایجاد نمی کند و تنها در انتهای خط تولید دستگاه وایندر که وظیفه کلاف نمودن لوله پلی اتیلن را دارد جای میز تیلتینگ قرار می گیرد.

روش تولید در لوله ‌های پلی اتیلن با سایز ریز نیز همانند لوله‌های پلی اتیلن بسیار بزرگ و قطور است و تفاوت در نحوه خنک کاری لوله بعد از وکیوم تانک است. لوله ‌پلی اتیلن های سایز کوچک به صورت غرقآبی داخل کولینگ تانک ( تانک خنک کننده ) می شوند و خنک کاری انجام می شود و لوله ‌های پلی اتیلن بعد از سایز ۹۰ میلیمتر داخل کولینگ تانک افشانه‌ های زیادی قرار دارد که آب خنک را به بدنه خارجی لوله اسپری می کند و این روند در داخل ۴ یا ۵ تانک خنک کننده ادامه دارد تا لوله درحین تولید به دستگاه‌ های کشنده و مارک‍‌زن برسد .

روش تولید لوله پلی اتیلن ساده به نظر میرسد اما اگر یکی از تجهیزات به هر دلیل به درستی کار نکند و یا حتی دمای آب یک درجه از محدوده استاندارد خارج شود فرآیند تولید با مشکل مواجه می‌شود.

قیمت لوله پلی اتیلن

ویژگی های لوله پلی اتیلن :

لوله های پلی اتیلن یکی از دسته لوله هایی است، که در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله دارای ویژگی های مثبتی فراوانی هستند که عبارتند از :

سبکی و آسانی حمل و نقل :

اغلب نسبت به سایر لوله های فولادی، چدنی و بتنی سبک وزن تر هستند و از این رو  برای حمل و نقل مقرون به صرفه تر نیز می باشند و علاوه بر سهل بودن و کاهش هزینه های حمل و نقل، در مورد لوله های پلاستیکی عملیات برش، اتصال و نصب نیز بسیار ساده تر از دیگر انواع لوله مانند لوله های فلزی انجام می شوند.

سازگار با محیط زیست :

تولید لوله های پلی اتیلن هیچگونه آثار زیست محیطی ندارد. علاوه بر خصوصیات فیزیکی بسیار مهم این لوله ها به دلیل تأثیر حداقلی بر محیط زیست شناخته شده هستند زیرا تولید این لوله ها نسبت به لوله های غیر پلاستیکی نیاز به انرژی کمتری دارد.

انعطاف پذیری :

این لوله ها دارای شعاع خمش مناسب می ‌باشند و اين خاصيت باعث سهولت نصب لوله ‌های پلی اتیلنی و نياز به كاربرد اتصالات كمتر مي‌ گردد. شعاع مجاز خمش لوله های پلي اتيلنی به طور متوسط ۲۰ برابر قطر خارجي آن مي ‌باشد. این لوله ها به دلیل انعطاف بسیار بالا راه حل ایده آلی برای حل بسیاری از موارد و مشکلات نصب و اجرا است و از این طریق نصب و اجرا بسیار سریع تر و ارزان تر صورت می ‌پذیرد. این لوله ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و در شرایط دما و فشارهای مختلف منعطف می شوند. بخصوص در کاربرد های زیر زمینی انعطاف پذیری لوله های پلی اتیلنی منجر به کمتر شدن تعداد اتصالات می شود و به راحتی مسیر های انحنا دار لوله کشی می شوند.

شرایط بستر سازی :

خاکی که در اطراف این لوله ها ریخته می شود باید به قدری فشرده باشد که نیرو های جانبی را به صورت کاملاً یکنواخت به لوله اعمال ننماید. همچنین خاک بایستی عاری از هرگونه مواد آلی باشد. کف بستر باید مسطح و عاری از سنگ‌ های بزرگ و کلوخه باشد زیرا این سنگ‌ ها باعث کاهش استحکام در اثر ایجاد سایش و خراش لوله می‌شوند.

به دلیل استحکام ذاتی این لوله ها کف مسطح بدون خاک ‌ریزی یا کف مسطح با خاک ریزی سبک برای بسیاری از کاربرد ها کافی است. هرچند عدم رعایت این نوع ترانشه گذاری نیز مشکلی برای لوله های پلی اتیلنی فراهم نمی نماید.

مقاومت در برابر خوردگی :

لوله های پلی اتیلن در برابر اکثر مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های خانگی دچار خوردگی نمی شوند و همچنین به دلیل سطح صاف حداقل مقاومت را در برابر عبور و انتقال فاضلاب ها و سایر سیال ها را دارند. این لوله ها هرگز دچار زنگ زدگی نمی شوند و خوردگی پیدا نمی کنند.

مقاومت در برابر فرسودگی :

مقايسه پلی اتیلن با ديگر مواد نشان داده است که لوله و اتصالات ساخته شده از اين ماده مقاومت بالايي در مقابل ساييدگي دارد. بنابراين لوله پلی اتیلن و اتصالات پلي اتيلن انتخابي بسيار عالي براي انتقال مايعات داراي مواد جامد غير محلول است. علاوه بر این جوندگان نمی‌ توانند به لوله و اتصالات پلی اتیلن آسیبی وارد نمایند زیرا سطح بسیار سخت لوله و اتصالات پلی اتیلن امکان هرگونه آسیبی را از جوندگان سلب می ‌نماید.

آب بند بودن :

این لوله ها کاملا آب بندی شده اند و هیچگونه نشتی ندارند و نسبت به لوله های چدنی و PVC بهتر هستند. این مزیت موجب استفاده بهینه از آب شده است.

عمرمفید گسترده و هزینه کم تر نصب و نگهداری :

لوله های پلی اتیلن محصولی ایمن و با دوام برای زیر ساخت های لوله کشی است. بسته به کاربرد، طراحی و نصب، عمر این لوله ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده می شود که بسیار عالی است.

لوله‌های پلی اتیلن نصب و نگهداری کمتری نسبت به دیگر لوله های رایج دارند و هزینه کمی را در طول بازه مورد استفاده لازم دارند.

مقرون به صرفه :

لوله های پلی اتیلن با توجه به عمرطولانی، عدم نشت و خرابی و عدم نیاز به تعمیرات دوره ایی از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه می باشند.

لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی بدون نیاز به وسیله دیگری، به یک دیگر متصل می شوند، نیازی به خرید متصل کننده نیز ندارند. علاوه بر کاهش قیمت از نفوذ مواد خارجی به درون لوله جلوگیری می کند و برای لوله کشی آب آشامیدنی بسیار پر کاربرد و مناسب می باشند.

استحکام ضربه :

مقاومت بسيار بالاي این لوله ها در مقابل ضربه، نياز بکارگيري فشار هاي بالاتر لوله و اتصالات پلی اتیلن و خريداري تجهیزات ضد ضربه را منتفی مي‌کند. این خاصیت در پروژه‌ های بزرگ صنعتی باعث سهولت اجرا و کاهش بسیار زیاد هزینه ‌های اجرا می‌شود ضمن آن که ضایعات اجرا را به صفر کاهش می‌دهد.

ایمنی :

پلی اتیلن ماده ای ویسکوالاستیک است و تمامی ویسکوالاستیک ها در اثر گذشت زمان در دمای معمولی و فشار کم نیز تغییر شکل می دهند. خواص مکانیکی پلی اتیلن به سه عامل زمان، دما و فشار وابسته است و با تغییر هر یک تغییر شکل می دهد.

مقاوم :

لوله پلی اتیلن آبرسان در برابر مواد شیمیایی و محلول ها همچنین باز ها مقاوم است. پس می توان لوله های پلی اتیلن آبرسانی را در مصارف دیگری علاوه بر انتقال آب شرب نیز بهره برداری کرد.

لازم به یادآوری است لوله‌های پلی اتیلن پایپ ایران اگر در مسیر لوله کشی در محیطی اسیدی یا بازی قرار بگیرند، دچار هیچگونه مشکلی نخواهند شد.

روش های متنوع اتصال :

خطوط لوله پلی اتیلن در پروژه ‌ها‌ی مختلف نیاز به اتصالات پلی اتیلن دارند که این اتصالات با توجه به نوع پروژه متفاوت خواهند بود. ابعاد و اندازه اتصالات جوشي پلي اتيلن مي تواند طبق سفارشات مشتري توليد گردد و همچنين موارد مصرفي آن ها در فاضلاب و مواد شيميايي و اسيدي و نفتي و آبرساني تحت فشار بوده و با توجه به مقايسه با اتصالات چدني و فولادي بسيـار مقرون به صرفه مي‌باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های لوله های پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها قابلیت استفاده از اتصالات پلی اتیلن است. در تمام مصارف لوله‌های پلی اتیلن می توان از اتصالات پلی اتیلن نیز استفاده کرد. از طرفی در مواردی که نیاز به تغییر زاویه در لوله کشی است اتصالات پلی اتیلن کاربرد بسیار زیادی دارند. کاربرد اتصالات پلی اتیلن  با توجه به نوع پروژه می تواند متفاوت باشد.

در حالت کلی لوله های پلی اتیلن قابلیت رزوه، اتصال با فلنج، جوش گرمایی، چسبانیدن، اتصالات فشاری و … دارند و تنوع وسیعی را در ایجاد اتصال برای شرایط مختلف ایجاد می کنند.

جریان پذیری عالی :

از آن جایي که سطح درونی لوله و اتصالات پلی اتیلن صاف و زبری آن بسیار پایین است، سیالات درون آن جريان سريعی دارند و این به سبب ضریب زبری حدود ۰٫۰۰۷ لوله و اتصالات پلی اتیلن می ‌باشد.

خواص هیدرولیکی عالی :

لوله های پلی اتیلن در گروه لوله های با سطح صاف قرار دارند و همین امر موجب می شود کمترین انرژی را برای انتقال سیالات مختلف احتیاج داشته باشند.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن :

مشخصات فنی عمومی لوله های پلی اتیلنی که باید مورد توجه پیمانکار و دستگاه نظارت قرار گیرد به شرح زیر می باشد :

 • لوله های پلی اتیلن از جمله لوله های ترموپلاستیک می باشد.
 • پلی اتیلن از پلیمریزاسیون اتیلن و اولفین به همراه دوده آنتی اکسیدان تهیه می شود.
 • پلــی اتــیلن بــه صــورت تجــاری در ســه نــوع، وزن مخصــوص کــم، وزن مخصــوص متوســط و وزن مخصوص زیاد در بازار عرضه می شود.
 • هرچه وزن مخصوص مواد پلی اتیلن زیاد تر باشد، مقاومت آن هم بیشتر اسـت. نـوع لولـه مناسـب از نظـر وزن مخصـوص بر اساس شرایط کاربرد انتخاب می شود.
 • لوله‌های پلی اتیلن در مقابل اثرات مواد شیمیایی مقاوم می باشند، لذا نیازی به پوشش خـارجی در مقابـل اثـرات خورنـدگی خاک و یا پوشش داخلی برای مقاومت در مقابل خورندگی آب (یا هر سیالی که از آن عبور می کند) ندارند.
 • برای تولید لوله های پلی اتیلن از دستگاه اکسترودر (Extruder) استفاده می شود. در این دستگاه بـه طـور خودکـار مـواد اولیه گرم و خمیری شکل شده و با فشار، از قالب مخصوص عبور کرده و پس از سرد شدن به صورت لوله از دستگاه خارج مـی شود.
 • حداقل شعاع انحناء مجاز برای جمع کردن و یا خم کردن لوله های پلی اتیلن ۵ برابر اندازه قطر آن ها می باشد.
 • لوله‌های پلی اتیلن با اندازه قطر خارجی آن ها شناخته می شوند.
 • به منظور استحکام بیشتر، در دهه ۷۰ میلادی لوله های PE80 و در اوایل دهه ۹۰ میلادی لوله هـایPE100 با قابلیت های ممتاز تر نسبت به لوله های PE63  تولید و به بازار عرضه شدند.
 • لوله های PE100 مقاومت بسیار خوبی در برابر رشد سریع ترک از خود نشان می دهند. این مسئله خصوصـاً بـرای لولـه های با قطر بالا تر باعث افزایش ضریب ایمنی می گردد.
 • ساختار مولکولی مواد پلی اتیلن PE80 و PE100 (پلی اتیلن سنگین) به گونه ای اسـت کـه مـی تـوان لولـه هـا را بـاکیفیت بسیار مطلوب تر به یک دیگر جوش داد.
 • توزیع وزن مولکولی گسترده و بلند در لوله های PE100 سـبب بهبـود فرآیند پـذیری شـده و لولـه هـای تولیـدی دارای سطوح کاملاً صاف و صیقلی بوده و افت اصطکاک در آن ها به حداقل رسیده است.
 • بالا بودن ضریب خزش خمشی پلی اتیلن PE80 و PE100 باعث کـاهش ضـخامت جـداره لولـه و صـرفه جـویی در مصرف مواد اولیه و کاهش وزن لوله ها شده است.
 • باتوجه به میزان ضریب کشش مواد پلی اتیلن و بهبود آن در مواد PE60 و PE100 و اسـتحکام کـافی در برابـر فشـار ضربه ای، لوله های پلی اتیلن در برابر ارتعاشات زمین لـرزه و جابجـایی لایـه هـای خـاک بهتـرین مقاومـت را از خـود نشـان می دهند.
 • لوله های پلی اتیلنی مقاومت بسیار بالایی در برابر اکثر مواد شیمیایی دارند. درجه مقاومت در مقابـل مـواد شـیمیایی و در نتیجه طول عمر مفید و مؤثر لوله های پلی اتیلن بستگی به غلظت، درجه حرارت و فشار مواد شیمیایی دارد.
 • لوله‌های پلی اتیلن خورده نمی شوند، زنگ نمی زنند، از ضخامت آن ها در مجاورت مواد شیمیایی کاسـته نمـی شـود و در مقابل جریان های الکتریکی مقاوم می باشند.
 • لوله های پلی اتیلنی باعث رشد مواردی از قبیل آلگ ها و باکتری ها نمی شوند.
 • لوله‌های پلی اتیلنی دارای مزیت برجسته مقاومت در برابر سایش است.
 • ضریب زبری این لوله ها کم بوده و این مسئله مزیت های هیدرولیکی را به دنبال دارد.

مزایای لوله پلی اتیلن :

 • داراي طول عمر طولاني تر (۵۰ سال)
 • مقاومت بالا در محيط هاي اسيدي و قليائي و مواد شيميايي
 • مقاوم در برابر سايش و خوردگي
 • مقاومت بسيار عالي در مقابل زلزله و رانش هاي احتمالي زمين
 • افت فشار كمتر سيال در درون لوله هاي پلي اتيلني به علت ضريب اصطكاك پائين تر آن ها
 • بهداشتي بودن و قابل استفاده براي انتقال و توزيع آب آشاميدني
 • انعطاف پذيري بالا
 • وزن مخصوص پائين و خاصيت شناور بودن در آب دريا
 • پايداري كيفي و استحكام مكانيكي بالا تر
 • داراي خواص شيميائي، فيزيكي و مكانيكي برتر عليرغم چگالي و وزن پایين تر
 • حمل و نقل، بارگيري، باراندازي و بسته بندي به مراتب راحت تر به دليل وزن كمتر
 • امكان توليد و بسته بندي در طول هاي بيشتر
 • فراواني و در دسترس بودن انواع اصالات سازگار با لوله هاي پلي اتيلني
 • نصب و اجراي آسان تر و عدم نياز به تمهيدات جهت تعميرات و نگهداري آن ها
 • قابليت جوش آسان و ارزان لوله ها
 • استحكام مكانيكي بالاي محل هاي اتصال حاصل از جوش لوله ها

جدول مشخصات لوله پلی اتیلن

جدول مشخصات لوله پلی اتیلن

کاربرد های لوله پلی اتیلن :

لوله ‌های پلی‌اتیلن با توجه به مشخصات منحصر به فرد خود دارای کاربرد ‌های بسیار وسیعی در انتقال سیالات در پروژه‌ های بزرگ صنعتی می ‌باشند که می‌تواند این لوله ‌ها را متمایز از دیگر لوله ‌ها کند. امروزه لوله‌ های پلی اتیلن ایده ‌آل ‌ترین گزینه برای سیستم ‌های انتقال آب، فاضلاب شهری و صنعتی، لوله انتقال گاز، کاورینگ کابل، لوله ‌های آتش نشانی و اطفاء حریق و بهترین انتخاب جهت انتقال آب دریا و دیگر کاربرد ها در آب های شور می ‌باشد.

دیگر کاربردهای لوله های پلی اتیلنی :

 • خطوط انتقال محصولات نفتی
 • خطوط سیالات در فرآیند های کارخانجات
 • خطوط آب سرد برای واحد های صنعتی ( پالایشگاه‌ ها ،کارخانجات پتروشیمی و نیروگاه‌ ها )
 • شبکه‌ های اطفاء حریق و لوله ‌های آتش نشانی
 • خطوط اصلی پر فشار
 • خطوط فاضلاب صنعتی
 • لوله پلی اتیلن در کشاورزی
 • شبکه توزیع آب
 • خطوط انتقال آب با سختی بالا و انتقال آب دریا
 • خطوط تزریق آب پر فشار
 • لوله لایروبی
 • قفس پرورش ماهی
 • خطوط تهویه مطبوع ( HVAC )

لوله پلی اتیلنی فشار قوی

 

لوله های پلی اتیلنی و  کاربرد آن در صنایع  

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلنی در پروژه ‌های آبرسانی :

لوله ‌های پلی اتیلنی یکی از پرکاربرد ترین انواع لوله ‌ها در تاسیسات شهری و خطوط انتقال آب می ‌باشند که در ۵۰ سال گذشته این کاربرد بسیار افزایش یافته است. لوله‌های پلی اتیلن با توجه به عدم خوردگی و عدم رسوب گذاری می ‌توانند هزینه ‌های اجرا و تعمیر و نگهداری تاسیسات شهری را بسیار کاهش دهند.

در انتقال فاضلاب و پساب ‌ها :

خوردگی، زنگ‌ زدگی و آلودگی خاک از مهم ترین دلائل جمع ‌آوری آب و فاضلاب‌ های صنعتی است. لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن با خواص ضد خوردگی و مقاومت در برابر انواع مواد شیمیائی راه حل مناسبی برای جمع آوری و انتقال سیالات فاضلابی است.

در سیستم اطفاء حریق نیروگاه ‌ها، پتروشیمی ‌ها و پالایشگاه ‌ها :

شرکت پایپ ایران با داشتن تجارب گران قدری که در تامین لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در پروژه‌ های آتش نشانی ها، نیروگاه ‌ها، پتروشیمی ‌ها و پالایشگاه‌ ها دارد می ‌تواند به عنوان برترین تامین کننده لوله و اتصالات پلی اتیلن، به کلیه پیمانکاران و کارفرمایان مشاوره فنی نیز ارائه دهد.

کاربرد لوله های پلی اتیلنی در لایروبی :

لوله لایروبی پلی اتیلن از جدید ترین و پر کاربردی ترین نوع لوله های پلی اتیلنی می‌باشند. این مدل از لوله‌ها به دلیل داشتن مزایای فراوان و مقاومت بالای مکانیکی و شیمیایی بهترین انتخاب برای سیستم‌ های انتقال سیال در پروژه‌ های لایروبی می ‌باشند.

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در آب دریا :

از ابتدای دهه ۱۹۶۰ لوله ‌های پلي اتيلنی به طور فزاينده ‌ای جهت كاربرد های دريایی مورد استفاده قرار گرفته اند. تخليه سيال، انتقال سيال از زير رودخانه يا درياچه و گرفتن آب شيرين و شور عمده‌ ترين كاربرد های لوله ‌های پلي اتيلنی در دريا می باشند. علاوه بر كاربرد های اصلي ذكر شده ممكن است در مواردی همچون خطوط لوله موقت شناور روی سطح آب و نصب بر روی زمين ‌های با تلاقی استفاده گردد.

در کاورینگ کابل و فیبر های نوری :

لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن پایپ ایران در کاورینگ کابل های برق , مخابرات و فیبر های نوری باعث کاهش هزینه‌ های اجرا و سرعت نصب و راه ‌اندازی این خطوط می ‌شود. با توجه به مزایای لوله و اتصالات پلی اتیلن پایپ ایران بهترین گزینه برای استفاده در کاورینگ کابل در پروژه‌ های کوچک و بزرگ صنعتی می ‌باشد.

در گازرسانی :

امروزه، بیش از ۹۰ ٪ از لوله‌ های نصب شده برای توزیع صنعت گاز طبیعی در آمریکا و کانادا از لوله‌ های پلی اتیلن ( پلیمری ) استفاده شده است، که ۹۹ درصد از آن ها از جنس پلی ‌اتیلن می ‌باشند. با توجه به مشخصات گاز طبیعی استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در سیستم ‌های انتقال گاز یکی از اولین کاربرد های این لوله در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می ‌باشد.

در معدن :

لوله و اتصالات پلی اتیلن در خطوط دوغاب، گودال و آبگیری معدن، حمل و نقل و آب، شستشوی ذغال سنگ و مواد شیمیایی در عملیات معدن استفاده می ‌شود. لوله و اتصالات پلی اتیلنی پایپ ایران در سخت‌ ترین شرایط عملیاتی معادن سراسر ایران و منطقه کارایی خود را به اثبات رسانده است و کاربرد های معدنی و صنعتی برای لوله و اتصالات پلی اتیلن پایپ ایران تقریبا بی حد و حصر است و می‌ توان جهت انتقال طیف وسیعی از سیالات و مواد شیمیایی از آن ها استفاده نمود.

در فرودگاه :

مسیر کابل های برق و تلفن و سیستم‌ های ارتباطی، تاسیسات و سیستم انتقال آب، مدیریت، انتقال و جمع ‌آوری فاضلاب و آب باران از جمله زیر ساخت ‌هایی است اجرای آن ها با روش ‌های سنتی زمان بر و پر هزینه می ‌باشد. لوله‌ های تک جداره و لوله ‌های دوجداره کاروگیت پلی اتیلن‌، اتصالات پلی اتیلن و انواع منهول‌ های پلی اتیلن پایپ ایران راه کاری مدرن، بادوام، کم هزینه و مقاوم می ‌باشند.

در راه‌آهن و قطار شهری :

لوله‌ های پلی اتیلن (HDPE Pipe) جایگاه خود را در صنعت راه‌ آهن به دست آورده ‌اند و دامنه‌ی کاربرد آنها به سرعت در حال افزایش می ‌باشد. هر چند مزایای بالا تمام مزایای لوله‌های پلی اتیلنی نمی ‌باشد و عایق بودن لوله ‌های پلی اتیلن در برابر جریان‌ های ولگرد الکتریسته نیز از دیگر مزایای این لوله ‌های می‌ باشد که این لوله ‌ها را به انتخابی ایده ‌آل جهت پروژه ‌های قطار های برقی بدل کرده است .

کاربرد‌ لوله پلی اتیلن در محل‌های دفن زباله :

امروزه محل‌ های دفن بهداشتی زباله نیاز به مواد و مصالحی با عملکرد ثابت و بلند مدت دارند. پایپ ایران مجموعه کامل محصولاتی از انواع لوله‌ های پلی اتیلنی ( لوله تک‌جداره، لوله دوجداره، لوله زهکش، لوله ‌های شیار‌دار و … ) جهت استفاده در مناطق دفن زباله‌ های بهداشتی تولید و ارائه می ‌کند.

در کشاورزی :

دوام و استحکام بالا، نصب آسان، کم هزینه بودن، عمر طولانی، سبک بودن، انعطاف پذیری بالا،  مقاوت در برابر اشعه نور خورشید، مقاومت در برابر خوردگی، بهداشتی بودن و غیر سمی بودن و تنوع بالا در سایز و اندازه، تنها برخی از مزایای لوله ‌های پلی اتیلنی می ‌باشد که کشاورزان و دست‌اندرکاران را به استفاده از آنها ترغیب می‌کند.

در انتقال کود و سموم کشاورزی :

تقربیا در تمامی مزارع و گلخانه ‌های جهان، لوله ‌های پلی اتیلنی به شکلی مورد استفاده قرار گرفته است. از سایز های بزرگ این لوله‌ ها می‌ توان در انتقال آب‌ پر فشار و در شبکه‌ ی تقسیم آب استفاده نمود و در نهایت برای آبیاری گیاهان و زمین ‌های کشاورزی از سایز‌ های کوچک و ریز استفاده کرد.

در زهکشی :

زهکشی در کل برای جمع آوری و مدیریت آب ‌های سطحی و زیر سطحی انجام می ‌شود و در ساختار شهری ( بزرگ راه‌ ها، خیابان‌ ها، زمین های ورزشی، پارک ها، فضا های سبز و معابر شهری)، زمین‌ های کشاورزی و حتی حیاط خانه‌ ها کاربرد دارد و باید جدی گرفته شود. با توجه به محلی که باید زهکشی انجام شود لوله، اتصالات و شیوه‌ی اجرای سیستم زهکشی متفاوت خواهد بود و لوله‌ های مختلفی برای انجام آن ها نیاز می ‌باشد.

در هوارسانی :

هوارسانی و تهویه در ساختمان ‌ها، پروژه‌ های عمرانی و تونل ‌ها امری ضروریست که باید بتوان آن ها را سریع اجرا نمود و در سریع ‌ترین زمان ممکن مکان آن ها را عوض کرد و به طول آن ها افزود و یا کم کرد و در انتهای پروژه خیلی سریع از محل پروژه جمع ‌آوری کرد.

در سیستم لوله کشی کشتید‌ها و صنایع دریایی :

استفاده از لوله‌های پلی اتیلنی در بخش‌ های مختلف سیستم لوله ‌کشی در ساخت و باز سازی کشتی ‌ها، قایق ‌های مسافرتی و تفریحی، ناوگان ‌های دریایی، سازه‌ های دریایی و سکو های دریایی می ‌تواند به بازدهی و بهره برداری بالا تر از انتظار سیستم ‌هایی منجر شود که جهت تکمیل آن ها از لوله‌ و اتصالات پلی اتیلن استفاده شده است.

در گرمایش از کف :

لوله ‌های پلی اتیلنی با دارا بودن خواص اولیه مکانیکی عالی به عنوان انتخاب اول و اید‌ال جهت اجرای پروژه ‌های گرمایش از کف بدل شده است. لوله پلی اتیلن گرمایش از کف از دو مدل پلی اتیلن PEX  و PE-RT تولید می‌شود.

در کاورینگ خطوط انتقال محصولات نفتی :

جهت به حداکثر رساندن عمر و قابل اطمینان نمودن خطوط لوله ‌های فولادی انتقال نفت، گاز از لوله ‌های پلی اتیلن جهت پوشش و کاور نمودن لوله‌ های فولادی استفاده می ‌شود. کاربرد لوله‌های پلی اتیلنی جهت پوشش و کاور نمودن لوله‌ های فولادی نه تنها از لوله ‌های فولادی در برابر تهدیدات محافظت می‌کند، بلکه سطح عملکرد حفاظتی را نیز ارتقا داده و باعث طول عمر بالا و بازدهی حداکثری خطوط لوله‌ های فولادی می ‌گردد.

در تزریق سیمان و بتن و در پی ساختمان‌ ها :

سبکی، جریان پذیری عالی، سرعت و راحتی در نصب و راه ‌اندازی، انعطاف پذیری تعداد محدودی از مزایای لوله ‌های پلی اتیلن می ‌باشد که این لوله‌ ها را به انتخاب اول پیمانکاران و مجریان پروژ‌ه‌ های عمرانی جهت تزریق سیمان، پی ریزی و بتن ریزی در ساختمان ها بدل کرده است.

در بخش ورزشی ( آبیاری و جمع ‌آوری آب‌ های اضافی زمین ‌های ورزشی فوتبال و گلف و … ) :

در دنیای پر هیاهو و پر سرعت این دوران و استفاده روز افزون از فضاهای مدرن موجب شده است که زیر ساخت‌ های تاسیساتی این مکان ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار باشد. آبرسانی، زهکشی، انتقال فاضلاب، سیستم گرمایش و سرمایش، هوارسانی و … برخی از نیاز های تاسیساتی این مجموعه ‌ها می ‌باشد که به وسیله‌ لوله ‌های پلی اتیلن تامین و اجرا می ‌گردد.

در فضای سبز شهری ( آبیاری و جمع‌آوری آب ‌های اضافی و آب ‌نما ها ) :

لوله ‌های پلی اتیلنی به دلیل دارا بودن عمر بالای ۵۰ سال و هزینه تعمیر و نگهداری پائین و سریع انتخابی ایده‌ آل برای پروژه‌ های شهری می ‌باشد که پروژه‌‌ ها باید در سریع ترین زمان ممکن به روشی امن اجرا گردند. شبکه آبرسانی، انتقال فاضلاب و سیستم زهکشی فضاهای سبز شهری از بخش هایی از فضا های زندگی امروزه شهر نشینان است که اوقات فراغت خود را در آن ها سپری می‌ کنند و این فضا ها باید از نظر امکانات رفاهی از درجه‌ ی بالایی برخوردار باشند.

سایز بندی لوله های پلی اتیلن :

 • ۳٫۸ اینچ _۱۶ میلی متر
 •  ۱٫۲ اینچ _۲۰ میلی متر
 • ۳٫۴ اینچ _۲۵ میلی متر
 • ۱ اینچ _۳۲ میلی متر
 • ۱٫۴ ۱اینچ _۴۰ میلی متر
 • ۱٫۲ ۱ اینچ _۵۰ میلی متر
 • ۲ اینچ _۶۳ میلی متر
 • ۱٫۲ ۲ اینچ _۷۵ میلی متر
 • ۳ اینچ _۹۰ میلی متر
 • ۴ اینچ _۱۱۰ میلی متر
 • ۵ اینچ _۱۲۵ میلی متر
 • ۵٫۶ اینچ _۱۴۰ میلی متر
 • ۶ اینچ _۱۶۰ میلی متر
 • ۷٫۲ اینچ _۱۸۰ میلی متر
 • ۸ اینچ _۲۰۰ میلی متر
 • ۹ اینچ _۲۲۵ میلی متر
 • ۱۰ اینچ _۲۵۰ میلی متر
 • ۱۱ اینچ _۲۸۰ میلی متر
 • ۱۲ اینچ _ ۳۱۵ میلی متر
 • ۱۴ اینچ _۳۵۵ میلی متر
 • ۱۶ اینچ _۴۰۰ میلی متر
 • ۱۸ اینچ _۴۵۰ میلی متر
 • ۲۰ اینچ _۵۰۰ میلی متر
 • ۲۲ اینچ _۵۶۰ میلی متر
 • ۲۴ اینچ _۶۳۰ میلی متر
 • ۲۸ اینچ _۷۱۰ میلی متر

مشخصات لوله های تک جداره پلی اتیلن :

 • وزن کم و سهولت در حمل و نقل
 • مقاوم در برابر حرارت تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در برابر برودت تا ۷۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در مقابل فشار بالا تا ۱۶ اتمسفر
 • سهولت در نصب
 • مقاوم در مقابل ضربه
 • مقاوم در مقابل انواع مواد شیمیایی
 • دارای اتصالات متنوع
 • ضمانت کیفیت و مرغوبیت جنس تولیدی
 • مقاوم در مقابل تاثیر اشعه آفتاب و اوزون

لوله های دو جداره پلی اتیلن :

انواع لوله ‌های دوجداره جهت انتقال فاضلاب و سیالات بدون فشار داخلی طراحی و ساخته شده است. این نوع از لوله پلی اتیلن توانایی تحمل فشار خارجی بسیار بالایی دارد و به دلیل دارا بودن این مزیت ممتاز در صنایع دیگر نیز از این لوله ‌ها استفاده می ‌نمایند. به عنوان مثال از لوله‌ های اسپیرال پلی اتیلن در پل‌ سازی و راه‌ سازی بسیار استفاده می‌کنند.

لوله‌ های دوجداره پلی اتیلن غالبا لوله ‌های دوجداره کاروگیت و لوله‌ های اسپیرال هستند که تکنولوژی تولید آن ها تنها تفاوت در غالب می ‌باشد.

مشخصات لوله های دو جداره پلی اتیلن  : 

 • ضریب زبری پایین
 • عدم گرفتگی لوله در اثر رسوبات
 • مقاوم در مقابل حلال‌ ها و گاز های شیمیایی
 • وزن کم در مقایسه با لوله‌ های بتنی مشابه
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در موقع اجراء
 • صرفه جویی در هزینه ‌های اجرائی
 • عمر بسیار طولانی بهره‌ برداری
 • تولید با تکنولوژی جدید و به روز باکیفیت بالا

اتصالات پلی اتیلن از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

اتصالات این نوع از لوله ها شامل فلنج، سه راهي، زانو، تبديل و تراشه و … است. این اتصالات می توانند با روش های مختلفی از جمله تزریق یا استفاده از ورق پلی اتیلن ضخیم با برش و تراشکاری تولید شوند. برای ساخت اتصالات پلی اتیلن، هریک از این روش ها دارای مزایا و معایب هستند. به عنوان مثال در روش تزریق، به دلیل فراوانی و تنوع اندازه، نوع مواد و فشارهای مختلف، دسترسی به همه این اندازه ها امکان پذیر نیست اما در روش ماشین کاری، بر اساس نقشه اتصال، آن ها را می توان ماشین کاری کرد و به طور کامل با نقشه تطبیق داد.

انواع اتصالات لوله پلی اتیلن:

 • اتصالات دنده ای پلی اتیلن :

این نوع از اتصالات در برابر شرایط سخت بسیار مقاوم هستند. کاربرد این نوع اتصالات در لوله کشی های فلزی است.

 • اتصالات پلی اتیلن تزریقی :

تولید قالبی این اتصالات آن ها را برای استفاده در پروژه های بسیار سنگین مناسب کرده است. تنوع بالا، تولید در زمان نسبتا کوتاه، برخورداری از وزن کم و قابلیت ساخت در اندازه های مختلف از ویژگی های اتصالات پلی اتیلن تزریقی می باشد.

 • اتصالات ماشین کاری شده
 • اتصالات جوشی :

این نوع اتصالات عموما برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از اتصالات پلی اتیلن قابلیت تولید در ابعاد و اندازه های دلخواه مشتری را دارند.

 • اتصالات الکتروفیوژن :

این نوع اتصالات به دلیل برخورداری از ضریب بالای اطمینان عموما در خطوط انتقال گاز مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات الکتروفیوژن امکان نصب ایمن، منظم، مقرون به صرفه و کارآمد را برای سیستم های لوله کشی زیر و بالای زمین فراهم می کند.

 • اتصالات پیچی :

اتصالات پیچی برای تمام لوله های پلی اتیلن به ویژه در اتصالات توزیع آب تا فشار کاری ۱۶ اتمسفر کاربرد دارد. البته باید در نظر داشت که این نوع اتصالات برای مصارفی با دمای بالا طراحی نشده است.

 روش های اتصال لوله های پلی اتیلنی :

همانطور که می دانید لوله‌های پلی اتیلنی از مواد اولیه پلی اتیلن ساخته می شوند؛ این مواد پلیمری، گرمانرم هستند و به همین دلیل در معرض حرارت، تغییر شکل داده و پس از سرد شدن نیز به حالت اولیه خود باز می گردند. به واسطه این خاصیت مواد پلیمری، لوله های پلی اتیلن را می توان به راحتی به یک دیگر متصل کرد.

به طور کلی برای اتصال آن می توان به دو روش عمل کرد؛ روش اول، جوشکاری و روش دوم، اتصالات مکانیکی می باشد. روش های جوش حرارتی، روش هایی هستند که در آن دو سر لوله پلی اتیلن به وسیله دستگاه جوش به هم متصل می شود. در اتصالات مکانیکی، از فلنج ها و اتصالات کوپلینگ یا فشاری برای متصل کردن دو لوله استفاده می شود.

موارد بسیار مهم در روش های اتصال لوله پلی اتیلن :

در مورد روش های اتصال دهی این لوله ها توجه به چند نکته حائز اهمیت می باشد. لوله ها و اتصالات باید به صورت استاندارد تولید شده باشند. نحوه اجرای لوله و اتصالات پلی اتیلنی در سیستم لوله کشی باید مطابق با استانداردهای جوش اجرا شود؛ کلیه مراحل اجرایی اتصال و نصب باید توسط کارشناسان و پیمانکاران نظارت شود. دستورالعمل های جوشکاری در تمام مدت جوشکاری باید رعایت شود. موارد ایمنی نیز در افزایش راندمان کارایی کارگران بسیار مؤثر خواهد بود. کوچکترین نقص در اجرای شیوه اتصال لوله های پلی اتیلن می تواند به اختلال در خط لوله و تخریب آن منجر شود؛ مورد مهم آخر اینکه، تمام تجهیزات جوشکاری لوله باید به صورت ایمن حمل و نگهداری شوند.

انواع روش های جوش حرارتی لوله پلی اتیلن :

جوش گرمایی یا روش جوش الکتروفیوژن لوله پلی اتیلن به سه روش جوش لب به لب، جوش زینی و جوش سوکتی انجام می شود. در تمام روش های جوشی لوله، دو سر لوله در معرض یک حرارت مشخص قرار می گیرد و سپس جریان مواد مذاب در محل جوش با یکدیگر مخلوط شده و جوش می خورند. اگر جوشکاری به درستی انجام شود، محل اتصال هیچگونه نشتی نخواهد داشت.

یکی از متفاوت ترین روش های جوش لوله پلی اتیلن، الکتروفیوژن نام دارد. در این روش، جریان برق به دو الکترود رسانا وارد می شود و حرارت ایجاد شده توسط این دو الکترود به محل اتصال اِعمال می گردد. تجهیزات جوشکاری الکتروفیوژن کمی پیچیده است اما راندمان بسیار بالاتری خواهد داشت.

شیوه اتصال مکانیکی لوله های پلی اتیلنی :

برای اتصال این لوله ها به روش مکانیکی باید دقت شود که اتصالات در محل خود محکم شوند؛ کوپلینگ فشاری، کوپلینگ پیچی و فلنج ها از مهم ترین اتصالات مکانیکی هستند.

 قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله های پلی اتیلن نسبت به میران موادی که در تولید لوله مورد استفاده قرار می گیرد، تعیین می شود  و قیمت موادی که در تولید لوله پلی اتیلن pe80, pe63, pe40   و pe100 وجود دارد نسبت به یکدیگر متفاوت است

خلوص مواد منظور میزان ترکیب مواد اولیه با مواد ضایعاتی می باشد که مواد اولیه ضایعاتی از آسیاب کردن لوله های پلی اتیلن مصرف شده ساخته میشوند. لوله هایی که با مواد ضایعاتی مثل گرانول یا کامپاند ساخته میشوند کاربردهای خاص خود را دارند.

مثلا” برای غلاف کابل های برق یا فیبر نوری استفاده میشوند. اما برای کاربردهای حساس و تحت فشار و یا پروژه ای که جوش پلی اتیلنی در آن نیاز هست باید از لوله های با کیفیت بالا استفاده کرد. اغلب تولید کنندگان لوله تحت فشار از ضایعات خط تولید خودشان در لوله های تولیدی خود استفاده میکنند

گروه صنعتی پایپ ایران ارائه کننده بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت لوله پلی اتیلن و قیمت لوله کاروگیت در تهران جهت کلیه پروژه‌ های صنعتی آب و فاضلاب است.

علاقه ‌مندان برای خرید انواع لوله های پلی اتیلن می‌توانند جهت خرید اینترنتی این مدل لوله‌ها به سایت رسمی این مجموعه به آدرس اینترنتی www.pipe-iran.ir مراجعه کنند و یا با تماس با همکاران من در واحد فروش نسبت به دریافت لیست قیمت بروز تمامی سایزهای تولیدی لوله های تحت فشار اقدام نمایند.

پایپ ایران دارای چندین سال سابقه درخشان در عرصه تولید و تامین لوله و اتصالات پلی اتیلن است. پایپ ایران افتخار حضور در پروژه های بزرگ در عرصه تولید انواع اتصالات و لوله پلی اتیلن را دارا می باشد. قیمت مقرون به صرفه و تحویل در کمترین زمان ممکن این مجموعه را به انتخاب شماره یک تمام مدیران پروژه های بزرگ صنعتی کرده است. در صورت نیاز به خرید اتصالات پلی اتیلن ساخته شده از مواد اولیه مرغوب تنها کافی است با شماره مندرج در بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید تا توسط کارشناسان فروش از راهنمایی های لازم برخوردار شوید.

کارخانه لوله پلی اتیلن

کارخانه لوله پلی اتیلنی به مکانی گفته می شود که در آنجا دستگاه های اکسترود و تزریق مواد اولیه ، پلی اتیلن با گرید HDPE80 و یا HDOE100 خریداری شده از شرکت های پتروشیمی اعم از شازند ازاک ، مارون ، امیر کبیر و جم را تبدیل به لوله های فشار قوی با جنس بدنه پلاستیک فشرده می نمایند.

از ملزومات این کارخانه سوله های بزرگ بمنظور انبار سایزهای مختلف در مقاومت های متفاوت از ۴ بار تا ۲۵ بار این نوع لوله ها می باشد. لیفتراک ها درون کارخانه وظیفه جابجایی لوله ها و بارش را بر عهده دارند.

برگترین کارخانه های تولید کننده لوله های تحت فشار پلی اتیلنی می توان به گسترش پلاستیک ، جهاد زمزم ، پایپ گستر و ناب زیست اشاره نمود.

بررسی میزان تاثیر ضربه قوچ در لوله تحت فشار

ضربه قوچ در اثر بستن و یا باز کردن ناگهانی و یا تدریجی شیر تغذیه کننده لوله پلی اتیلن و یا دریچه و یا سوپاپ موجود در قسمت انتهای لوله تحت فشار حامل سیال تحت فشار، ایجاد می‌شود که با تغییرات سرعت و تغییر اندازه حرکت همراه و سبب ایجاد یک افزایش فشار و یا کاهش فشار در لوله می‌گردد و بصورت موج منفی و مثبت با سرعتی که به سرعت موج موسوم است در طول لوله پلی اتیلن پیش می‌رود.

مدول الاستیسیته کم در لوله پلی اتیلنی باعث توانایی بالای دفع نیروی موج و کاهش تاثیر موج در سیستم می‌شود . شدت موج فشاری در لوله‌ فلزی بخاطر بالا بودن مدول الاستیسیته آنها بیشتر است . بدین ترتیب شدت ضربه قوچ در لوله پلی اتیلن بسیار کمتر در شرایط مشابه در لوله کربن استیل یا لوله چدنی می‌باشد . مقدار فشار ماکزیمم در نزدیکی انتهای لوله پلی اتیلن که شیر فلکه مستقر می‌باشد باید تعیین شود.

فشار در انتهای لوله‌های پلی اتیلن زمانی که شیر باز است صفر و به محض بستن آنی شیر فشار آن افزایش خواهد یافت که مقدار آن از فرمول مربوطه قابل محاسبه میباشد.

استاندارد لوله پلی اتیلن

استانداردهای مورد استفاده در مورد تولید لوله پلی اتیلن به شرح زیر میباشند:

استانداردهای ISIRI

 1. رواداری قطرخارجی و ضخامت جداره ۱۳۳۱ISIRI
 2. آئین نامه کاربرد و نصب لوله تحت فشار ترمو پلاستیک در زیر خاک ۲۰۰۲ISIRI
 3. روش های نمونه برداری و آزمون لوله پلی اتیلن ISIRI2178

 استانداردهای ISO

 1. قطر اسمی و فشار اسمی لوله ترموپلاستیک ۱۶۱/۱ISO
 2. رواداری های قطر خارجی و ضخامت جداره لوله پلی اتیلن ۳۶۰۷ISO

استانداردهای BSI

 1. مشخصات لوله پلی اتیلن ۶۴۳۷,۳۲۸۴  BSI
 2. مشخصات ، ابعاد و فشار لوله ترمو پلاستیک ۵۵۵۶ BSI
 3. مشخصات لوله‌های پلی اتیلن آبی رنگ تا قطر ۶۳ میلی متر ۶۶۷۲BSI
 4. مشخصات لوله پلی اتیلن مشکی رنگ تا قطر ۶۳ میلی متر ۶۷۳۰BSI

استانداردهای DIN

 1. لوله پلی اتیلن سخت–تیپ ۲ – ابعاد DIN 8074
 2. لوله‌های پلی اتیلنی سخت – تیپ ۲ – آزمایش DIN 8075
 3. لوله پلی اتیلن سخت– تیپ ۲ – ابعاد DIN 8076-3

استانداردهای ASTM

 1. مشخصات لوله پلی اتیلن (ASTM D-3350)
 2. مشخصات لوله پلی اتیلن (ASTM D-2104)
 3. کنترل قطر داخلی (ASTM D-2239)
 4. کنترل قطر خارجی (ASTM D-2447)
 5. طبقه بندی لوله‌های پلی اتیلن (ASTM D-2737)

استاندارهای AWWA

لوله پلی اتیلن تحت فشار آب به قطر ۴ تا ۳/۰ اینچ ANSI _ AWWA C-906 , C-901

همچنین لوله تحت فشار (آبرسانی) باید مطابق استانداردهای INSO 14427-2 / ISO 4427 / ASTM D3035 و لوله دوجداره ی فاضلابی (کاروگیت) باید بر اساس استتانداردهای ISIRI 9116-3 / ISO EN 13476-3 / ASTM F894 تولید گردند. فهرستی از مهم ترین آزمون ها و استانداردهای مربوطه در جدول زیر جمع بندی شده است.

11

 

روش های آزمون لوله پلی اتیلن:

 نرخ جریان جرمی مذاب

نرخ جریان مذاب بر اساس استانداردهای مذکور در جدول قبل تعیین می شود. گرانول های پلی اتیلن مواد اولیه یا تهیه شده از سطح مقطع لوله داخل محفظه ی دستگاه قرار داده شده و آزموندر دمای ۱۹۰ ͦ c  و تحت وزنه ی ۵ کیلوگرمی انجام می شود. نتیجه ی آزمون حاصل میانگین ۵ اندازه گیری جداگانه و در واحد g/10 min بیان می گردد.

 درصد وزنی دوده

هدف از این آزمون تعیین درصد وزنی مقدار دوده ای است که به عنوان رنگدانه و محافظت کننده در برابر UV  استفاده می شود. دوده محافظت بسیار موثری را در برابر لوله د رمعرض آفتاب فراهم می کند. تاثیر و کارایی محافظت دوده به مقدار آن در محصول بستگی دارد.
ترموگرویمتری یک روش مناسب برای اندازه گیری کمّی مقدار دوده می‌باشد؛ که در این روش از یک کوره الکتریکی استفاده می شود.جهت اندازه گیری مقدار دوده باید که نمونه را در دمایی مشخص در داخل کوره حرارت داده شود و پس از طی شدن زمان معین ، برای خنک شدن نمونه و رسیدن به دمای اتاق باید که نمونه را در داخل دسیکاتور قرار داده شود و پس از خنک شدن با دقت ۰٫۰۰۰۱ گرم وزن شود.
مقدار دوده به کمک وزن کاهش یافته و به کمک معادله ی زیر محاسبه می شود:
درصد وزنیدوده = [(Mr – M0) / Ms] × ۱۰۰
Mr: جرم باقی مانده پس از سوختن در محفظه احتراق تحت محیط نیتروژن
M0: جرم خاکستر
Ms: جرم اولیه نمونه

 پراکنش دوده:

دوده باید به صورت همگن و یکنواخت در محصول پخش شود. بدون توزیع یکنواخت، بعضی از قسمت های محصول تحت تاثیر شرایط محیطی مانند اشعه های خورشید خواهد بود. این قسمت های تحت تاثیر قرار گرفته، ضعیف تر از آسیب پذیرتر از سایر بخش ها بوده و به سرعت شروع به شکستن خواهند نمود. بنابرایننحوه توزیع دوده باید به عنوان یک عامل اساسی در محصول مورد بررسی قرار گیرد؛ به همین منظور بر اساس استانداردهای ذکر شده باید نمونه های آماده شده و با میکروسکوپ نوری مورد بررسی قرار گیرند.

 بازگشت حرارتی:

در این آزمون طول مشخصی از لوله را در محیطی با دمای مشخص برای مدت زمان معینی حرارت می دهند؛ پس از طی شدن زمان مورد نظر تغییر طول لوله(فاصله بین قسمت های علامت گذاری شده) را نسبت به قبل از حرارت دیدن ثبت می کنند و درصد تغییر طول را محاسبه می نمایند.
باید توجه داشت که ظاهر لوله نباید پس از حرارت دهی تغییر نماید.
درصد بازگشت طولی برای هر لوله با استفاده از رابطه ی زیر محاسبه می شود:
ɛ=[(L0 – L)/L0]×۱۰۰

L0: فاصله بین علامت ها قبل از قراردادن نمونه در آون که در دمای  ͦC 2±۲۳ و برحسب میلی متر ثبت شده
L  : فاصله بین علامت ها پس از خارج شدن نمونه از آون که در دمای  ͦC 2±۲۳ و برحسب میلی متر ثبت شده
ɛ: میانگین عددی مقادیر بدست آمده برای سه نمونه

 زمان القا اکسایش

زمان القا اکسایش به میزان مقاومت نسبی مواد در برابر تخریب ناشی از اکسایش اطلاق می گردد.به وسیله اندازه گیری گرمایی در فاصله زمانی بین قرارگرفتن نمونه تحت اتمسفر هوا یا اکسیژن در یک دمای معین در فشار اتمسفر و مشاهده شروع اکسایش گرمازا، زمان القاء اکسایش تعیین و برحسب دقیقه بیان می گردد.شروع اکسایش به صورت به شکل پیک گرمازا محاسبه می شود.
نمونه و ماده مرجع تحت گرماده ثابت در محیط گاز بی اثر(نیتروژن) قرارداده می شود.هنگامی که دما به حد معین رسید ، اتمسفر گاز بی اثر توسط اکسیژن با همان  سرعت جریان، جایگزین می شود. سپس، نمونه در دمای ثابت نگه داشته می شود تا پیک اکسایش روی نمودار مشخص شود.

12
 سفتی حلقوی

این آزمون رفتار نصب را در حین نصب و پس از آن شبیه سازی می کند. پس از دفن لوله باید از سفتی مناسب برای مقاومت در برابر فشار ناشی از خاک برخوردار باشد. علاوه بر این، باید قادر به مقاومت در برابر فشار مضاعف ناشی از بار ترافیکی نیز باشد.
آزمون سفتی حلقوی مقدار مقاومت لوله را برای شرایط مورد نظر اندازه می گیرد این آزمون بر اساس استاندارد بین المللی ISO 9969 و به کمک دستگاهی انجام می پذیرد که دارای دو صفحه موازی بوده و لوله بین این دو صفحه تحت فشار قرار  می گیرد.
این آزمون بدین روش صورت می پذیرد که سه نمونه لوله به مدت ۲۴ ساعت در دمای  ͦC 2±۲۳ قرار داده می شود، سپس نمونه ها در بین دو صفحه ی دستگاه و در حالت ثابت قرار داده می شود. سپس با حرکت صفحه بالایی دستگاه به سمت پایین و اعمال فشار بر روی لوله،مقدارنیروی لازم برای تغییر شکل لوله تا ۳%قطر داخلی لوله اندازه گیری می شود. باید توجه داشت این نیروی اعمال شده به قطر داخلی نمونه لوله بستگی دارد.

طول عمر لوله پلی اتیلن

اثر گذاری مواد اولیه پلی اتیلن بر طول عمر لوله پلی اتیلن:
سه پارامتر مهم شامل کیفیت مواد اولیه پلی اتیلن شرایط محیطی و تنش وارده بر عمر لوله های پلی اتیلن تاثیر می گذارد. عامل اول مربوط به پتروشیمی ها و دو عامل دیگر به شرایط محیط مربوط خواهد شد.

 • گرانول پلی اتیلن درجه یک :
  اگر پتروشیمی ها در تولید گرانول پلی اتیلن استاندارد ها را رعایت نکنند مواد با کیفیت خوب تولید نمیشود و همچنین اگر به عنوان مثال  طراح بر حسب PE100 طراحی کند ولی مواد پلی اتیلن پتروشیمی کیفیت لازم را نداشته باشند عمر لوله پلی اتیلن کاهش پیدا می کند و بین تولید کننده، طراح و مالک زیر ساختار و مصرف کننده مشکل بوجود میاید و هیچ کدام مشکل بوجود آمده را نمی پذیرد. در نتیجه کیفیت مواد اولیه نقش مهمی در بالا بردن طول عمر این مدل لوله‌ها ایفا می کند.
 • عامل مواد اولیه:
  نوع رزین – افزودنی (میزان و یکنواخت اضافه شدن آن) – تقویت کننده (مثل پلی اتیلن تقویت شده با الیاف شیشه که در ایران نیست)
 • فرآیند تولید:
  این بخش از تولید به ماشین آلات و مهارت پرسنل فنی نیز بستگی زیادی دارد
 • عامل محیطی:
  کاربرد ( لوله آب یا فاضلاب و حتی برای چه نوع مصرفی آب صنعتی و یا ..)
 • پرتو فرابنفش:
  کاربردهای خاص (امواج رادیواکتیو – امواج مغناطیسی) – اثرات میکروبیولوژی
 • عامل تنشی:
  دما (در استاندارد عمر لوله پلی اتیلن با فرض دمای ۲۰ درجه ۵۰ سال تعیین شده است. در جایی که دما ۲۰ درجه نیست عمر لوله پلی اتیلن متفاوت خواهد بود. منظور از دما دمای سیال است نه محیط. اگر لوله روی زمین باشد دمال سیال با محیط یکی است ولی اگر زیر زمین باشد دمای سیال کمتر از محیط است)
 • نوسانات دمایی:
  (در لوله فاضلاب نوسانات دمایی داریم ولی در لوله های آب نداریم که این نوسان دمایی موجب فرسوده شدن لوله می گردد)
 • بار استاتیک: یا بار مرده (لوله‌ای که در زیر خاک قرار دارد به اندازه وزن خاک به آن فشار وارد می شود اگر لوله تحت فشار سیال هم باشد، این دو فشار تاحدودی اثر هم را خنثی می کنند در غیر اینصورت لوله آسیب می بیند)
 • باردینامیکی:
  یا بار ترافیکی (اگر لوله از مسیری رد شود که ماشین تردد می کند فشار وارده بر آن بیشتر خواهد بود, تحمل این فشار برای لوله های فاضلابی که فشار سیال ندارد مشکل خواهد بود)
 • شکاف و خراش:
  شکاف یا خراش در لوله پلی اتیلن تحت فشار بر عمر آن تاثیر خواهد گذاشت.
 • جوشها:
  ( عمده اتصال‌ها جوش لب به لب است. اگر دما از حدی بیشتر شود بر روی عمر لوله تاثیر خواهد گذاشت و سیستم در محل جوش دچار مشکل خواهد شد)

021-66483199
09128405915