لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن، نوع جدیدی از لوله ‌ها هستند که از مواد اولیه پلی اتیلن در گریدهای مختلف تجاری ساخته شده ‌اند. پلی اتیلن یک پلیمر بسیار ساده است که در صنعت پلاستیک کاربرد بسیار فراوانی دارد. مهم ترین کاربرد پلی اتیلن، در ساخت لوله و اتصالات گازرسانی و آبرسانی می باشد.

پلی اتیلن یا poly ethylene که به اختصار PE نامیده می شود، یکی از مواد تولید شده از گاز اتیلن می باشد که توسط فرآیندی به نام پلیمریزاسیون سنتز می گردد. تولید پلی اتیلن در جهان تحولی بزرگ را پدید آورد که به جرات می توان گفت اکثر صنایع را با خود دگرگون ساخت.

پلی اتیلن اولیه تحت فرآیند پلیمریزاسیون اتیلن، در حضور کاتالیزور ها، در پالایشگاه فرآورده ‌های نفتی تهیه می‌شود. پلی اتیلن در ساخت انواع لوازم و وسایل پلاستیکی از جمله وسایل آشپزخانه، ظروف پلاستیکی، مخزن ‌ها، کیسه ‌های زباله و … استفاده می‌شود. پلی اتیلن اولیه در گرید های تجاری PE63، PE80 و PE100 موجود است. هر کدام از این مواد اولیه برای تولید لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شوند. لوله‌هایی که از هر کدام از این مواد تهیه شوند، ویژگی مخصوص به خود را دارند.

در پنجاه سال گذشته صنعت با پیشرفت هایی که در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن و  اتصالات پلی اتیلن نموده است خود را به عنوان جایگزین مناسبی برای لوله‌های فلزی،PVC،GRP و … مطرح نموده است و توانسته است در اکثر موارد لوله پلی اتیلن به عنوان جایگزین این قبیل لوله ها خود را مطرح نماید. مدیران پروژه های اجرائی در اکثر مواقع راضی شده اند که این جایگزینی را بپذیرند. استحکام و دوام و روش نصب آسان لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در این تصمیم گیری بسیار موثر بوده است.

لوله‌های پلی اتیلن، امروزه جایگزین خوبی برای لوله‌های بتنی، فلزی و چدنی هستند. لوله‌های پلی اتیلن، کاربرد های رایج‌ تری نسبت به سایر لوله ها دارند.

لوله پلی اتیلن تک جداره و دوجداره (لوله کاروگیت)، دو دسته مهم لوله‌های پلی اتیلن صنعتی هستند.

برای تهیه لوله‌های پلی اتیلن ابتدا باید به نوع کاربردی که مورد نظر است، توجه کرد و سپس اقدام به خرید لوله با قطر و اندازه مناسب شود.

جدول مشخصات لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن

پلی‌اتیلن ‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ ها می‌ باشند که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) تشکیل شده شده اند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌ توان خواص مختلفی همانند چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها کنترل کرد. این پلیمر thermoplastic (نرمش پذیر در اثر حرارت) است، به بیانی دیگر می ‌توان آن را ذوب کرد و دوباره شکل داد.

پلی اتیلن‌ ها مقاوم، انعطاف‌ پذیر و با طول عمر بسیار زیاد هستند. آن ها بر اساس میزان دانسیته (چگالی) به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند، به عنوان مثال می‌توان پلی اتیلن با دانسیته کم (LDPE)، پلی اتیلن با دانسیته کم خطی (LLDPE)، پلی اتیلن با دانسیته متوسط (MDPE) و پلی اتیلن با دانسیته زیاد (HDPE) را نام برد.

پلیمر های با وزن مولکولی پایین را به عنوان روان‌کننده (Lubricant) به‌کار می ‌برند. پلیمر های با وزن مولکولی متوسط واکس ‌هایی امتزاج‌ پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌ باشند و نهایتاً پلیمر هایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می ‌دهند. پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به ‌طوری‌که ساده‌ تر از تمام پلیمر های تجاری می ‌باشد. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم ‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده ‌است.

میزان چگالی پلی‌ اتیلن‌ها بستگی به روش سنتز و ساختار آن ها دارد. وقتی از زنجیره‌ های جانبی و انشعابات زیادی برخوردار باشند، ساختار نامنظمی دارند که حجم زیادی اشغال می‌کند، بنابراین مسلما‍ً از چگالی پایینی برخوردار خواهند بود. هر چه قدر ساختار منظم‌تر، خطی‌تر و فشرده‌تر باشد، چگالی پلیمر افزایش می ‌یابد.

HDPE یا پلی اتیلن با دانسیته زیاد، انتخاب مناسبی برای تولید لوله‌های به کار برده شده در سیستم‌ های آبیاری تحت فشار است، چرا که استحکام کششی و ضربه ‌ای مناسبی دارد.

جهان با بحران بی ‌آبی روبرو است و کشور ایران از جمله کشور هایی است که هدررفت آبی زیادی در بخش کشاورزی دارد.

آبیاری تحت فشار نوعی از سیستم‌ های آبیاری است که هم آب کافی را به گیاه می ‌رساند و هم منجر به صرفه ‌جویی در مصرف آب می ‌شود.

با توجه به مشکلات بی ‌آبی موجود در کشور در سال ‌های اخیر، استفاده از سیستم ‌ها و روش ‌هایی که بتوانند میزان صرفه جویی در مصرف آب را افزایش دهند مورد توجه قرار گرفته است.

به دلیل داشتن مشکلات فراوان لوله‌های فلزی، چندین سال است که لوله‌های پلیمری جای خود را در صنعت لوله کشی باز کرده‌اند.

HDPE در برابر خوردگی مقاوم است، زنگ نمی‌زند و نمی‌پوسد. از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند و برخلاف خیلی از لوله‌های پلاستیکی راحت طراحی می ‌شوند و فشار حاصل از نوسانات فشار آب را که امری رایج در سیستم ‌های توزیع آب است، راحت تر تحمل می‌کنند. بسته به طراحی و نحوه اجرای آن ها، بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال می ‌توان از این لوله ‌ها در سیستم ‌های آبیاری تحت فشار استفاده کرد.

لوله پلی اتیلن

تاریخچه لوله پلی اتیلن تک جداره

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن در توزیع گاز همچنین آّب در سراسر جهان از دهه های گذشته رایج شده است. مواردی همچون خشک و کویری بودن مساحت زیادی از ایران و اینکه ایران دومین تولید کننده گاز در دنیاست، سبب شدند تا در كشورمان از حدود دو دهه ي قبل، اقدامات عملي و اجرايي استفاده از لوله هاي پلي اتيلن در شبكه هاي توزيع آب و گاز آغاز گردد

مزاياي لوله هاي پلي اتيلن در مقايسه با لوله هاي فولادي مي توان به سرعت و سهولت در اجرا، آموزش ساده، مقرون به صرفه بودن و مهم تر از آنها عدم خوردگي و در نتيجه عدم نياز به پوشش وحفاظت از زنگ زدگی اشاره کرد

با درنظرگرفتن موارد بالا و با توجه به معضلات و مشكلات موجود در اجرا و نگهداري لوله هاي فولادي استفاده از لوله هاي پلي اتيلن در خطوط انتقال آب بدون هيچ گونه تامل و ترديدي، گزینه ای منطقي و معقول به نظر مي رسد. اما بهرحال لازم است در خصوص شناسايي مشكلات و معضلات خاص لوله هاي پلي اتيلن و اتخاذ خواص نهايي محصولات پليمري به شدت وابسته به فرايند شكل دهي آن هاست و امروزه در صنايع توليد لوله هاي پلي اتيلن علاوه بر اصلاح و بهبود خواص مهندسي پلي اتيلن، نحوه ي شكل دهي آن نيز مدنظر توليدكنندگان پيشرو اين محصولات قرار گرفته است. يكي از روش هاي موثر بهبود فرايند شكل دهي صنعت ساخت لوله، روش چند لايه سازي توسط بكارگيري مكانيزم توليد كواكستروژني است.  در اين روش که هم اکنون در کارخانه پایپ ایران مورد استفاده قرار می گیرد، خواص لوله به طور هم افزاينده توسط بر هم كنش لايه هاي مختلف آن بهبود مي يابد. همچنين مي توان محصولاتي توليد كرد كه توافق بيشتري با نيازهاي مصرف كنندگان در صنايع مختلف از جمله صنعت آب و فاضلاب داشته باشد

كلمه پليمر از كلمه يونانى(پلى) به معناى چند و (مر) به معناى واحد و يا قسمت تشکیل شده است  پليمرها را اشتباها رزين، الاستومر و پلاستيك نيز مى‌نامند

پلی اتیلن جامدی مومی و غیر فعال است. این ماده از پلیمریزاسیون اتیلن بدست می‌آید و بطور خلاصه بصورت PE نشان داده می‌شود. مولکول اتیلن دارای یک بند دو گانه است. در فرایند پلیمریزاسیون بند دو گانه هر یک از مونومرها شکسته شده و بجای آن پیوند ساده‌ای بین اتم‌های کربن مونومرها ایجاد می‌شود و محصول ایجاد شده یک درشت‌ مولکول است. واکنش تهیه پلی اتیلن تاریخچه تولید پلی اتیلن اولین بار بطور اتفاقی توسط شیمیدان آلمانی “Hans Von Pechmanv” سنتز شد. او در سال ۱۸۹۸هنگام حرارت دادن دی آزومتان، ترکیب مومی شکل سفیدی را سنتز کرد که بعدها پلی اتیلن نام گرفت

اولین روش سنتز صنعتی پلی اتیلن بطور تصادفی توسط “ازیک ناوست” و “رینولرگیسون” در ۱۹۳۳ کشف شد. این دو دانشمند با حرارت دادن مخلوط اتیلن و بنزالدئید در فشار بالا، ماده‌ای موم ‌مانند بدست آوردند. علت این واکنش وجود ناخالصی‌های اکسیژن‌دار در دستگاه‌های مورد استفاده بود که بعنوان ماده آغازگر پلیمریزاسیون عمل کرده بود. در سال ۱۹۳۵ “مایکل پرین” یکی دیگر از دانشمندهای ICI این روش را توسعه داد و تحت فشار بالا پلی‌اتیلن را سنتز کرد که این روش اساسی برای تولید صنعتی LDPE در سال ۱۹۳۹ شد.

روش تولید لوله پلی اتیلن

فرآيند توليد لوله‌های پلی اتيلن به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي‌شود. مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود. مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب، از كاليبراتور عبور کرده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند. سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور به وسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد .

حرارت بالای مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب به تدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد.

لوله پلی اتیلن توليد شده به وسيله دستگاه كشنده به تدريج از درون تانك های خلاء و خنك كننده كشيده شده و به وسيله دستگاه مارك زن، مشخصات فني، تاريخ توليد، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي لوله‌های پلی اتیلن ثبت می شوند و پس از آن به وسيله دستگاه برش در متراژ های مختلف و معين بريده می‌ شوند .

کلیه مراحل تولید توسط دستگاه‌ های کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور می شوند که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندادرها باشد.

تمامی سایز های لوله پلی اتیلن تک جداره به همین روش تولید می شوند و تنها در ابعاد و مدل دستگاه‌ ها تفاوت است و در کل لوله پلی اتیلن به صورت اکستروژن تولید می شود. لوله‌های پلی اتیلن تا سایز ۱۱۰ میلیمتر را می‌توان به صورت کلاف تولید کرد و این موضوع در تفاوتی در کلیت روش تولید ایجاد نمی کند و تنها در انتهای خط تولید دستگاه وایندر که وظیفه کلاف نمودن لوله پلی اتیلن را دارد جای میز تیلتینگ قرار می گیرد.

روش تولید در لوله‌های پلی اتیلن با سایز ریز نیز همانند لوله‌های پلی اتیلن بسیار بزرگ و قطور است و تفاوت در نحوه خنک کاری لوله بعد از وکیوم تانک است. لوله ‌پلی اتیلن های سایز کوچک به صورت غرقآبی داخل کولینگ تانک ( تانک خنک کننده ) می شوند و خنک کاری انجام می شود و لوله‌های پلی اتیلن بعد از سایز ۹۰ میلیمتر داخل کولینگ تانک افشانه‌ های زیادی قرار دارد که آب خنک را به بدنه خارجی لوله پلی اتیلن اسپری می کند و این روند در داخل ۴ یا ۵ تانک خنک کننده ادامه دارد تا لوله پلی اتیلن درحین تولید به دستگاه‌ های کشنده و مارک‍‌زن برسد .

روش تولید لوله پلی اتیلن ساده به نظر میرسد اما اگر یکی از تجهیزات به هر دلیل به درستی کار نکند و یا حتی دمای آب یک درجه از محدوده استاندارد خارج شود فرآیند تولید با مشکل مواجه می‌شود.

لوله پلی اتیلن

ویژگی های لوله پلی اتیلن :

لوله‌های پلی اتیلن یکی از دسته لوله‌هایی است، که در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله دارای ویژگی های مثبتی فراوانی هستند که عبارتند از :

سبکی و آسانی حمل و نقل :

لوله‌های پلی اتیلن اغلب نسبت به سایر لوله‌های فولادی، چدنی و بتنی سبک وزن تر هستند و از این رو  برای حمل و نقل مقرون به صرفه تر نیز می باشند.

لوله‌های پلی اتیلن علاوه بر سهل بودن و کاهش هزینه های حمل و نقل، در مورد لوله‌های پلاستیکی عملیات برش، اتصال و نصب نیز بسیار ساده تر از دیگر انواع لوله مانند لوله‌های فلزی انجام می شوند.

سازگار با محیط زیست :

تولید لوله‌های پلی اتیلن هیچگونه آثار زیست محیطی ندارد. علاوه بر خصوصیات فیزیکی بسیار مهم این لوله ها به دلیل تأثیر حداقلی بر محیط زیست شناخته شده هستند زیرا تولید این لوله ها نسبت به لوله‌های غیر پلاستیکی نیاز به انرژی کمتری دارد.

انعطاف پذیری :

لوله‌های ‌پلی اتیلن دارای شعاع خمش مناسب می ‌باشد و اين خاصيت باعث سهولت نصب لوله‌های پلی اتیلن و نياز به كاربرد اتصالات كمتر مي‌ گردد. شعاع مجاز خمش لوله پلي اتيلن به طور متوسط ۲۰ برابر قطر خارجي آن مي ‌باشد. لوله‌های پلی اتیلن به دلیل انعطاف بسیار بالا راه حل ایده آلی برای حل بسیاری از موارد و مشکلات نصب و اجرا است و از این طریق نصب و اجرا بسیار سریع تر و ارزان تر صورت می ‌پذیرد. این لوله ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و در شرایط دما و فشارهای مختلف منعطف می شوند. بخصوص در کاربرد های زیر زمینی انعطاف پذیری لوله‌های پلی اتیلن منجر به کمتر شدن تعداد اتصالات می شود و به راحتی مسیر های انحنا دار لوله کشی می شوند.

شرایط بستر سازی :

خاکی که در اطراف لوله‌های پلی اتیلن ایت باید به قدری فشرده باشد که نیرو های جانبی را به صورت کاملاً یکنواخت به لوله اعمال ننماید. همچنین خاک بایستی عاری از هرگونه مواد آلی باشد. کف بستر باید مسطح و عاری از سنگ‌ های بزرگ و کلوخه باشد زیرا این سنگ‌ ها باعث کاهش استحکام در اثر ایجاد سایش و خراش لوله می‌شوند.

به دلیل استحکام ذاتی لوله‌های پلی اتیلن کف مسطح بدون خاک ‌ریزی یا کف مسطح با خاک ریزی سبک برای بسیاری از کاربرد ها در مورد لوله‌های پلی اتیلن کافی است. هرچند عدم رعایت این نوع ترانشه گذاری نیز مشکلی برای لوله‌های پلی اتیلن فراهم نمی نماید.

مقاومت در برابر خوردگی :

لوله‌های پلی اتیلن در برابر اکثر مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های خانگی دچار خوردگی نمی شوند و همچنین به دلیل سطح صاف حداقل مقاومت را در برابر عبور و انتقال فاضلاب ها و سایر سیال ها را دارند. این لوله ها هرگز دچار زنگ زدگی نمی شوند و خوردگی پیدا نمی کنند.

مقاومت در برابر فرسودگی :

مقايسه پلی اتیلن با ديگر مواد نشان داده است که لوله و اتصالات ساخته شده از اين ماده مقاومت بالايي در مقابل ساييدگي دارد. بنابراين لوله پلی اتیلن و اتصالات پلي اتيلن انتخابي بسيار عالي براي انتقال مايعات داراي مواد جامد غير محلول است. علاوه بر این جوندگان نمی‌ توانند به لوله و اتصالات پلی اتیلن آسیبی وارد نمایند زیرا سطح بسیار سخت لوله و اتصالات پلی اتیلن امکان هرگونه آسیبی را از جوندگان سلب می ‌نماید.

آب بند بودن :

لوله‌های پلی اتیلن کاملا آب بندی شده اند و هیچگونه نشتی ندارند و نسبت به لوله‌های چدنی و PVC بهتر هستند. این مزیت موجب استفاده بهینه از آب شده است.

عمرمفید گسترده و هزینه کم تر نصب و نگهداری :

لوله‌های پلی اتیلن محصولی ایمن و با دوام برای زیر ساخت های لوله کشی است. بسته به کاربرد، طراحی و نصب، عمر این لوله ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده می شود که بسیار عالی است.

لوله‌های پلی اتیلن نصب و نگهداری کمتری نسبت به دیگر لوله‌های رایج دارند و هزینه کمی را در طول بازه مورد استفاده لازم دارند.

مقرون به صرفه :

لوله‌های پلی اتیلن با توجه به عمرطولانی، عدم نشت و خرابی و عدم نیاز به تعمیرات دوره ایی از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه می باشند.

لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی بدون نیاز به وسیله دیگری، به یک دیگر متصل می شوند، نیازی به خرید متصل کننده نیز ندارند. علاوه بر کاهش قیمت از نفوذ مواد خارجی به درون لوله جلوگیری می کند و برای لوله کشی آب آشامیدنی بسیار پر کاربرد و مناسب می باشند.

استحکام ضربه :

مقاومت بسيار بالاي لوله‌های پلی اتیلن در مقابل ضربه، نياز بکارگيري فشار هاي بالاتر لوله و اتصالات پلی اتیلن و خريداري تجهیزات ضد ضربه را منتفی مي‌کند. این خاصیت در پروژه‌ های بزرگ صنعتی باعث سهولت اجرا و کاهش بسیار زیاد هزینه ‌های اجرا می‌شود ضمن آن که ضایعات اجرا را به صفر کاهش می‌دهد.

ایمنی :

پلی اتیلن ماده ای ویسکوالاستیک است و تمامی ویسکوالاستیک ها در اثر گذشت زمان در دمای معمولی و فشار کم نیز تغییر شکل می دهند. خواص مکانیکی پلی اتیلن به سه عامل زمان، دما و فشار وابسته است و با تغییر هر یک تغییر شکل می دهد.

مقاوم :

لوله پلی اتیلن آبرسان در برابر مواد شیمیایی و محلول ها همچنین باز ها مقاوم است. پس می توان لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی را در مصارف دیگری علاوه بر انتقال آب شرب نیز بهره برداری کرد.

لازم به یادآوری است لوله‌های پلی اتیلن  پایپ ایران اگر در مسیر لوله کشی در محیطی اسیدی یا بازی قرار بگیرند، دچار هیچگونه مشکلی نخواهند شد.

روش های متنوع اتصال :

خطوط لوله پلی اتیلن در پروژه ‌ها‌ی مختلف نیاز به اتصالات پلی اتیلن دارند که این اتصالات با توجه به نوع پروژه متفاوت خواهند بود. ابعاد و اندازه اتصالات جوشي پلي اتيلن مي تواند طبق سفارشات مشتري توليد گردد و همچنين موارد مصرفي آن ها در فاضلاب و مواد شيميايي و اسيدي و نفتي و آبرساني تحت فشار بوده و با توجه به مقايسه با اتصالات چدني و فولادي بسيـار مقرون به صرفه مي‌باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های لوله‌های پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها قابلیت استفاده از اتصالات پلی اتیلن است. در تمام مصارف لوله‌های پلی اتیلن می توان از اتصالات پلی اتیلن نیز استفاده کرد. از طرفی در مواردی که نیاز به تغییر زاویه در لوله کشی است اتصالات پلی اتیلن کاربرد بسیار زیادی دارند. کاربرد اتصالات پلی اتیلن  با توجه به نوع پروژه می تواند متفاوت باشد.

در حالت کلی لوله‌های پلی اتیلن قابلیت رزوه، اتصال با فلنج، جوش گرمایی، چسبانیدن، اتصالات فشاری و … دارند و تنوع وسیعی را در ایجاد اتصال برای شرایط مختلف ایجاد می کنند.

جریان پذیری عالی :

از آن جایي که سطح درونی لوله و اتصالات پلی اتیلن صاف و زبری آن بسیار پایین است، سیالات درون آن جريان سريعی دارند و این به سبب ضریب زبری حدود ۰٫۰۰۷ لوله و اتصالات پلی اتیلن می ‌باشد.

خواص هیدرولیکی عالی :

لوله‌های پلی اتیلن در گروه لوله‌های با سطح صاف قرار دارند و همین امر موجب می شود کمترین انرژی را برای انتقال سیالات مختلف احتیاج داشته باشند.

خواص لوله پلی اتیلن

مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی

مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم های کربن می باشد که به هر اتم کربن آن دو اتم هیدروژن چسبیده است. پلی اتیلنی که تعداد زنجیره های جانبی آن کم و طول آنها کوتاه باشد، پلی اتیلن سنگین (پلی اتیلن خطی) نامیده می شود. در این حالت هیچ شاخه ای در مولکول وجود ندارد. پلی اتیلن خطی سخت تر از پلی اتیلن شاخه ای است، اما پلی اتیلن شاخه ای آسانتر و ارزانتر ساخته می شود. شکل این پلیمر کریستالی است. پلی اتیلن خطی محصول نرمالی با وزن مولکولی ۲۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ گرم است که آن را تحت فشار و دماهای نسبتاً پایین پلیمریزه می کنند. چگالی آن بین ۹۴۱/۰ تا ۹۶۵/۰ گرم بر سانتی متر مکعب است و آن را بیشتر به وسیله فرایند پلیمریزاسیون، که زیگلر ناتا نامیده می شود، تهیه می کنند. تفاوت های خواص پلی اتیلن نوع سبک و سنگین به اندازه ای زیاد است که کاربردهای آنها را کاملاً متفاوت می کند و می توان آنها را از دو خانواده گوناکون فرض کرد.

اولین کارخانه آزمایشی تولید پلی اتیلن با ظرفیت ۱۰ تن در ماه در اوایل سال ۱۹۵۴ در شهر فرانکفورت آلمان تاسیس گردید.در سال ۱۹۵۸ تولید جهانی پلی اتیلن به ۱۷۰۰۰ تن در سال و در سال ۱۹۶۲ میلادی به ۲۰۰ هزار تن در سال رسید و لایسنس‌های مختلف تولید پلی اتیلن در دما و فشار پائین در مناطق مختلف اروپا و آمریکا و ژاپن واگذار گردید. در حال حاضر در دنیا سالیانه حدود ۲۸ میلیون تن انواع پلی اتیلن تولید میشود که حدود ۴ میلیون تن از آن برای تولید انواع لوله پلی اتیلن به‌کار میرود.

یکی از اولین کاربردهای پلی اتیلن در تولید لوله‌های پلیمری بود زیرا مهندسان مدت‌ها به دنبال جایگزین مناسبی برای لوله‌های آهنی، چدنی، سفالی و بتنی بودند.به علت رشد سریع لوله‌های پلی اتیلنی موسسه IN آلمان یک گروه مطالعاتی را در سال ۱۹۵۷ تشکیل داد که با همکاری یکدیگر اولین استاندارد بین‌المللی لوله‌های پلی اتیلنی را در ژانویه سال ۱۹۵۹ به نام DIN8074/75  منتشر نمودند.

روند رو به رشد استفاده از مواد پلاستيکی و بطور خاص پلی اتيلن در صنعت مرهون خواص و مشخصات اين مواد و کاربردهای آن می باشد که باعث شده است در مدت زمان کوتاهی که از عمر آن می گذرد از پيشرفت چشمگيری در توليد و ميزان کاريری در صنايع مختلف را شاهد باشد.

در سالهای اخیر و پس از استفاده از لوله‌های تحت فشار پلی اتیلن در شبکه های مختلف آب و گاز کشور، مواردی مبنی بر ایجاد خسارت بر این لوله‌های در برخی استان ها مشاهده گردید. پس از تحقیق، علت صدمه دیدن لوله‌های پلی اتیلن، برخی جوندگان مانند موریانه تشخیص داده شده اند.

اين تخریب و تهاجم بسته به شرايط اقليمي كه لوله هاي پلي اتيلن در آن بكار گرفته مي شوند، متفاوت است. درواقع، جوندگان نه تنها بعلت استفاده از آب موجود در لوله‌های آبرسانی، بلکه به علت طعم مطلوب محصولات پلیمری نیز به سمت لوله‌های پلی اتیلنی جذب می شوند.

در شرايط خاص كاربرد به عنوان لوله هاي انتقال آب در برخی موارد حساس، میزان اين تهاجم بسيار خطرناك بوده و مي تواند سبب وقوع حوادث جبران ناپذيری شود.

چنین مشکلاتی در لوله‌های پلی ایتلن مصرفی در شبکه های انتقال آب و فاضلاب و با عنایت به گستردگی این شبکه ها در کشور، رفع معضل صدمه دیدن لوله ها توسط جوندگان در استانهای مختلف کشور از اهمیت و اولویت بالایی برخوردار می باشد.

برای حل این مشکل، یکی از ساده ترین راه ها برای لوله پلی اتیلن درحال استفاده، بهینه سازی خاک اطراف لوله به روشهای مختلف از جمله استفاده از موانع فیزیکی مانند توری و سنگریزه می باشد، اما بهتر آن است که از ابتدا و در حین تولید بتوان در جهت عدم آسیب پذیری لوله‌های پلی اتیلن در برابر عوامل خارجی نظیر جوندگان، گامی علمی برداشت و لوله‌هایی مقاوم در برابراین عوامل مخرب خارجی را تولید نمود.

برای تولید چنین لوله‌هایی، بايد به لوله هاي پلي اتيلن، افزودني هاي ضدجوندگان اضافه شود، اما اين كار داراي ابهامات و اشكالاتی می باشد. ابتدا آن كه تمامي افزودني هاي ضد جوندگان كه توسط مكانيزم هاي مختلف بر روي آن ها اثرگذاري دارند در بالك لوله يعني ناحيه ي مياني از ضخامت لوله به سبب سرعت سرمايش پايين در هنگام توليد، ايجاد نواحي فومي يا اسفنجي مي كنند. اين مسئله بر روي خواص فيزيكي و مكانيكي لوله تاثير منفي دارد. همچنین قيمت بسيار بالاي مواد ضد جوندگان كه توليد لوله‌های پلي اتيلن را عملا ً از نظر اقتصادي ناممكن مي سازد

كليد حل مشكلات فوق در فرايند توليد لوله هاي چندلايه نهفته است.در اين شرايط لايه ي خارجي لوله ها به ضخامت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ميكرون داراي مواد ضد جونده می شود.

مزيت اين سيستم در آن است كه لايه خارجي به محض خروج از قالب پس از عبور از كاليبراتور شروع به خنك شدن مي كند و سرعت خنك كاري در اين حالت از سينتيك اسفنجي شدن مواد ضدجونده بسيار سريع تر بوده و بدين سبب اين مواد را درجا در پوسته ي خارجي لوله منجمد مي سازد و آن ها را از نظر مكانيزم رهايش در موقعيت رهايش كنترل شده كه تابعي از قوانين انتقال جرم است قرار مي دهد. اين رهايش با سرعتي بسيار كم و در مدتي بسيار طولاني انجام مي شود.

تلفيق مواد ضدجونده با بستر پليمري ترموپلاستيك بر اساس مكانيزم كامپاندينگ می باشد و مواد ضدجونده توسط اين مكانيزم به فيلرهاي عامل دار شده،با ابعاد نانو توسط عوامل شيميايي متصل می شود وكامپاند گرديد. اختلاط مستربچ فوق با پلي اتيلن گريد لوله منجر به ايجاد يك كامپاند يكنواخت و يك فاز غني از مستربچ در پوسته ي كامپاند مي شود. مستربچ ساخته شده به مواد پلي اتيلن اضافه و به اكسترودر لايه ي خارجي خوراك دهي مي شود. بدین ترتیب لوله پلی اتیلن آبرسانی با خاصیت ضدجوندگی تولید مي گردد.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن

مشخصات فنی عمومی لوله‌های پلی اتیلن که باید مورد توجه پیمانکار و دستگاه نظارت قرار گیرد به شرح زیر می باشد :

 • لوله‌های پلی اتیلن از جمله لوله‌های ترموپلاستیک می باشد.
 • پلی اتیلن از پلیمریزاسیون اتیلن و اولفین به همراه دوده آنتی اکسیدان تهیه می شود.
 • پلــی اتــیلن بــه صــورت تجــاری در ســه نــوع، وزن مخصــوص کــم، وزن مخصــوص متوســط و وزن مخصوص زیاد در بازار عرضه می شود.
 • هرچه وزن مخصوص مواد پلی اتیلن زیاد تر باشد، مقاومت آن هم بیشتر اسـت. نـوع لولـه مناسـب از نظـر وزن مخصـوص بر اساس شرایط کاربرد انتخاب می شود.
 • لوله‌های پلی اتیلن در مقابل اثرات مواد شیمیایی مقاوم می باشند، لذا نیازی به پوشش خـارجی در مقابـل اثـرات خورنـدگی خاک و یا پوشش داخلی برای مقاومت در مقابل خورندگی آب (یا هر سیالی که از آن عبور می کند) ندارند.
 • برای تولید لوله‌های پلی اتیلن از دستگاه اکسترودر (Extruder) استفاده می شود. در این دستگاه بـه طـور خودکـار مـواد اولیه گرم و خمیری شکل شده و با فشار، از قالب مخصوص عبور کرده و پس از سرد شدن به صورت لوله از دستگاه خارج مـی شود.
 • حداقل شعاع انحناء مجاز برای جمع کردن و یا خم کردن لوله‌های پلی اتیلن ۵ برابر اندازه قطر آن ها می باشد.
 • لوله‌های پلی اتیلن با اندازه قطر خارجی آن ها شناخته می شوند.
 • به منظور استحکام بیشتر لوله‌های پلی اتیلن، در دهه ۷۰ میلادی لوله‌های PE80 و در اوایل دهه ۹۰ میلادی لوله‌هایPE100 با قابلیت های ممتاز تر نسبت به لوله‌های PE63  تولید و به بازار عرضه شدند.
 • لوله‌های PE100 مقاومت بسیار خوبی در برابر رشد سریع ترک از خود نشان می دهند. این مسئله خصوصـاً بـرای لوله‌های با قطر بالا تر باعث افزایش ضریب ایمنی می گردد.
 • ساختار مولکولی مواد پلی اتیلن PE80 و PE100 (پلی اتیلن سنگین) به گونه ای اسـت کـه مـی تـوان لولـه هـا را بـاکیفیت بسیار مطلوب تر به یک دیگر جوش داد.
 • توزیع وزن مولکولی گسترده و بلند در لوله‌های PE100 سـبب بهبـود فرآیند پـذیری شـده و لوله‌های تولیـدی دارای سطوح کاملاً صاف و صیقلی بوده و افت اصطکاک در آن ها به حداقل رسیده است.
 • بالا بودن ضریب خزش خمشی پلی اتیلن PE80 و PE100 باعث کـاهش ضـخامت جـداره لولـه و صـرفه جـویی در مصرف مواد اولیه و کاهش وزن لوله ها شده است.
 • باتوجه به میزان ضریب کشش مواد پلی اتیلن و بهبود آن در مواد PE60 و PE100 و اسـتحکام کـافی در برابـر فشـار ضربه ای، لوله‌های پلی اتیلن در برابر ارتعاشات زمین لـرزه و جابجـایی لایـه هـای خـاک بهتـرین مقاومـت را از خـود نشـان می دهند.
 • لوله‌های پلی اتیلن مقاومت بسیار بالایی در برابر اکثر مواد شیمیایی دارند. درجه مقاومت در مقابـل مـواد شـیمیایی و در نتیجه طول عمر مفید و مؤثر لوله‌های پلی اتیلن بستگی به غلظت، درجه حرارت و فشار مواد شیمیایی دارد.
 • لوله‌های پلی اتیلن خورده نمی شوند، زنگ نمی زنند، از ضخامت آن ها در مجاورت مواد شیمیایی کاسـته نمـی شـود و در مقابل جریان های الکتریکی مقاوم می باشند.
 • لوله‌های پلی اتیلن باعث رشد مواردی از قبیل آلگ ها و باکتری ها نمی شوند.
 • لوله‌های پلی اتیلن دارای مزیت برجسته مقاومت در برابر سایش است.
 • ضریب زبری لوله‌های پلی اتیلن کم بوده و این مسئله مزیت های هیدرولیکی را به دنبال دارد.

مزایا لوله پلی اتیلن

مزایای لوله پلی اتیلن

 • داراي طول عمر طولاني تر (۵۰ سال)
 • مقاومت بالا در محيط هاي اسيدي و قليائي و مواد شيميايي
 • مقاوم در برابر سايش و خوردگي
 • مقاومت بسيار عالي در مقابل زلزله و رانش هاي احتمالي زمين
 • افت فشار كمتر سيال در درون لوله هاي پلي اتيلني به علت ضريب اصطكاك پائين تر آن ها
 • بهداشتي بودن و قابل استفاده براي انتقال و توزيع آب آشاميدني
 • انعطاف پذيري بالا
 • وزن مخصوص پائين و خاصيت شناور بودن در آب دريا
 • پايداري كيفي و استحكام مكانيكي بالا تر
 • داراي خواص شيميائي، فيزيكي و مكانيكي برتر عليرغم چگالي و وزن پایين تر
 • حمل و نقل، بارگيري، باراندازي و بسته بندي به مراتب راحت تر به دليل وزن كمتر
 • امكان توليد و بسته بندي در طول هاي بيشتر
 • فراواني و در دسترس بودن انواع اصالات سازگار با لوله هاي پلي اتيلني
 • نصب و اجراي آسان تر و عدم نياز به تمهيدات جهت تعميرات و نگهداري آن ها
 • قابليت جوش آسان و ارزان لوله ها
 • استحكام مكانيكي بالاي محل هاي اتصال حاصل از جوش لوله ها

کاربرد های لوله پلی اتیلن

لوله‌های پلی‌اتیلن با توجه به مشخصات منحصر به فرد خود دارای کاربرد ‌های بسیار وسیعی در انتقال سیالات در پروژه‌ های بزرگ صنعتی می ‌باشند که می‌تواند این لوله ‌ها (لوله پلی اتیلن) را متمایز از دیگر لوله ‌ها کند. امروزه لوله‌های پلی اتیلن ایده ‌آل ‌ترین گزینه برای سیستم ‌های انتقال آب، فاضلاب شهری و صنعتی، لوله انتقال گاز، کاورینگ کابل، لوله‌های آتش نشانی و اطفاء حریق و بهترین انتخاب جهت انتقال آب دریا و دیگر کاربرد ها در آب های شور می ‌باشد.

دیگر کاربردهای لوله پلی اتیل

 • خطوط انتقال محصولات نفتی
 • خطوط سیالات در فرآیند های کارخانجات
 • خطوط آب سرد برای واحد های صنعتی ( پالایشگاه‌ ها،کارخانجات پتروشیمی و نیروگاه‌ ها )
 • شبکه‌ های اطفاء حریق و لوله‌های آتش نشانی
 • خطوط اصلی پر فشار
 • خطوط فاضلاب صنعتی
 • لوله پلی اتیلن در کشاورزی
 • شبکه توزیع آب
 • خطوط انتقال آب با سختی بالا و انتقال آب دریا
 • خطوط تزریق آب پر فشار
 • لوله لایروبی
 • قفس پرورش ماهی
 • خطوط تهویه مطبوع ( HVAC )لوله پلی اتیلن

 لوله پلی اتیلن کاربرد آن در صنایع  

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در پروژه ‌های آبرسانی :

لوله‌های پلی اتیلن یکی از پرکاربرد ترین انواع لوله ‌ها در تاسیسات شهری و خطوط انتقال آب می ‌باشند که در ۵۰ سال گذشته این کاربرد بسیار افزایش یافته است. لوله‌های پلی ‌اتیلن با توجه به عدم خوردگی و عدم رسوب گذاری می ‌توانند هزینه ‌های اجرا و تعمیر و نگهداری تاسیسات شهری را بسیار کاهش دهند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در انتقال فاضلاب و پساب ‌ها :

خوردگی، زنگ‌ زدگی و آلودگی خاک از مهم ترین دلائل جمع ‌آوری آب و فاضلاب‌ های صنعتی است. لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن با خواص ضد خوردگی و مقاومت در برابر انواع مواد شیمیائی راه حل مناسبی برای جمع آوری و انتقال سیالات فاضلابی است.

کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم اطفاء حریق نیروگاه ‌ها، پتروشیمی ‌ها و پالایشگاه ‌ها :

شرکت پایپ ایران با داشتن تجارب گران قدری که در تامین لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در پروژه‌ های آتش نشانی ها، نیروگاه ‌ها، پتروشیمی ‌ها و پالایشگاه‌ ها دارد می ‌تواند به عنوان برترین تامین کننده لوله و اتصالات پلی اتیلن، به کلیه پیمانکاران و کارفرمایان مشاوره فنی نیز ارائه دهد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در لایروبی :

لوله لایروبی پلی اتیلن از جدید ترین و پر کاربردی ترین نوع لوله‌های پلی اتیلنی می‌باشند. لوله‌های پلی اتیلن به دلیل داشتن مزایای فراوان و مقاومت بالای مکانیکی و شیمیایی بهترین انتخاب برای سیستم‌ های انتقال سیال در پروژه‌ های لایروبی می ‌باشند.

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در آب دریا :

از ابتدای دهه ۱۹۶۰ لوله‌های پلي اتيلنی به طور فزاينده ‌ای جهت كاربرد های دريایی مورد استفاده قرار گرفته اند. تخليه سيال، انتقال سيال از زير رودخانه يا درياچه و گرفتن آب شيرين و شور عمده‌ ترين كاربرد های لوله‌های پلي اتيلن در دريا می باشند. علاوه بر كاربرد های اصلي ذكر شده ممكن است در مواردی همچون خطوط لوله موقت شناور روی سطح آب و نصب بر روی زمين ‌های با تلاقی استفاده گردد.

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در کاورینگ کابل و فیبر های نوری :

لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن پایپ ایران در کاورینگ کابل های برق , مخابرات و فیبر های نوری باعث کاهش هزینه‌ های اجرا و سرعت نصب و راه ‌اندازی این خطوط می ‌شود. با توجه به مزایای لوله و اتصالات پلی اتیلن پایپ ایران بهترین گزینه برای استفاده در کاورینگ کابل در پروژه‌ های کوچک و بزرگ صنعتی می ‌باشد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در گازرسانی :

امروزه، بیش از ۹۰ ٪ از لوله‌های نصب شده برای توزیع صنعت گاز طبیعی در آمریکا و کانادا از لوله‌های پلی اتیلن ( پلیمری ) استفاده شده است، که ۹۹ درصد از آن ها از جنس پلی ‌اتیلن می ‌باشند. با توجه به مشخصات گاز طبیعی استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در سیستم ‌های انتقال گاز یکی از اولین کاربرد های این لوله در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می ‌باشد.

قیمت لوله پلی اتیلن

کاربرد لوله پلی اتیلن در معدن :

لوله و اتصالات پلی اتیلن در خطوط دوغاب، گودال و آبگیری معدن، حمل و نقل و آب، شستشوی ذغال سنگ و مواد شیمیایی در عملیات معدن استفاده می ‌شود. لوله و اتصالات پلی اتیلن پایپ ایران در سخت‌ ترین شرایط عملیاتی معادن سراسر ایران و منطقه کارایی خود را به اثبات رسانده است و کاربرد های معدنی و صنعتی برای لوله و اتصالات پلی اتیلن پایپ ایران تقریبا بی حد و حصر است و می‌ توان جهت انتقال طیف وسیعی از سیالات و مواد شیمیایی از آن ها استفاده نمود.

کاربرد لوله پلی اتیلن در فرودگاه :

مسیر کابل های برق و تلفن و سیستم‌ های ارتباطی، تاسیسات و سیستم انتقال آب، مدیریت، انتقال و جمع ‌آوری فاضلاب و آب باران از جمله زیر ساخت ‌هایی است اجرای آن ها با روش ‌های سنتی زمان بر و پر هزینه می ‌باشد. لوله‌های تک جداره و لوله‌های دوجداره کاروگیت پلی اتیلن‌، اتصالات پلی اتیلن و انواع منهول‌ های پلی اتیلن پایپ ایران راه کاری مدرن، بادوام، کم هزینه و مقاوم می ‌باشند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در راه‌آهن و قطار شهری :

لوله‌های پلی اتیلن (HDPE Pipe) جایگاه خود را در صنعت راه‌ آهن به دست آورده ‌اند و دامنه‌ی کاربرد انواع لوله‌های پلی اتیلن به سرعت در حال افزایش می ‌باشد. هر چند مزایای بالا تمام مزایای لوله‌های پلی اتیلن نمی ‌باشد و عایق بودن لوله‌های پلی اتیلن در برابر جریان‌ های ولگرد الکتریسته نیز از دیگر مزایای این لوله‌های می‌ باشد که این لوله ‌ها را به انتخابی ایده ‌آل جهت پروژه ‌های قطار های برقی بدل کرده است .

کاربرد‌ لوله پلی اتیلن در محل‌های دفن زباله :

امروزه محل‌ های دفن بهداشتی زباله نیاز به مواد و مصالحی با عملکرد ثابت و بلند مدت دارند. پایپ ایران مجموعه کامل محصولاتی از انواع لوله‌های پلی اتیلن ( لوله تک‌جداره، لوله دوجداره، لوله زهکش، لوله‌های شیار‌دار و … ) جهت استفاده در مناطق دفن زباله‌ های بهداشتی تولید و ارائه می ‌کند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در کشاورزی :

دوام و استحکام بالا، نصب آسان، کم هزینه بودن، عمر طولانی، سبک بودن، انعطاف پذیری بالا،  مقاوت در برابر اشعه نور خورشید، مقاومت در برابر خوردگی، بهداشتی بودن و غیر سمی بودن و تنوع بالا در سایز و اندازه، تنها برخی از مزایای لوله‌های پلی اتیلن می ‌باشد که کشاورزان و دست‌اندرکاران را به استفاده از لوله‌های پلی اتیلن ترغیب می‌کند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در انتقال کود و سموم کشاورزی :

تقربیا در تمامی مزارع و گلخانه ‌های جهان، لوله‌های پلی اتیلن به شکلی مورد استفاده قرار گرفته است. از سایز های بزرگ این لوله‌ ها می‌ توان در انتقال آب‌ پر فشار و در شبکه‌ ی تقسیم آب استفاده نمود و در نهایت برای آبیاری گیاهان و زمین ‌های کشاورزی از سایز‌ های کوچک و ریز استفاده کرد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در زهکشی :

زهکشی در کل برای جمع آوری و مدیریت آب ‌های سطحی و زیر سطحی انجام می ‌شود و در ساختار شهری ( بزرگ راه‌ ها، خیابان‌ ها، زمین های ورزشی، پارک ها، فضا های سبز و معابر شهری )، زمین‌ های کشاورزی و حتی حیاط خانه‌ ها کاربرد دارد و باید جدی گرفته شود. با توجه به محلی که باید زهکشی انجام شود لوله، اتصالات و شیوه‌ی اجرای سیستم زهکشی متفاوت خواهد بود و لوله‌های مختلفی برای انجام آن ها نیاز می ‌باشد.

لوله پلی اتیلنی فشار قوی

کاربرد لوله پلی اتیلن در هوارسانی :

هوارسانی و تهویه در ساختمان ‌ها، پروژه‌ های عمرانی و تونل ‌ها امری ضروریست که باید بتوان آن ها را سریع اجرا نمود و در سریع ‌ترین زمان ممکن مکان آن ها را عوض کرد و به طول آن ها افزود و یا کم کرد و در انتهای پروژه خیلی سریع از محل پروژه جمع ‌آوری کرد.

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن در سیستم لوله کشی کشتید‌ها و صنایع دریایی :

استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در بخش‌ های مختلف سیستم لوله ‌کشی در ساخت و باز سازی کشتی ‌ها، قایق ‌های مسافرتی و تفریحی، ناوگان ‌های دریایی، سازه‌ های دریایی و سکو های دریایی می ‌تواند به بازدهی و بهره برداری بالا تر از انتظار سیستم ‌هایی منجر شود که جهت تکمیل آن ها از لوله‌ و اتصالات پلی اتیلن استفاده شده است.

کاربرد لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف :

لوله‌های پلی اتیلن با دارا بودن خواص اولیه مکانیکی عالی به عنوان انتخاب اول و اید‌ال جهت اجرای پروژه ‌های گرمایش از کف بدل شده است. لوله پلی اتیلن گرمایش از کف از دو مدل پلی اتیلن PEX  و PE-RT تولید می‌شود.

کاربرد لوله پلی اتیلن در کاورینگ خطوط انتقال محصولات نفتی :

جهت به حداکثر رساندن عمر و قابل اطمینان نمودن خطوط لوله‌های فولادی انتقال نفت، گاز از لوله‌های پلی اتیلن جهت پوشش و کاور نمودن لوله‌های فولادی استفاده می ‌شود. کاربرد لوله‌های پلی اتیلن جهت پوشش و کاور نمودن لوله‌های فولادی نه تنها از لوله‌های فولادی در برابر تهدیدات محافظت می‌کند، بلکه سطح عملکرد حفاظتی را نیز ارتقا داده و باعث طول عمر بالا و بازدهی حداکثری خطوط لوله‌های فولادی می ‌گردد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در تزریق سیمان و بتن و در پی ساختمان‌ ها :

سبکی جریان پذیری عالی، سرعت و راحتی در نصب و راه ‌اندازی، انعطاف پذیری تعداد محدودی از مزایای لوله‌های پلی اتیلن می ‌باشد که این لوله‌ ها را به انتخاب اول پیمانکاران و مجریان پروژ‌ه‌ های عمرانی جهت تزریق سیمان، پی ریزی و بتن ریزی در ساختمان ها بدل کرده است.

لوله پلی اتیلن در بخش ورزشی ( آبیاری و جمع ‌آوری آب‌ های اضافی زمین ‌های ورزشی فوتبال و گلف و … ) :

در دنیای پر هیاهو و پر سرعت این دوران و استفاده روز افزون از فضاهای مدرن موجب شده است که زیر ساخت‌ های تاسیساتی این مکان ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار باشد. آبرسانی، زهکشی، انتقال فاضلاب، سیستم گرمایش و سرمایش، هوارسانی و … برخی از نیاز های تاسیساتی این مجموعه ‌ها می ‌باشد که به وسیله‌ لوله‌های پلی اتیلن تامین و اجرا می ‌گردد.

لوله پلی اتیلن در فضای سبز شهری ( آبیاری و جمع‌آوری آب ‌های اضافی و آب ‌نما ها ) :

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل دارا بودن عمر بالای ۵۰ سال و هزینه تعمیر و نگهداری پائین و سریع انتخابی ایده‌ آل برای پروژه‌ های شهری می ‌باشد که پروژه‌‌ ها باید در سریع ترین زمان ممکن به روشی امن اجرا گردند. شبکه آبرسانی، انتقال فاضلاب و سیستم زهکشی فضاهای سبز شهری از بخش هایی از فضا های زندگی امروزه شهر نشینان است که اوقات فراغت خود را در آن ها سپری می‌ کنند و این فضا ها باید از نظر امکانات رفاهی از درجه‌ ی بالایی برخوردار باشند.

انواع لوله تک جداره و کاربرد های آن

لوله تک جداره   

لوله تک جداره و اتصالات پلی اتیلن با خواص ضد خوردگی و مقاومت در برابر انواع مواد شیمیایی راه حل مناسبی برای جمع آوری و انتقال سیالات فاضلابی می باشد.

موارد کاربرد لوله تک جداره در انتقال فاضلاب بسیار افزایش یافته است به طوریکه سيستمهای انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله تک جداره، منهول ها، راکتورهای تصفيه که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آنها جاري شده و به مکان مشخصی منتقل مي شود.

سیستم‌های فاضلاب برای جمع آوری آب‌های سطحی و یا فاضلاب‌های صنعتی در مجتمع‌های بزرگ صنعتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چون نفوذ سیالات به عمق خاک می‌تواند ضربه جبران ناپذیری به پایه‌ها و تاسسیات زیر زمینی را وارد نماید.

لازم به کر است با وجود باکتريهاي بي هوازي در فاضلاب و فعاليت آنها، ترکيبات خورنده و بدبويی نظير گاز هيدروسولفور تشکيل مي شود که می بایست طراحي دقيق مهندسي براي خطوط انتقال فاضلاب را موجب مي شود.

لوله پلی اتیلن تکجداره

لوله پلی اتیلن تک جداره گازرسانی

کاربرد لوله تک جداره در گازرسانی و انتقال گاز به دهه ی ۵۰ ميلادي در پروژهاي گازرساني آمريكا بر می گردد.

پلي‌‌اتيلن‌ نوعي پليمر است، با فرمول  C2H4- C2H4-C2H4  شناخته مي‌شود. امروزه در برار مشخصات گاز طبیعی استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در سیستم‌های انتقال گاز یکی از پرکاربرد ترین استفاده از اين لوله‌ها در اكثر‌ كشورها معمول شده است قابل ذکر است در ايران برای گازرسانی شهرها و روستاهای جدید، از لوله‌های پلي‌اتيلن استفاده می شود

امروزه  بیشتر لوله کشی های سیستم های گازرسانی از جنس پلی اتیلن می باشد، با توجه به مشخصات گاز طبیعی استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در سیستم های انتقال گاز یکی از اولین کاربرد های این لوله می باشد. از سری کاربرد های لوله تک جداره پایپ ایران می توان به گودال و آبگیری معدن ها و لوله تک جداره در مسیر فرودگاه برای مسیر کابل کشی های تلفن و سیستم های ارتباطی، جمع آوری آب باران استفاده نمود

برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن گاز از از روش الکتروفیوژن در اتصال و جوشکاری استفاده می شود بطوریکه در اتصال از اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن و در جوشکاری از جوشکاری الکتروفیوژن استفاده می گردد لازم به ذکر است در گازرسانی ها فقط از روش الکتروفیوژن استفاده می شود. مكانيزم‌ اصلی جوشكاري به اين صورت است كه محل جوش و اتصالات‌ حرارت داده مي‌شوند و اين حرارت سبب نرم و خميری شدن لوله اتصال‌ شده و پس از سرد شدن كامل به هم چسبيده به طوري كه لوله و اتصال يكی مي‌شوند. اين حرارت ‌در روش الكتروفيوژن به وسيله دستگاه الكترو‌فيوژن و اتصالات‌ خاص اين روش توليد مي‌شود

لوله‌های پلی اتیلنی به دلیل عدم خوردگی و عدم رسوبگذاری باعث گردیده است که هزینه های اجرا و تعمیر و نگه داری تاسیسات شهری بسیار کاهش پیدا کند، استفاده از لوله تک جداره چیزی بیش از ۵۰ سال است که در تاسیسات شهری و خطوط انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله پلی اتیلن آب رسانی

لوله‌های پلی اتیلن در آبرسانی

در خطوط لوله آبرسانی و انتقال آب، لوله‌های پلی‌اتیلن که با اتصالات جوشی بهم وصل می‌شوند یکی از مطمئن ترین روش‌های اتصال در خطوط لوله می‌باشد اگر جوشکاری صحیح انجام شود نشتی نخواهد داشت. در سال های اخیر لوله‌های پلی اتیلن جایگزین لوله‌های فولادی و چدنی سابق شده اند

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل عدم خوردگی و عدم رسوبگذاری باعث گردیده است که هزینه های اجرا و تعمیر و نگه داری تاسیسات شهری بسیار کاهش پیدا کند، استفاده از لوله تک جداره چیزی بیش از ۵۰ سال است که در تاسیسات شهری و خطوط انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد

لوله‌های پلی اتیلن تک جداره PE100 و PE80 لوله‌های پلی اتیلن در سیستم های آب شرب هم کاربرد به سزایی دارند. توجه به مزایای بسیار قابل توجه این نوع لوله‌ها باعث شده است مجریان پروژه‌های آبرسانی لوله‌های پلی‌اتیلن را به عنوان جایگزین لوله‌های فلزی و بتنی قرار دهند.

لوله تک جداره زهکشی

زهکشی فرآیند خارج کردن آب سطحی اضافی و مدیریت آب‌های زیرزمینی کم عمق از طریق نگه داشت، انتقال و مدیریت کیفیت آب برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی استو در ادامه با گسترش فضاهای زندگی شهری و روستایی انجام زیرساخت‌های مهندسی به شیوه‌های مدرن و امروزی از ارکان مدیریت و حفظ منابع می‌باشد. زهکشی یکی از زیرساخت‌هایی است که از دوران باستان تا به امروز به شیوه‌های مختلف انجام شده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

به لحاظ آب و هوای نقاط مختلف میهن عزیزمان با افزودن مواد خاص، مقاومت و استحکام این لوله ها نسبت به شرایط جوی کشور افزایش یافته است. لوله‌های زهکش پایپ ایران به صورت کلاف‌های خرطومی مشبک و غیر مشبک تولید می‌شوند که طول کلاف‌ها و تعداد سوراخ‌ها در هر ردیف بر حسب سفارش قابل تغییر می‌باشد

بارزترین کاربرد لوله‌های زهکشی

در زمین های کشاورزی که به دلایلی شور یا قلیایی می باشند

در زمین های ورزشی و تفریحی مانند پارک ها و بوستان ها

و از همه مهم تر در اراضی کشاورزی در جهت خارج کردن آب اضافی حاصل از بارندگی یا آبیاری

لوله‌های پلی اتیلن در کشاورزی

لوله تک جداره امروزه در کشاورزی کاربردهای بی شماری دارد، مقاوم بودن در برابر خوردگی، سبک بودن، انعطاف پذیری مقاوت در برابر اشعه نور خورشید

لوله تک جداره کشاورزی در جهت صرفه جویی و مصرف بهینه آب در کشاورزی با روش‌های مدرن آبیاری فراوانی که بوجود آمده است. انتقال و کنترل آب به‌ وسیله ی لوله‌های پلی اتیلن و انجام

برخی از سیستم‌های مدرن آبیاری مانند: آبیاری قطره‌ای، آبیاری بوسیله نوار آبیاری، آبیاری بارانی آبیاری موضعی آبیاری تحت فشار

مزایای لوله‌های پلی اتیلنی در کشاورزی

بهره‌وری بی نهایت از تجهیزات و کارکنان با توجه به نصب و راه‌اندازی آسان لوله‌های پلی اتیلن

کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم آبیاری و آبرسانی

کاهش هزینه‌های مرتبط به سیستم‌های نصب و راه‌اندازی و مدیریت آبیاری

افزایش حجم و فشار انتقال آب، به محصولات کشاورزی به صورت کاملا کنترل شده

کاهش از دست دادن آب و یا نشت آب در مقایسه با سیستم‌های لوله کشی سنتی

لوله پلی اتیلن

کاربرد لوله تک جداره در آتشنشانی

لوله تک جداره و اتصالات پلی اتیلن در اجرای پروژه‌های بزرگ اطفاء حریق (آتش نشانی) برای تامین آب سال‌هاست که به عنوان بهترین گزینه مورد استفاده پیمانکاران و مجریان سیستم‌های آتش نشاني قرار گرفته است

لوله کشی سیستم آتش نشانی از لحاظ اهمیت بالای ایمنی مجتمع های بزرگ صنعتی نیروگاه ها پتروشیمی ها دارای مشخصات منحصر بفردی می باشد که سیستم آتشنشانی را آماده به کار نگه میدارد و در زمان اتفاق حادثه جلو خطرات بیشتر را می گیرد.

لوله‌های پلی اتیلن دارای ضریب کشش بالا و همچنین مقاومت بالا در برابر فشار می باشند. به علت سطح داخلی کاملا صاف دارای کمترین اصطحکاک  هستند و ویژگی خاص دیگر لوله‌های پلی اتیلن پایپ ایران فرایند نصب آن بسیار ساده است لوله و اتصالات به روش جوش دستی و با سرعت زیاد می باشد، مقاوم در برابر خوردگی و از بهترین مواد اولیه پلی اتیلن با گرید تجاری PE100  به رنگ مشکی تولید می شوند.

انواع لوله‌های آتش نشانی عبارتند از

لوله‌های نواری یا پارچه ای

لوله‌های پلیمری (پلاستیکی)

لوله‌های خرطومی

لوله‌های فلزی

مزایای لوله‌های پلی اتیلن در سیستم آتشنشانی

نرم با ضریب  اصطکاک پایین

وزن سبک

سازگاری با اب های اسیدی

انعطاف پذیر بودن

مقاومت در برار خراشیدگی و ضربه

تعمیرات و نگهداری کم هزینه

مقاومت بالا در برابر اشعه فرا بنفش خورشید

لوله پلی اتیلن لایروبی

لوله لایروبی  پلی اتیلن

لوله لایروبی پلی اتیلن پایپ ایران طیف وسیعی از پروژه های تالایروبی احیای زمین، آبگیری از رودخانه ها و برکه ها، ترمیم دریاچه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله‌های پلی اتیلن به لحاظ مزایای بسیار و مقاومت مکانیکی و شیمیایی بسیار بالا در مقابل شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب و بی اثر بودن نمک دریا و مواد شیمیایی بر لوله‌های پلی اتیلن، لوله پلی اتیلن لایروبی پایپ ایران را به لوله‌های با کیفیت تبدیل کرده است.

انواع لوله پلی اتیلن :

انواع لوله پلی اتیلن در سایز های مختلفی تولید می شوند که به شرح زیر می باشند :

لوله پلی اتیلن سایز ۱۶ میلی متر

معمولا از لوله پلی اتیلن سایز ۱۶ میلی متر در سیستم آبیاری قطره ای استفاده می کنند. همچنین این لوله مناسب برای محصولات گلخانه ای بوده و اتصالاتی همچون قطره چکان را به راحتی می توان به آن متصل نمود.

اتصال پیچی و جوش یکی از روش های اتصال این نوع لوله با سایر لوله ها و اتصالات می باشد.

لوله پلی اتیلن سایز ۱۶ در سیستم های آبیاری دوام طولانی دارد و هزینه ی کمتری را به کشاورزان تحمیل خواهد کرد. کوچک ترین سایز لوله‌های پلی اتیلن سایز ۱۶ میلی متر می باشد.

لوله پلی اتیلن سایز ۲۰ میلی متر

در صنعت تولید لوله، لوله پلی اتیلن سایز ۲۰ میلی متر به لوله ی تک جداره شهرت دارد که در انواع سیستم های آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد. لوله‌های پلی اتیلن سایز بیست همچنین در فشار های حداقل ۶ بار تا حداکثر ۴۰ بار تولید می گردند که بستگی به فشار آب درون لوله می بایست انتخاب گردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۲۵ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۲۵ میلی متر در کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری تولید و جهت استفاده در باغات و سیالات کم حجم در فشار کاری ۱۰ و ۱۶ بار تولید و عرضه میگردند. این لوله ها عمدتا توسط رابطهای پلی اتیلن به یکدیگر متصل میگردند و استحکام و آببندیه بالایی دارند.

لوله پلی اتیلن سایز ۳۲ میلی متر

لوله پلی اتیلن ۳۲ میلی متر عموما جهت سیالات با دبی کم و در باغات و کشاورزی و صنایع وابسته مورد استفاده قرار میگیرند لوله‌های پلی اتیلن ۳۲ میلی متر را در کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری بسته به نیاز مشتری میتوان تهیه نمود.

لوله‌های پلی اتیلن ۳۲ میلی متر را میتوان در فشار های ۶ _۱۰ _۱۶ و  تا ۳۲ بار تهیه کرد.

لوله پلی اتیلن سایز ۴۰ میلی متر

لوله‌های تکجداره ۴۰ میلی متر را میتوان در فشارهای کاری ۶ الی ۳۲ بار در ابعاد شاخه و کلاف به صورت شاخه های ۶ متری و یا کلافهای ۱۰۰ الی ۱۵۰ متری تهیه و تولید نمود این لوله ها عموما دارای دبی کم میباشند  در صنایع کشاورزی جهت انتقال آب میتوان از این لوله ها استفاده بهینه را برد.

لوله پلی اتیلن سایز ۵۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۵۰ میلی متر را میتوان در فشارهای کاری بین ۵ الی ۳۲ بار تولید و عرضه نمود.

لوله‌های پلی اتیلن ۵۰ میلی متر دارای دبی کم میباشند به طوری که در باغات و کشاورزی میتوان از این لوله  به تناوب استفاده نمود عمده ی مصارف این لوله ها را میتوان در کشاورزی و آبرسانی خلاصه نمود.

لوله پلی اتیلن سایز ۶۳ میلی متر

یکی از پر کاربردترین سایزهای لوله پلی اتیلن سایز ۶۳ میلیمتر است که در اکثر پروژه ها مورد استفاده قرار میگیرد لوله‌های پلی اتیلن ۶۳ میلیمتر را میتوان در فشارهای کاری ۵ بار الی ۳۲ بار تولید و عرضه نمود .لوله‌های پلی اتیلن ۶۳ میلیمتر را در شاخه های ۶ متری و کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری مورد استفاده قرار داد.

لوله پلی اتیلن سایز ۷۵ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۷۵ میلیمتر از انواع لوله‌های پلی اتیلن میباشند که جهت آبرسانی و کشاورزی در کلیه مقاطع صنعتی و آبخیزداری مورد استفاده قرار میگیرند لوله‌های پلی اتیلن ۷۵ میلیمتر را میتوان در فشارهای کاری ۵ بار الی ۲۵ بار تولید نمود .این لوله ها درشاخه های ۶ متری و کلافهای ۱۰۰ و ۱۵۰ متری تولید میگردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۹۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۹۰ میلیمتر از انواع لوله‌های پلی اتیلن هستند که جهت انتقال سیالات با ماهیت آب و گاز مورد استفاده قرار میگیرند این لوله ها در فشار های کاری ۵ بار الی ۲۵ بار تولید میگردند نوع فشار در لوله‌های پلی اتیلن بستگی به نوع مصرف در پروژه ها دارد.

لوله پلی اتیلن سایز ۱۱۰ میلی متر

معمولا لوله‌های پلی اتیلن سایز ۱۱۰ میلی متر را جزو لوله‌های پر کاربرد در صنعت کشاورزی و خطوط آبرسانی می دانند که با مواد پلی اتیلن سخت تولید می گردد. فشار های مختلف در تولید لوله ی پلی اتیلن سایز ۱۱۰ بسته به کاربرد آن تغییر می کند.

لوله پلی اتیلن سایز ۱۲۵ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۱۲۵ میلیمتر از انواع لوله‌های پلی اتیلن میباشند که جهت انتقال آب با دبی متوسط مورد استفاده قرار میگیرند فشار کاریه تعریف شده برای این لوله ها ۵ الی ۲۵ بار میباشد و در کلافهای ۵۰ و ۱۰۰ متری تولید و عرضه میگردند عمده مصارف این لوله ها در انتقال آب شب و کشاورزی میباشد.

لوله پلی اتیلن سایز ۱۴۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۱۴۰ میلیمتر از کمترین بار مصرف در میان سایزهای لوله پلی اتیلن را دارا میباشند.

لوله‌های پلی اتیلن ۱۴۰ میلیمتر در فشار کاریه ۶ اتمسفر الی ۲۵ اتمسفر در ابعاد ۶ و ۱۲ متری تولید میگردند. ضمن اینکه این لوله ها جهت انتقال آب با سیال متوسط در اتمسفرهای ذکر شده تولید و ارائه میگردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۱۶۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۱۶۰ میلیمتر از انواع لوله‌های پلی اتیلن با دبی نسبتا متوسط میباشند که جهت انتقال سیالات با ماهیت مایع مورد استفاده قرار میگیرند. لوله‌های پلی اتیلن ۱۶۰ میلیمتر در فشارهای کاریه ۵ الی ۲۵ بار تولید میگردند و از انواع لوله‌های پر مصرف در انتقال آب به شمار میروند متراژ تعریف شده در این لوله ها ۶ و ۱۲ متر میباشد که بسته به سفارش خریدار تولید میگردد.

لوله پلی اتیلن سایز ۱۸۰ میلی متر

لوله‌های تکجداره ۱۸۰ میلیمتر از انواع کم مصرف لوله‌های پلی اتیلن میباشند که در فشار کاریه ۵ الی ۲۵ بار تولید میگردند .این لوله ها عموما جهت انتقال سیالات مایع مانند آب در فشارهای ذکر شده مورد استفاده قرار میگیرند ضمن اینکه متراژ لوله‌های پلی اتیلن در شاخه در این لوله ها ۶ و ۱۲ متر میباشند که بنا به درخواست خریدار قابل تولید میباشند.

لوله پلی اتیلن سایز ۲۰۰ میلی متر

از لوله‌های پلی اتیلن سایز ۲۰۰ بیشتر در تجهیزات آبیاری استفاده می شود. استفاده از لوله‌های پلی اتیلن سایز ۲۰۰ میلی متر در کشور به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند برای سیستم های آبیاری توسعه یافته است. لوله‌های پلی اتیلن۲۰۰ پایپ ایران در فشارهای کاریه ۵ الی ۲۵ بار تولید و عرضه میگردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۲۲۵ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۲۲۵ میلی متر از انواع لوله‌های پلی اتیلن میباشند که جهت مصارف آبرسانی از فشار کاریه ۵ بار الی ۲۵ بار تولید و عرضه میگردند. لوله‌های پلی اتیلن ۲۲۵ میلیمتر در شاخه های ۶ و ۱۲ متری بسته به نیاز مشتری تولید و عرضه میگردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۲۵۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۲۵۰ میلیمتر از انواع پر مصرف لوله‌های پلی اتیلن میباشند که جهت انتقال سیالات با ماهیت غیر اسیدی و مایع مورد استفاده قرار میگیرند و در فشارهای کاری ۵ الی ۲۵ بار تولید و عرضه میگردند. لوله‌های پلی اتیلن ۲۵۰ میلیمتر ایران در ابعاد ۶ و ۱۲ متری بسته به نیاز مشتری تولید میگردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۲۸۰ میلی متر

لوله‌های تکجداره ۲۸۰ میلیمتر از اقبال کمتری نسبت به دیگر سایزها در فروش لوله‌های پلی اتیلن برخوردار میباشند چرا که سایز ۲۸۰ جهت مصارف خاص و به صورت موردی مورد استفاده قرار میگیرند. لوله‌های پلی اتیلن ۲۸۰ میلیمتر پایپ ایران در فشارهای کاریه ۵ الی ۲۵ بار متناسب با نیاز پروژه در شاخه های ۶ و ۱۲ متری مورد استفاده قرار میگیرند.

لوله پلی اتیلن سایز ۳۱۵ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۳۱۵ از انواع لوله‌های پلی اتیلن با دبی بالا میباشند که در فشارهای کاریه ۵ الی ۲۵ بار تولید و مورد استفاده قرار میگیرند .لوله‌های پلی اتیلن ۳۱۵ میلیمتر پایپ ایران را در شاخه های ۶ و ۱۲ متری متناسب با نیاز خریدار میشود تولید نمود.

لوله پلی اتیلن سایز ۳۵۵ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۳۵۵ میلیمتر نیز از دیگر سایزهای کم بار و مصرف میباشند که جهت انتقال سیالات با ماهیت مایع و غیر اسیدی مورد استفاده قرار میگیرند .لوله‌های پلی اتیلن ۳۵۵ در فشار های کاریه ۵ الی ۲۵ اتمسفر و در شاخه های ۶ و ۱۲ متری تولید میگردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۴۰۰ میلی متر

یکی از سایز های پر کاربرد در لوله‌های تکجداره سایز ۴۰۰ میلی متر بوده که بیشترین کاربرد آن در سیستم های آبرسانی شهری و فاضلابی خواهد بود.

در لوله پلی اتیلن سایز ۴۰۰ همچنین فشار ۶، ۱۰ و ۱۶ اتمسفر قابل تحمل است و اغلب جنس این نوع لوله از پلی اتیلن سخت می باشد.

لوله پلی اتیلن سایز ۴۵۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۴۵۰ میلیمتر از انواع دیگر لوله‌های پلی اتیلن میباشند که جهت انتقال آب در دبی بالا مورد استفاده قرار میگیرند .لوله‌های پلی اتیلن ۴۵۰  میلیمتر را میتوان در فشارهای کاریه ۵ الی ۲۵ بار یا اتمسفر و در شاخه های ۶ و ۱۲ متری تولید و عرضه نمود.

لوله پلی اتیلن سایز ۵۰۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۵۰۰ میلیمتر نیز از مهمترین و بیشترین بار مصرف در بین لوله‌های سایز بالا در پلی اتیلن برخوردار میباشند این لوله ها در فشارهای کاریه ۵ الی ۲۰ بار متناسب با نیاز مشتری و پروژه تولید و در شاخه های ۶ و ۱۲ متری عرضه میگردند.

لوله پلی اتیلن سایز ۵۶۰ میلی متر

لوله‌های پلی اتیلن ۵۶۰ میلیمتر از انواع لوله‌های مصرفی در بین لوله‌های تکجداره پلی اتیلن میباشند که جهت انتقال سیالات با ماهیت مایع و غیر اسیدی مورد استفاده قرار میگیرند این لوله ها در ابعاد ۶ و ۱۲ متری و فشار کاریه ۵ الی ۲۰ بار تولید و عرضه میگردند.

لوله پلی اتیلن پایپ ایران

مشخصات لوله پلی اتیلن :

 • وزن کم و سهولت در حمل و نقل
 • مقاوم در برابر حرارت تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در برابر برودت تا ۷۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در مقابل فشار بالا تا ۱۶ اتمسفر
 • سهولت در نصب
 • مقاوم در مقابل ضربه
 • مقاوم در مقابل انواع مواد شیمیایی
 • دارای اتصالات متنوع
 • ضمانت کیفیت و مرغوبیت جنس تولیدی
 • مقاوم در مقابل تاثیر اشعه آفتاب و اوزون

روش نصب لوله پلی اتیلن به منظور انتقال آب

نصب لوله پلی اتیلن در شبکه های انتقال آب به دو صورت سطحی و دفنی انجام می شود که  هر دو روش نصب برای انواع لوله ها کاربرد دارند اما نکته مهم این است که در مورد پروژه های شهری و روستایی در محدوده وسیع، نصب لوله آبرسانی به صورت سطحی امکان پذیر نیست؛ اکثر این لوله ها به روش دفنی در خطوط لوله نصب می شوند.

شیوه نصب لوله پلی اتیلن آبرسانی در حالت دفنی، شامل آماده سازی بستر نصب، قرار دادن لوله پلی اتیلن در کانال حفر شده و پوشاندن کانال می باشد. هر یک از مراحل باید مطابق با استانداردهای نصب و حفاری اجرا شوند، در غیر این صورت راندمان خط لوله کشی کاهش می یابد.

حفاری ترانشه برای نصب دفنی لوله پلی اتیلن آبرسانی مطابق با استاندارد ASTM D-2321 انجام می شود. عواملی نظیر موقعیت جغرافیایی زمین، مکانیک خاک، عمق ترانشه، ابعاد لوله و نوع خاک اثر مهمی بر نصب دفنی لوله پلی اتیلن دارند.

پس از حفر کانال، کف بستر با شن دانه بندی شده پوشانده می شود. برای لوله‌های بزرگ، ابتدا یک پایه داخل کانال قرار داده می شود؛ سپس لوله ها بر روی این پایه ها در داخل ترانشه ثابت می شوند؛ پس از استقرار لوله ها در جای خود، پایه ها حذف شده و روس لوله ها با خاک مناسب پوشانده می شود.

در روش سطحی نصب لوله پلی اتیلن آبرسانی، ابتدا باید سطح لوله ها تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و یا چربی باشد. در مرحله بعد، لوله ها باید مطابق با استانداردها، در ابعاد مناسب برش داده شده و در صورت لزوم به یکدیگر جوش داده شوند. در روش نصب سطحی، ترانشه هایی که به عنوان بستر لوله ها حفر می شوند، با قطر لوله متناسب هستند. در انتها، اطراف لوله‌های سطحی با مواد پرکننده دانه بندی شده پر می شود. همچنین نکته مهم محل اتصال این لوله ها باید مورد آزمون تست هیدرواستاتیک قرار بگیرند و فاقد هر گونه نشتی باشند.

طریقه محافظت و نگهداری لوله‌های پلی اتیلنی :

بهترین مکان برای نگهداری لوله پلی اتیلن، انبارش در محیط‌های سرپوشیده است تا از اثرات زیان آور اشعه UV نور خورشید بر لوله‌های پلی اتیلن کاسته شود.

در صورتی که لوله‌ها قرار است تا نهایتا یک ماه یا کمتر در فضای باز انبارش شوند لازم است تا روی لوله‌ها یک پوشش مناسب (مانند برزنت) قرار داده شود. در غیر اینصورت باید زیر فضای مسقف نگهداری شود.

محل انبار لوله باید مسطح، دارای وسعت کافی برای قرارگیری کامیون‌های حمل، تجهیزات جابجایی و انجام جابجایی بار و همچنین جای مناسب برای انبار موقتی بار باشد.

محل انبار باید به گونه‌ای باشد تا از لوله‌ها در برابر خرابی‌های فیزیکی محافظت نماید.

ملزومات عمومی شامل مواردی مانند وجود فضای کافی، داشتن سطحی تراز و نسبتاً صاف، خالی از سنگ، زباله یا دیگر موادی که ممکن است به لوله‌ها و قطعات آسیب بزنند و یا در فرآیند جابجایی خلل وارد کنند، می‌باشد.

موارد عمومی و نکات ایمنی در نگهداری لوله پلی اتیلن 

زمان تخلیه لوله‌ها از ماشین، از پرتاب و انداختن لوله‌ها به زمین جلوگیری شود.

در زمان جابجایی لوله‌ها با لیفتراک، شاخک لیفتراک تا حد امکان باید صاف باشد تا از صدمه زدن به جداره داخلی لوله جلوگیری گردد.

از وارد آمدن فشار بیش از حد شاخک لیفتراک به ابتدای لوله در هنگام حمل و نقل جلوگیری گردد و تنها از شاخک لیفتراک برای بلند کردن لوله‌ها استفاده کنید.

محل انبارش لوله‌ها باید صاف، هموار، بدون سنگ و عاری از هرگونه مواد مضر شیمیایی برای لوله باشد.

از کشیدن لوله‌ها بر روی زمین خودداری کنید.

لوله‌های پلی‌اتیلن مشکی دارای دوده می‌باشد لذا جاذب نور بوده و گرما را در خود نگه می‌دارد این امر باعث داغ شدن و انبساط لوله می‌گردد بنابراین لازم است که در هنگام جابجایی دقت لازم اعمال گردد تا از شکستگی، خمیدگی و یا تغییر شکل دائمی جلوگیری به عمل آید.

صرفا از جابجا نمودن لوله‌های داغ که مدت طولانی در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته اند باید اجتناب شود.

در فصول سرد باید دقت کرد تا ضربه‌ای به لوله‌ها وارد نشود. در این شرایط برای لوله‌های پلی اتیلن احتمال شکستگی وجود دارد. در دماهای بسیار سرد (کمتر از ۲۰ درجه) حتی المقدور باید از جابجایی لوله‌ها اجتناب نمود.

قیمت لوله تک جداره PE100

پلی اتیلن PE100 جزو جدیدترین و برترین نوع مواد اولیه پلی اتیلن می باشد که با دانسیته بیشتر و وزن و ضخامت کمتر می تواند فشار بیشتری را نیز تحمل می کند.

پلی اتیلن PE100 با توجه به خاصیت ضد اشعه ماورآ بنفش عملا مشکل لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن را برطرف نمود.

لوله پلی اتیلن با گرید مواد PE100 به مراتب از وزن کمتر و استحکام بالاتری نسبت به دیگر گریدهای مواد پلی اتیلن داراست و به همین دلیل از نظر اقتصادی نیز مقرون بصرفه تر نیز می‌باشد و لوله پلی اتیلن تولید شده با این مواد از وزن کمتری مشابه همان لوله با مواد گرید پایین‌تر دارد.

قیمت لوله‌های PE100 نسبت به دیگر لوله‌های در فشار کاری مشابه تولید می شوند پایین تر یا برابر است زیرا مواد کمتری مورد استفاده قرار می گیرند. لوله‌های PE100 با توجه به ماهیت استفاده از این نوع لوله ها در موارد فشار کاری بالا یا در اصطلاح فشار قوی استفاده می شود.

برای دریافت لیست قیمت لوله‌های پلی اتیلن PE100 با واحد فروش شرکت پایپ ایران تماس گرفته و یا لیست استعلام لوله‌های خود را با فشار کاری برای کارشناسان شرکت ارسال بفرمایید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

قیمت لوله‌های PE80

با توجه به نوع لوله که لوله دوجداره کاروگیت باشد یا لوله تک جداره پلی اتیلن باشد متفاوت است. استفاده از مواد PE80 لوله پلی اتیلن اسپیرال برای لوله‌های فشار قوی و کاربری‌های حساس پیشنهاد نمی‌شود و استفاده از این لوله‌ها منسوخ گشته است. از این مواد (PE80)  بیشتر جهت لوله‌های دوجداره کاروگیت و لوله‌های اسپیرال پلی اتیلن با کاربری انتقال فاضلاب و لوله‌های پلی اتیلن سایز ریز مخصوص آبیاری استفاده می‌شود و به همین جهت قیمت لوله‌های PE80 پایین تر از قیمت لوله‌های PE100 می‌باشد دلیل دیگر این است که مواد PE8  خودرنگ نداریم و تماما از منابع داخلی و پتروشیمی‌ها تامین می‌شود و قیمت لوله‌های PE80 کمتر از نمونه‌های دیگر می‌شود.

متیال PE80 بیشتر جهت لوله‌های دوجداره و همچنین لوله‌های اسپیرال با کاربری انتقال فاضلاب  استفاده می شود و لوله‌های پلی اتیلن سایز پایین مخصوص ابیاری استفاده می شود.

لوله‌های دو جداره پلی اتیلن :

انواع لوله‌های دوجداره جهت انتقال فاضلاب و سیالات بدون فشار داخلی طراحی و ساخته شده است. این نوع از لوله پلی اتیلن توانایی تحمل فشار خارجی بسیار بالایی دارد و به دلیل دارا بودن این مزیت ممتاز در صنایع دیگر نیز از این لوله ‌ها استفاده می ‌نمایند. به عنوان مثال از لوله‌های اسپیرال پلی اتیلن در پل‌ سازی و راه‌ سازی بسیار استفاده می‌کنند.

لوله‌های دوجداره پلی اتیلن غالبا لوله‌های دوجداره کاروگیت و لوله‌های اسپیرال هستند که تکنولوژی تولید آن ها تنها تفاوت در غالب می ‌باشد.

مشخصات لوله‌های دو جداره پلی اتیلن  : 

 • ضریب زبری پایین
 • عدم گرفتگی لوله در اثر رسوبات
 • مقاوم در مقابل حلال‌ ها و گاز های شیمیایی
 • وزن کم در مقایسه با لوله‌های بتنی مشابه
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در موقع اجراء
 • صرفه جویی در هزینه ‌های اجرائی
 • عمر بسیار طولانی بهره‌ برداری
 • تولید با تکنولوژی جدید و به روز باکیفیت بالا

لوله پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

اتصالات این نوع از لوله ها شامل فلنج، سه راهي، زانو، تبديل و تراشه و … است. این اتصالات می توانند با روش های مختلفی از جمله تزریق یا استفاده از ورق پلی اتیلن ضخیم با برش و تراشکاری تولید شوند. برای ساخت اتصالات پلی اتیلن، هریک از این روش ها دارای مزایا و معایب هستند. به عنوان مثال در روش تزریق، به دلیل فراوانی و تنوع اندازه، نوع مواد و فشارهای مختلف، دسترسی به همه این اندازه ها امکان پذیر نیست اما در روش ماشین کاری، بر اساس نقشه اتصال، آن ها را می توان ماشین کاری کرد و به طور کامل با نقشه تطبیق داد.

انواع اتصالات لوله پلی اتیلن:

 • اتصالات دنده ای لوله پلی اتیلن :

این نوع از اتصالات در برابر شرایط سخت بسیار مقاوم هستند. کاربرد این نوع اتصالات در لوله کشی های فلزی است.

 • اتصالات لوله پلی اتیلن تزریقی :

تولید قالبی این اتصالات آن ها را برای استفاده در پروژه های بسیار سنگین مناسب کرده است. تنوع بالا، تولید در زمان نسبتا کوتاه، برخورداری از وزن کم و قابلیت ساخت در اندازه های مختلف از ویژگی های اتصالات پلی اتیلن تزریقی می باشد.

 • اتصالات ماشین کاری شده
 • اتصالات جوشی :

این نوع اتصالات عموما برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از اتصالات پلی اتیلن قابلیت تولید در ابعاد و اندازه های دلخواه مشتری را دارند.

 • اتصالات الکتروفیوژن :

این نوع اتصالات به دلیل برخورداری از ضریب بالای اطمینان عموما در خطوط انتقال گاز مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات الکتروفیوژن امکان نصب ایمن، منظم، مقرون به صرفه و کارآمد را برای سیستم های لوله کشی زیر و بالای زمین فراهم می کند.

 • اتصالات پیچی :

اتصالات پیچی برای تمام لوله‌های پلی اتیلن به ویژه در اتصالات توزیع آب تا فشار کاری ۱۶ اتمسفر کاربرد دارد. البته باید در نظر داشت که این نوع اتصالات برای مصارفی با دمای بالا طراحی نشده است.

اتصالات لوله پلی اتیلن

روش های اتصال لوله پلی اتیلن :

همانطور که می دانید لوله‌های پلی اتیلنی از مواد اولیه پلی اتیلن ساخته می شوند؛ این مواد پلیمری، گرمانرم هستند و به همین دلیل در معرض حرارت، تغییر شکل داده و پس از سرد شدن نیز به حالت اولیه خود باز می گردند. به واسطه این خاصیت مواد پلیمری، لوله‌های پلی اتیلن را می توان به راحتی به یک دیگر متصل کرد.

به طور کلی برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن می توان به دو روش عمل کرد؛ روش اول، جوشکاری و روش دوم، اتصالات مکانیکی می باشد. روش های جوش حرارتی، روش هایی هستند که در آن دو سر لوله پلی اتیلن به وسیله دستگاه جوش به هم متصل می شود. در اتصالات مکانیکی، از فلنج ها و اتصالات کوپلینگ یا فشاری برای متصل کردن دو لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

موارد بسیار مهم در روش های اتصال لوله پلی اتیلن :

در مورد روش های اتصال دهی لوله پلی اتیلن توجه به چند نکته حائز اهمیت می باشد. لوله ها و اتصالات مخصوص لوله پلی اتیلن باید به صورت استاندارد تولید شده باشند. نحوه اجرای لوله و اتصالات پلی اتیلن در سیستم لوله کشی باید مطابق با استانداردهای جوش اجرا شود؛ کلیه مراحل اجرایی اتصال و نصب لوله باید توسط کارشناسان و پیمانکاران نظارت شود. دستورالعمل های جوشکاری لوله پلی اتیلن در تمام مدت جوشکاری باید رعایت شود. موارد ایمنی نیز در افزایش راندمان کارایی کارگران بسیار مؤثر خواهد بود. کوچکترین نقص در اجرای شیوه اتصال لوله‌های پلی اتیلن می تواند به اختلال در خط لوله و تخریب آن منجر شود؛ مورد مهم آخر اینکه، تمام تجهیزات جوشکاری لوله باید به صورت ایمن حمل و نگهداری شوند.

انواع روش های جوش حرارتی لوله پلی اتیلن :

جوش گرمایی یا روش جوش الکتروفیوژن لوله پلی اتیلن به سه روش جوش لب به لب، جوش زینی و جوش سوکتی انجام می شود. در تمام روش های جوشی لوله، دو سر لوله در معرض یک حرارت مشخص قرار می گیرد و سپس جریان مواد مذاب در محل جوش با یکدیگر مخلوط شده و جوش می خورند. اگر جوشکاری به درستی انجام شود، محل اتصال هیچگونه نشتی نخواهد داشت.

یکی از متفاوت ترین روش های جوش لوله پلی اتیلن، الکتروفیوژن نام دارد. در این روش، جریان برق به دو الکترود رسانا وارد می شود و حرارت ایجاد شده توسط این دو الکترود به محل اتصال اِعمال می گردد. تجهیزات جوشکاری الکتروفیوژن کمی پیچیده است اما راندمان بسیار بالاتری خواهد داشت.

شیوه اتصال مکانیکی لوله پلی اتیلن :

برای اتصال لوله پلی اتیلن به روش مکانیکی باید دقت شود که اتصالات در محل خود محکم شوند؛ کوپلینگ فشاری، کوپلینگ پیچی و فلنج ها از مهم ترین اتصالات مکانیکی لوله پلی اتیلن هستند.

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله‌های پلی اتیلن نسبت به میران موادی که در تولید لوله مورد استفاده قرار می گیرد، تعیین می شود  و قیمت موادی که در تولید لوله پلی اتیلن pe80, pe63, pe40   و pe100 وجود دارد نسبت به یکدیگر متفاوت است

خلوص مواد منظور میزان ترکیب مواد اولیه با مواد ضایعاتی می باشد که مواد اولیه ضایعاتی از آسیاب کردن لوله‌های پلی اتیلن مصرف شده ساخته میشوند. لوله‌هایی که با مواد ضایعاتی مثل گرانول یا کامپاند ساخته میشوند کاربردهای خاص خود را دارند.

مثلا” برای غلاف کابل های برق یا فیبر نوری استفاده میشوند. اما برای کاربردهای حساس و تحت فشار و یا پروژه ای که جوش پلی اتیلنی در آن نیاز هست باید از لوله‌های با کیفیت بالا استفاده کرد. اغلب تولید کنندگان لوله تحت فشار از ضایعات خط تولید خودشان در لوله‌های تولیدی خود استفاده می کنند.

گروه صنعتی پایپ ایران ارائه کننده بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت لوله پلی اتیلن و قیمت لوله کاروگیت در تهران جهت کلیه پروژه‌ های صنعتی آب و فاضلاب است.

پایپ ایران دارای چندین سال سابقه درخشان در عرصه تولید و تامین لوله و اتصالات پلی اتیلن است. پایپ ایران افتخار حضور در پروژه های بزرگ در عرصه تولید انواع اتصالات و لوله پلی اتیلن را دارا می باشد. قیمت مقرون به صرفه و تحویل در کمترین زمان ممکن این مجموعه را به انتخاب شماره یک تمام مدیران پروژه های بزرگ صنعتی کرده است. در صورت نیاز به خرید اتصالات پلی اتیلن ساخته شده از مواد اولیه مرغوب تنها کافی است با شماره مندرج در بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید تا توسط کارشناسان فروش از راهنمایی های لازم برخوردار شوید.

کارخانه لوله پلی اتیلن

کارخانه لوله پلی اتیلنی به مکانی گفته می شود که در آنجا دستگاه های اکسترود و تزریق مواد اولیه، پلی اتیلن با گرید HDPE80 و یا HDOE100 خریداری شده از شرکت های پتروشیمی اعم از شازند ازاک، مارون، امیر کبیر و جم را تبدیل به لوله‌های فشار قوی با جنس بدنه پلاستیک فشرده می نمایند.

از ملزومات این کارخانه سوله های بزرگ بمنظور انبار سایزهای مختلف در مقاومت های متفاوت از ۴ بار تا ۲۵ بار این نوع لوله ها می باشد. لیفتراک ها درون کارخانه وظیفه جابجایی لوله ها و بارش را بر عهده دارند.

برگترین کارخانه های تولید کننده لوله‌های تحت فشار پلی اتیلنی می توان به گسترش پلاستیک، جهاد زمزم، پایپ گستر و ناب زیست اشاره نمود.

بررسی میزان تاثیر ضربه قوچ در لوله تحت فشار

ضربه قوچ در اثر بستن و یا باز کردن ناگهانی و یا تدریجی شیر تغذیه کننده لوله پلی اتیلن و یا دریچه و یا سوپاپ موجود در قسمت انتهای لوله تحت فشار حامل سیال تحت فشار، ایجاد می‌شود که با تغییرات سرعت و تغییر اندازه حرکت همراه و سبب ایجاد یک افزایش فشار و یا کاهش فشار در لوله می‌گردد و بصورت موج منفی و مثبت با سرعتی که به سرعت موج موسوم است در طول لوله پلی اتیلن پیش می‌رود.

مدول الاستیسیته کم در لوله پلی اتیلنی باعث توانایی بالای دفع نیروی موج و کاهش تاثیر موج در سیستم می‌شود . شدت موج فشاری در لوله‌ فلزی بخاطر بالا بودن مدول الاستیسیته آنها بیشتر است . بدین ترتیب شدت ضربه قوچ در لوله پلی اتیلن بسیار کمتر در شرایط مشابه در لوله کربن استیل یا لوله چدنی می‌باشد . مقدار فشار ماکزیمم در نزدیکی انتهای لوله پلی اتیلن که شیر فلکه مستقر می‌باشد باید تعیین شود.

فشار در انتهای لوله‌های پلی اتیلن زمانی که شیر باز است صفر و به محض بستن آنی شیر فشار آن افزایش خواهد یافت که مقدار آن از فرمول مربوطه قابل محاسبه میباشد.

استاندارد لوله پلی اتیلن

استانداردهای مورد استفاده در مورد تولید لوله پلی اتیلن به شرح زیر میباشند:

استانداردهای ISIRI

رواداری قطرخارجی و ضخامت جداره ۱۳۳۱ISIRI

آئین نامه کاربرد و نصب لوله تحت فشار ترمو پلاستیک در زیر خاک ۲۰۰۲ISIRI

روش های نمونه برداری و آزمون لوله پلی اتیلن ISIRI2178

 استانداردهای ISO

قطر اسمی و فشار اسمی لوله ترموپلاستیک ۱۶۱/۱ISO

رواداری های قطر خارجی و ضخامت جداره لوله پلی اتیلن ۳۶۰۷ISO

استانداردهای BSI

مشخصات لوله پلی اتیلن ۶۴۳۷,۳۲۸۴  BSI

مشخصات، ابعاد و فشار لوله ترمو پلاستیک ۵۵۵۶ BSI

مشخصات لوله‌های پلی اتیلن آبی رنگ تا قطر ۶۳ میلی متر ۶۶۷۲BSI

مشخصات لوله پلی اتیلن مشکی رنگ تا قطر ۶۳ میلی متر ۶۷۳۰BSI

استانداردهای DIN

لوله پلی اتیلن سخت–تیپ ۲ – ابعاد DIN 8074

لوله‌های پلی اتیلنی سخت – تیپ ۲ – آزمایش DIN 8075

لوله پلی اتیلن سخت– تیپ ۲ – ابعاد DIN 8076-3

استانداردهای ASTM

مشخصات لوله پلی اتیلن (ASTM D-3350)

مشخصات لوله پلی اتیلن (ASTM D-2104)

کنترل قطر داخلی (ASTM D-2239)

کنترل قطر خارجی (ASTM D-2447)

طبقه بندی لوله‌های پلی اتیلن (ASTM D-2737)

استاندارهای AWWA

لوله پلی اتیلن تحت فشار آب به قطر ۴ تا ۳/۰ اینچ ANSI _ AWWA C-906 , C-901

همچنین لوله تحت فشار (آبرسانی) باید مطابق استانداردهای INSO 14427-2 / ISO 4427 / ASTM D3035 و لوله دوجداره ی فاضلابی (کاروگیت) باید بر اساس استتانداردهای ISIRI 9116-3 / ISO EN 13476-3 / ASTM F894 تولید گردند. فهرستی از مهم ترین آزمون ها و استانداردهای مربوطه در جدول زیر جمع بندی شده است.

11

روش های آزمون لوله پلی اتیلن:

 نرخ جریان جرمی مذاب

نرخ جریان مذاب بر اساس استانداردهای مذکور در جدول قبل تعیین می شود. گرانول های پلی اتیلن مواد اولیه یا تهیه شده از سطح مقطع لوله داخل محفظه ی دستگاه قرار داده شده و آزموندر دمای ۱۹۰ ͦ c  و تحت وزنه ی ۵ کیلوگرمی انجام می شود. نتیجه ی آزمون حاصل میانگین ۵ اندازه گیری جداگانه و در واحد g/10 min بیان می گردد.

 درصد وزنی دوده

هدف از این آزمون تعیین درصد وزنی مقدار دوده ای است که به عنوان رنگدانه و محافظت کننده در برابر UV  استفاده می شود. دوده محافظت بسیار موثری را در برابر لوله در معرض آفتاب فراهم می کند. تاثیر و کارایی محافظت دوده به مقدار آن در محصول بستگی دارد.

ترموگرویمتری یک روش مناسب برای اندازه گیری کمّی مقدار دوده می‌باشد؛ که در این روش از یک کوره الکتریکی استفاده می شود.جهت اندازه گیری مقدار دوده باید که نمونه را در دمایی مشخص در داخل کوره حرارت داده شود و پس از طی شدن زمان معین، برای خنک شدن نمونه و رسیدن به دمای اتاق باید که نمونه را در داخل دسیکاتور قرار داده شود و پس از خنک شدن با دقت ۰٫۰۰۰۱ گرم وزن شود.

مقدار دوده به کمک وزن کاهش یافته و به کمک معادله ی زیر محاسبه می شود:

درصد وزنی دوده × [(Mr – M0) / Ms] =  ۱۰۰

Mr : جرم باقی مانده پس از سوختن در محفظه احتراق تحت محیط نیتروژن

M0  : جرم خاکستر
Ms : جرم اولیه نمونه

پراکنش دوده:

دوده باید به صورت همگن و یکنواخت در محصول پخش شود. بدون توزیع یکنواخت، بعضی از قسمت های محصول تحت تاثیر شرایط محیطی مانند اشعه های خورشید خواهد بود. این قسمت های تحت تاثیر قرار گرفته، ضعیف تر از آسیب پذیرتر از سایر بخش ها بوده و به سرعت شروع به شکستن خواهند نمود. بنابرایننحوه توزیع دوده باید به عنوان یک عامل اساسی در محصول مورد بررسی قرار گیرد؛ به همین منظور بر اساس استانداردهای ذکر شده باید نمونه های آماده شده و با میکروسکوپ نوری مورد بررسی قرار گیرند.

بازگشت حرارتی:

در این آزمون طول مشخصی از لوله را در محیطی با دمای مشخص برای مدت زمان معینی حرارت می دهند؛ پس از طی شدن زمان مورد نظر تغییر طول لوله(فاصله بین قسمت های علامت گذاری شده) را نسبت به قبل از حرارت دیدن ثبت می کنند و درصد تغییر طول را محاسبه می نمایند.

باید توجه داشت که ظاهر لوله نباید پس از حرارت دهی تغییر نماید.

درصد بازگشت طولی برای هر لوله با استفاده از رابطه ی زیر محاسبه می شود:

ɛ=[(L0 – L)/L0]×۱۰۰

L0 :  فاصله بین علامت ها قبل از قراردادن نمونه در آون که در دمای  ͦ ۲۳ C 2±و برحسب میلی متر ثبت شده
L  : فاصله بین علامت ها پس از خارج شدن نمونه از آون که در دمای  ͦ ۲۳ C 2± و برحسب میلی متر ثبت شده
ɛ : میانگین عددی مقادیر بدست آمده برای سه نمونه

زمان القا اکسایش

زمان القا اکسایش به میزان مقاومت نسبی مواد در برابر تخریب ناشی از اکسایش اطلاق می گردد.به وسیله اندازه گیری گرمایی در فاصله زمانی بین قرارگرفتن نمونه تحت اتمسفر هوا یا اکسیژن در یک دمای معین در فشار اتمسفر و مشاهده شروع اکسایش گرمازا، زمان القاء اکسایش تعیین و برحسب دقیقه بیان می گردد. شروع اکسایش به صورت به شکل پیک گرمازا محاسبه می شود.

نمونه و ماده مرجع تحت گرماده ثابت در محیط گاز بی اثر(نیتروژن) قرارداده می شود.هنگامی که دما به حد معین رسید، اتمسفر گاز بی اثر توسط اکسیژن با همان  سرعت جریان، جایگزین می شود. سپس، نمونه در دمای ثابت نگه داشته می شود تا پیک اکسایش روی نمودار مشخص شود.

12

سفتی حلقوی

این آزمون رفتار نصب را در حین نصب و پس از آن شبیه سازی می کند. پس از دفن لوله باید از سفتی مناسب برای مقاومت در برابر فشار ناشی از خاک برخوردار باشد. علاوه بر این، باید قادر به مقاومت در برابر فشار مضاعف ناشی از بار ترافیکی نیز باشد.

آزمون سفتی حلقوی مقدار مقاومت لوله را برای شرایط مورد نظر اندازه می گیرد این آزمون بر اساس استاندارد بین المللی ISO 9969 و به کمک دستگاهی انجام می پذیرد که دارای دو صفحه موازی بوده و لوله بین این دو صفحه تحت فشار قرار  می گیرد.

این آزمون بدین روش صورت می پذیرد که سه نمونه لوله به مدت ۲۴ ساعت در دمای  ͦ ۲۳ C 2±  قرار داده می شود، سپس نمونه ها در بین دو صفحه ی دستگاه و در حالت ثابت قرار داده می شود. سپس با حرکت صفحه بالایی دستگاه به سمت پایین و اعمال فشار بر روی لوله، مقدار نیروی لازم برای تغییر شکل لوله تا ۳%قطر داخلی لوله اندازه گیری می شود. باید توجه داشت این نیروی اعمال شده به قطر داخلی نمونه لوله بستگی دارد.

طول عمر لوله پلی اتیلن

اثر گذاری مواد اولیه پلی اتیلن بر طول عمر لوله پلی اتیلن:

سه پارامتر مهم شامل کیفیت مواد اولیه پلی اتیلن شرایط محیطی و تنش وارده بر عمر لوله‌های پلی اتیلن تاثیر می گذارد. عامل اول مربوط به پتروشیمی ها و دو عامل دیگر به شرایط محیط مربوط خواهد شد.

گرانول پلی اتیلن درجه یک :

اگر پتروشیمی ها در تولید گرانول پلی اتیلن استاندارد ها را رعایت نکنند مواد با کیفیت خوب تولید نمیشود و همچنین اگر به عنوان مثال  طراح بر حسب PE100 طراحی کند ولی مواد پلی اتیلن پتروشیمی کیفیت لازم را نداشته باشند عمر لوله پلی اتیلن کاهش پیدا می کند و بین تولید کننده، طراح و مالک زیر ساختار و مصرف کننده مشکل بوجود میاید و هیچ کدام مشکل بوجود آمده را نمی پذیرد. در نتیجه کیفیت مواد اولیه نقش مهمی در بالا بردن طول عمر این مدل لوله‌ها ایفا می کند.

عامل مواد اولیه:

نوع رزین – افزودنی (میزان و یکنواخت اضافه شدن آن) – تقویت کننده (مثل پلی اتیلن تقویت شده با الیاف شیشه که در ایران نیست)

فرآیند تولید:

این بخش از تولید به ماشین آلات و مهارت پرسنل فنی نیز بستگی زیادی دارد

عامل محیطی:

کاربرد ( لوله آب یا فاضلاب و حتی برای چه نوع مصرفی آب صنعتی و یا ..)

پرتو فرابنفش:

کاربردهای خاص (امواج رادیواکتیو – امواج مغناطیسی) – اثرات میکروبیولوژی

عامل تنشی:

دما (در استاندارد عمر لوله پلی اتیلن با فرض دمای ۲۰ درجه ۵۰ سال تعیین شده است. در جایی که دما ۲۰ درجه نیست عمر لوله پلی اتیلن متفاوت خواهد بود. منظور از دما دمای سیال است نه محیط. اگر لوله روی زمین باشد دمال سیال با محیط یکی است ولی اگر زیر زمین باشد دمای سیال کمتر از محیط است)

نوسانات دمایی:

(در لوله فاضلاب نوسانات دمایی داریم ولی در لوله‌های آب نداریم که این نوسان دمایی موجب فرسوده شدن لوله می گردد)

بار استاتیک: یا بار مرده (لوله‌ای که در زیر خاک قرار دارد به اندازه وزن خاک به آن فشار وارد می شود اگر لوله تحت فشار سیال هم باشد، این دو فشار تاحدودی اثر هم را خنثی می کنند در غیر اینصورت لوله آسیب می بیند)

باردینامیکی:

یا بار ترافیکی (اگر لوله از مسیری رد شود که ماشین تردد می کند فشار وارده بر آن بیشتر خواهد بود, تحمل این فشار برای لوله‌های فاضلابی که فشار سیال ندارد مشکل خواهد بود)

شکاف و خراش:

شکاف یا خراش در لوله پلی اتیلن تحت فشار بر عمر آن تاثیر خواهد گذاشت.

جوشها:

( عمده اتصال‌ها جوش لب به لب است. اگر دما از حدی بیشتر شود بر روی عمر لوله تاثیر خواهد گذاشت و سیستم در محل جوش دچار مشکل خواهد شد)

سخن نهایی.

گروه صنعتی پایپ ایران ارائه کننده بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت لوله پلی اتیلن و قیمت لوله کاروگیت در تهران جهت کلیه پروژه‌ های صنعتی آب و فاضلاب است.

پایپ ایران دارای چندین سال سابقه درخشان در عرصه تولید و تامین لوله و اتصالات پلی اتیلن است. پایپ ایران افتخار حضور در پروژه های بزرگ در عرصه تولید انواع اتصالات و لوله پلی اتیلن را دارا می باشد. قیمت مقرون به صرفه و تحویل در کمترین زمان ممکن این مجموعه را به انتخاب شماره یک تمام مدیران پروژه های بزرگ صنعتی کرده است. در صورت نیاز به خرید اتصالات پلی اتیلن ساخته شده از مواد اولیه مرغوب تنها کافی است با شماره مندرج در بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید تا توسط کارشناسان فروش از راهنمایی های لازم برخوردار شوید.


021-66483199
09128405915