telgram

پشتیبانی تلگرام

کارشناسان پایپ ایران پاسخگوی شما

با توجه به رشد روز افزودن استفاده از پلی اتیلن در انتقال آب و فاضلاب و سایر سیالات در این قسمت از سایت لوله های پلی اتیلن و کاروگیت به یک سوال اصلی می پردازیم .

لوله پلی اتیلن چیست و برای تهیه لوله پلی اتیلن باید به کجا مراجعه نمود ؟

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن تکجداره از حدود ۷۰ سال پیش در صنایع مختلف اروپا و سپس ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است . از جمله کاربرد ‌های لوله پلی اتیلن می‌توان از آن برای انتقال آب ( سیستم‌ های آبرسانی ، آبیاری تحت فشار و … ) ، انتقال و جابجایی سیالات شیمیایی ، سیالات خنک‌کننده و گرم کننده ، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی ، استفاده به عنوان پوشش محافظ و عایق کابل‌های برق و فیبر نوری و مصارف گوناگون و مختلف دیگر را نام برد .
استاندارد لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن تکجداره دارای انواع استانداردهای مختلف برای کاربرد ‌های متفاوت است که معتبر ترین آنها , استاندارد DIN 8074 آلمان جهت لوله پلی اتیلن تکجداره و DIN 16963 جهت اتصالات و استاندارد ASTM و استاندارد Isiri 1331 ایران است که جزئیات هر کدام را جداگانه در بخش استاندارد‌ها می توانید مطالعه نمائید .
لوله پلی اتیلن تکجداره یکی از این نوع لوله هایی که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر ( بسته به مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله ) در صنایع مختلف استفاده نمود . ویژگی‌های منحصر بفرد لوله پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله‌ها ( فولادی ، آزبست ، و … ) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد . مصرف لوله پلی اتیلن با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزآینده به دلیل استفاده از تكنولوژی های جدید در ساخت مواد اولیه با کیفیت بهتر ، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله‌های پلی اتیلن های گرید (high grade) به وجود بیاید .

توليد لوله پلی اتیلن

فرآيند توليد لوله پلی اتيلن تکجداره به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي شود .
مواد ذوب شده به وسيله ماردون ( ميله مارپيچ ) به جلو رانده مي شود و سپس بعد از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور نموده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شود . سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور بوسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد .
حرارت بالاي مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب بتدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد .
لوله پلی اتیلن توليد شده بوسيله دستگاه كشنده بتدريج از درون تانك هاي خلاء و خنك كننده كشيده شده و بوسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي آن ثبت مي گردد و سپس بوسيله دستگاه برش در متراژهاي مختلف و معين بريده مي شوند .
کلیه مراحل تولید توسط دستگاه‌های کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور می شوند که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندارد ها باشد .

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن می‌تواند بهترین گزینه برای سیستم‌های انتقال سیالات در پروژه‌های مختلف صنعتی ، نیروگاه ها ، خطوط انتقال فاضلاب ، سیستم‌های آبیاری تحت فشار قطره‌ای و بارانی ، خطوط انتقال گاز ، خطوط انتقال آب و شبکه‌های آبرسانی می‌باشد .
لوله پلی اتیلن تکجداره
لوله‌ پلی اتیلن تک جداره یا همان لوله‌ پلی اتیلن ( تحت فشار ) فشار قوی برای انتقال سیالات مجاز تحت فشار بکار می‌رود . انواع لوله‌ پلی اتیلن تک جداره را نوع مواد اولیه و کاربرد آن مشخص میکند , به عنوان مثال جهت مصارف کشاورزی و آبیاری قطره‌ای و آبیاری تحت فشار در باغات از لوله‌هایی با قطر کم و یا نوار تیپ آبیاری استفاده می‌کنند و این لوله‌ها از مواد PE80 و یا مواد سفید PE100 به همراه مستربچ تولید می‌شود . برای انتقال آب شرب حتما از مواد PE100 خودرنگ و همینطور لوله‌‌های سیستم‌ آتش نشانی هر چند میتوان از این نوع لوله برای انتقال فاضلاب استفاده نمود اما صرفه اقتصادی نخواهد داشت .
مواد پلی اتیلنی که جهت تولید لوله‌ پلی اتیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد با نوع مواد پلی اتیلن که برای تولید سایر محصولات پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت می‌باشد . پلی اتیلن در گرید‌های مختلفی موجود می‌باشد و هر کدام از این انواع مواد پلی اتیلن جهت کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

یکی از انواع لوله های پلی اتیلن لوله کاروگیت می باشد که ذیلا به ارائه توضیحاتی در این خصوص می پردازیم.

استانداردهای لوله پلی اتیلن دوجداره (کاروگیت)

 مشخصات کيفي لوله هاي کاروگيت مربوط به کنترل ابعاد و مقاومت حلقوي بايد مطابق استاندارد DIN16961-2 باشد.

دیگر مشخصات آزمون هاي مربوط به لوله کاروگيت بايد طبق استاندارد EN13476 باشد.

 اتصالات لوله هاي کاروگيت پلي اتيلن مي بايستي طبق استاندارد هاي EN13476| ASTM-849 باشد.

 سطح داخلی لوله کاروگيت بايد کاملا صاف و داراي پوشش زرد رنگ باشد و همچنين داراي ضخامت کافي براي استفاده از سيستم تحت فشار برخوردار باشد.

 سطح داخلي و خارجي لوله کاروگیت بايد فاقد هرگونه سوراخ و شيار و ناهمواري غير متعارف باشد.

 حالت تيزي و برندي انتهاي لوله کاروگیت که پس از برش تيز هستند بايد به صورت صاف در بيايد.

مقاومت حلقوي لوله کاروگيت حداقل SR24=31/5 KN/M2باشد.

 لوله کاروگيت از مواد اوليه اي توليد مي شود که سطح داخلي و خارجي آن طبق استاندارد ISIRI7174باشد.

سطح درونی لوله بايد از مواد غير مشکي استفاده شود و بايد ۴ درصد مواد آنتي يو وي استفاده شود.

 جهت توليد لايه هاي داخلي و خارجي لوله کاروگيت استفاده از مواد معدني در مواد اوليه لوله مجاز نمي باشد.

 براي توليد لوله کاروگيت نبايد از هيچگونه مواد بازيافتی استفاده شود.