telgram

پشتیبانی تلگرام

کارشناسان پایپ ایران پاسخگوی شما

سپتیک تانک پلی اتیلن : از نظر ساختمان می توان گفت سپتیک تانک پلی اتیلن مخزنی است که توسط حداقل یک دیواره به دو بخش نامساوی تقسیم شده است. در بخش اول سپتیک تانک پلی اتیلن مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن پلی اتیلن انباشته می شوند. چربی ها و روغن های شناور نیز بر روی سطح مایع درون سپتیک تانک پلی اتیلن تجمع می نمایند .

میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه نموده و باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب درون سپتیک تانک می گردد. دیواره تعبیه شده بین ناحیه اول و دوم سپتیک تانک پلی اتیلن باعث ممانعت از عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور ناحیه اول به ناحیه دوم می گردد. با استفاده از سپتیک تانک فاضلاب می توانید فاضلاب را تصفیه کرده و آب روان را برای مصارفی هم چون کشاورزی ، کارواش و … استفاده نمایید . و هم چنین با توجه به قوانین کشور و وقوانین مربوط به ساخت و ساز استفاده از سپتیک تانک فاضلاب الزامی می باشد .

بدین صورت پساب زلال شده درون سپتیک تانک پلی اتیلن به بخش دوم منتقل شده و در نهایت پساب سپتیک تانک پلی اتیلن از طریق یک لوله خروجی از مخزن سپتیک تانک بیهوازی خارج می گردد. پساب خروجی معمولاً وارد چاه جذبی می گردد .

سپتیک تانک

همچنین از سپتیک تانک پلی اتیلن گروه صنعتی پایپ ایران جهت پیش تصفیه، تصفیه بیهوازی فاضلاب، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب استفاده می شود.

سپتیک تانک پلی اتیلن : جریان فاضلاب بین مخازن سپتیک تانک پلی اتیلن توسط لوله های با قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر برقرار می گردد، ممکن است این امر بوسیله سوراخهایی که در دیواره جداکننده به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شوند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره فاضلاب سرریز نشود. فاصله مرکز تا مرکز لوله ها و یا سوراخها ۳۰ سانتی متر در نظر می گیرند. بمنظور خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای سپتیک تانک پلی اتیلن، از لوله ای به قطر ۱۰ سانتی متر استفاده می شود. برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت توسط بو ارتفاع لوله تهویه را حداقل ۱٫۵ متر بالاتر از ارتفاع بالاترین ساختمان در نظر می گیرند. همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه دو کار صورت می گیرد: یا در انتهای آن توری نصب می کنند و یا با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند. برای بازدید، تمیز کاری و تعمیر کردن تانک، تعبیه دریچه آدم رو ضروری است. بمنظور جلوگیری از حرکت اغتشاشی فاضلاب ورودی که ممکن است موجب خروج کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانع استفاده می کنند. این مانع ممکن است با نصب سه راهی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد. معمولاٌ انتهای لوله ورودی را حدود ۳۰ سانتی متر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را ۴۵ سانتی متر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب می کنند. در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب حاصل از فعالیت انها را با سپتیک تانک تصفیه نمود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر توصیه شده است. با نصب دیواره در داخل فضای سپتیک تانک پلی اتیلن حجم آن را به دو قسمت تقسیم می کنند، بطوریکه حجم فضای مربوط به ورود فاضلاب دو برابر حجم فضای قسمت خروجی باشد.

شرکت پایپ ایران بزرگترین تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن ، سپتیک پلی اتیلن ، مخزن سپتیک پلی اتیلن ، تانک سپتیک پی اتیلن ، سپتیک فاضلاب ، مخزن سپتیک فاضلاب ، سپتیک تانک پیش ساخته پلی اتیلن ، سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره ، سپتیک تانک آماده پلی اتیلن ، چاه سپتیک پلی اتیلن و طرف قرارداد شرکتهایی همچون پالایشگاه پارس جنوبی ، شرکت نفت و گاز زاگرس ، کیسون ، نفت سورنا آمادگی خود را بمنظور تامین سپتیک تانک پلی اتیلن در اصفهان ، سپتیک تانک پلی اتیلن در کرمان ، سپتیک تانک پلی اتیلن در اهواز ، سپتیک تانک پلی اتیلن در بوشهر ، سپتیک تانک پلی اتیلن در مشهد ، سپتیک تانک پلی اتیلن در تبریز ، سپتیک تانک پلی اتیلن در بیرجند ، سپتیک تانک پلی اتیلن در تهران ، سپتیک تانک پلی اتیلن در کرمان و سپتیک تانک پلی اتیلن در شمال ، سپتیک تانک پلی اتیلن در شیراز ، سپتیک تانک پلی اتیلن در عسلویه بصورت کامل اعلام می نماید.

برخی از پروژه هایی که از سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت پایپ ایران در آنها استفاده شده است عبارتند از :

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره شرکت امگا | سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره شرکت کیسون | سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت ایساکو | سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت فامکو | سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت سایپا کاشان | سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت رازیان | سپتیک تانک پلی اتیلن بیمه ایران | سپتیک تانک پلی اتیلن هتل اسپیناس | سپتیک تانک پلی اتیلن ایران خودرو | سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت کافه بازار | سپتیک تانک پلی اتیلن شرکت دیجی کالا و هزاران پروژه در سراسر کشور

پلی اتیلن چیست؟ پلی اتیلن (PE) پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد، به دست می آید.

مهم ترین مشخصه های پلی اتیلن که در تولید محصولات پلیمری تاثیر گذار است، جرم مولکولی و دانسیته می باشد. جرم مولکولی پلی اتیلن وابستگی مستقیم به تعداد مونومر اتیلن موجود در ساختمان آن می باشد. از این نظر پلی اتیلن به چندین دسته تقسیم می شود. پلی اتیلن سنگین درارای تعداد مونومر بیشتر در ساختمان خود می باشد و پلی اتیلن سبک تعداد مونومر کمتری را در ساختمان مولکولی خود دارد. پلی اتیلن سنگین مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواد شیمیایی و خورندگی داشته و بطور وسیعی در صنایع آب و فاضلاب و تولید محصولات مرتبط مورد استفاده قرار می گیرد.

اضافه کردن دوده در فرآیند تولید محصولات پلی اتیلن باعث محافظت در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید در طول فرآیند بهره برداری می گردد. این عامل مانع از تخریب محصولات پلی اتیلنی در اثر تابش نور خورشید می گردد.

سپتیک تانک

پلی اتیلن مورد استفاده در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تصفیه فاضلاب بی هوازی گروه صنعتی پایپ ایران از نوع سنگین (HDPE 80 (EX3 می باشد که توسط شرکت پتروشیمی امیرکبیر تامین می گردد. بسیاری از شرکت ها از پلی اتیلن گرید ۱۰۰ تولید سپتیک تانک خود استفاده می نمایند که در مبحث فنی جوش در پلی اتیلن گرید ۸۰ بسیار مطلوب تر از جوش گرید ۱۰۰ خواهد بود. لذا علیرغم آنکه در تولید لوله های پلی اتیلن دوجداره و تکجداره مطلوب استفاده از پلی اتیلن گرید ۱۰۰ می باشد در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن بدلیل برخورداری از میزان جوش زیاد مطلوب تر آن است که از پلی اتیلن با گرید ۸۰ استفاده گردد.

طبق استاندارد DIN 8074 این محصول قابلیت تحمل ۴ نیوتن بر میلیمتر مربع فشار در دمای ۸۰ درجه به مدت ۱۷۰ دقیقه را داراست. همچین در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن در صورت ضرورت می توان مقاوت را تا ۶۴ کیلونیوتن بر متر مربع بالا برد که در این صورت سپتیک تانک پلی اتیلن تا عمق ۱۳٫۵ متر از تاج محزن سپتیک قابل دفن خواهد بود.

این پلیمر حداقل زمان عمر ۵۰ سال تحت فشار و دمای مناسب را دارا می باشد. جرم حجمی آن ۹۴۴ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.

بنابراین سپتیک تانک پلی اتیلن علیرغم برخورداری از استحکام بالا، از وزن فوق العاده کمتری نسبت به بتن برخوردار است.

گروه صنعتی پایپ ایران قادر به تولید و عرضه انواع سپتیک تانک پلی اتیلن تصفیه فاضلاب بی هوازی دوجداره، سپتیک تانک آماده پلی اتیلن، سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با ظرفیت های ۳ تا ۱۰۰ بصورت تولید در کارخانه می باشد.

سپتیک تانک هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند شامل سپتیک تانک پلی اتیلن ۵ مترمکعبی، سپتیک تانک پلی اتیلن ۱۰ مترمکعب، سپتیک تانک پلی اتیلن ۲۰ مترمکعب، سپتیک تانک پلی اتیلن ۳۰ مترمکعب، سپتیک تانک پلی اتیلن ۴۰ متر مکعب و سپتیک تانک پلی اتیلن ۵۰ مترمکعبی همواره در کارخانه تولید سپتیک تانک پایپ ایران بصورت آماده ارسال در انبار موجود می باشند. تنها یک روز بعد از درخواست سپتیک تانک توسط کارفرمایان بدلیل تعیین سایز ورودی و خروجی و سفارشی سازی سپتیک تانک ، دستگاه آماده بارگیری می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تولیدی گروه صنعتی پایپ ایران قابلیت تحمل بار ترافیکی را دارا بوده و تا عمق ۱۳٫۵ متر زیر زمین قابل دفن هستند. بازار کشورهای افغانستان، ترکیه، عراق، ارمنستان و آذربایجان هدف اصلی گروه صنعتی پایپ ایران در تولید سپتیک تانکهای پلی اتیلنی خود می باشد.

در برخی از پروژه ها بدلیل تاکید کارفرما بر تحمل درجه حرارت بالاتر ار ۸۰ درجه سپتیک تانک و مخزن پلی اتیلن دوجداره، گروه صنعتی پایپ ایران نسبت به استفاده از مواد pp اقدام می نماید که این موضوع باعث انحصار گروه ما در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک پلی پروپیلن، سپتیک تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک فاضلاب دوجداره بیهوازی گردیده است.

مکان یابی سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک می بایست دور از مسیر نهرها و آبگیرها باشد، در سطحی هموار ساخته شود، سپتیک تانک پلی اتیلن در جهت مخالف وزش بادهای غالب ساخته شود

چند نکته: طول انباره مستطیل شکل سپتیک تانک را ۲ تا ۴ برابر پهنای آن انتخاب می کنند. عمق موثر برای انباره سپتیک تانک باید ۱٫۲ متر باشد، عمق موثر سپتیک تانک پلی اتیلن عبارتست از فاصله آزاد فاضلاب تا کف سپتیک تانک پلی اتیلن. فاصله سطح فاضلاب تا سقف انباره سپتیک تانک پلی اتیلن حداقل باید ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باشد. برای زلال سازی بهتر فاضلاب سپتیک تانک پلی اتیلن معمولاٌ سپتیک تانکها را دو یا سه مخزنه می سازند که حجم قسمت اول سپتیک تانک را دو برابر حجم قسمتهای بعدی طراحی می کنند. که این امر به منظور جلوگیری از نوسانات سطحی فاضلاب و طولانی تر کردن تخلیه لجن صورت می گیرد. ضریب تبدیل آب مصرفی به فاضلاب معمولاٌ برابر ۸۰ درصد در نظر گرفته می شود. میزان تولید فاضلاب با توجه به سرانه مصرف آب و ضریب تبدیل آن به فاضلاب برای زمان ماند ۱۲ تا ۱۵ ساعت (به دلیل عدم حضور پرسنل عملیاتی در طول روز) طراحی می گردد.

سپتیک تانک

سپتیک تانک دارای انواع مختلفی هستند. در طول تاریخ انواع سپتیک تانک ها بصورت سپتیک تانک سنگی، سپتیک تانک فلزی، سپتیک بتنی، سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن مورد استفاده بشر بوده اند.

در تمامی انواع سپتیک تانک آنچه مهم است برقراری فضایی آرام بمنظور رشد و تکثیر باکتریها می باشد.

فرمول محاسبه سپتیک تانک فاضلاب (ظرفیت سپتیک تانک) به نحوی است که در آن حداقل ۴٫۵ مترمکعب فضا می باید بمنظور برقراری آرامش تامین گردد. از این رو تمامی کارفرمایان، مهندسان مشاور دست اندرکاران محیط زیست و ادارات آب و فاضلاب کشور می بایست این نکته را حتما مد نظر قرار دهند.

یعنی حداقل ظرفیت سپتیک تانک ۵ مترمکعب مورد قبول اداره آب و فاضلاب و محیط زیست می باشد. در صورت عدم رعایت این موضوع طبیعت بعنوان عضو اصلی آسیب پذیر در چرخه دفع فاضلاب دچار صدمات فراوانی خواهد گردید.

امروزه در کشورهایی که محصولات پتروشیمی در آنها از قیمت مناسبتری برخوردار است بدلیل خواص فوق العاده و دوام بالای این پلیمر نسبت به سایر فرآورده های پتروشیمی و مقرون به صرفه بودن آن از پلی اتیلن دوجداره جهت ساخت سپتیک تانک فاضلاب استفاده می نمایند.

درون سپتیک تانک پلی اتیلن فضای بسیار مناسب برای رشد باکتریها فراهم می آورد. چرا که بهیچ عنوان رسانایی ندارد و دمای حاصل از فعالیت باکتریها درون مخزن سپتیک تانک باقی می ماند. باکتریها بمنظور تکثیر نیاز به محیط گرم دارند.

سپتیک تانک

مزایای بسیار زیاد سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره باعث گردیده است امروزه تمامی کارفرمایان و مشاوران استفاده از این نوع سپتیک تانک ها را به همه پیمانکاران و کارخانه داران و مجتمع سازان و انبوه سازان پیشنهاد کنند.

مزیتهای سپتیک تانک پیش ساخته دو جداره پلی اتیلنی

١ـ سیستم آماده ٢ـ نصب ساده ٣ـ تصفیه دائم ۴ـ آب بندی کامل ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله و دیگر مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن بدین قرار است: سپتیک تانک‌های پلی‌اتیلنی در ظرفیت‌های ۲ تا ۱۰۰ مترمکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی است.

مهمترین مزایای دیگر سپتیک تانک پلی اتیلن عبارتند از:

۱- استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها

۲- مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی

۳- سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم

۴- قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه

۵- دارا بودن پوشش ضد UV

البته مزایای هر یک از انواع سپتیک تانک پلی اتیلن باعث شده که با توجه به ملاحظات و شرایط محل اجرا از سپتیک تانک های پلی اتیلنی یا بتنی استفاده شود. شکل سپتیک تانک های پلی اتیلنی بصورت استوانه افقی و سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی بصورت استوانه عمودی است.

دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن از نگاهی دیگر

دستگاه سپتیک تانک فاضلاب که به نام سپتیک تانک پلی اتیلن نیز شناخته می شود به عنوان یکی از روش های معمول در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهم: معمولا استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن یا سپتیک تانک پیش ساخته بتنی به علت راندمان پایین تصفیه آن برای حجم های پایین تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد برای حجم های متوسط و بالا از پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می گردد.

سه نوع سپتیک تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک بتنی پیش ساخته توسط این شرکت طراحی و تولید می گردد.

از مهمترین ویژگی های دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن (Septic Tank) یا مخزن سپتیک تانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مناسب جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک

• هزینه پایین ساخت، نصب و راه اندازی

• هزینه پایین نگهداری و تعمیرات

• بدون تجهیزات متحرک و الکترومکانیکال

• بدون نیاز به مصرف انرژی

• پایین بودن فضای اشغالی به علت مدفون بودن

• قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه

توضیحات فنی و تکنیکی سیستم تصفیه فاضلاب با سپتیک تانک پلی اتیلن پیش ساخته

برای جوامع کوچک که امکان جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب و پساب وجود ندارد سیستم سپتیک تانک (Septic System) اعم از سپتیک تانک بتنی پیش ساخته یا سپتیک تانک پلی اتیلن برای تصفیه پساب، اقتصادی ترین روش تصفیه فاضلاب میباشد.

اگر چه از مخازن سپتیک تانک پلی اتیلن عمدتا برای واحدهای مسکونی منفرد و دیگر واحدهای اجتماعی استفاده میشود اما مخازن بزرگتر آن نیز برای مجتمع های مسکونی بزرگ نیز مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا مخازن سپتیک به محفظه های متعدد (معمولا ۲ تا ۳ بخش) تقسیم میگردند و به نحوی طراحی میگردند که زمان ماند فاضلاب و پساب در آنها بین ۱ تا ۳ روز باشد. ارتباط بین مخازن سپتیک به وسیله سوراخی که در دیواره جداکننده (بافل یا سپریتور) تعبیه شده است انجام میگیرد. موارد استفاده سپتیک تانک ها به صورت ذیل میباشد:

– تصفیه فاضلاب واحدهای کوچک، ویلا، آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی

– تصفیه فاضلاب رستوران ها و واحدهای غذاخوری

– تصفیه فاضلاب هتل ها و کارگاه های کوچک

– تصفیه فاضلاب کمپ های تفریحی

– تصفیه فاضلاب شهرک های ویلایی

موارد مهم کاربرد سپتیک تانک عبارت است از:

نکات مهمی که در استفاده از سپتیک تانک ها برای تصفیه فاضلاب و تصفیه پساب باید مورد توجه باشد به شرح ذیل میباشد:

– چون در داخل سپتیک تانک شرایط بی هوازی تشکیل می گردد و دراثر تجزیه بی هوازی همیشه مقادیر قابل توجهی گازکربنیک (CO2)، سولفید هیدروژن (H2S) و سایر گازهای نسبتا بدبو متصاعد می گردد بنابراین برای خروج این گازها باید سپتیک تانک پلی اتیلن مجهز به سیستم تخلیه مناسب باشد لذا وجود ونت تخلیه گازهای بیهوازی ضروری به نظر می رسد.

– با توجه به تجمع گرانول ها و ذرات درشت دانه در داخل محفظه های سپتیک تانک پلی اتیلن، برای هر محفظه یک منهول(Manhole) جهت تخلیه و تمیز کردن این مخازن درنظر گرفته شود بدین منظور گروه صنعتی پایپ ایران زیست با تعبیه دو دریچه بازدید و منهول تخلیه این امکان را فراهم نموده است.

– هیچ ماده ضدعفونی کننده ای نباید به داخل سپتیک تانک پلی اتیلن وارد شود.

– خروجی سپتیک تانک پلی اتیلن ها در اکثر موارد استانداردهای تخلیه به محیط زیست را نخواهد داشت بنابراین در صورتی که حجم پساب قابل توجه باشد (بیش از ۱۰ مترمکعب بر شبانه روز)، تصفیه پیشرفته تر فاضلاب نیز باید مدنظر قرار گیرد.

سپتیک تانک پلی اتیلن های تولیدی توسط گروه صنعتی پایپ ایران زیست در ظرفیت های مختلف و بستگی به شرایط محل پروژه، با مصالح بتن مسلح، پلی اتیلن و فایبرگلاس (FRP) عرضه می گردند.

تفاوت انواع سپتیک تانک های پلی اتیلن به لحاظ نوع لوله مورد استفاده:

نکته مهم در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن آگاهی تولید کننده از شرایط استفاده خریدار می باشد. بعنوان مثال چنانچه بار ترافیکی روی یک مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن وجود داشته باشد نوع متریال و میزان پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن متفاوت خواهد بود با زمانی که این شرایط برای سپتیک تانک پلی اتیلن فراهم نیست.

همچنین چنانچه دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن قرار است بصورت اکسپوز روی زمین قرار گیرد می بایست این مورد به کارشناسان فنی شرکت جهت طراحی سازه مناسب اطلاع داده شود.

حوضچه چربی گیر پلی اتیلن

در ساختمانهای مجهز به آشپزخانه بزرگ و در موسساتی که مقدار فاضلاب آشپزخانه زیاد باشد، حوضچه چربی گیر ضروری است. حجم حوضچه چربی گیر ۵ لیتر برای هر نفر کافی است و حداقل حجم قابل قبول نیز ۱۲۰ لیتر می باشد.

بهره برداری از سپتیک تانک پلی اتیلن

زمان تخلیه سپتیک تانک پلی اتیلن بطور معمول و در شرایطی که ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن خوب محاسبه شود و از ریختن مواد غیر از فاضلاب جلوگیری شود، حدود یک سال مناسب خواهد بود. از ریختن مواد ضد عفونی کننده به داخل سپتیک تانک به علت از بین بردن باکتری ها خودداری شود.

تمام لجن نباید از سپتیک تانک پلی اتیلن تخلیه گردد زیرا مقداری لجن برای شروع مجدد فعالیتهای میکروب لازم می باشد.

دفع فاضلاب تصفیه شده خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن

پساب خروجی سپتیک تانک پلی اتیلن را بر حسب نفوذ پذیری زمین به دو طریق دفع می کنند:

۱٫ در زمین های با نفوذ پذیری زیاد، ترانشه ای به عمق ۴۵ سانتی متر حفر کرده و پساب سپتیک تانک پلی اتیلن را در آن تخلیه می کنند. زمین های با نفوذپذیری کم، فاضلاب خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن را به داخل چاه جذبی هدایت می کنند

۲٫ در صورتیکه زمین از نفوذپذیری کمی برخوردار باشد باید با ایجاد ترانشه هایی پر از شن و ماسه دانه بندی شده سطح تماس فاضلاب با زمین را افزایش داد.

در حقیقت سپتیک تانک پلی اتیلن ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی نیز است که تصفیه مکانیکی (ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی ، همزمان در آن انجام می گیرد .

سپتیک تانک پلی اتیلن تشکیل شده است از مخزن سرپوشیده ای که از بتن آرمه ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به مخزن و به علت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر مخزن بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره سپتیک تانک پلی اتیلن با کمک باکتریهای بی هوازی هضم میشوند . از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب، می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پرهزینه معمول، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوبتری به انجام رساند . در این روش در صورتیکه به فاضلاب اکسیژن نرسد، باکتریهای هوازی فعالیت رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتریهای بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند. کار این باکتریها براین اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و به عبارت دیگر این باکتریها برخلاف باکتریهای هوازی، مواد نامبرده را احیاء می کنند.

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آنهابه نمکهای معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد. به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در سپتیک تانک پلی اتیلن فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتریهای موجود می گردد .

سپتیک تانک پلی اتیلن

دفع فاضلاب از محیط زیست بشری همواره یکی از مهمترین چالشهای جوامع مختلف بوده است. به دلیل استعداد فراوان این مواد در ایجاد بیماریهای گوناگون، انسان ناگزیر است تا فاضلاب ایجاد شده توسط خود را به محیطی بیرون از منطقه زندگی خود انتقال داده و با جمع آوری آن به تصفیه و دفع آن بپردازد. امروزه سیستمهای انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله، منهولها، راکتورهای تصفیه و اجزای ریز و درشت دیگری است که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آنها جاری شده و به مکان مشخصی منتقل می شود. به دلیل وجود باکتریهای بی هوازی در فاضلاب و فعالیت آنها، ترکیبات خورنده و بدبویی نظیر گاز هیدروسولفور تشکیل می شود که وجود آنها لزوم یک طراحی دقیق مهندسی برای خطوط انتقال فاضلاب را موجب می شود.

من برای موضوع پایان نامه ام تصمیم گرفتم با توجه به شرایط موجود در شهرهای شمالی کشور و بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی در اکثر مناطق شمالی، به سپتیک تانک پلی اتیلن بپردازم. سپتیک تانک پلی اتیلن در شهرها می تواند راه گریزی از معضل پیچیده دفع فاضلاب های مسکونی باشد و به همین دلیل با پیشرفت این سیستم می توانیم به شهری سالم تر و امروزی تر بیاندیشیم. در ادامه به انواع موجود سپتیک تانک و مزایای این سیستم و نحوه دفع فاضلاب و ساختار و اجزاء … این سیستم خواهم پرداخت.

از دستگاههای سپتیک تانک پلی اتیلن در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی، ویلایی ، هتلها، مراکز درمانی ، بیمارستانها ، کارخانجات ، فاضلابهای شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگانها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . میتوان استفاده نمود .

سپتیک تانک پلی اتیلن

امروزه به دلیل وزن پایین و مقاومت بالای لوله های پلی اتیلن استفاده از این نوع لوله ها در تمام صنایع بصورت چشمگیری رو به رشد بوده و جایگزین دیگر لوله ها می باشند. با توجه به مقاومت حلقوی بالای لوله های دوجداره پلی اتیلن از نوع اسپیرال یا کورتیوب این شرکت تولید سپتیک تانک پلی اتیلن در احجام ۳ تا ۱۰۳ مترمکعب نیز در دستور کار بخش تولید این شرکت قرار گرفته است .

 سپتیک تانک پلی اتیلن دستگاهی بمنظور پیش تصفیه فاضلاب در حدی است که چاه جذبی بتواند خروجی آن را براحتی به جذب نماید .

سپتیک تانک پلی اتیلن تولیدی این شرکت هم اکنون توسط بسیاری از پیمانکاران جهت پیش تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد .

به طور کلی تصفیه فاضلاب در انباره های تعفن به طور ناقص انجام می گیرد و آنهم برای جمعیتی محدود. این تصفیه ناقص تنها موجب می شود که دفع فاضلاب به زمین آسانتر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبیعی در روی زمین زیان کمتری را به محیط زیست وارد سازد ولی در هر صورت دارای معایب یک تصفیه ناقص می باشد. سپتیک تانک پلی اتیلن از نظر کار خود نیز دارای این عیب است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف انبار به علت تعفن و تولید گازها همراه این گاز به سطح فاضلاب در انباره آمده و موجب اختلال در کار سپتیک تانک پلی اتیلن می شود.

همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید. از جمله مشکلاتی که در جمع آوری فاضلاب خام در سطح روستاها وجود دارد عدم جریان کافی فاضلاب در لوله ها می باشد. این مسأله باعث می شود سرعت کافی در لوله ها بوجود نیامده و به علت کم بودن سرعت، مواد معلق در لوله رسوب و سیستم از کار بیفتد. پیرو همین نقطه ضعف سیستم های جمع آوری فاضلاب متداول بوده که تصمیم به جمع آوری فاضلاب ته نشین شده از مخازن سپتیک تانک پلی اتیلن گردید. پساب خروجی از مخزن که مواد معلق خود را در مخزن از دست داده است قادر خواهد بود با سرعت و شیب کمتری بدون مشکل در فاضلابروها جریان یابد.

قابل توجه است که فاضلابروی ساختمان که عمل جمع آوری فاضلاب تولیدی و انتقال آن را تا مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن عهده دار است بر اساس فاضلابروهای متداول طراحی می شوند بنابراین لازم است که به مسأله حداقل سرعت و شیب در این فاضلابروها دقت شود. در صورتی که بتوان به حل این مسأله فائق شد و از طرفی بتوان موقعیت مخزن را طوری انتخاب نمود که چند خانه را با هم سرویس دهد می توان فاضلاب چند خانه را جمع آوری و به مخزن سپتیک تانک انتقال داد. مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههای جاذب سود جست و برای منازل و مؤسساتی که در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، می تواند یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب باشد. مخزن سپتیک تانک در واقع یک مخزن ته نشینی کوچک می باشد که به دلیل زمان ماند طولانی، فاضلاب در آن تحت اثر باکتریهای غیر هوازی به حالت معلق در می آید. سرپوشیده نمودن آن به منظور جلوگیری از مزاحمت بوی نامطبوع می باشد.نظر به اهمیتی که مخزن سپتیک در کاهش آلودگی و مواد آلی فاضلاب دارد، اغلب به عنوان یک راه حل موقت دفع فاضلاب بکار می رود. در این روش کلیه فاضلاب منزل بوسیله فاضلاب رو ساختمان وارد مخزن می گردد.

فعل و انفعالاتی که در مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است، حتماً موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که درباره آن نیز مختصری گفتگو خواهد شد. مخزن به نحوی طرح می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد. وقتی که مقدار فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن مخزن هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد. در پساب مخزنی که صحیح طرح و اجرا شده است مواد معلق و تیرگی کمی وجود خواهد داشت معذالک هنوز کاملاً‌ صاف نیست و بوی مخصوص فاضلاب می دهد. بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتریهای بیماری زا، کیست و تخم کرمهایی که کاملاً‌ از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد. همزمان و متناوب با تجزیه لجن در مخزن گاز تولید می شود که به صورت حبابهای ریز به سوی سطح مایع صعود می نماید. گازهای مزبور در حین برخورد به فاضلاب وارده مولکولهای آن را با موجودات ریز که عامل اصلی عملیات تجزیه اند جذب می کنند. ذرات مزبور در سطح مایع تجمع یافته و به تدریج آن را سنگین و ضخیم می کند تا آنجه که کف مذکور در اثر افزایش وزن اندکی ریز سطح مایع قرار می گیرد.

گسترش لایه های شناور سپتیک تانک پلی اتیلن گاهی به میزانی است که سطح زیرین آن حتی تا درون فاضلاب روی اصلی نیز ادامه می یابد. پیدایش این وضع معمولاً همزمان با افزایش لجن در کف مخزن است و نتیجتاً گذرگاه فاضلاب در داخل مخزن آنقدر کوچک می شود که فرصت کافی برای ته نشین شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخلیه شده باقی نمی ماند و در نتیجه در پساب مخزن مقدار قابل توجهی مواد شناور مشاهده خواهد شد. اشکال مزبور را می توان با تخلیه و تنظیف منظم مخزن مرتفع کرد. از طرف دیگر صعود حبابهای گاز در درون مایع مخزن تا حدودی سیر طبیعی ته نشینی مواد جامد را مختل می کند. راه حل این مشکل ساختمان یک مخزن دو انباره است. به این ترتیب که مواد معلق سبک که از انباره اول سپتیک تانک پلی اتیلن خارج می شوند با شرایط مساعدتری در محیط آرام انباره دوم ته نشین می شوند.

این کار به خصوص در مواقعی که حجم لجن ته نشین شده سپتیک تانک پلی اتیلن زیاد و تجزیه بی هوازی سریعاً در حال گسترش است، بسیار موثر می باشد. لجن انباره دوم معمولاً‌ یکنواخت تر و کف متشکله در آن کمتر از انباره اول است. مواد معلق، پساب چنین دستگاهی نیز کمتر از دستگاه یک مخزنه است. در حقیقت و با توجه به تعاریف فوق سپتیک تانک پلی اتیلن حوض ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شودبطوریکه تخلیه لجن حداکثر یک بار درسال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند. نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از سپتیک تانک پلی اتیلن خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک تانک پلی اتیلن می شود.

مقایسه انواع سپتیک تانک :

سپتیک تانک ها با مصالح مختلفی از قبیل آجر، بلوک، بتن پیش ساخته، فایبر گلاس و پلی اتیلن ساخته می شوند. با توجه به جدول فوق، سپتیک تانک های پلی اتیلنی هزینه خرید ،نصب و همچنین هزینه نگهداری کمتری را داشته و نیازی به آب بندی و عایق کاری ندارند.

مزیتهای سپتیک تانک پیش ساخته دو جداره پلی اتیلنی:

١ـ سیستم آماده ٢ـ نصب ساده ٣ـ تصفیه دائم ۴ـ آب بندی کامل ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله و دیگر مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن بدین قرار است: سپتیک تانک های پلی‌اتیلنی در ظرفیت‌های ۲ تا ۸۵ مترمکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی است.

مهمترین مزایای دیگر این سپتیک تانکها عبارتند از:

۱- استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها

۲- مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی

۳- سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم

۴- قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه

۵- دارا بودن پوشش ضد UV

البته مزایای هر یک از انواع سپتیک تانک باعث شده که با توجه به ملاحظات و شرایط محل اجرا از سپتیک تانک های پلی اتیلنی یا بتنی استفاده شود. سپتیک تانک پلی اتیلن در ظرفیت های ۳ تا ۸۵ مترمکعب و سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی در ظرفیت های ۳ تا ۱۰ مترمکعب طراحی و ساخته می شوند. شکل سپتیک تانک های پلی اتیلنی بصورت استوانه افقی و سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی بصورت استوانه عمودی است. در صفحات بعدی به انواع بتنی آن نیز خواهیم پرداخت. اما چون در حال حاضر نوع پلی اتیلنی آن بیشتر استفاده می گردد، تصمیم گرفتم که در ابتدا به معرفی نوع پلی اتیلنی و امروزی تر آن بپردازم.

محاسبات سپتیک تانک

برای محاسبه حجم سپتیک تانک پلی اتیلن اطلاع از مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز در ساختمان ضروری است. حجم سپتیک تانک پلی اتیلن بر حسب مقدار فاضلاب تخلیه شده در آن متفاوت و بشرح زیر است: ۱٫ اگر حجم فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز تا ۲ متر مکعب باشد، حجم تانک ۳ متر مکعب منظور می شود. ۲٫اگر حجم فاضلاب ۲ تا ۶ متر مکعب باشد، حجم تانک ۱٫۵ برابر حجم فاضلاب محاسبه می گردد. ۳٫اگر حجم فاضلاب ۶ تا ۶۰متر مکعب باشد حداقل حجم تانک مطابق رابطه زیر بدست می آید:

V=4500+0.78Q

مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز Q =

حداقل حجم سپتیک تانک V =

جدیدترین خبر اینکه سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره پروژه صرافی سامان تعیین کننده قیمت طلا، سکه بهار آزادی، دلار، ارز، لیره و یورو در ایران به ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن ۳۰ متر تولید و نصب گردید.

میزان ظرفیت سپتیک تانک فاضلاب مورد نیاز برای یک واحد ۴ نفره – ۳ اتاق خوابه :

در دنیا استانداردهای بسیاری برای محاسبه میزان آب مصرفی و نهایتاٌ سرانه تولید فاضلاب وجود دارد. در حقیقت استاندارد هر کشور در محاسبه ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن با کشور دیگر متفاوت است. آنچه مهم است محاسبه پیک مصرف و تولید فاضلاب بهداشتی می باشد. نقطه نظر مشترک همه کارشناسان نهایتاٌ در این موضوع تجمیع گردیده است که حجم مورد نیاز برای یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن فاضلاب برای یک واحد ۴ نفره با ۳ اتاق خواب (یعنی ظرفیت مورد نیاز سپتیک تانک پلی اتیلن برای یک واحد ویلایی با مساحت تقریبی ۳۰۰ متر مربع) معادل ۱۰۰۰ گالن و تقریباٌ ۴ متر مکعب خواهد بود.

عوامل موثر در عملکرد بالای دستگاه سپتیک تانک فاضلاب :

به یاد داشته باشید سپتیک تانک پلی اتیلن دارای تعداد بسیاری باکتری های بی هوازی است که سالم و گرسنه هستند. چنانچه با تزریق برخی مواد، که بعضی از آنها را ذیلاٌ نام می بریم، شرایط باعث مرگ و میر باکتری ها می گردد و قطعاٌ سپتیک تانک پلی اتیلن درست عمل نخواهد کرد. عوامل عجیب و غریبی که باعث مرگ باکتری سپتیک تانک پلی اتیلن می گردد، عبارتند از :

۱- داروهای شیمی درمانی

۲- صابون دست ضد باکتری

۳- باول پاک کننده توالت

۴- روغن بدن ورودی به سپتیک تانک پلی اتیلن

۵- روغن حمام

۶- قرصهای ماشین ظرفشویی

۷- آب چشمه معدنی

۸- پودرهای ماشین لباسشویی

۹- نرم کننده آب

۱۰- کپسول ها و قرص ها

جدول احجام سپتیک تانک پلی اتیلن

مدل
ظرفیت(m3)
قطر پیشنهادی-mm
طول cm
مقطع
PSP 3
۳
۱۲۰۰
۲۶۵
دایره
PSP 4
۴
۱۲۰۰
۳۵۴
دایره
PSP 5
۵
۱۴۰۰
۳۳۰
دایره
PSP 8
۸
۱۴۰۰
۵۲۰
دایره
PSP 10
۱۰
۱۶۰۰
۴۷۹
دایره
PSP 12
۱۲
۱۶۰۰
۵۹۷
دایره
PSP 15
۱۵
۱۸۰۰
۵۹۰
دایره
PSP 18
۱۸
۲۰۰۰
۵۸۰
دایره
CSP 20
۲۰
۲۰۰۰
۶۰۰
دایره
PSP 25
۲۵
۲۵۰۰
۵۱۰
دایره
PSP 30
۳۰
۲۵۰۰
۶۰۰
دایره
PSP 40
۴۰
۲۵۰۰
۸۱۰
دایره
PSP 50
۵۰
۲۵۰۰
۱۰۲۰
دایره
PSP 60
۶۰
۲۵۰۰
۱۲۰۰
دایره
PSP 70
۷۰
۳۰۰۰
۹۹۰
دایره
PSP 80
۸۰
۳۰۰۰
۱۱۳۲
دایره
PSP 85
۸۵
۳۰۰۰
۱۲۰۳
دایره
 آیا امکان تغییر در ابعاد استاندارد سپتیک تانک پلی اتیلن وجود دارد؟
با توجه به ابعاد مکانی که قرار است سپتیک تانک پلی اتیلن در آن قرار گیرد امکان تغییر ابعاد سپتیک تانک پلی اتیلن در صورتی که استاندارد ته نشینی سپتیک تانک پلی اتیلن تغییر ننماید، وجود دارد.
بطور مثال نباید عمق سپتیک تانک پلی اتیلن کمتر از ۱٫۴ متر باشد چرا که در این صورت پساب ورودی به سپتیک تانک پلی اتیلن باعث ایجاد تلاطم و از بین رفتن لایه های لجن در سپتیک تانک پلی اتیلن می گردد.
نقشه استاندارد سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره چگونه است؟ آیا نیاز به استفاده از فشارشکن های فاضلاب در ورودی سپتیک تانک فاضلاب الزامی است؟
نقشه استاندارد سپتیک تانک پلی اتیلن بنحوی است که ورودی از طریق لوله ای که تا داخل فاضلاب مایع بخش اول ادامه دارد و  بصورت زانوی ۹۰ درجه نصب گردیده است.
لوله خروجی از سپتیک تانک نیز باید دارای زانوی ۹۰ درجه از بخش خروجی یا بخش دوم سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن ، سپتیک تانک پیش ساخته ، سپتیک تانک آماده و انواع مختلف دیگر سپتیک تانک باشد.

خرید سپتیک تانک پلی اتیلن

جهت خرید سپتیک تانک با کارشناسان پایپ ایران در تماس باشید . بعد از اینکه تمامی محاسبات مربوط به سپتیک تانک را آموختید نوبت به انتخاب جنس بدنه سپتیک تانک می باشد . سپتیک تانک در سه مدل سپتیک تانک پیش ساخته بتنی ، سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن در جهان مورد استفاده قرار می گرد. در بین این نوع سپتیک تانک از لحاظ بهینه بودن از همه لحاظ سپتیک تانک پلی اتیلن بهترین گزینه است.

بمنظور خرید سپتیک تانک پلی اتیلن اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره و سپتیک تانک پلی اتیلن دو و سه لایه میتوانید با شرکت ما در ارتباط باشید.

چگونه درون سپتیک تانک فاضلاب امکان زیست باکتری هوازی را فراهم نمائیم؟
با توجه به اینکه در اثر فعل و انفعال باکتری های بی هوازی در اولین گام تصفیه فاضلاب و استفاده از اکسیژن موجود در لجن انتهای سپیک تانک پلی اتیلن بلافاصله اکسیژن موجود در لجن ته نشین شده در سپتیک تانک فاضلاب به پایان می رسد و تنها راه زنده نگه داشتن باکتری های هوازی درون سپتیک تانک استفاده از تولیدکننده اکسیژن از طریق نصب دیفیوزر در قسمت پایین سپتیک تانک و تززریق هوای تازه بوسیله بلوئرهای هوادهی بصورت لوله کشی درون سپتیک تانک پلی اتیلن میسر است.

خبر مهم : سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با عدسی محدب برای اولین بار در شرکت پایپ ایران تولید گردید .

سپتیک تانک پلی اتیلن با عدسی محدب دارای مزایای بسیاری نسبت به سپتیک تانک پلی اتیلن با عدسی صاف است مهمترین این مزایا طول جوش بیشتر عدسی محدب بین بدنه سپتیک تانک با عدسی محدب نسبت به سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با عدسی صاف و مقاومت مکانیکی بالاتر سپتیک تانک پلی اتیلن عدسی محدب می باشد .
حجم سپتیک تانک پلی اتیلن عدسی محدب از سپتیک تانک پلی اتیلن ۳ مترمکعب تا سپتیک تانک پلی اتیلن ۹۶ مترمکعب است ولی اصولا بدلیل محدودیت های ترافیکی و هزینه بالای حمل و نقل اصولا سپتیک تانک با ظرفیت بیش از ۶۰ مترمکعب و یا نهایت سپتیک تانک پلی اتیلن با حجم بیش از ۷۰ مترمکعب بصورت موازی تولید می گردد مثلا سپتیک تانک پلی اتیلن با ظرفیت ۳۰۰ مترمکعب بصورت ۵ دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن با ظرفیت ۶۰ مترمکعب تولید و به محل پروژه ارسال می گردد .

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن بعنوان یکی از پرتقاضاترین محصولات در تصفیه فاضلاب امروزه مورد جستجوی اکثر پیمانکاران و کارفرمایان می باشد. تعیین قیمت سپتیک تانک چه برای پیمانکاری که میخواهد در مناقصه ای شرکت کند و چه برای مشاوری که می خواهد برآورد قیمت پروژه ای را بنماید و چه برای کارفرمایی که میخواهد مشکل تصفیه فاضلاب پروژه ای را مرتفع نماید از اهمیت بالایی برخوردار است .
بمنظور تعیین قیمت سپتیک تانک فاضلاب علی الخصوص سپتیک تانک پلی اتیلن در وحله اول باید ظرفیت سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره یا سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال و یا انواع دیگر سپتیک تانک مشخص شود. در ادامه برای تعیین قیمت سپتیک تانک می توان به گوگل برای کشف شرکت تولیدکننده سپتیک تانک پلی اتیلن مراجعه نمود.
محل نصب سپتیک تانک علی الخصوص سپتیک تانک پلی اتیلن و میزان دفن درون خاک پارامترهای مهمی برای تعیین قیمت سپتیک تانک می باشند . قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره از ۲ میلیون تومان برای سپتیک تانک پلی اتیلن ۱٫۵ مترمکعبی آغاز و تا ۴۸۵ میلیون تومان برای سپتیک تانک پلی اتیلن ۷۵۰ مترمکعبی ادامه دارد.
از سپتیک تانک پلی اتیلن افقی و یا سپتیک تانک پلی اتیلن عمودی بعنوان ایستگاه پمپاژ نیز استفاده می شود. در این مورد دیواره وسط سپتیک تانک پلی اتیلن حذف می گردد ولی ورودی ها باید کشیده تر باشند تا باعث بر هم زدن آرامش سپتیک تانک نگردند .