لوله پلی اتیلن دوجداره

مواد اولیه مصرفی در تولید لوله کاروگیت

نوع پلی اتیلن پایه مورد استفاده این شرکت در تولید لایه‌های داخلی و خارجی لوله‌های دوجداره کاروگیت  از پلی اتیلن PE 80 با شاخص جریان MFI یکسان و در محدوده رواداری استاندارد گونه‌های مناسب پلی اتیلن pipegrade برای تولید لوله کاروگیت می باشد:

  • مواد اولیه مصرفی برای لایه های خارجی و داخلی لوله کاروگیت مطابق با مفاد استاندارد ISIRI7174 میباشد.
  • مواد اولیه به جز فرآیند تولید گرانول و یا پودر نبایستی تحت هیچ فرآیند دیگری قرارنگرفته و علاوه براین هیچگونه مواد بازیافتی به آن اضافه نشده است.
  • الزاما برای مواد غیر مشکی مورد استفاده در لایه داخلی بایستی ۴/۰ درصد ماده مناسب ضد اشعه فرابنفش Anti-uv مورد استفاده قرار میگیرد.

از هیچگونه موادپرکننده معدنی در مواد اولیه مصرفی جهت تولید لایه های داخلی و خارجی لوله کاروگیت استفاده نمیشود.

مشخصات فنی وکیفیت لوله ها با استانداردDIN16961-2(مربوط به کنترل ابعاد و مقاومت حلقوی لوله) و EN13476 ) سایر آزمون های مربوط به مشخصات کیفیت محصول) مطابقت دارد.

» حداقل مقاومت حلقوی (Ring Stiffness)برای لوله های کاروگیت براساس استاندارد DIN16961-2 حداقل معادل SR24=31/5 KN/M2 میباشد.

» نوع و کیفیت اتصالات مورد نیاز برای لوله‌ها الزاما مطابق با معیارهای فنی ارائه شده دراستانداردهای DIN16961-2, EN13476, ASTM-849 میباشد.

سطوح داخلی و خارجی لوله و اتصالات باید صاف و تمیزبوده و نباید هیچ گونه شیار و تاول و سوراخ ویا هر گونه ناهمگونی دیگری درآن مشاهده گردد.

لوله کاروگیت

خواص فیزیک و شیمیایی و مکانیکی پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن سنگین (High-Density Polyethylene or HDPE ) که دارای دانسیته ۰٫۹۴۱ تا ۰٫۹۶۵ می باشد، یک ماده ترموپلاستیک است که از بهم پیوستن اتم های کربن و هیدروژن تشکیل و محصولی با جرم مولکولی بالا تولید شده است. ابتدا گاز متان به اتیلن و سپس تحت فشار و دمای بالا به پلی اتیلن تبدیل می شود. زنجیره پلیمری ۵۰۰٫۰۰۰ تا ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ مولکول کربن در ساختمان خود دارد. هر پلیمر می تواند دارای شاخه های جانبی کوتاه یا بلند هم باشد. هر چقدر زنجیره اصلی دراز تر باشد، تعداد اتم ها بیشتر شده و وزن مولکولی بیشتر می شود. جرم مولکولی و نحوه توزیع آن و میزان زنجیره های جانبی تعیین کننده بسیاری از خواص فیزیکی و مکانیکی محصول نهایی می باشد. از این لوله ها در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن و مخزن پلی اتیلن دوجداره استفاده می شود.

انواع پلی اتیلن عبارت است از:

پلی اتیلن متوسط (Medium-Density Polyethylene or MDPE) که دارای دانسیته ۰٫۹۲۵ تا ۰٫۹۴۰ می باشد که در لوله کشی گاز کم فشار استفاده می شود؛

پلی اتیلن سبک (Low-Density Polyethylene or LDPE) با دانسیته ۰٫۹۱۰ تا ۰٫۹۲۵ که در ساخت لوله آب با قطر کم مصرف می شود؛
پلی اتیلن سبک خطی (Linear Low-Density Polyethylene or LLDPE) که مقداری از سختی HDPE و تا حدودی انعطاف پذیری LDPE را دارا می باشد و برای ساخت لوله های زهکشی مورد استفاده قرار می گیرد.
خصوصیات کیفی پلی اتیلن وابسته به نوع چیدمان زنجیره های مولکولی می باشد. زنجیره های مولکولی بصورت سه بعدی بوده و بصورت تابیده در هم می باشند. زنجیره اصلی دارای زنجیره های فرعی با اندازه های متفاوت می باشد. تعداد، نوع و اندازه این زنجیره های فرعی تعیین کننده خواصی مانند دانسیته، سفتی، مقاومت کششی، انعطاف پذیری، سختی، تردی، کشیدگی، خواص گرانروی و ویسکوزیته مذاب می باشد.
پلی اتیلن یک مولکول نیمه کریستال است که بخشی از آن کریستالی و بخش دیگری از آن بی شکل میباشد. قسمت کریستالی جایی است زنجیره های جانبی که بصورت منظم چیده شده، بطور دقیق تا خورده و لایه ها بصورت موازی و درهم فشرده قرار گیرند. زمانی این اتفاق می افتد که زنجیره های جانبی کمتری در ساختمان مولکول باشد. در بخش کریستالی، مولکولها در هر کریستال دارای خواص منحصر به فرد می باشند. در صورتیکه زنجیره های مولکولی درهم پیچیده، شاخه های اصلی تاخورده و شاخه های فرعی نزدیک به هم که بصورت تصادفی قرار گرفته و جرم مولکولی کمی دارند، بخش بی شکل (amorphous) را تشکیل می دهند. فراوانی زنجیره های منظم پلیمری باعث ایجاد مواد سخت با سفتی متوسط می گردد.
پلی اتیلن سنگین دارای بخش کریستالی بیشتری نسبت که پلی اتیلن سبک می باشد. نحوه توزیع و اندازه کریستالها تعیین کننده استحکام کششی و مقاومت طبیعی در مقابل شکافت محصول نهایی می باشد. پلی اتیلن سنگین (HDPE) که در برابر پلی اتیلن سبک و متوسط (LDPE&MDPE) شاخه جانبی کمتری داراست، دارای بخش کریستالی بیشتر و به تناسب دانسیته و مقاومت بیشتری می باشد. پلی اتیلن سبک(LDPE) که دارای شاخه های جانبی کوتاه و بلند در ساختار خود می باشد، از بخش کریستالی کمتری نسبت به پلی اتیلن سنگین (HDPE) برخوردار است و بنابراین دارای انعطاف پذیری بیشتر ولی مقاومت کمتری می باشد. به طور فرضی، پلی اتیلن کریستالی ترد و شکننده و پلی اتیلن سبک مومی شکل و شبیه پارافین است. به محض حرارت، مولکولهای کریستالی منظم به مولکولهای بی شکل و نامنظم تبدیل می شوند، در صورتیکه سرد کردن باعث برگشت برخی از کریستالها به حالت اول می شود. بنابراین با استفاده از این خاصیت می توان دو قطعه پلی اتیلن را به هم جوش داد.
نقطه ذوب پلی اتیلن جایی است که در آن پلاستیک بطور کامل تبدیل به مولکولهای بی شکل میشود. در پلی اتیلن سنگین و سایر ترموپلاستیکها زنجیره های مولکولی دارای پیوند خیلی محکمی نبوده و با حرارت کافی ذوب می شوند. با استفاده از حرارت براحتی می توان رزین های ترموپلاستیک را شکل داد.

لوله پلی اتیلن کاروگیت

توضیحاتی از استفاده HDPE در محصولات کاروگیت

HDPE یک ماده چند منظوره است و بدلیل خواص فیزیکی منحصر بفرد قابل استفاده در تاسیسات زیرزمینی می باشد. لوله های HDPE دارای وزن سبک بوده و حمل نقل و نصب آنها آسان و کم هزینه است. HDPE شکننده نیست و بنابراین حساسیت خاصی در مقابل سوراخ شدن ناشی از حمل و نصب ندارد. بعد از تولید لوله، بدلیل دارا بودن سطح صاف، در مقابل خوردگی، سایش و خوردگی شیمیایی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. سطح صاف باعث ایجاد خواص جریان بی نظیر می گردد. لوله های HDPE از نظر ساختمانی محکم و قادر به تحمل بارگذاری زیادی هستند.

HDPE در مقابل فشار مقاوم است. این خاصیت باعث ایجاد مزیتهای بسیار زیاد آن جهت استفاده در سازه های زیرزمینی می گردد. به محض وارد شدن فشار، لوله HDPE آن را به خاک دور و بر خودش منتقل می کند. این خاصیت به لوله اجازه می دهد که فشار نقطه ای وارده را منتقل نماید. تحمل فشار ممکن است به مرور زمان باعث تغییر شکل لوله و تطابق با شرایط بار وارده گردد. این تغییر شکل باعث استحکام ساختمانی در طول زمان می گردد.

کاروگیت بهترین ساختار جهت انتقال ثقلی جریان و یا جریان با ارتفاع کم می باشد.

سازندگان مختلف بر حسب شکل لوله و شرایط پروژه، روشهای مختلف اتصال لوله ها را پیشنهاد می دهند. کوپلرها همراه یا بدون واشر، دور لوله پیچیده شده و با حفاظ پلاستیکی محکم می شوند. برای جریان ثقلی، آب بندی کم فشار کفایت می کند و تجربه ای در زمینه چکه کردن گزارش نشده است. اتصالات تحت فشار ۱۰٫۸ یا ۵ psi مطابق استاندارد ASTMD 3212 تست می شوند.

هرچند استفاده از HDPE کاروگیت شده متنوع است ولی بیشترین استفاده آن در جریانهای ثقلی منابع آبی می باشد.

روشهای اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره:

اتصال لوله های کاروگیت با کوپلر

اتصال لوله های کاروگیت بصورت جوشی


021-66483199
09128405915